Daily Club Golf Results 7 July 2020

Follow Us

ASQUITH: Women: Stroke: Medal: A: S Kim (19) 64. B: S Kim (28) 70. C: J Wells (44) 64.

AVALON: Men: Stroke: R Mielnik (19) 64.

AVONDALE: Women: Stroke: Div 1: G Farram (19) 70. Div 2: F Dowsing (20) 65. Div 3: K Leamon (37) 67. Scr: S Thompson (5) 79.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke: D Garrett (9) 68. Women: Medal Jul: A: R Hare (21) 70. B: K Macdonald (36) 83.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: W Kim (31) 43.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: R Simpson (16) 38. B: T White (29) 35 cb.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: P Waring (25) 39.

BAYVIEW: Men: Stableford: Div 1: B Anderson (9) 36. Div 2: J Mathieson (22) 38 cb. Scr: B Higgens 31. Women: Div 1: H Touw (9) 39. Div 2: L Hodge (37) 39.

BEXLEY: Women: Stroke: Medal Jul: L Graham (28) 64.

BONNIE DOON: Women: Stableford: 2B: M Neeson (13) J Vanderkooi (14) 45 cb.

BOWRAL: Women: Stableford: D Lindsay (28) 42.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: C Wenham (15) 42.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: A: Z Marsh (9) 35. B: J Man (16) 32.

CAMPBELLTOWN: Medley: Par: Z Kadir (7) 4 up cb. J Smith (28) 4 up.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Multi: G Loughnan (7) M J Ebsworth (4 Muirfield) 83. A: C Hagarty (9) 43. B: J Chung (17 Ryde-Parramatta) 37 cb. C: P Hacker (20 Kiama) 39.

CHATSWOOD: Women: Stroke: Medal Jul: Div 1: A Richardson (11) 67. Div 2: S Healy (25) 68. Div 3: M Lewis (34) 66.

CONCORD: Women: Stroke: Ambrose: J Kirby (12) N Sullivan (8) 69. Stableford: 9-hole: P Fung (35) 16.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B: R Barnes (10) S Miller (10) 45 cb. B Haynes (15) 40 cb. Scr: I Macauley 37. Veteran: P Chaplin (9) 39.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: P Johnston (25) A Carr (45) 49. Div 1: J Lavercombe (23) 38 cb. Div 2: M Choi (25) 39. Div 3: I Lee (43) 39 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: M Soepono (26) 43.

EVERGLADES: Stableford: Div 1: A Grimish (11) 39. Div 2: C Yewdall (25) 38. Div 3: J Malone (33) 40. Div 4: J Fraser (40) 38 cb.

FORSTER: Women: Stableford: A: L Farrar (17) 37. B: P Chapman (26) 37 cb. C: D Fowell (32) 35.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: P Schell (12) 36. A Scr: M Rajca (+1) 34. B: D Everton (18) 39. B Scr: D Jones (14) 25. C: K Byrnes (27) 38. C Scr: A O’Neill (23) 15. D: G Cannon (33) 36. D Scr: D Ramsay (28) 9.

GOSFORD: Medley: Stableford White: W Holmes (14) 35. Women: Stroke: Div 1: D Thomlinson (13) 66. Div 1 Scr: D Thomlinson (13) 79. Div 2: H Krahe (30) 74 cb. Div 2 Scr: M Maher (24) 99. Div 3: K Williams (36) 75 cb. Div 3 Scr: L Gregory (33) 110.

HAWKS NEST: Women: Stroke: Medal Jul: A: A Scott (21) 71. B: M Pegram (29) 75 cb. C: S Campton (34) 75.

HIGHLANDS: Women: Stableford: J Thom (24) 35.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: G Boulton (11) 38 cb. Div 2: J Cooney (23) 41. Women: Gold: L Case (32) 43.

JAMBEROO: Women: Stroke: Div 1: K B rennan (19) 67. Div 2: R Sheath (37) 69. Medal Jul: Div 1: K Brennan (19) 67. Div 2: R Gregson (20) 75. Div 3: R Sheath (37) 69. Stableford: R Boles (41) 37.

KAREELA: Women: Stableford: Irish Team: D Fraser C Marston D Field C McElroy 117. G McGroder (38) 39.

KILLARA: Women: Stableford: Div 1: N Clark (19) 35. Div 2: L Robertson (21) 36. Div 3: N Fay (26) 35 cb. Div 4: H Jones (34) 42. Scr: J Crichton 33.

KOOINDAH WATERS: Mxd: 2B: Stableford: N Toohey (30) M Toohey (36) 51. Men: White: A: J Avendano (1) 38. B: W Whitmore (15) 38. C: N Toohey (30) 41. Women: K Adams (25) 38.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Multi: S Grogan (14) H Callaghan (3) 90. 2B Scr: R Allison (0) K Thessman (6) 43. A: G York (12) 43. B: S Grogan (14) 42. C: S McDonald 38.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B: White: A: R Fletcher (1) 38. B: D Newton (22) 37.

MANLY: Women: Stableford: Medal Jul: Div 1: C Gordon (12) 72. D Evans (34) 37 cb. Div 2: D Laidlaw (27) 72 cb. Div 3: B Lane (34) 66. Scr: I Garay (2) 80. Stabl eford Yellow: P Nicholson (33) 34. 9-hole: L Pryor (38) 18 cb.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: P Stafford (8) K Blackett (17) 44 cb. 2B Scr: D Cremin P Harrison 36. N Li tten (15) 39. Women: Stroke: Foursome: G Burr (23) G Shaw (23) 64. Foursome C’ship: Div 1: K Lindsay D Wilson 175. Hcp: G Burr G Shaw (23) 134.5. Div 2: F McGee A O’Shea 189. Hcp: F McGee A O’Shea (25.5) 138.

MONA VALE: Medley: Stableford: G Lee (25) 41 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: M McDonald (27) C Ashton (34) 48. M McDonald (27) 37.

NEWCASTLE: Men: Par: J Palasty 4 up. Women: Div 1: J Macdonald 1 up cb. Div 2: S Worth 3 up. Div 3: J Nelson 5 up cb.

NORTH RYDE: Women: Stableford: Irish: Div 1: S Kim (20) H Ryu (30) E Shin (23) T Kim (27) 88. Div 2: J Lee (30) I Kang (31) S Kwon (33) S Yoo (28) 92. Div 3: J Spalding (44) L Wells (29) E Sheppard (38) R Kimber (42) 89.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: A Rees H Glover 50. L Brandwood (16) 39.

NOWRA: Veteran: Stableford: R Burney (35) 38. Women: D McManus (36) 39 cb.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: H John (25) 40.

PYMBLE: Women: Stableford: Div 1: P Chun (15) 37. Div 2: T Piry (32) 38.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: P Stack (16) V Edwards (23) 45 cb. A: T Judge (11) 38. B: J Ballenden (16) 35. C: D Lennon (22) 41. Scr: J Todd 31.

RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: A Beaumont (12) 35. B: F Rupp (15) 36. C: B Murphy (31) 36.

ROSEVILLE: Women: Stroke:  Div 1: B Penny (24) 65. T Tresidder (16) 68. O Roles (26) 69. Div 2: C Zhu (25) 67. S Anderson (69) 68. P McVean (28) 70. Div 3: H Gesterkamp (34) 71 cb. P Taylor (34) 71. C Lepparde (33) 72. Scr: S McAllister 82.Stableford: 9-hole: A Screen (29) 20. Green: V Marquis (44) 15.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B Agg: Yellow: C Mitchell (15) H Morrice (23) 75 cb. K Marshall (17) 42.

ROYAL SYDNEY: Women: Stroke: Championship: Div 1: L Ballhausen (17) 72 cb. Div 2: J Rosenthall (30) 73. Div 1 Scr: C Hordern 85. Centenary: Div 2: J Graham (28) 74 cb. Div 3: P Morf (32) 66.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: C McGowan (5) 34. Women: Y Jung (41) 36 cb. Stroke: Div 1: L Kim (22) 73 cb. Div 1 Scr: C Fairclough (14) 88. Div 2: A Kim (27) 72. Div 2 Scr: S Yang (31) 108.

SHELL COVE: Medl ey: Stableford: D Foskitt (6) 41 cb. J Anderson (20) 41. E Gutierrez (8) 39 cb. Scr: J Kast (-3) 38.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: M Brown (19) B Archer (23) 48. A: J Linnet (7) 37. B: A Hogan (16) 37. C: P Hayes (22) 39.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: F Poulter (16) 42.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: D Marsden (6) 44. B: P Appleby (14) 44. C: P Schoeffel (22) 43. Women: Div 1: D Reynolds (21) 33. Div 2: B Donovan (30) 38.

ST. MICHAEL’S: Veteran: Stableford: N Foord (8) 38. Women: Yellow: Div 1: P Pitsawong (6) 38 cb. Div 2: C Davis (24) 39. Div 3: V Newman (28) 34.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Par 2B: White: J Starr (27) L McMahon (20) 9 up cb. 2B Scr: R Cadle K Webber 4 up. A: R Cadle (4) 5 up. B: R Clelland (17) 1 up cb. C: R Henderson (29) 5 up.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: S Cho (22) 42. Div 2: K Kelman (50) 42. Stroke: Singles KO f: A Yoon bt G Kwak 2up.

TALLWOODS: Women: Stroke Am brose: Green: R Murray (13) S Elderfield (37) 64.5. K Edwards (8) J Panada (26) 67.5. Medley: Stableford 9-hole: Yellow: R Coulter (22) 20. C Moore (24) 18.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: C Vass (16) 34.

THE COAST: Medley: Stableford White: 2B: E Theodore (18) J Cohen (22) 50. R Mungovan (36) 42. A Singh (21) 37. Scr: D Dewey 31.  Veteran: I Hamilton (26) 41.

THE LAKES: Men: Stableford: D Lane (6) 37 cb. Women: Stroke: Medal Jul: Div 1: K Anderson (17) 75 cb. Div 1 Scr: J Bowen (3) 82. Div 2: J Jacobs (26) 74. Div 2 Scr: J Jacobs (26) 100.

THE RIDGE: Stableford Scr: Black: A Simpson 41. Men: A: J Keane (10) 39 cb. B: T Eather (16) 42. C: R O’Riordan (25) 40. Women: J Cheah (29) 37.

TOUKLEY: Women: Stroke: Medal: Div 1 Scr: Y Boardman (4) 78. Div 1: P Yates (23) 66. Div 2 Scr: C Henry (27) 101. Div 2: L Quinn (34) 70. Div 3 Scr: M Holmes (40) 113. Div 3: R Cook (44) 71.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: W Anderson (20) 39. B: M Franklin (28) 37. C: R Mulberry (33) 36. D: P Ba rnard (35) 40.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: S Blundell (12) S Coleman (6) 45. 2B Scr: D Coombes W Moser 31. A: S Blundell (12) 40. B: M Sheen (16) 37. C: S Fava (21) 36.

WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: J Freeman (22) 39. Div 2: T Dutfield (27) 35 cb. Div 3: M Newton (34) 38 cb. Div 4: L Griggs (42) 33.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: 2B: S Giles (9) J Addison (22) 46. P Moylan (17) 38. 

WOOLLAHRA: Women: Stableford: Medal: K Lawler (41) 37.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: 4B: L Bowman . D Cawston 45.

WYONG: Men: Stableford: A Mepstead (29) 41. Women: M Brown (35) 36 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Par: Lake: A: K Stevenson (7) 40 up. B: F Warren (15) 3 up. C: B Lonergan (22) 2 up. D: T O’Sullivan (27) sq cb. Murray: A: K Jensen (11) 2 up. B: A Bult (13) 2 up. C: P Johnson (23) 5 up.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stableford: 9-hole: P Latham Red (15) 21. L Garbutt BLUE (14) 20.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email