August 9, 2022

Daily Club Golf Results 29 July 2020

Macquarie Links International Golf Club

Daily Golf Results for Wednesday, 29 July 2020, from across regional NSW, the ACT and metropolitan Sydney.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: B Fulmer (21) G Kirkby (13) 47. Div 2: J Eagleton (22) B Moffat (23) 44 cb. 2B Scr: I Malcolm (4) M Boland (9) 37. 4B Agg: B Fulmer (21) G Kirkby (13) S Eastman (3) A Birtles (6) 141. A: T Kim (12) 39. B: D Nam (13) 39. C: B Fulmer (21) 38. D: J Wilson (29) 36.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: A: M Stelzer (11) 37. B: T Kolts (18) 35. C: J McPherson (38) 34.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: J Holloway (16) B Richmond (22) 46. 2B Scr: A Seymour (1) B Daly (Scr) 40. A: V D’Ortona (12) 36. B: T Fiatarone (17) 39 cb. C: G Pickworth (21) 40.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Ambrose: N Armstrong B Clucas H Hobbs 57.5.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: F Minati (9) 39 cb. A: G Butler (6) 38 cb. B: K Gilbert (20) 38. C: C Pearson (21) 39. Scr: P Higgins 32.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: M O’Neill (17) A Scali (17) 69. 2B Agg Scr: J Dodds M Henley 56. A: D Marriner (11) 37. B: R Cunneen ( 15) 37. C: G Lee (21) 34.

BLACKHEATH: Men: Stableford: S Rabone (16) 36.

BONDI: Men: Stableford: J Sullivan (20) 39.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: R Bobanovic (16) M Pravisa (2) 48. Div 2: X Huynh (15) P Phathanak (10) 47. Scr: T Hunt R Maric 41. A: R Maric (3) 41. B: X Huynh (15) 42. C: P Ryan (22) 39.

CAMDEN: Women: Stroke: Hcp: A: S Marsh (19) 74. A Scr: S Chapman 91. B: J Turner (29) 74. B Scr: A Brady 100 cb. C: D Markow (36) 81. C Scr: D Markow 117 cb.

CAMMERAY: Men: Stroke: Ambrose: G Priest D Allsop G Jones J Mann (8) 53.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 9-hole: A: B Ryan (8) 22. B: D Dickson (14) 20. C: G Wade (20) 19.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: S Ryu (30) H Jeon (22) 46 cb. A: J Kim (11) 42. B: J Park (21) 37. C: S S Ryu (30) 40. Captain’s Trophy: J Kim (11) 42.

CASTLE HILL: Men: Stableford: Split Six: Gold: A Kwak (5) R Kim (10) 66. A: J Kim (6) 38. A Scr: B Fasher 40. B: T Gra ham (17) 36. B Scr: N Kander 23. C: L James (20) 36. C Scr: L James 18. Hole in one: P Davis at 17th.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: W Morgan (8) B Woodmansey (24) 47 cb. A: W Morgan (8) 43. B: K Bayly (17) 41. C: P Thogersen (19) 43.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: H Aston (33) 35.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: A: M Twentyman (11) 39. B: B McCann (17) 40

COROWA: Women: Par: Div 1 S. Barkley (9) 0, V. Mason (19) -1, Div 2 J. Lawler (33) +1, M. Jeeves (31) 0

CROMER: Men: Stableford: 2B Agg: H Graham (4) G Muirhead (6) 70. A: H Graham (4) 38. B: N Gildon (22) 37. Scr: H Graham (4) 34.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: P Kennedy J Moulang 49. 2B Scr: P Lambert A Lam 37 cb. Div 1: P Kennedy (14) 42. Div 2: S Kim (18) 40. Div 3: R Park (23) 41 cb. Scr: P Starc 33.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: J Penna (11) 39. B: P Hodgkinson (16) 43. C: D Monks (25) 44.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: N Delaney (12) M Smith (14) 45. J Osborne 32. M Smith (14) 38 cb. P Podbereski (27) 33 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: G Livingstone (9) 40. B: L Ortaga (20) 39. C: J Harrison (26) 39. Scr: M Armour (2) 37.

ELANORA: Women: Stroke: Medal Apr: A: M Booker (19) 73. B: A Murray (21) 75. C: K Brunner (35) 70. D: J Willcocks (43) 71. President’s Trophy: K Brunner (35) 140.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2 B: K Overhall (10) M Hyland (18) 46 cb. 2B Scr: S O’Brien (0) T Tully (3) 38. A: K Overhall (10) 39. B: K Condren (17) 41. C: M Linigen (24) 41. D: S Ireland (26) 41. Scr: A Walters (+3) 35 cb.

FINLEY: Men: Stableford: D John (4) 40. Women: Stroke: Medal Jul: A Freestone (37) 69. A Scr: K White (15) 89

FORSTER: Men: Stableford White: A: S Greenaway (7) 37 cb. A Scr: K Farrar (7) 30. B: B Lidbury (20) 36. B Scr: D Rankin (15) 21. C: T Waterson (22) 33 cb. C Scr: D May (23) 13.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: D Hemming (5) 37. B: M Reinhard (15) 36 cb. C: J Henry (24) 39. D: D Robertson (25) 42.

GOULBURN: Women: Stroke Keno Ambrose: Green: W Stewart G Moroney (6.5) 65.5.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: K Partridge (7) 35. B: L McLean (23) 37. C: J Reeves (32) 39 cb. Women: C Hearn (27) 39.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B: S McDermott (22) P Garland (16) 46. Men: A: A Gleeson (9) 38. B: J McDonald (21) 38. Women: C Affleck (10) 35.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: K Kaszonyi (47) 40.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: J Rogers (14) 35 cb. B: M Dixon (32) 37

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White : P Ashton (17) D Picone (6) 45. A: T Ridley (11) 39. B: P Ashton (17) 37. C: D Holtham (21) 39. Scr: B Nagi 33. Veteran: T Ridley (11) 39 cb.

LANE COVE: Mxd: Stableford: 2B: R Antico-Hall (41) J Patfield (32) 47. D Martin (24) 34 cb.

LEONAY: Women: Stabl eford Ambrose: White: G Burns (25) M Haworth (19) 71.

LIVERPOOL: Women: Stableford: S Kwak (42) 37.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B Multi: M Hankey C Thorp 75. A: M Buckley (9) 45. B: M Harding (15) 40. C: N McDowell (25) 37. Scr: T Cruickshank 36 cb.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B: Black: G Johnson (28) J Roche (23) 42. L Coull (27) 39 cb.

MAGENTA SHORES: Men: Stableford White: A: J Jamieson (4) 39. B: J Palmer (15) 37 cb. C: M Gleeson (28) 38. Women: Div 1: L Lewis (14) 36. Div 2: M Sanger (28) 38.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: C Ferrington (34) 41. Women: Stroke: Chick o’ Walk: J Westley Y Webster bt L Pentony M May 20th.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: D Grant (12) G Roney (18) 47 cb. A: H Jones (8) 40. B: R Fleming (17) 40. C: B Lubke (29) 36 cb. Scr: M McInnes 34.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: D Eller (8) 37. B: J Mould (14) 37 cb. C: M Loth (30) 41. Veteran: S Woolf (17) 36. Mxd: 9-hole: S Mori (2 8) 22.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: D Glasson (17) D Ruxton (19) 47. A: D Thompson (9) 38. B: J Craig (14) 41. C: D Ruxton (19) 39.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B Agg: R Geniale (20) P Robinson (33) 67 cb. G Fuller (40) 41.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: 4B: S Taubman M Tooth 45.

NOWRA: Men: Stableford: H Lamond (21) 35.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: J Wehbe (14) J Muggleton (21) 46. A: S Tarrant (1) 38. B: J Muggleton (14) 42. C: I Shepherd (26) 39. Scr: G Lomas (2) 35. 

RANDWICK: Women: Stroke: Medal: Div 1: I Kelson (17) 64. Div 2: A Sailer (26) 62. Div 3: M Pacitti (29) 65. Div 4: H Bobbitt (37) 69.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: L Hoad (11) C Kearns (19) 75. Scr: M Whitmore (0) S Pridgeon (8) 38. A: L Hoad (11) 42. B: G Wales (19) 39. C: C Carter (20) 37 cb. Scr: M Whitmore (0) 32.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: R Clisdell (9) 36. B: S Morrow (16) 37 cb. C: J Bren nan (31) 39. Scr: R Chambers 27.

RYDE-PARRAM ATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: B Kusto (15) G Squire (12) 77. Div 2: J Choi (19) K Ko (14) 70. A: T Wilson (12) 38. B: B Kusto (15) 39. C: J Choi (19) 38. D: G Edwards (26) 37. Scr: J Song 29. Cock o’ Walk: D Vail G Green bt M Kermali S Lawrence 1up.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: T Howard (26) 37. Div 2: S Cearns (34) 36.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B Agg: A Chai (7) K Brough (2) 71. 2B Agg Scr: K Brough A Chai 62. A: K Bone (12) 37. B: J Cozens (19) 41. C: M Kamalesan (27) 35 cb.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: B Marron (-1 Wingham) 36. B Christenson (8 Harrington) 34 cb. B: W Duckett (14) 36 cb. B Richards (18) 36. C: I Polikevics (27) 36 cb. J Forestal (23) 36.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: L Corbett (11) 38. B: R Wong (16) 44. C: G Hildebrand (23) 43.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: J Rowan (26) T Lovelee (17) 47. Scr: D Gillard B Cottle 39.

THE COAST: Medley: Stableford White: N Wooden (35) 42. I Hamilton (30) 41. Scr: D Dewey 27.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: M Joseph (10) F Neill (18) 48. Scr: E Angelopoulos C Webber 37. D McCarthy (9) 42. Scr: R Vandersluis 35.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: C Davies (4) 18. B: P Luxford (21) 22. C: C Holt (25) 19 cb.

TOCUMWAL: Men: Par: A: D Perrett (13) 1 up. B: W Youlten (20) sq. C: P Tassone (23) 1 up. Par Gold: R Godkin (21) 2 down

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Multi: S Taylor (22) A Pomeroy (28) 77. A: J Wilcock (9) 37. B: R Mackaway (17) 39. C: T Scollay (20) 38. D: A Pomeroy (28) 40.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Black: A: B Mcdonald (11) 39. A Scr: J Wheatley 36. B: J Sweeten (18) 37. B Scr: T Wozniak 21. C: K Jeffrey (22) 41. C Scr: J Murphy 22. Women: J Kim (24) 34.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: M Craig (14) M Kinsella (16) 45 cb. 2B Scr: D Hurley G Wood 37. A: J Edward (9) 37 cb. A Scr: G Wood 29. B: M Kinsella (16) 38. B Scr: M Kinsella 23. C: G Taylor (20) 39 cb. C Scr: G Taylor 20.

WALLACIA: Women: Stableford 2B Multi: Yellow: A Burns (18) S Owen (15) 54. R Murdoch (27) 33.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: K Davis (25) S Murray (13) 70. A: M Anderson (5) 36. B: M Downey (20) 36 cb. C: B Reoch (24) 32 cb. D: B Smith (26) 41.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: C Robinson (18) 40. R Moase (19) 38 cb. D Nowak (24) 38. S Grahan (12) 37. S Jones (12) 36 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 2B: B Foley (10) G Russell (16) 44. B Seldon (6) 39. Scr: S Parkinson (0) 38.

WYONG: Men: Stableford: 2B: D Burke (18) G Watts (24) 48. A: P Downey (6) 36 cb. B: M Dobson (13) 36. C: G Watts (24) 41.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A: K Overington (18) 39.