NSW & ACT Daily Club Golf Results 2 August 2020

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for 2 August 2020.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: G Burt (27) L Burt (22) 48. Mxd: S Merrick (31) J Merrick (8) 46. Men: Div 1: J Ellam (12) 39. Div 2: L Burt (22) 43. Women: K Yan (28) 38.

AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: T Khoo M Khoo 52. Men: White: S Lewis (17) 43. Scr: A Bowman 30. Women: M Khoo (29) 43.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: A: R Baldwin (7) 36. B: P Kim 41. C: M Faglioni (27) 38. D Young (21) 33 cb.

BARDWELL VALLEY: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: S Howard M De Montfort (11.5) 61.5. Scr: K Coldrey I Elliot 72.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: P Klianis (15) 37.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: B Bubalo (14) J Radican (18) 45. Men: Div 1: B Bubalo (14) 40. Div 2: L Rubin (20) 35. Women: Gold: H Touw (4) 35. Medley: Scr: S Green (4) 33.

BEVERLEY PARK: Mxd: Stableford: 2B Agg: L Hart (30) E Kassis (16) 72. Scr: L Hart (30) T Evans (18) 36 cb. J McKinley (13) 38. A: M Koszek (13) 37. B: S Grant (16) 37. C: R Ramsay (22) 37. Scr: E Koukos (3) 29.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: W Davies (15) R Levi (14) 73. A Piggott (14) 39. Women: A Ng (27) 30 cb. Medley: Scr: C De La Mare 34.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: A: R Manser (11) 40 cb. B: S Frost (15) 41. C: J Hardy (25) 43. Scr: P Todd 39. Women: Stroke: Keno Ambrose: L Osborne (15) J Vanderkooi (15) 67.5.

BONVILLE: Medley: Stableford: D Kennedy (6) 42. Hole in one: T Smith at 11th.

BOTANY: Men: Stableford: E Sargent (11) 34.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: C Costello (10) 35. A Scr: J Patorniti (1) 75. B Scr: J White (14). B: M Hoy (15) 40. C: M Suann (36) 38. C Scr: M Kurrsawe (21) .

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: M Lancar (13) M Stojic (6) 82. Div 2: B Hampton (16)  M Horo (19) 74. Scr: K Cummings (3) J Cummings (7) 50. A: B Murray (4) 36. B: B Hampton (16) 39. C: R Hui (26) 38. M Horo (19) 32.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: J Cleaton ( 17) 38.

CARNARVON: Men: Par 2B: White: J Tan (26) P Choi (22) 11 up. 2B Scr: J Lind S Moylan 2 up. A: M Park (12) 3 up. B: I Lee (18) 3 up. C: P Choi (22) 4 up. Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: L Kim (10) 71. Div 1 Scr: J Shim 83. Div 2: C Kim (20) 66. Div 2 Scr: E Jung 92. Div 3: S Kim (35) 72. Div 3 Scr: R Forrester 107.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Agg: P Meek (12) S Chapman (7) 76. 2B Agg Scr: B Lambert M Fitzsimons 71. Men: A: S Manton (11) 39. B: G Holmes (13) 40. C: P Meek (22) 44 cb. Women: L Papandrea (20) 40.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: 2B: R Wong (13) S Wong (40) 49. N Flores (23) 43. Women: S Wong (40) 40.

COBRAM BAROOGA: Men: Par White: J King (28) 2 up. Women: C Chandler (47) 2 up.

COROWA: Medley Stableford Winner K. Morrison (27) 44, Runner-up J. Lawler (33) 40.

CROMER: Medley: Stableford: 2B Agg: J Hayward (20) J Hayward (20) 76. 4B: H Maloney (28) T Marsden (23) 43. A: D Whitehead (13) 40. B: J Hayward (20) 45. Scr: D Simpson 35.

CRONULLA: Men: Stableford: M Ingram (19) 42. Scr: M Osborne (-2) 37. Women: N Haines (9) 39. Scr: N Haines (9) 30.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: P Duclos (11) 39. Div 2: C Choi (14) 38 cb. Div 3: J Noh (23) 37. Scr: J Freeman 40. Women: J Kim (26) 37 cb. Stableford: 2B: M Nam (32) P Takla (8) 47 cb. 2B Scr: J Freeman D Falcon 42.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: Div 1: D Fuad (23) J Metuangaro (10) 46. Div 2: R Espiritu (23) A Gonzales (23) 45. Mxd: M Charan (26) R Charan (18) 46. Men: Div 1: D Fuad (23) 41 cb. Div 1 Scr: C Carruthers 34. Women: G Moses (41) 35.

EASTLAKE: Mxd: Stableford: A: M Paul (9) 43. B: B Allen (15) 45. C: T Campbell (30) 43 cb. Scr: S Robertson (+3) 36.

ELANORA: Men: Stroke Foursome C’ship: Black: J Smith F Geddes bt P Barraket N Spry 2-1.

EVERGLADES: Mxd: Stableford: 2B Agg: Div 5: C Post (34) R Williams (13) 75. A: D Forrest (11) 41. B: P Eleven (17) 40 cb. C: J Yu (19) 40 cb. Women: Div 1: M Rickit (21) 37. Div 2: P Mitchell (45) 35 cb.

FINLEY: Men: Stroke: Div 1: P Pinnuck (8) 73. Div 2: R Donkin (14) 70. Div 3: A Hand (20) 65. Div 4: B Fahey (30) 78. Women: Stableford: A Harding (20) 40.

FOX HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: W Ford (Randwick 14) I Uy (16) 73. Men: A: J Murua (Lakeside 3) 36 cb. B: W Ford (Randwick 14) 39. C: J Chong (27) 36 c b. Women: Y Chong Oh (25) 34.

GORDON: Mxd: S tableford: J Fenwick (21) 36. Medley: 2B: M Algeo (30) P Summerfield (35) 44.

GOSFORD: Men: Stableford White: A Kelly (21) 38. Women: G Williams (15) 36 cb.

HARRINGTON WATERS: Men: Stroke: Foursome C’ship: K Partridge (7) P Gibson (16) 71.5. Scr: P Budden (9) T O’Reilly (2) 79.

HOWLONG: Men: Stroke: Medal Aug: A: A Brown (8) 66. B: J Blom (20) 66. C: K Tooley (22) 70 cb. Scr: T Merritt 74 cb. Women: K Lowe (19) 67. Medley: Stableford: A: M O’Brien (17) 38 cb. B: A Bumbers (19) 37.

JAMBEROO: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: E Armstrong A Bosanquet (24.75) 134.

KAREELA: Men: Stroke: Ambrose: L Everingham M Payn P Galvin J Gibson (7.625) 48.375.

KILLARA: Mxd: Stableford: A Bland (13) 43. E Wells (22) 40. Stableford: 2B: A Bland (13) D Caradus (24) 50. 2B Scr: B Hogan (16) T Clifton (30) 47.

KOGARAH: Medley: Stableford: 2B: T Vu (14) G Luong (10) 48. Men: White: T Nguyen (18) 41. A Scr: P Cooper 36. Women: D Kerdsai (23) 38. Stroke: Ambrose: S Greaves (16) A Donaghey (27) 52.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: C Mackey (4) 39. B: K Anderson (16) 36. C: J Sleigh (23) 37.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: T Dixon (24 ) D Heather (13) 50. 2B Scr: K Shepherd (1) R Demartino (6) 39. A: B James (7) 39. B: A Parker (14) 43. C: T Dixon (24) 40.

LANE COVE: Women: Stroke: J Weine (23) 72. Medal Aug: Div 1/Medal: S Doughty (19) 75. Div 1 Scr: S Doughty 94. Div 2: M Mitchell (35) 77. Div 2 Scr: M Mitchell 112.

LIVERPOOL: Men: Stableford: 2B Agg: S Reid (1) S McGee (+1) 74 cb. 2B Agg Scr: S Reid S McGee 74. A: S McGee (+1) 39. B: P Kucia (17) 37. C: B Sheedy (22) 39. Women: Stroke: A: E Ryu (11) 75. A Scr: Z An 82 cb. B: J Lyons (21) 74. B Scr: C Chaeok 104. C: A Jee (43) 79. C Scr: S Lee 116.

LONG REEF: Stableford: M Edwards (16) R Farrell (5) 45. M Edwards (16) 42.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: B Gilbert (5) 37. B: K Munusamy (25) 41. Scr: J Wood (+1) 36.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Gentsome: Black: R Sandoval (8) 39.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: G Cosier (14) S Zaarour (12) 77. G Cosier (14) 42.

MARRICKVILLE: Men: S tableford: I McGregor (5) 40. Scr: D Fletcher 31. Women: Stroke: G Shaw (24) 64. Scr: P Roach 85. Medal Aug: Div 1: G Shaw (24) 64. Div 2: M Souden (28) 66 cb. Veteran: D Sebbens (21) 66 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: L Pullen (13) D Roberts (30) 43 cb. Div 1: C Smith (16) 38. Div 2: M Bird (24) 39.

MONA VALE: Men: Stableford: G Bourke (16) 39 cb. Women: C Westgarth (24) 38 cb. Medley: Hole in one: M Tuiman at 16th.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J O’Hare (9) 36. B: M Lui (17) 39. C: F Sominthu (35) 40. Scr: S Johnson 33. Women: M Ackerman (42) 40.

MUIRFIELD: Medley: Par: H Yeoh (25) 6 up. Stroke: Canadian Foursome: I Bamford (5) V Bamford (18) 66.375.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: C Chang (7) 40. B: G Jones (15) 42. C: S Davis (26) 40. D: E Braxton (32) 36.

NORTH TURRAMURRA: Mxd: Stableford: K Shewan (21) 43.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: R Wade (40) L Brennock (17) 49 cb. D Baker (28) 46.

NOWRA: Medley: Stroke: MM: Div 1: T Downes (14) 62. Div 1 Scr: M Westaway 73. Div 2: N Brown (18) 68. Div 2 Scr: J Jay 84. Div 3: J Barron (23) 70. Div 3 Scr: J Barron 93.

NSW: Medley: Stableford: 2B: N Vertzyas (15) D Jefferson (10) 49. N Vertzyas (15) 43. White: R Hopkins (29) 41 cb.  Women: L Graham (27) 38. Scr: C Green 34. Women: Stroke: Foursome: S Mazuran (23) T A Wall (15) 71.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: S Reece (5) Z Timmins (21) 46. Men: White: Z Timmins (21) 41 cb. Women: Yellow: P Skelton (13) 38.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: L Vile (10) D Garland (29) 78. Men: White: D Garland (29) 42. Women: N Howlett (15) 36.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: C Lovegrove (32) S Lovegrove (12) 50. Men: C Lovegrove (32) 45. Women: L Dickinson (10) 37. Men: Stroke: Snr: F Mellish bt P Waddington 1up. Veteran Men: D Martin bt S Ball 3-2.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: T Park (10) 34. Div 2: M Connolly (23) 38. Scr: D Rosenthal 27. Women: Stroke: Medal: Div 1: J Feetham (19) 62. Div 2: J McCleery (32) 65.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: A Akbar (8) 38 cb. B: J Cook (21) 46. Stableford: 2B: J Cook (21) R Barlow (9) 48.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: B Henry (17) S Ryan (4) 48. Men: White: A: A Langham (11) 38 cb. B: D Porter (23) 39. Women: M Beange (26) 35. Veteran: Green: G Walsh (21) 38. Mxd: Stableford: Foursome: G Madsen (23) J Madsen 40. Stroke: Foursome C’ship: A Butler W Butler 78.

ROSNAY: Men: Stableford: Div 1: G Beale (5) 34. Div 2: D Hamilton (16) 30.

ROYAL SYDNEY: Men: Stroke Foursome C’ship: Championship: Black: H Hordern L Mactier bt T Goh C Sayers 2-1. Plate: D Stewart C Tooth bt W Regan T Ross 3-1.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: D Son (12) J Kim (17) 49 cb. Mxd: P Salamone (26) C Fairclough (15) 46. Men: K Gittoes (24) 42. Women: M Gay (16) 40. Scr: S Park 41.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: J Hart (2) 40 cb. B: B McLachlan (17) 36 cb. C: G Turnbull (19) 37 cb. Women: Di v 1: K Garrett (15) 36. Div 2: S Sheldon (30) 35. Med ley: 2B Agg: D Fletcher (10) L Fletcher (27) 74. 2B Agg Scr: B Parker (4) I Fennell (7) 54.

ST. MICHAEL’S: Medley: Stableford: 2B Agg: J Musgrove (11) J Finnane (21) 71. A: P Vella (11) 37 cb. B: T Moses (18) 40. C: G Phibbs (20) 41. Women: Stroke: Foursome: D Weinreis M Krinker 75.5. Medley: Stableford: Scr: A Radevski 33 cb. Stableford Gold: G Cragen (36) 38. Stableford: Red: H Williams (19) 33.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: C O’Brien (21) H Williamson (25) 46 cb. Div 2: A McKay (2) D McKay (7) 46. Scr: C Baird S Baird 39. A: D McKay (7) 40. B: P Hew (13) 38. C: K Claringbull (26) 40. Women: C O’Brien (21) 39.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: A Choi (12) J Park (22) 53. Men: A Choi (12) 41. Women: C Kang (6) 35.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: S Murphy (11) 74 cb. I Miller (9) 74 cb. B: B McManus (16) 73. J Murphie (13) 76 cb. C: T Bodycote (22) 72 cb. N Van Driest (21) 72 cb. Women: Div 1: M Miller (24) 73. M Byrnes (26) 76. Div 2: M Wright (27) 78. J Jessiman (35) 79.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: K Hwang (8) 39. B: D Lacey (14) 40. C: J Park (31) 37 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke Trophy: White: T Brady (11) 68 cb.

THE COAST: Medley: Stableford White: G Price (21) 41. Scr: T Podvorec 33. Hcp: J Quigg (36) 30. Stableford: 2B: R Bennis (7) J Dunphy (4) 41.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: P Phung (32) J Behr (13) 45. Scr: C Hartas K Kileff 34. D Levy (9) 42. Scr: H Glenday 35. Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: K Lasky (12) 73. Div 1 Scr: T Davison 84. Div 2: C Bezjak (44) 69. Div 2 Scr: J Round 106. Trophy: A: T Davison 148.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: L Grant (2) 17. B: L Donney (17) 20. C: M Christofi (27) 18.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: M Madan (1) 36. A Scr: Y Park (-4) 32. B: S Kim (14) 39 cb. B Scr: R Abbott (13) 22. C: M Woodcroft (23) 35 cb. C Scr: M Gribbin (21) 17. Women: Green: M Iwatani (18) 36.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: G Hickey (12) M Foggo (23) 47. Men: A: B Sertbas (13) 37. B: J Hirst (21) 39. Women: A: S Douglas (22) 35. B: M Gerner (31) 36.

WALLACIA: Men: Stableford White: T Cleal (22) 36.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: M Anderson (4) 39. Stableford: 9-hole: R Mills (29) 18 cb. Mxd: Stroke Foursome C’ship: A: S Springall (3) S Hughes (16) 84. B: D Gale (18) J Eagleton (30) 95.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: A: K Fretwell (6) O Fretwell (31) 44 cb. Div 1: L Williams (17) 37. L Bowen (24) 36. J Williams (21) 33 cb.

WOOLGOOLGA: Men: Stroke: A: S Ewart (5) 70. A Scr: A Hart 73. B: R Treweek (15) 71. B Scr: R Treweek 86. C: J Mcfarlaine (28) 65. C Scr: J Mcfarlaine 93.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Medal Aug: A: G Moddel (11) 69. B: P Vedder (15) 68. C: J Rooz (26) 66. Scr: A Koch 80 cb. Women: Medal Aug: A: T Goulding (30) 73. B: D McDonald (39) 69.

WYONG: Men: Stableford: 2B: J Seggie (11) T Pfeffer (19) 44 cb. Mxd: G Young (21) J Wicks (19) 42. Men: Div 1: B Jamieson (12) 40. Div 2: J Brown (19) 40. Women: T Lonergan (9) 37. Hole in one: N Sharp at 13th.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email