NSW & ACT Daily Club Golf Results 8 August 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 8 August 2020.

ANTILL PARK: Women: Stableford: J Higgins (16) 32. Men: Stableford White: A: B Higgins (7) 39. B: J Doriguzzi (13) 42. C: R Farrell (35) 38. 4B: K Shepherd (-1) S Borton (3) 42. R Farrell (35) B Farrell (11) 50.

ASQUITH: Men: Stroke: Medal Aug: A: G Bensley (11) 66. A Scr: B Folkard 72. B: E Jurd (14) 67. B Scr: M Woodward 81 cb. C: C Guthrie (25) 71. C Scr: S Talwar 91. Jnr: A Malcolm (23) 80.

AVALON: Women: Par: C Gardner (30) 1 up.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: M Broadhurst (8) 40. P Cooper-Southam (18) 42. J Garrad (22) 35 cb.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: A: J Knoflak (6) 38 cb. B: O Henry (13) 38. C: J Whalan (30) 41. 2B: L Whalan J Whalan 45. 2B Scr: A Rathbone J Lloyd 36.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B Scr: R Palmer (20) R Costello (20) 49. Stroke: H Crowe (-4) T Crowe (8) 58.

BARHAM: Women: Stableford: S Thompson (26) 29. Men: Stroke: Div 1: G May (12) 73. Div 2: G McDougall (24) 73.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: K McFarlane (37) 45.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: D Black (12) 36 cb. B: D Beeston (15) 36 cb. C: A Dias (26) 40. Scr: A Scr: S Green 32. Women: Div 1: E Vadas (20) 29 cb. Div 2: G Scifleet (31) 34. Medley: 2B: R Murphy (18) P Bowden (26) 48 cb.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: S Bimson (17) 42. A: G Scott (8) 37. B: R Christie (15) 38. C: P Dedes (23) 39. A Scr: E Smith 33.

BEXLEY: Men: Stableford: Split Six: A Scali (17) C Freese (8) 65. A: P Keogh (12) 38 cb. B: B O’Halloran (16) 39. C: S Papadopoulos (22) 44. Stroke: Cock o’ Walk: K Baker J Buhr bt S Dean K Lewis 19th.

BLACKHEATH: Women: Stableford: L Aaron (37) 34 cb. Men: G Mills (30) 41 cb.

BONDI: Men: Par: C Elliot (28) 6 up.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A: G Lattouf (7) 39 cb. A Scr: P O’Kane 40. B: M Cotton (16) 44. C: S Mahar (23) 41.

CABRAMATTA: Men: Par 2B: White: Div 1: K Ferry (8) J Curic (10) 10 up. Div 2: R Maharaj (19) T Lupic (13) 9 up. Div 1 Scr: M Nagy B Murray 1 up. A: K Ferry (8) 3 up. B: J Curic (10) 5 up. C: A Svorinic (16) 6 up. D: M Hunter (25) 5 up.

CAMDEN: Women: Stableford: A: C Bell (12) 40. B: C Versluis (35) 37. Men: A: A Nokes (12) 40. A Scr: M Bell 38. B: J Newcombe (14) 38. B Scr: R Kaldasaun 25. C: D Kable (29) 35. C Scr: R Wolf 16. 2B: J Newcombe (14) F Newcombe (11) 50. 2B Scr: M Bell W Bell 42.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 9-hole: A: J McCarthy (2) 20. B: P Alosio (19) 19. C: M Read (23) 18. A Scr: P King 17 cb.

CARNARVON: Men: Stroke: Foursome: Div 1: S Strazzeri (19) A Michael 73. Div 1 Scr: J Lind S Moylan 81 cb. Stableford: 2B: A Baker (18) B Waterworth (17) 46 cb. A: M Kwak (9) 37. B: Y Yoon (19) 38. C: J Lee (24) 37.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: P Bruce (9) 38 cb. B: D Hutton (13) 39. C: I Wilkie (23) 44. A: C Yun (7) 37 cb. A Scr: M Thomson (+2) 37. B: B Mclean (16) 39. B Scr: B Mclean (16) 23. C: J Calebrese (18) 38. C Scr: J Calebrese (18) 20.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: G Parker (10) N Rock (19) 48. I Manton-Hall (8) 42. Women: Stableford: H Muscat (39) 32.

CHATSWOOD: Stableford: A: E McCann (11) 38. B: M Bermeister (14) 38. C: N Thomson (24) 42. Medley: 2B: E McCann (11) R Devkota (8) 47.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford: A: B Miller (7) 38. Women: A: M Murphy (23) 31.

CONCORD: Mxd: Stableford White: A Katay (10) 41. P Bolinowsky (14) 39. M O’sullivan (22) 35 Cb. 2B: G Cronin (17) S Anderson (10) 46 Cb. 2B Scr: D Lee M Thomas 43.

COROWA: Women: Stableford: J Edwards (6) 34, H. Briggs (12) c/b 29. Men: S McKenzie (18) 38 cb, D Robb (3) 38.

CROMER: Stroke: Canadian Foursome: R Fletcher 70.625. T Lyndon 70.625. Foursome C’ship: B O’Toole 150. P Brimmer 150. Foursome: B See Hoe 139. A Chapman 139.

CRONULLA: Men: Stableford: A: P Hilder (11) 41 cb. B: M Parker (20) 41. C: G Thompson (21) 40. A Scr: I Macauley (0) 36 cb.

CUMBERLAND: Men: Stroke: Vardon: D Scr: C Burgon(Lynwood) 72. D: J Bailey (11) 72 cb. Par: Div 1: G Reid (13) 2 up. Div 2: R Stewart (19) 4 up. Div 3: J Jo (22) 1 up. D Scr: S Golden 1 up.

DENILIQUIN: Jnr: Stableford: A: P Seely (8) 39. B: J Treble (16) 39. C: S Atley (36) 36.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: J Robertson (7) B Casey (28) 75. Div 1 Scr: G Ingleton D Currie 57. Div 2: B Lynch (26) L Butler (17) 80. Div 1: L Butler (17) 41. Div 2: B Lynch (26) 39.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A Scr: J Bodeker (0) 37. A: S Robertson (7) 40. B: L Hutchinson (13) 39. C: H James (21) 40.

ELANORA: Men: Par: Captain’s Trophy: T McCaughey (17) 6 up.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A Scr: B James (1) 38. A: A Moroney (9) 43. B: R Alborough (15) 39. C: J O’Donnell (19) 39. D: K Pilson (27) 39. 2B Agg: B Went (20) J O’Donnell (19) 77.

FORSTER: Men: Stroke: American Foursome: L Stout (3) B Carmichael (9) 61.5.

FOX HILLS: Men: Stroke: Foursome C’ship: A: K Gounder T Marsic (11.5) 65.5. A Scr: M Rajca J Wheatley 68. B: D Jones L Smith (17.5) 66.5. B Scr: A Nunan L Saperas 86. C: M Smith R Naidoo (23) 68. C Scr: R Chand D Watts 92.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: R Eriksson (7) 37 cb.

GLENMORE: Medley: Stroke: Div 1: R Doyle (22) 67. Div 1 Scr: B Michelmore 76. 2B: C So (17) M Kobryn (10) 62.

GORDON: Men: Stableford: A: S Austin (12) 39. B: K Pugh (17) 35. C: K Bhinder (26) 38. 2B: M Gubbay (9) J Fleming (15) 46.

GOSFORD: Mxd: Stableford Black: A: A Jennians (11) 39. B: G Skilbeck (15) 41. C: G Toope (24) 43.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: G Bennett (16) 40. B: B Tyas (33) 38. Women: V Bourke (32) 33.

HAWKS NEST: Women: Stroke: Medal Aug: S McDonald (28) 74 cb. Men: Medal: A: B Scott (11) 66. B: G Acret (16) 70. C: D Emmerson (27) 68. A Scr: B Scott (11) 77.

HORIZONS: Women: Stableford: L Fowler (20) 34. Men: O Elliot (44) 40 cb.

HOWLONG: Men: Stableford Black: P Baker (13) 41.

HURSTVILLE: Men: Stableford: A: J Harding (+2) 37 cb. B: M Kumjew (12) 41. C: L Alicandro (27) 38 cb. Women: D Brickwood (29) 38.

KAREELA: Men: Stableford: A Scr: C Arnold (7) 30. A: P Keelan (11) 38. B: D McFarlane (15) 38. C: C Ow (22) 38. F Kohouri S Harding 45.

KILLARA: Women: Stroke: J Crichton (2) 75. Men: A: K Pike 65. B: R Debenahm (17) 70. C: I Alwill (27) 67. A Scr: K Pike 73.

KOGARAH: Medley: Par Shield: White: A Harnwell (33) 4 up cb. A: J Smith (10) 3 up cb. A Scr: J Heron 1 down cb. B: F Lord (15) 2 up. C: A Harnwell (33) 4 up cb.

LANE COVE: Men: Stableford: M Simonsen (17) 39. 2B: M Simonsen (17) J Patfield (32) 47.

LEONAY: Men: Stableford 2B: White: J Fahey (19) R Grandemange (19) 46 cb. A Scr: J Meyers S Meyers 35 cb. A: A Carruthers (7) 36 cb. B: W Gillard (16) 39. C: G Thompson (21) 40. D: A Best (27) 38.

LIVERPOOL: Men: Stableford: A: S Chau (9) 40. B: A Shaw (14) 40. C: F Cerone (20) 42. 2B Agg: M Gane (7) D Fagan (13) 76 cb. 2B Agg Scr: G Richards R Young 68.

LONG REEF: Men: Stableford: A: M Curnow (10) 36 cb. A Scr: B Mcdonald 32 cb. B: P Hughes (16) 36. C: M Rogan (22) 34. 2B: S Couch D Bradstreet 46. Women: L Millward 36.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Gentsome: Black: J Menz (14) 37.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: N Brandt (17) D Achary (22) 46 cb. Men: Stableford Black: A: N Cheng (12) 39. B: B Zabat (15) 39. C: M Everett (30) 37 cb. Women: Stableford: A Cummings (20) 31.

MAGENTA SHORES: Men: Stableford Hcp: White: A: D George (8) 39. M Greenwood (5) 38 cb. B: D Binns (16) 39 cb. B Smith (19) 39. C: T Bishop (21) 41. K Butt (23) 39. Women: Yellow: Div 1: A Boyd (3) 39 cb. Div 2: J Irwin (25) 38 cb. Medley: 2B: White: T Bishop (21) K Vaughan (15) 48.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stroke Ambrose: White: C Neville (+3) M Taylor (+2) 63.25.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: G Bain (8) 37. Div 2: R Smith (14) 42. Div 3: S Tunstead (37) 37 cb. Scr: L Natale 31. 2B Agg: R Wood (7) G Marsh (19) 74 cb.

MONA VALE: Men: Stableford: A: J Karren (2) 38 cb. B: N Mushan (21) 40. C: G Chester (23) 41 cb. Scr: J Karren 36. 2B: G Chester (23) M Luciano (12) 48.

MONASH: Men: Stroke Medal Aug: Black: A: I Katz (12) 67. B: S Hill (17) 69 cb. C: M Hamra (21) 73 cb. Stableford White: D Vilensky (30) 27. Stroke Scr: Black: B Jardine (2) 75.

MOORE PARK: Men: Stroke: A: D Mulhall (1) 67. B: J Janik (13) 70. C: B Curby (27) 64. Scr: C Bowe 74. Women: C Billaud (26) 67. Scr: L Quilliam 75.

MOSS VALE: Men: Stroke: A: A Norman (6) 70. 36-hole: Div 1/Medal: C Oakley (14) 143.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Split Six: A Margiotta (22) F Ingegneri (21) 78. A: N Forage (11) 42. B: G Pavey (14) 41. C: G Forrest (20) 44.

NEWCASTLE: Women: Stableford: L Sunderland 36. Men: A: A McKelvey 39. A Scr: A Bosworth 32. B: J Hartigan 42. C: B Kenyon 45.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: J McKie (6) 38. B: I Hastings (16) 39. C: S Hwang (21) 36. D: J O’Malley (33) 36. A: J McKie (6) 38. B: I Hastings (16) 39. C: S Hwang (21) 36. D: J O’Malley (33) 36.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: B Moo (10) 39. Mxd: 2B: B Moo (10) G Coffey (14) 45. Women: C Gunn (26) 34.

NORTHBRIDGE: Men: Stroke: Medal Aug: A: D Illingworth (12) 59. A Scr: T Wilson 68. B: D Johnston (15) 57. B Scr: D Johnston 62. C: J Webb (25) 63. C Scr: J Salvaggio 87. Women: S Hawker (14) 63. Medley: Stableford: B Pentecost (22) 38.

NSW: Men: Stableford: S Murphy (11) 41 cb. Scr: H Doig 36. Women: N Dress (19) 35. Men: Cup: M Solari (15) 40.

OATLANDS: Medley: Stroke: A: N Wareham (3) 67. B: N Economou (13) 67. C: J Crawford (24) 67. D: C Jones (28) 70. A Scr: R Easterbrook 71.

PALM BEACH: Women: Stableford: J Watts (32) 34. Men: A: J Zieren (11) 36. B: P Tate (14) 44. C: B Sekulich (25) 37. D: R Lutze (34) 36. P Tate (14) 44.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: A: M Thompson (9) 68. B: A Mills (15) 68. C: D Powell (20) 65. Scr: M Fogarty 70. Stableford: L Wilson (27) 27.

PENRITH: Men: Stroke: Foursome C’ship: J Gadd J Gadd 140. Foursome: I Gallagher M Finnimore (9.5) 138. Stableford: 2B Agg: P Kenny (18) R Markowski (18) 73. A: D Steltenpool (9) 37. B: M Breed (18) 39. C: P Nigl (26) 41.

PYMBLE: Women: Stableford: L Dickinson (10) 35. Men: A: M Macquillan (9) 43. B: J Pelser (18) 42. C: S Orr (19) 41. Mxd: 4B: M Macquillan (9) G Laws (17) 50. A Scr: J Conran H Waddington 43.

RANDWICK: Men: Hole in one: A Hunter at 15th. M Garvey at 5th. Stableford: 2B: M Garvey (8) C Piper (9) 47. A: J Gellin (12) 38. B: M Poche (13) 39. C: A Durante (20) 34. Scr: M Williams 33.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: D Adam (11) 42. B: B Coutts (17) 40 cb. C: C Carter (20) 42. Split Six: Div 1: H Webber (18) S Tibben (15) 79. Div 2: D Carter (21) C Carter (20) 68.

RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: B Harland (24) 41.

ROSEVILLE: Men: Stroke: A: A Langham (11) 62. B: M Court (15) 64. C: D Pople (25) 65. Women: Stableford: C Angus (15) 40. Snr Stroke: V Khanna (21) 65. Men: Stableford: J Hepner (27) 34.

ROSNAY: Men: Stableford: R Salvador (27) 35.

ROYAL SYDNEY: Women: Stroke: Championship: S Packham (35) 67. Centenary: A Andersen (24) 69. Men: Stroke Championship: Black: A: C Sayers (9) 71 cb. A Scr: T Goh 73. Stableford White: B: R Ross (15) 40. C: S Skibsted (18) 40.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: Medal: A: D Vail (11) 68. A Scr: J Kim 75. B: B Oh Bae (17) 70. B Scr: S Helmich 85. C: B Trent (20) 67. C Scr: S Juyaratne 87. D: A Wu (36) 68. D Scr: S Chow 100. Stableford: M Kim (17) 38.

SEFTON: Men: Stableford: 2B Agg: A: D Quain (3) 36. B: S Melham (11) 37.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Multi: J Mackey (36) N Smith (19) 66. Women: Div 1: G Catanzariti (19) 36. Div 2: R Moore (30) 35. Men: 2B Multi: J Cosgrove (18) N Dunn (13) 84. A: D Kable (9) 42. B: J Cosgrove (18) 40. C: D Beattie (26) 41 cb.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford White: A: M Hasten (8) 39 cb. B: L Sundel (14) 38 cb. C: N Sundel (25) 37 cb. Gold: G Russell (26) 37. Scr: White: O Janschek 35 cb. 2B: J Shein (24) D Lees (18) 48. 2B Scr: S Gibson J Scruse 41. 2B: Gold: G Russell (26) K Norman (15) 46.

STONECUTTERS RIDGE: Men: Stroke: A: G Kaba (9) 71. B: G Catto (16) 68. C: C Dainty (18) 71 cb. A Scr: T Ostler 78 cb. B Scr: S Devlin-Look 82. C Scr: D Sinai 92 cb. M Dell Single stableford winner (18) 39.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: S Ferrone (21) D Ronchetti (7) 47. 2B Scr: Y Kim H Kim 39. Div 1: J Georgiou (11) 40. Div 2: J Punch (25) 40.

TALLWOODS: Medley: Stroke: Ambrose: P Gardner J Sullivan 61.75. T Fernance M Taylor 62.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: C Harris (7) 38. A Scr: L Houghton 32 cb. B: R Yoon (18) 41. C: A Jury (21) 39.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford Trophy: White: E Cowan (9) 40 cb. Stableford: A: E Cowan (9) 40 cb. B: J Whiteman (13) 39. C: J Mansfield (21) 40. A Scr: M Giles 39.

THE COAST: Men: Stableford: Hcp: A: A Clayton (10) 41. A Scr: R Macey 36. B: R O’Keefe (15) 40. B Scr: R O’Keefe 27. C: S Gordon (24) 40. C Scr: K Austin 21. Div 1: R Mungovan (31) 33. Women: A White (23) 35.

THE LAKES: Stroke: A Coull (0) 68. Jnr: H Glenday 75. Stableford: M Coorey (14) 41. PM: R Norgard (11) 39.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: T Schulz (1) 39. B: P Forrester (14) 38. C: D Marshall (23) 42.

TOCUMWAL: Men: Stableford: M Cooper (1) 35. Women: M Purtill (17) 38.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: J Bennett (15) A Eslick (16) 48. A: J Wilcock (9) 36 cb. B: J Bennett (15) 41. C: B Evans (24) 41. Women: R Lloyd (43) 30.

TUNCURRY: Men: Stableford: A: N Dorahy (4) 40 cb. A Scr: P Matthews (6) 31. B: D Sheffield (32) 38 cb. B Scr: G Drysdale (16) 22.

TWIN CREEKS: Men: Stableford: 2B: J Fitch (24) S Kellehear (12) 46 cb. A: D Xie (3) 41. A Scr: M Madan 33. B: M Park (17) 43. B Scr: C Choi 22 cb. C: J Fitch (24) 39. C Scr: K Franich 20 cb. Women: J Kim (24) 39.

WAKEHURST: Men: Stableford: A: G Ross (9) 38. A Scr: B Mason 31. B: S Tait (17) 39. B Scr: C Wayling 24. C: J Donde (20) 38. C Scr: J Donde 18. Mxd: 2B: C Andreano (7) J Donde (20) 45. 2B Scr: B Mason B Howard 34. B Mason B Howard 34. Women: C Wright (15) 34.

WALLACIA: Men: Stroke: Keno Ambrose: S Presdee (10) N Reitsma 65. A Scr: J Jamieson S Reitsma 69. Mxd: R Owen (9.25) S Owen 67.75.

WARRINGAH: Men: Stroke: 4B: A: D Studdert (14) M Payne (7) 61. B: A Peacock (20) B Brown (17) 60 cb. C: B Smith (25) A Winchester (21) 58. 4B Scr: F Allan (1) C Macmillan (6) 69 cb.

WENTWORTH FALLS: Men: Stableford: L Redman (7) 43. C Ritchie (3) 73 cb. Women: L Loftus (21) 35. Medley: 2BWB: L Loftus (21) S West (8) 28.

WINDSOR: Medley: Stableford: A: D Levy (9) 40. B: C Thompson (36) 39. Men: Stroke: Foursome: A: C Brown (2) C Knobbs (3) 70.5. A Scr: S Simms J Moss 76. B: T Hanckel (16) F Know (14) 70. B Scr: G Ruttley M Reading 88. Foursome C’ship: A Scr: C Brown C Knobbs 73. B Scr: F Knox T Hanckel 85. G Chapman D Osborne 80.

WOOLLAHRA: Men: Stableford: Div 1: J Mignon (14) 39. Div 2: J Black (18) 37 cb. Div 3: W Arkins (26) 36.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: M Rugless (3) D Gray (7) 77. Singles KO f: P Mc Coll (6) 41. A Scr: J Rogan (1) 36.

WYONG: Men: Stableford: 2B: B King (12) R King (27) 48. A: J Seggie (12) 39. B: H Ireand (16) 38. C: R King (27) 41.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: L Bridgeman (21) 37.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email