NSW & ACT Daily Club Golf Results 9 August 2020

Follow Us

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: A Kashyap (17) D Claasz (19) 49. Mxd: J Gallmann (19) M Gallmann (144) 43. Men: Div 1: A Kashyap (17) 42. Div 2: S Davis (21) 39. Women: M Simmons (17) 35.

AVONDALE: Medley: Stableford: Team Multi: P Bush B Burrows S Klemenic M Woodward 115. Men: White: M Pilat (12) 41. Scr: G Wilson 33. Women: S Thompson (5) 38. Scr: S Thompson 33.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: B Nguyen (11) G Wong (21) 44 cb. 2B Scr: C Riley (3) J Rolfe (18) 33. Men: A: I Russell (11) 39. B: T Ruppas (16) 34 cb. C: G Wong (21) 36. Women: P Goh (37) 33. Medley: Hole in one: J Gollan at 3rd.

BARDWELL VALLEY: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: G Eales K Vickers (26.5) 61.5. Scr: S Howard M De Montfort 147.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: M Sherley (15) 39. M Hunt (8) 38 cb. P Heaphy (12) 38.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: J Lang (25) S Walllace (32) 52. Men: Div 1: C Martin (7) 37. Div 2: L Pickles (21) 39. Women: C Cox (25) 31. Medley: Scr: T Atley (3) 31.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: A: L Naumovski (5) 37. B: L Torney (14) 36. C: T Shah (23) 33. Mxd: K Wilson (18) 21.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: B Patterson (13) G Robertson (11) 70. G Snowden (15) 39.

BOTANY: Men: Stableford: R Deluca (12) 34.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: J Varrica (9) 39. B: M Cook (19) 37 cb. C: M Mcdonald (25) 40 cb.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: M Kim (13) C Park (8) 41. Div 2: R Kim (11) M Ly (16) 45. 2B Scr: L Markovski (6) N Raj (8) 33. A: G Thang (9) 40. B: M Myers (15) 39. C: B Pham (19) 38. Women: I Hoven (33) 28.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: G Zugajev (8) 35 cb.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: D Choi (17) S Kim (16) 48. 2B Scr: J Lind P Ellison 39. A: P Ellison (6) 39. B: D Choi (17) 39. C: S Kim (29) 40. Mxd: 2B: E Park (20) E Park (12) 44. 2B Scr: L Kim B Forrester 30. Women: 2B: J Cramer (21) J Threlfo (25) 41. Div 1: E Park (12) 36. Div 2: J Park (20) 35 cb. Div 3: S Honeybrook (33) 32.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: J Lee (20) J Hwang (12) 46. Men: A: G Murdocca (9) 38. B: A Lee (13) 40. C: P Eustace (20) 38. Women: S Rah (12) 39.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: 2B: B Allsopp (12) A Allsopp (26) 47. Mxd: 4B: B Allsopp (12) A Allsopp (26) 47. Medley: J Ng (19) 38. R French (19) 39.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: D Herbison (16) 41. Women: M Sadler (7) 34.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: I Robertson (13) 37. B: C Adams (16) 38.

COROWA: Medley: Stableford: S Smith (25) 38.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: S Beatty (11) J Beatty (21) 40. Irish Team: J Rankin (24) B Robins (11) J Attanasio (22) K Nelson (35) 93 cb. A: J Thomas (6) 38. B: A Mandanipour (25) 41. Scr: J Thomas 32.

CRONULLA: Men: Par: N Perry (18) 2 up cb. Scr: D Weigand (+1) 1 up. Women: Stableford: D Rann (11) 38. Scr: D Rann (11) 27.

CUMBERLAND: Medley: Stableford 2B: White: C Vlahos (22) N Vlahos (13) 43. Men: Div 1: W Kim (8) 35. Div 2: M Cross (19) 35. Div 3: C Vlahos (22) 32. D Scr: B Jack (3) 29. Women: E Lee (20) 30.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: J Rafferty-Butfield (17) L Meni (29) 47. C Collins (20) 39 cb. Scr: J Miller 29 cb. Mxd: 2B: G Burke (28) J Cattell (36) 45. Women: J Cattell (36) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: C Hicks (0) 38. B: G Marsom (13) 39. C: T Maunsell (27) 44. Scr: G McGlynn (0) 36.

EVERGLADES: Mxd: Stableford Irish Team: Black: T Ford (39) R Laws (45) M Burton (43) R Williams (11) 93 cb. A: W Bright (12) 39. B: J Fleming (14) 41. C: P Pannowitz (19) 44. Women: S Mclaren (28) (38).

FINLEY: Men: Stroke: Div 1: R Daniel (8) 74. Div 2: R Donkin (13) 74. Div 3: J Braybon (20) 75. Div 4: R Wilson (32) 80. Medal: Scr: A: A Purtill 79. A: R Donkin (13) 74 cb. C’ship: A: D John 245. B: I Swain 257 to playoff. C: D Pyke 285. D: B Fahey 327. Women: Stableford: S Pyle (18) 32 cb.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: G Sinclair (3) 35. B: D Thomas (17) 36 cb. C: N Byrnes (31) 36. Women: R McCarthy (45) 22.

GLENMORE: Medley: Stableford: J Park (16) 36.

GOSFORD: Men: Stableford White: W Loschi (8) 40. Women: M Maher (25) 35.

HARRINGTON WATERS: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: Nett: L Iredale (42) P Iredale (20) 70. Scr: C Maggs (33) R Hofmeier (17) 97.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: T Merritt (2) 37 cb. B: F Cochrane (42) 41.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Multi: J Heron J Woolley 51. R Rayner (6) 38. Women: Y Rochford (12) 31.

KILLARA: Medley: Stableford: 2B: White: J Raffell (24) R Raffell (25) 45. Mxd: P Biszewski (20) C Bahansen (21) 45. Men: R Raffell (24) 41. Women: Green: P Biszewski (20) 37. Hole in one: P Biszewski at 14th. Men: Stroke: C’ship: R Crittenden bt D Kirby 4-3. J Mare bt I Norton 1up. Men: A Downie bt M Donnelly 1up. S Kugel bt L Brown 2-1.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: A Khattar (14) R Scodeller (11) 44. Men: A Khattar (14) 38 cb. Scr: D Gallagher 37. Women: M Duggan (23) 38. Stroke Medal Aug: M Quill (26) 56.

LANE COVE: Women: Stableford: Captain’s Trophy: J Weine (23) 34.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: G Zoabi (15) E Alberici (15) 47. 2B Scr: B Davies D Shepherd 42. A: B Davies (0) 38. B: D Vuong (15) 41. C: D Kim (20) 37. Women: H Montgomery (15) 39 cb.

LONG REEF: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: J Brown I Brown 167. Men: Stableford: C Yates (`11) 35 cb. 2B: C Yates (11) D Farrell (16) 35. Women: G McCorby (28) 31. 2B: G McCorby (28) P Kennedy (19) 31.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: S Donnelly (2) 36. B: A Chandler (14) 39. Scr: K Brewer (0) 34.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Gentsome: Black: M Millyard (4) 36.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: K Doulkeridis (21) B Gartzonis (18) 48. D Bulgeries (20) 44.

MANLY: Men: Stableford: A: L Jordan (10) 40. B: R Bradgate (14) 40. C: A Scriven (35) 39. 9-hole: D Hall (15) 17. Women: M Martin (38) 12.

MARRICKVILLE: Mxd: Stroke: Foursome: J Johnson C Nikolaou (15) 60.5. N Fairfax D Fletcher 68. Medley: Stableford: H Salmon (3) 41.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: R Wood (7) U Wood (9) 71 cb. Div 1: U Wood (9) 37 cb. Div 2: S Hand (17) 40.

MONA VALE: Men: Stableford: O Lambe (25) 40. Women: S Hamer (27) 32 cb.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Kcr (11) 38. B: J Wright (17) 35 cb. C: R Slingsby (25) 36. Scr: K Kim 29. Women: S Mori (28) 35 cb. Mxd: 9-hole: M Ackerman (39) 15. Cup: C Huynh (10) O Huynh (10) 86. Veteran: Stroke: Trophy: J Janik (13) 173 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: A Pope (14) N Black (7) 74. A Pope (14) 44.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: A McKie (5) 39. B: I Lenehan (17) 39. C: E Shin (21) 36. D: W Benecke (31) 38. Women: Div 1: L Ong (20) 34. Div 2: K Doughan (34) 38.

NORTH TURRAMURRA: Mxd: Stableford: R Viola (2) 32.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: C Baker (19) J Fagan (18) 49. C Baker (19) 43. Women: Stroke: L Brenock (18) 63.

NSW: Medley: Stableford: 2B: A Powell (11) C Creswick (32) 48. C Creswick (32) 42. White: T Galea (27) 36. Women: J Widarma (2) 33. Medley: Scr: D Walsh 34. Women: Stroke: Foursome: N Dress (19) M Goodwin (23) 80.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: P Macourt (21) S Townsend (11) 50. Women: L Shaw (13) 38. Men: White: S Townsend (11) 41. Stroke: Matchplay: D Maguire bt G Shaw 6-5. P Ryan bt S Walker 7-6. A Mowat bt T Dragicevich 4-3. G Winters bt S Twonsend 19th. D Edwards bt P Toohey 5-4. D Blackshaw bt E O’Reilly 3-1. T Vermeer bt D Caletti 4-3.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: G Chou (21) P Chun (16) 43. Men: J Cowan (12) 35 cb. Women: G Chou (21) 33 cb.

RANDWICK: Medley: Stableford: 2B: D Crawford (11) R Dupont-Louis (10) 44. R Dupont-Louis (10) 37. Women: J Flitcroft (29) 33.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Agg: F Peters (24) A Peters (37) 81. 2B Scr: W Errey (5) S Errey (5) 35. A: M Rose (2) 39. B: B Finn (14) 39. C: A Peters (27) 40. Women: J Finn (21) 36.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: N Stevens (10) B Henry (17) 72 cb. Men: White: A: B Henry (17) 41. B: T Rogers (20) 33. Women: H Zhong (33) 39. Veteran: Green: D Chisholm (23) 31. Mxd: P’ship: J Madsen G Madsen 74. Stroke: Foursome C’ship: W Butler A Butler 159. 

ROSNAY: Mxd: Stableford: Div 1: R Pledger (10) 39. Div 2: D Hamilton (16) 34.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: I Johnson (16) R Kim (12) 45. Mxd: A Lee (28) S Seo (9) 43. Men: K Kang (9) 38. Women: H Chung (21) 38. Men: Stroke: D Simpson (20) 67. Women: A Kim (24) 75. Medley: Scr: T Popov 75.

SHELLY BEACH: Men: Stroke: Medal: A Scr: T O’Regan (1) 74. A: P McPhail (9) 70. B Scr: N Coombes (14) 80. B: N Coombes (14) 66. C Scr: P Parsons (19) 90. C: H Elliot (27) 69. Women: Stableford: A Jones (26) 37.

ST. MICHAEL’S: Medley: Stableford: A: M Tey (8) 40. B: D Eeles (16) 37 cb. C: G Phibbs (19) 37 cb. Gold: R Jones (31) 22. Stableford: C Davis (31) 36. Scr: M Hammond 35. Women: Stroke: Foursome: J Langridge (19) L Power (25) 80. Foursome C’ship: 36-hole: C Davies C Phibbs 192.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B Agg: White: Div 1: C McAllister (11) S Loader (14) 71. Div 2: P Loader (18) G Catto (13) 70. A: J Shin (8) 34 cb. B: S Loader (14) 38. C: D O’Brien (34) 42. . Women: K Kirkby (24) 37.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Kim (25) J Lee (17) 45. Men: J Kim (25) 40. Women: Y Kim (-3) 34.

TALLWOODS: Medley: Stroke: Ambrose: P Gardner J Sullivan 61.75. T Fernance M Taylor 62.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: C Weber (18) 39.

THE AUSTRALIAN: Women: Stroke: K Osgood (24) 76.

THE COAST: Medley: Stableford: White: B Foulis (20) 39. Scr: O Young 29. 2B: M Hoenig (16) D Levitt (20) 69.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: R Horsley (15) J Jee (11) 51. Scr: C Glenday M Holliman 35. Women: 9-hole: K Hunt (22) 19. Medley: A: P Goble (24) 18. J Bowen (5) 32.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: M Small (7) 17. B: R Stenning (13) 19. C: L Holt (54) 18.

TOCUMWAL: Men: Par: A: S Halloran (9) 1 up. B: F Tyers (23) sq. Par Gold: R Eaton (26) 4 down. Women: L Cooper (21) 1 up.

TUNCURRY: Medley: Stableford: 2B: L Miller (10) R Miller (27) 44. M Painter (15) 39. Hole in one: G Horton at 4th.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: J Cordingley (6) D Adhar (14) 64. Men: A: R Alonso (2) 40. B: D Pring (16) 37. C: K Foo (31) 36. Women: Green: K Liddell (41) 37.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: D Yung (20) N Taylor (29) 45. Men: A: N Bennett (19) 42. B: A Whiteside (23) 36. Women: A Martin (28) 34 cb.

WARRINGAH: Medley: Par White: M Clare-Nazer (23) 9 up. Women: C Spencer (29) 2 up. Medley: 9-hole: J Ralec (24) 1 up cb.

WINDSOR: Medley: Stableford: A: K Fretwell (7) 39. B: P Karta (27) 38 cb. Women: O Fretwell (30) 37 cb. 2B: C Bessant (18) A Mavin (32) 46.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford: A: N Tennant (12) 36 cb. B: A Maric (16) 39. C: S Gentle (22) 34 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B Agg: White: G Knespal (22) G Maidment (27) . Div 1: R Nahum (14) 35. Div 2: B Cass (19) 35. Div 3: G Maidment (27) 28. Women: T Goulding (30) 33.

WOOLOOWARE: Mxd: Stroke: Foursome: R Lock (10) K Lock (33) 71.5. P Duke L Nowak 91. Foursome C’ship: P Duke L Nowak 177. Mxd: D Strong P Northey 184. Jnr: Stableford: C Wong (22) 41.

WYONG: Men: Stableford: 2B: W Mujana (17) J Moore (10) 47. Mxd: B Newbury (25) D Soetens (19) 43. Men: Div 1: B Baldwin (13) 36. Div 2: S Weekley (27) 39 cb. Women: N Baldwin (26) 32 cb.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email