NSW & ACT Daily Club Golf Results 8 July 2020

Follow Us

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: L Babb (16) S McGlynn (14) 50. Div 2: T Wilkinson (12) N Pitman (32) 49. B Scr: N Cosgrove (2) B Wadwell (2) 42. Team Agg: S Lee (16)  U Dharmakirti (29) . R Darragh (10)  Y Kwon (13) 151. A: M Sleeman (10) 43. B: A Todd (15) 41 cb. C: J Park (21) 38 cb. D: U Dharmakirti (29) 41 cb.

AVALON: Women: Stableford: L Light (26) 34.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford 2B: White: R Ewing (8) P Edwards (15) 47. R Asser (8) 38.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: M Casey (14) A Miranda (22) 46. 2B Scr: L Hunt (+1) M Foxley (8) 38. A: H Probert (11) 38 cb. B: P Kirgan (13) 37 cb. C: G Nicholl (27) 40.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Jul: A: N Armstrong (19) 61. B: M Harmer (24) 62. C: S Godworth (32) 63. A Scr: M Camilleri (16) .

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B Agg: G Hartshorne (6) G O’Brien (14) 71. A: J Black (11) 39. B: A Francis (15) 37. C: W Broun (30) 39. Stableford White: I Cox (20) 36. Scr: P Clarke (3) 34.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: C Prasad (13) 39. A: K Rae (6) 36. B: T Partridge (20) 37. C: D Blackwell (29) 38. Scr: B Turner 28.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: D Perrin (13)  D Joy (19) 45. 2B Scr: B Russell  M North 41. T Poulos (34) 39 cb. Hole in one: S Maurice 6th

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B Agg: P Rowe (14) G Stovold (19) 74. G Stovold (19) 39 cb.

BONDI: Men: Stableford: J Unicomb (23) 33.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: A: S Gross (10) 40. B: T Ohlback (17) 49. C: B Pelloq (28) 39. Scr: T Chapman 32. Men: Gold: D: T Moss (27) 35.

BOWRAL: Stableford: S Heywood (41) 41.

BRIGHTON LAKES: Women: Par: E Hamilton (26) 1 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: J Cummings (7)  M Greksa (5) 45. Div 2: B Hunt (24)  D Sawyer (34) 47. Scr: A Marsh Z Marsh 40. A: A Marsh (2) 42. B: S Bugdayli (12) 39. C: M Heaton (35) 40.

CAMPBELLTOWN: M edley: Stableford: P Wright B Pollock 47 cb. Scr: N K adir P King 38. A: P Wright (8) 43. B: J Romano (19) 39. C: B Peek (21) 41.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: S Kim (15) Y Lee (28) 48. A: K Kim (11) 40. B: J Jung (18) 37 cb. C: M Chapman (26) 37 cb.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: R Wynne (25) R Witheridge (16) 49. 2B Scr: M Scuglia R Gair 42 cb. A: R Gair (4) 41. A Scr: R Gair 37. B: B Marsden (14) 40. B Scr: B Marsden 27. C: J Mathieson (20) 40. C Scr: J Mathieson 21.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: P Shea (19) I Hubbard (23) 46. A: J Manevski (11) 36 cb. B: N Cowell (17) 37. C: B Woodmansey (24) 39. Stroke: Matchplay: H Pauley 3/2.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: B Willis (12) 37. B: N Boulton (32) 34 cb.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: A Watts (26) B Horwood (20) 49. 2B Scr: M Thomas (+1) A Langdon (7) 41. A: W Foung (12) 40. B: B Horwood (20) 40. C: S Webb (23) 40.

CRONULLA: Women: Stroke: Ambrose: A: N Haines (8) K Morgan (37) 63.75. A Scr: S Wiggins (5) J Browson (23) 73.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: H Kim (19) I Sampson (27) 48 cb. Div 1: J Kiddle (7) 39. Div 2: J Grey (22) 41. Div 3: P Bockos (30) 38. Scr: A Barakat (1) 35.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: C THOMSON (4) 37. B: G Collins (23) 37. C: G Brant (28) 38.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: J Coutinho (22)  C Marks (22) 48. M Vukelic (11)  M Vukelic (23) 47. Div 1: M Watts (11) 40. Div 2: M Vukelic (23) 43. Scr: L Lavelle (2) 33.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: D Kelly (11) 41. B: P Friary (14) 42. C: M Rodger (24) 41.

ELANORA: Women: Stableford: A: H Griffin (19) 35. B: G Pearce (21) 38 cb. C: K Barkl (36) 36. D: P Williams (40) 38.

EVERGLADES: Men: Stableford: Irish Team: K Dewar (11) J Martin (11) M Quilkey (20) A Quilkey (20) 94. A Scr: P Botting (4) 33. A: B Cotterill (10) 39. B: T Shelton (16) 40. C: G Lord (21) 42. D: D Jenkins (26) 40.

FINLEY: Women: Stableford: G Creek (42) 33. Men: Div 1: R Daniel (8) 35 cb. Div 2: W Smith (21) 36.

FORSTER: Men: Stableford White: A: B Clark 41. A Scr: M Hurley (8) 31. B: M Stone (16) 37. B Scr: K Oliver (16) 20. C: B Ellis (23) 42. C Scr: M McGrath (24) 14 cb.

FOX HILLS: Women: Stroke: Ambrose: G Pont A Griffith (14.75) 70.25.

GEORGES RIVER: Stableford: Irish Team: R Thompson (1 8) S Taranto (14)  R Crowfoot (29)  P Goulbourn (16) 119. Div 1: G Lattouf (12) 38 cb. Div 2: B Field (26) 38.

GIBRALTAR: Men: Par: D Purcell (16) sq.

GOSFORD: Mxd: Stableford White: A: B Glass (12) 39. B: G Chee (18) 37. C: R Parry (27) 38.

GOULBURN: Women: Stableford 3B: Green: J Dooley (15)  R Cox (39)  S Fleming (29) 80 .

HARRINGTON WATERS: Mixed Stableford: 18 Hole – Div 1: P Homan (8) 42. Div 2: T Darby (17) 42. Div 3: G Singh (32) 40. Ladies: V.Walker (23) 39

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B: T Curran (29)  J Engel (16) 47. Men: A: J Engel (16) 38. B: A Limbury (27) 39 cb. Women: L Bayliss (15) 38.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: S Fairbairn (9) 42.

HORIZONS: Men: Stableford: G Allen (9) 38. Women: C O’Brien (18) 39.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: M Walter (13) 41. B: B Milverton (15) 38 cb. C: O Tittensor (23) 37.

JAMBEROO: Men: Stableford White: P Travers (31) 44.

KAREELA: Men: Stableford: T Mayne B Allingham 47. A: A Momsen (11) 39. B: P Lennon (18) 39. C: R Baker (26) 42. A Scr: A Harrop (6) 33.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: A Sengupta (14) P Silvester (8) 48. 2B Scr: R Crittenden G Hohnen 40. A: J W oodhill (7) 40. B: A Fay (12) 38 cb. C: M Guo (25) 38 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: C Horn (29) H Fallon (23) 46 cb. Veteran: S Law (15) 40. Medley: A Scr: M Rodwell (11) 38 cb. A Rachid 38. B: S Law (15) 40. C: P Harper (23) 39.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: S Meredith (10) D Hore (14) 47. Hole in one: K Scobie at 15th.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Multi: S Tan (19)  C Tan (29) 70. W Belgre (9) 39.

LEONAY: Women: Stableford: Div 1: G Burnes (26) 36. Div 2 : C Chitty (36) 37.

LIVERPOOL: Women: Stableford: A: B Jang (18) 34 cb. B: J Nipperess (24 Massey Park) 38. C: S Kim (34) 38.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B Agg: G Cranfield R Bockman 75. A: G Cranfield (3) 39. A Scr: L Edgell 37. B: C Montgomery (16) 41. C: J Briscoe (22) 37.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B Agg: Black: B Emery (12) M Brown (11) 73. D Fradd (3) 38 cb.

MANGROVE MOUNTAIN: Medley: Stableford 2B Agg: White: B Parrella (31) D Macpherson (26) 70. T Wilkinson (12) 39.

MANLY: Men: Stableford: A: S Bianchini (11) 41. B: T Herring (19) 40. C: J Barraclough (22) 41. A Scr: P Howard 35 cb.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B: P Renn (25) D Wood (27) 47. A: S Whitmore (5) 41. B: J Stevenson (17) 41. C: R Billingham (22) 38. Scr: S Whitmore 36.

MONASH: Men: Stableford: 2B Multi: Div 1: D Mckinnon (14) J Gibbs (17) 76. Div 2: T Romeo (29) A Lam (47) 73. 2B Scr: M Krilich D Marshall 37. A: M Eksteen (5) 37. B: J Gibbs (14) 40. C: T Kamsler (22) 37. T Romeo (29) 36.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Brown (9) 38. B: L Winderbaum (17) 37. C: E Huber (27) 42. Veteran: K Buisman (25) 40.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: G Segal (4) 41. B: A Rourke (Bowral 14) 40. C: R Vanbeek (23) 35. D: M Dovey (28) 35.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Split Six: D Ruxton (18) B Gumley (12) 65 cb.. A: J Nettleton (8) 37. B: B Gumley (12) 39. C: J Maher (26) 40.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: C Little (6) L Davis (12) 78. Div 2: S Yueng (19) G Williams (20) 80. A: J McKie (6) 40. B: P Patel (16) 38. C: P Westcott (20) 41. D: P Tse (33) 38.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: T Winslade (26) R Atherton (32) 49. G Coffey (14) 39.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: Div 1: S Wilson (22) 33. Div 2: S Dodds (25) 36. Div 3: B Coleman (35) 39.

NOWRA: Men: Stableford: M Westaway (3) 39 cb.

NSW: Medley: Stableford: 2B: D Brown (23) D Pearse (12) 49. G Anthony (13) 40 cb.  White: R Landers (29) 34. Gold: D Furlong (28) 32. Women: : C Tatley (23) 27. Medley: Scr: Z Mullins 35.

OATLANDS: Medley: Stableford: A Scr: S Tarrant (2) 33. A: M McFarland (10) 41. B: B Mees (13) 38. C: D Pickering (23) 42.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: T Stapleton (10) D Bullock (16) 47 cb. Div 1: S Bailey (9) 41 cb. Div 1 Scr: G Naylor 38. Div 2: M Gilbert (23) 40 cb.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: P Adams (11) G Matthews (23) 47. 2B Scr: C Neill T Gillis 41. Men: A: L Baker (12) 40. B: B Procter (19) 34 cb. C: P Johnston (21) 38 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: P Costello (26)  J Lewis (18) 51. A Scr: C McGill C Fiadino 40. Men: S Gupta (16) 39 cb. Women: G Chou (21) 38.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: S Wright (14) 39. Div 2: G Kouvelis (25) 37. Div 3: M Santoro (30) 37 cb. Div 4: C Thomas (38) 36.

RICHMOND: Medley: Stableford 2B Multi: White: Div 1: B Mackenzie (10) K Gordon (7) 89. Div 1 Scr: C Hamilton (4) A Crump ton (-2) 45. Div 2: M Colbran (20) H Matthews (25) 79. Div 2 Scr: O Buchan (9) J Doyle (36) 27. A: K Gordon (7) 42. B: P Scandura (19) 44. C: M Colbran (20) 42. Scr: D Burazin (0) 36.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: R Chambers (5) 35 cb. B: J Todd (18) 41. C: L Gyles (21) 40. A Scr: T Goh 34.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: B Wheelhouse (18) S Park (-1) 73. A Scr: S Park 36. A: T Popov (6) 38. B: N Takada (14) 41. C: S Yong Seo (23) 39. D: P Guy (27) 40.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: D Herden (17) 40. Div 2: J Scott (23) 39. Div 3: M Hetherington (34) 39.

STRATHFIELD: Men: Par: 2B: M Kamalesan (37) E Uther (28) 11 up. 2B Scr: M Reeve E Burgess 6 up. A: J Magsakay (6) 2 up. B: K Kim (17) 2 up. C: B Lowe (25) 1 up cb.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: B Munro (16) 39 cb. B McManus (14) 39. M Curran (12 Maitland) 37. B: S Stephens (19) 37. S Murray (21) 36. T Riley (24 Foster/Tuncurry) 35 cb.

TERREY HILLS: Men: Stableford: A: C Freeman ( 10) 39. B: E Pahljina (14) 39. C: A Jury (21) 36.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: A: G Patterson (7) P Miles (5) 47. A Scr: D Gillard F Back 42.

THE COAST: Medley: Stableford White: J Cohen (17) 40 cb. A Scr: M Buckingham 36.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: J Strickland (21) J Kavangah (24) 45. A Scr: Z Gao C Hartas 39. A: A Marafioti (7) 39. A Scr: M Dries 32. A: J Behr (17) 39. Hole in one: K Trenorden at 15th.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: M Uebel (11) 17. B: W Clifford (15) 18 cb. C: C Whitfield (33) 19.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: D Arnoult (22) B Millican (23) 79. 2B Agg Scr: D Willett B Willett 69. A: P Haines (9) 40. B: M Fernley (15) 38 cb. C: B Millican (23) 40. D: J Ingram (34) 41.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: D Prentice H Wallace 44. Men: A: A Sarlas (12) 40. A Scr: R Hackett (1) 35. B: C Bletsas (18) 36. B Scr: J Lee (13) 23. C: D Prentice (32) 36. C Scr: B Beverley (22) 17. Women: Green: M Iwatani (21) 38.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: J Park (30) G Baird (14) 45. 2B Scr: A Sutton G Chadwick 39. A: S Kirlew (12) 40. A Scr: A Sutton 34. B: S Chow (15) 37. B Scr: S Chow 23. C: B Foote (22) 37. C Scr: P Richardson 17.

WALLACIA: Women: Stroke: Div 1: H Grieve (27) 78 cb. Div 1 Scr: J Thorpe 99. Div 2: R Murdoch (33) 70. Div 2 Scr: D Chant 114.

WARRINGAH: Men: Par: 2B: P Catteau (27) M Anderson (6) 11 up. A: B Thomson (14) sq cb. B: P Marotta (20) 3 up. C: I Tink (22) 3 up. D: P Amata (34) 6 up.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: Div 1: B Currell (18) 40. Div 2: Z Mululski (27) 37. Div 3: G Jirotte (11) 35. Div 4: S Winnin (25) 34 cb. Div 5: P Everleigh (15) 34 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: G Flack (16) 38. B: L Mahoney (33) 38. A Scr: G Soames (2) 34.

WORRIGEE VETERANS: Stroke 27-hole Foursome C’ship: Black: M Liddy  R Lidsey 119,  B Herring 120  C Pender . Hcp: A Liebert R Elletson 105. 5, R Ayton R Lydon 105.75.

WYONG: Men: Stabl eford: 2B: W Smith (21) S Edwards (11) 45. A: D Grogan (+2) 36 cb. B: T Conley (14) 42. C: B Andrews (22) 38 cb. A Scr: D Grogan 38.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: D Hancock (11) 34.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email