NSW & ACT Daily Club Golf Results 12 August 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 12 August 2020.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: A Yang (8) N Chung (27) 48. Div 2: J Snell (19) S Graham (29) 50. 2B Scr: L Witham (29) P Lorimer (1+) 39. 4B Agg: M Singh (9) S Loccisano (18) K Butler (18) E Hollis (11) 147. A: K Batcheldor (5) 39. B: G Price (15) 39. C: B Talbot (25) 39. D: N Chung (27) 42.

AVALON: Women: Par: D Price (36) 3 down cb.

AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: A Craig (10) M Horsely (20) 49. Men: A Craig (10) 42. Women: C Riley (20) 32.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: R Ewing (13) 39 cb. B: P Walkaden (20) 37 cb. C: G Maclean (23) 38.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: J Lloyd M Faglioni 48. 2B Scr: S Pearson J Lloyd 37. A: G Cornish (8) 39. B: P Kirgan (13) 40. C: L Chatto (20) 44.

BARHAM: Women: Stableford: Div 1: A Corbett (25) 39. Div 2: S Robertson (31) 40.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: M Harmer (24) 32.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: P Robertson (32) R Long (22) 48. A: B Lewis (7) 38. B: M Lawther (13) 39. C: S De Jong (25) 39. ord White: H Smith (27) 34. Scr: M Blenkhorn (4) 32.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: T Poulos (33) J Vasseleu (22) 46. 2B Scr: M Henley P Keogh 37. K Isomoto (10) 42.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B Agg: G Mills (27) A Price (20) 71. G Mills (27) 41 cb.

BONDI: Men: Stableford: V Dos Santos (17) 36.

BONNIE DOON: Men: Stableford: 2B: J Purcell (12) J Beaton (21) 51. A: S Boutcher (9) 38. B: R Di Lernia (12) 40. C: J Beaton (21) 42. Scr: J Fuchs 36.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: K Cummings (4) J Cummings (15) 46 cb. Div 2: J Wilson (16) R Northey (24) 49. Scr: M Dowd T Lamb 40 cb. A: K Cummings (4) 38. B: D Hallard (18) 41. C: S Stillitano (19) 41.

CAMDEN: Women: Stableford: A: C Bell (11) 31. B: A Toto (41) 30.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B: C Campion (22) D Moore (33) 47. C Campion (22) 40.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 2B: I Elliott (5) B Chant (24) 45 cb. 2B Scr: D Shipp J Semrany 36. G Wade (20) 37 cb. J Browne (15) 37 cb.

CARNARVON: Women: Par: 2B: M Bak (22) J Heo (21) 6 up. A: N Yeob (10) 1 down. B: C Tucker (20) sq. C: L Stephenson (26 Massey Park) sq.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: Gold: M Wylde (14) P Brown (14) 48. A: M Kinns (6) 41. B: P Brown (14) 39. C: B Hoad (19) 40. PM 2B: P Dorahy (24) S Hutton (10) 49. A: S Huton (10) 41. B: P Bonaccordo (13) 36 cb. C: P Dorahy (24) 35 cb. 2B Scr: M Thomson D Brooke 44.

CASTLECOVE: Women: Stableford: R Hobbs (35) 40.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: T Rolland (12) L Hutton (14) 47. A: S Falcon (3) 37. B: D McAleer (16) 43. C: L Luo (20) 40.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: F Thatcher (30) 75.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: L Falconer (6) 40. B: P Scammell (30) 45.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: T Watson (11) C Jackson (16) 48 cb. 2B Scr: G Wilson K Lockery 41. A: B Nguyen (11) 42. B: T Condon (20) 40 cb. C: A Lorusso (32) 40 cb.

COROWA: Women: Stableford: F Hudson (32) 36 pts 2nd B. McLean (13) 34 pts.

CROMER: Men: Stableford: 2B Multi: B See Hoe (13) R Prideaux (24) 84 cb. A Fong (13) 43. D Peters (16) 41 cb. T Lyndon (27) 42. Scr: H Graham (4) 36 cb.

CRONULLA: Women: Stroke: A: J Convoy (12) 72. B: R Moroney (25) 70. C: L Longhurst (30) 78 cb. D: J Degnan (35) 74. A Scr: S Wiggins (5) 81 cb. B Scr: R Moroney (25) 95. C Scr: M Kane (28) 108 cb. D Scr: K Atwells (33) 109 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: J Kiddle W Anderson 46. 2B Scr: J Kiddle T Hurley 34. Div 1: P Lee (15) 39. Div 2: M Cross (19) 39. Div 3: G Murray (23) 38 cb. Scr: J Kiddle 31.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: J Hunt (7) 41. B: D Wade (17) 40. C: R Hood (32) 40.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: N Delaney (12) M Smith (13) 74. Div 1: M Clow (15) 38 cb. Div 2: D Ryan (27) 35. Scr: R Kellam (1) 28.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: F Kidenya (9) 36. B: S Minter (17) 40. C: O Lorenz (22) 37. Scr: C Hicks 30.

ELANORA: Women: Par: A: A Baggie (19) 2 up. B: H Griffin (20) 3 up. C: T Armati (28) 7 up. D: P Williams (38) 1 up. Captain’s Trophy: T Armati (28) 5 up.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: J Sullivan (30) D Mcmahon (23) 49. 2B Scr: A Walters (+1) I Cameron (9) 37. A: T Tully (5) 38 cb. B: I Anstiss (18) 39 cb. C: F Serra (21) 40. D: B Kemp (29) 41. Scr: A Walters (+1) 37.

FINLEY: Men: Stableford: I Swain (11) 41. Women: Stroke: A: H Wastle (18) 75. B: J Dean (20) 77. C: M Lemsing (27) 81. D: J Delmenico (28) 75. C’ship: A Scr: H Wastle (17) 279. B Scr: J Dean (21) 289. C Scr: B White (25) 307. D Scr: J Delmenico (30) 300. Brooch: H Wastle (18) 75.

FORSTER: Men: Stableford White: A: I Cross (12) 41. A Scr: P Garner (6) 34. B: R Reece4 (18) 40. B Scr: K Stevens (16) 21. C: R Ellery (26) 35. C Scr: B Coombe (23) 15.

FOX HILLS: Women: Stroke: S McGinley (27) 77.

GEORGES RIVER: Stableford: 2B Multi: R Eriksson (7) W Kelly (8) 75. Div 1: R Eriksson (7) 41. Div 2: R Host (19) 37.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: K Sutherland (12) 38 cb. B: J Harrison (18) 39 cb. C: J Ellis (26) 45.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: K Partridge (7) 38 cb. B: A Hobbs (18) 38. C: T Darby (28) 37 cb. Women: C Moran (26) 42.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B: D Parnell (16) J Rutter (9) 48. Men: A: J Rutter (9) 40. B: M Harder (26) 41. Women: C Affleck (10) 37.

HIGHLANDS: Medley: Stableford White: J Bowes (17) 42.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: H Foster (17) 39. B: K Maloney (25) 37.

KAREELA: Medley: Par: 2B: D Fisher C McCarry 9 up.  A: D Mandler (12) 5 up. B: J Sullings (20) 3 up. C: J Bradley (3) 3 up. Scr: B Hill 5 down.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: P Ryan (20) I Alwill (23) 48 cb. Scr: T Southern M Finfer 42. A: P Moll (10) 39. B: S Browne (13) 46. C: M Paterson (21) 40 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: A Honeysett (2) M Butler (6) 46. A: A Honeysett (2) 40 cb. B: P Bull (16) 39. C: P Faddy (30) 39 cb. Scr: M Butler 34 cb. Veteran: J Perivolaris (10) 39 cb.

LAKESIDE: Stableford: 2B Agg: J Andrew (25) V Panov (20) 47. A: K Thessman (7) 40 cb. B: W Avery (14) 38 cb. C: A Gillian (31) 42.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: A Hall (18) J Patfield (31) 70. P Johnson (17) 40.

LEONAY: Women: Stableford: Div 1: P Savage (29) 31 cb. Div 2: L Haines (37) 28.

LIVERPOOL: Women: Stableford: N Lee (14) 34.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: M Curnow M Long 47 cb. A: M Savage (9) 42. B: M Cleary (15) 39. C: J Kirby (21) 41. Scr: L Edgell 34.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Multi: D Vranic (14) R Haywood (2) 81. D Vranic (14) 40 cb.

MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: 2B: A Hicks J Vrkic 50. Men: White: A: J Vrkic (10) 42. B: A Hicks (13) 41. C: B McIntyre (25) 42. Women: Yellow: Div 1: M Drakeford (26) 39. Div 2: L Howell (30) 41. 

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B Agg: White: S Edwards (+2) J Riley (5) 71. S Edwards (+2) 36 cb.

MANLY: Men: Stableford: A: R Apfel (7) 43. B: J Smith (18) 45. C: A King (22) 43. Scr: W Wright 38.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: W Vercoe (18) 39. Women: Stroke: Medal: J Redfern (34) 69.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: B Coulthurst (18) M Marr (2) 78. 2B Agg Scr: J Karren (2) A Hugill (+1) 64. D Fisher (28) 41 cb. 2B Agg: Yellow: K Vines (31) B Evans (29) 74. K Vines (31) 38.

MONASH: Men: Stableford: A: A Tse (11) 43. B: M Cotie (16) 42. C: R Briggs (20) 45. White: R Mcgovern (37) 43.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: K Pattenden (8) 39 cb. B: R Szancer (15) 41. C: P Isaacs (19) 37. Veteran: J Hart (15) 38.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: J Shoudra (11) 40. B: C Barr (19) 39. C: R D’adam (22) 39. D: P Canastari (29) 33.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Medal Aug: A: C Whybrow (11) 37. B: P Ryan (16) 40 cb. C: G Pennicuik (19) 44 cb. Scr: G Willard 28 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: S Haddon (14) B Zaouk (16) 73. Div 2: B Townhill (25) C Godfrey (17) 74. A: C Bell (11) 39 cb. B: R Ryan (19) 41. C: J Francis (22) 40 cb. D: B Wiseman (36) 35 cb.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B Agg: L Hearne (7) A Adlam (10) 71. L Hearne (7) 37.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: Div 1: J La Peyre (23) 35. Div 2: D Simpson (26) 37. Div 3: C Wood (33) 41.

NSW: Medley: Stableford: 2B: V Miranda (20) M Solari (14) 47. Men: M Ackerman (24) 44 cb. White: M Swift (21) 38. Women: L Buckley (12) 30. Medley: Scr: S Arnold 41.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: M Wahbe (29) V Isaia (17) 51. A: R Bowyer (12) 41 cb. B: P Bowyer (17) 41. C: D Heath (40) 41. Scr: G Lomas (2) 36.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: R Barcelon (36) A Skinner (23) 50. 2B Scr: D Limbach (Springwood) G Howland 38 cb. Men: A: S Williams (12) 41. B: A Davis (15 Leonay) 37 cb. C: M Russell (21) 40.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: G Maltabarow (36) O Patterson (27) 49. 2B Scr: S Gupta R Killick 48. Men: S Gupta (14) 43. Women: H Shao (14) 40.

RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: H Parkes (15) 61 cb. Div 2: K Wheeler (23) 60. Div 3: J McCleery (32) 65 cb. Div 4: R Vaughan (37) 65 cb.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Agg: C Kearns (18) T Thompson (23) 71. 2B Scr: A Crumpton (-3) H Wilde (-2) 45. A: R Papps (5) 39. B: G Willett (19) 38 cb. C: C Thompson (32) 39. Scr: H Wilde (-2) 38.

ROYAL SYDNEY: Men: Par Championship: White: A: P Barkl (11) 2 up. B: S Dalton (16) 5 up. C: J Graham (27) 9 up. Scr: A Cornell 3 down cb.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: T Popov (3) B Pretty (15) 78. A: T Popov (3) 40. B: P Gudmunson (18) 40. C: S Jo (22) 39. D: E Wong (31) 40. Scr: S Park 38.

SHELLY BEACH: Women: Stroke: Ambrose: A Baker (14) R Magner (8) 66.5.

STRATHFIELD: Men: Stroke: Ambrose: T Green S Wrigley (1.5) 60.5. Par: W Smith (15) 2 up.

TALLWOODS: Men: Stableford 9-hole: White: D Puxty (11) 18 cb. N Van Driest (17) 18 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B: M Young (31) A Edwards (8) 48. A: P Davis (10) 43. B: P Hand (13) 41 cb. C: J Huang (23) 44. Scr: P Davis 33.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B Agg: S Duchen (6) R Strachan (5) 73. Scr: S Duchen R Strachan 62.

THE COAST: Medley: Stableford White: T Hyde (16) 43. R Bennis (8) 41. Scr: M Danne 35.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B:  B San (33) L Lucas (30) 49. Scr: J Rubenstein D Cohen 38. N Papi (16) 44. Scr: A Coull 36. Hole in one: L Waller at 7th.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: G Engeler (10) 18. B: G Wardrobe (17) 23. C: G Heath (29) 18.

TOCUMWAL: Men: Stroke White: A: A Purtill (4) 67. B: T McMahon (19) 68. C: L Purtill (24) 73. Gold: W Atkins (36) 81.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: P Dobb (11) B Fornari (24) 75. 2B Agg Scr: R Vesperman J Denniss 67. A: G Braybrook (12) 40. B: A Smith (16) 41. C: J Banks (24) 40 cb. D: M Minns (25) 44.

TWIN CREEKS: Men: Stableford 2B: Gold: B Coles M Mayers 47. Scr: W Arnold S Masters 43. A: W Arnold (1) 38. A Scr: M Pearce (+3) 38. B: J Mcnaught (18) 36. B Scr: S Jones (13) 21. C: H Frame (29) 37. C Scr: G Coleman (19) 16.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: J Simpson M McNamara (23) 49. Scr: A Sutton J Jocumson 36. Stroke: P’ship: K Lamm 144. K Richardson 149.  A: J Betts (12) 38. A Scr: G Chadwick 32. B: N Kwanten (14) 43. B Scr: N Kwanten 29. C: J Jocumsen (20) 44. C Scr: J Jocumsen 24.

WALLACIA: Women: Stableford 2B Multi: Yellow: J Berg (12) H Grieve (22) 63. J Berg (12) 36.

WARRINGAH: Men: Stableford: 2B: K Anderson (28)  B Porter (25) 47. A: J Conway (13) 36. B: P Marotta (19) 40. C: K Price (21) 41. D: R Ford (32) 40. 

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: Div 1: M Taylor (20) 42. Div 2: S Winnin (23) 40. Div 3: A Hart (+1) 39 cb. Div 4: T Swan (16) 39 cb. Div 5: J Palmer (28) 38 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford Black: A: S Baraket (15) 38. B: P Cox (17) 37. C: S Bourke (26) 38. Scr: S Parkinson 34.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: P Diamond (16) T Tynan (4) 77. A: P Dickinson (11) 37 cb. B: P Diamond (16) 40 cb. C: C Reynolds (29) 38. Scr: T Tynan 33.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: K Overington (17) 38.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email