NSW & ACT Daily Club Golf Results 5 August 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 5 August 2020.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: B Kelso (20) A Handel (15) 44 cb. Div 2: N Chung (28) P Eaton (42) 47. 2B Scr: B Petersen M Dakic 40. Team Agg: K Whittaker (5) R Johnson (10) G Bower (16) D Keith (4) 133 cb. A: S Wozniak (9) 37. B: A Handel (15) 37 cb. C: B Alan (20) 38. D: S Graham (31) 38.

AVALON: Women: Stableford: Medal Aug: A Goff (37) 34. President’s Trophy: A Goff.

AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: M Westerway (8) A Boulton (7) 45. Men: M Rotsey (10) 37. Women: S Booth (22) 41.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: G Cornish (8) G Harbrow (23) 49. 2B Scr: G Wood (7) S Luke (4) 36. A: G Cornish (8) 37 cb. B: G Helm (17) 38. C: A Ioakim (27) 40 cb.

BARHAM: Women: Stroke: K Mathers (40) 71.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Aug: A: S Jones (21) 66. B: J Tan (28) 69. C: H Hobbs (32) 63. Scr: M Camilleri 83.

BAYVIEW: Men: Stroke Black: A Scr: G Whyte (5) 76. A: G Whyte (5) 71. B Scr: S Hawkes-Lyon (19) 84. B: S Hawkes-Lyon (19) 65. C Scr: H Pitkanen (21) 95. C: A Chee (24) 73. Stableford: A: B Lewis (8) 37. B: N Williams (17) 38. C: G Smith (29) 36.  White: D Walsh (36) 33.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: J Stubbs (14) 39. A: K O’Keeffe (10) 38. B: J Marriott (15) 38. C: M Kean (23) 36. Scr: S Warncken 33.

BEXLEY: Men: Stableford: 2B Agg: M North (4) M Savoldi (6) 74. 2B Agg Scr: G Heffernan J Dodds 66. A Knittl (28) 41.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B Agg: P Rowe (15) P Messer (17) 70. D Griffith (25) 39.

BONDI: Men: Stableford: V Dainer (28) 35.

BONNIE DOON: Stableford: A: B Tangkunboriboon (9) 41. B: R Di Lernia (12) 38. C: J Vineberg (20) 39. Scr: J Buck 34. Gold: D: J Pahos (25) 35.

BONVILLE: Men: Stableford: G Smede (9) 39.

BOWRAL: Men: Stableford: E O’Sullivan (25) 38.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: C Stone (20) 35.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: S Hilaney (8) S Bugdayli (9) 48. Div 2: D Mandic (15) T Lovric (12) 47 cb. Scr: D Buhagiar S Grant 38. A: J Cummings (7) 40. B: D Mandic (15) 36 cb. C: M Haining (22) 40.

CAMDEN: Women: Stroke: A: S Chapman (10) 79 cb. A Scr: S Chapman 89. B: G Beaven (30) 75. B Scr: S Miller 96 cb. C: S Byrne (38) 78. C Scr: A Morrell 115.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B Agg: C Campion (22) D Moore (33) 73. G Jones (6) 40 cb.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 2B Agg:  A Anlezark D Watton 71 cb. Scr: J Semrany D Shipp 57. A: J Semrany (5) 36 cb. B: P Maloney (18) 35 cb. C: A Anlezark (20) 44.

CARNARVON: Women: Stroke: 2B Agg: M Park (16) A Ko (19) 140. A: M Park (16) 70. A Scr: N Yeob 81. B: A Ko (19) 70. B Scr: C Kim 91. C: R Forrester (30) 69. C Scr: J Ku 99.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: G Edwards (14) A Johnston (15) 72. A: M Street (11) 38. B: A Johnston (15) 37 cb. C: R Love (30) 40.

CASTLECOVE: Women: Stroke: Medal Aug: H Muscat (38) 70.

CHATSWOOD: Men: Stableford: Team: W Morgan (7) M Miller (18) B Woodmansey (24) D Tester (16) 89. A: W Morgan (7) 41. B: D Gleeson (17) 35. C: I Brown (23) 40.

COBRAM BAROOGA: Women: Par: F Thatcher (30) 4 up.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: B Stevenson (8) 38. B: B McCann (17) 36.

COROWA: Women’s Stableford Div 1 1st G. Richards (22) 36, 2nd S. Barkley (11) 36. Div 2 1st M. Jeeves (31) 43, 2nd F. Hudson (31) 36.

CONCORD: Men: Stableford 2B: White: R Ianniello (22) P Salmond (12) 47. 2B Scr: A Langdon M Thomas 38. A: P Salmond (12) 41. B: B Horwood (19) 40. C: S Papallo (22) 37.

CROMER: Medley: Stableford: Split Six: A Kirkman (8) D Peters (16) 68 cb. Men: A: C Plimmer (6) 40 cb. B: P Collins (17) 42. C: T Carroll (30) 38. Scr: C Plimmer 34. 

CRONULLA: Women: Stableford: Team: L Steege M Steege D Steege L Peaty 90.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: C Nam S Jeon 50. 2B Scr: G Freidrich S Sun 33 cb. Div 1: D Abe (SGA 17) 42. Div 2: C Nam (18) 44. Div 3: R Arkins (28) 39. Scr: R McCoullough 29.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: J Radeski (6) 39. B: C Liefting (19) 37. C: R Lawrence (30) 38.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: M Smith (14) C Fitzsimmons (+1) 45. Div 1: M Smith (14) 41. Div 2: V Ilagan (24) 40. Scr: C Fitzsimmons (+1) 36.

ELANORA: Women: Par: A: A Baggie (19) 1 down cb. B: D Bradhurst (25) 4 up. C: C Hodgkinson (34) 7 up. D: S Royle (39) 4 up.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B Agg: S Bennett (2) D Gordon (17) 77 cb. 2B Agg Scr: S Bennett (2) D Gordon (17) 58. A: S Bennett (2) 41. B: J Whelan (18) 40. C: J Anders (19) 39. D: S Simpson (31) 40. Scr: S Bennett 39.

FINLEY: Men: Stableford: W Judd (28) 39. Women: Stroke: J Delmenico (30) 64.

FORSTER: Men: Stableford White: A: P Tilden (8) 40. A Scr: T Jay (3) 33. B: R Nash (20) 39. B Scr: D Rankin (15) 21. C: M Morris (33) 39. C Scr: N Chapman (25) 13 cb.

FOX HILLS: Women: Stroke: Foursome: Div 1: A Griffith L Kembrey (24.5) 82.5. Div 2: E Edwards M Atkins (34.5) 79.5.

GEORGES RIVER: Men: Stroke: Medal: Div 1: P Moy (13) 70. Div 1 Scr: R Hochkins 79. Div 2: S Graham (21) 67. Div 2 Scr: J Shields 93. Stableford: D Saunders (20) 39.

GIBRALTAR: Men: Stableford: M Eschbank (18) 39.

GOSFORD: Mxd: Stroke Black: A: S Robinson (11) 68. B: B Wyatt (17) 66. C: B Stokeld (22) 66.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal Aug: A: H Buchanan (16) 74. B: M Chaffey (34) 73. Stableford: 9-hole: S Fleming (31) 11.

HARRINGTON WATERS: Men: Open Stableford A Grade: A: D Edmonds (16) 35 cb. B Grade: R Barlow (18) 41. C Grade: E Hammond (28) 38. Women: V Bourke (33) 36 cb.

HAWKS NEST: Mxd: Stableford: 2B: M Hill M Thornhill 45 cb. Men: A: G Matheson (10) 39. B: G Jolly (22) 41. Women: C Forster (22) 36. W Gibson (33) 35 cb. D Nummy (25) 35.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: B Young (33) 37.

HOWLONG: Stroke: A: G O’Halloran (11) 72 cb. B: S Harris (21) 72. Women: Medal Aug: G O’Halloran (11) 72 cb.

JAMBEROO: Men: Stableford White: M Fogarty (36) 42.

KAREELA: Men: Stableford: A: G Townsend (10) 38. B: P Jones (22) 38. C: S Habib (30) 35 cb. A Scr: T Mayne (4) 30. B Scr: P Dalley (16) 20 cb. C Scr: N Jones (28) 13 cb.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: C Brown (8) S Blewitt (11) 47. Scr: I McGaw D Williamsom 39. Green: A: D Plumridge (11) 36. B: M Evans (13) 37. C: T Tobin (21) 39.

KOGARAH: Medley: Stableford: 2B Multi: M Bougoukas (14) C Hatzinestis (9) 75 cb. White: A: C Hatzianestis (9) 38 cb. B: A Whiting (18) 39 cb. C: J Wray (36) 39. Scr: A Rachid 36. Veteran: A Whiting (18) 39 cb.

LAKESIDE: Medley: Holes in one: G Richards at 3rd. S Brown at 17th.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: P Johnson (17) P Hofman (15) 37. J Patfield (32) 37.

LEONAY: Women: Stroke Medal Aug: White: Div 1: A Scheiler (28) 72. Div 2: G Gordon (34) 75 cb.

LIVERPOOL: Women: Stroke: Medal Aug: A: C Yu (19) 74. A Scr: D Bruker 86. B: V Micallef (30) 75. B Scr: C Hart 100. C: M Johnson (45) 76 cb. C Scr: S Kim 110.

LONG REEF: Men: Par: 2B: O Rutherford B Thomas 10 up cb. A: S Cunningham (10) 2 up cb.  B: M Harding (14) 1 up cb. C: D Watchorn (25) 3 up cb. Scr: L Edgell 2 up.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: 2B: B Howard (17) G Henry (19) 76. M Everett (33) 45. 

MAGENTA SHORES: Medley: Par: 2B: E Hunt P Macdonald 10 up. Men: White: A: D Hooper (9) 3 up. B: I Macdonald (16) 2 up. C: M Lewis (21) 2 up. Women:  Div 1: L Lewis (14) sq. Div 2: L Howell (30) 1 up.

MANGROVE MOUNTAIN: Medley: Stableford 2B: White: K Woodbury (26) P Linskey (22) 44. Men: P Judd (25) 36 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: T Stott (13) 43. Div 2: C Vote (37) 40.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: B Brown (28) S Bealey (17) 46. A: D Hemsley (6) 37 cb. B: T Noad (16) 40. C: J Chubb (31) 37 cb. Scr: A Hugill 36. Hole in one: D Smith at 16th. 2B: Yellow: K Vines (31) R Mills (28) 37. K Vines (31) 36.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: M Crook  Pritchard-Davies (23) 46. Div 2: M Cohen (26). Cotie (42) 49. Scr: M Perry  Abbott 38. A: D Parsonage (9) 37. B: J Davis (18) 39. C: M Cohen (26) 37 cb. White: J Martin (24) 34.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Flanagan (8) 36. B: A Wise (13) 39. C: I Robertson (20) 37. Veteran: P Matthews (15) 37.

MOSS VALE: Men: Stroke: A: D Tyler (5) 71 cb. A Scr: D Osterland 79. B: R Shouldice (16) 73 cb. B Scr: P Jeffery 89. C: T Gripper (26) 76. C Scr: M Cafarlli 96. D: P Upon (28) 75. D Scr: J Woodcock 105.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Ambrose: G Remoundos (14) H Konsti (11) A Haywood (13) C Muscat (21) 53.625.

MURRAY DOWNS: Stableford: M Crilly (36) 35.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B:  P Patel (16) N Patel (27) 48 cb. Scr: R Shuttleworth (5) D Payne (10) 39. A: R Shuttleworth (5) 42. B: K Lakhani (18) 42. C: M Flaherty (21) 39 cb. D: Y Iwanec (35) 35.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stroke: D Edwards (29) 68 cb.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: Div 1: F Dunn (21) 33. Div 2: B Mason (25) 35. Div 3: F Logan (38) 38.

NOWRA: Men: Stableford: 2B: P Dalmazzo (15) J Underwood (14) 44. P Russell (9) 39.

NSW: Medley: Stableford: 2B: D Kimber (14) L Davis (24) 45. R Beer (10) 37 cb. Scr: D Storey 33. White: M Swift (21) 35. Women: R Narayan (23) 30.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: E Armstrong (10) C Davis (23) 46 cb. A: M Toal (11) 41. B: P Day (17) 43. C: C Davis (23) 39.  Scr: S Tarrant (1) 34.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: B Jones (16) L Wilson (27) 50. A: G Hargreaves (9) 38 cb. B: B Jones (16) 37 cb. C: G Deadman (19) 39 cb. Scr: G Naylor 34.

PENRITH: Men: Par 2B: White: D Clarke (7) K Tucker (15) 10 up. 2B Scr: D Hughes D Smyth 3 up. A: A Fay (12-glenmore) 1 up. B: D Phelps (15) 2 up cb. C: E Schubach (24) 2 up.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: D Burden (5) C Mackenzie 47. Men: C Mackenzie (6) 40. 2B Scr: D Burden 41. C Mackenzie . Women: E Pierce (11) 38 cb.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: J Walsh (22) 39. Div 2: M Holmes-Hackett (27) 36. Div 3: D Macris (31) 33. Div 4: D Rowles (34) 35. Trophy: J Walsh (22) 39.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: Div 1: G Smith (12) A Ryan (23) 45. Div 1 Scr: B Finn M Finn 40. Div 2: M Crotty (22) C Cheyne (17) 45. Div 2 Scr: S Counter P Seward 25. A: M Finn (0) 38. B: G Mesiti (18) 38. C: J Worrell (27) 38 cb. Scr: C Lowe 31.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford 4B: Championship: White: M Solomon (12) R Foord (13) 45 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: S Park (-1) T Lim (16) 47. A: J Leathart (13) 38. B: T Lim (16) 43. C: M Shanley (19) 37. D: R Wall (29) 38. Scr: S Park 33.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: W Stapleton (13) 41. Div 2: S Haggerty (24) 41. Div 3: R Bates (24) 45.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: P Ross (29) C Fallon (32) 46. 2B Scr: M Reeve P Barlow 35. A: T Green (5) 37 cb. B: H Clark (15) 35. C: T Hargreaves (24) 42.

TALLWOODS: Men: Stableford 4B: White: G Flyght (Crescent Head) J Hartman (Crescent Head) 48. B Eschbach C Wilson 48.

TERREY HILLS: Medley: 2B Agg: D Park (15) K Chang (10) 72 cb. Men:  A: R Eckton (10) 37 cb. B: C Wilson (14) 38. C: G Hildebrand (21) 38.  Scr: M Manassen 32 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 4B: White: A: A Robertson (13) N Darnell (27) 45 cb. A Scr: C Smith F Back 36.

THE COAST: Medley: Stableford White: P Bates (34) 44. A Huxtable (17) 41. A Scr: M Buckingham 34.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: J Coxon (6) J Randhawa (18) 47. Scr: J Rubenstein J Bennett 35. I Alexander (35) 42. Scr: N Happell 33. PM: L Lau (21) 40.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: S Jones (16) M Bemet (16) 47 cb. 4B Scr: G Brown A Deane 37. A: B Cook (9) 37 cb. B: P Wright (14) 38. C: S Taylor (21) 39. D: R Clausen (28) 39.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B: A: D Murphy (10) M Nicol (25) 47. Scr: K Moodley A Dilshad 39. Men: Gold: A: K Moodley (3) 38 cb. A Scr: M Pearce 36. B: K Loh (15) 37. B Scr: J Lewin 25. C: K Foo (32) 36. C Scr: G Warry 17. Women: Green: R Keaney (25) 25.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: P Martin (23) T Manton (17) 47. 2B Scr: D Adamson D Wright 36. A: D Wright (12) 39. A Scr: D Tapper 28. B: D Mason (15) 40. B Scr: D Skelton 26. C: P Martin (23) 39. C Scr: P Martin 20.

WALLACIA: Women: Stroke: Brooch: Div 1: S Owen (19) 73. Div 1 Scr: A Burns 101. Div 2: D Chant (33) 73. Div 2 Scr: R Murdoch 111.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: P Benbow (22) B Smith (25) 50. A: M Farrell (13) 36 cb. B: G Campbell (16) 44. C: G Hyslop (21) 40. D: I Massey (31) 42.

WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: D: G Frost (14) T Rogers (14) 46. A: K Kelly (9) 37. B: O Bosco (15) 36. C: J Dicker (25) 40.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: Div 1: K Mavin (7) 39 cb. Div 2: P Ford (12) 39. Div 3: I Thorncroft (5) 37 cb. Div 4: R Castley (31) 37 cb. Div 5: R Moase (16) 37.

YARRAWONGA MULWALA: Medley: Stableford: Lake: K Bridgeman (30) 39.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email