Daily Club Golf Results – 10 March 2020

Follow Us

PGA TRAINEE PROFESSIONALS at Oberon: 68: B Petersen (Asquith). 70: J Forrester (Toronto). 71: L Humphries (Goulburn). 72: A Walters (Everglades) J Walden (Blackheath) D Vasquez (Links Shell Cove). 73: M Gannon (Kogarah) N Phelps (Cromer), D Boyd (Kiama) A McAllister (Avondale). 74: R Doyle (The Australian) J Cripps (The Ridge). 75: T Britton (Queanbeyan) S Shadbolt (Monash) J Tolomeo (Twin Creeks).

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: D Broadfoot (18) 40. Div 2: M Choy (32) 38 cb.

AVALON: Stableford: K Young (11) 36.

AVONDALE: Women: Stroke: Div 1: S Thompson (3) 72. Div 2: J Burton (76) 71. Div 3: A Stephen (34) 72. Trophy: F Sun.

BALGOWLAH: Women: Stroke: Canadian Foursome: W Young (15) P Richards (37) 74.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: M Adams (25) 41.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: T Riches (9) 32. B: R Griffith (27) 34.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: P Waring (24) 39.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: J Oltvanyi R Holterhoff 48. Women: M Kammerl C Donnelly 49. Men: Div 1: R Holterhoff (14) 41. Div 2: J Scifleet (22) 44. Women: Div 1: E Vadas (18) 37. Div 2: C Donnelly (28) 39. Medley: Scr: O Poate (5) 31.

BEXLEY: Women: Stroke: 4B: K Baker (35) A Ng (27) 60.

BONNIE DOON: Women: Stableford: M Holmes-Hackett (37) 41.

BOWRAL: Women: Par: J Jeffery (24) 2 up.

BREAKERS: Men: Stableford: Team: K McInnes (23) B Callanan (16) B Grant (23) D Osborne (7) 117. P Lucas (20) 41.

BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Par: J Whitby (19) 9 up.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: B Maike (4) M Chee (12) 47. 2B Scr: I Pemble (Cumberland) A Wiffin (PGA) 40. A: S Sagdic (8) 40. B: M K Kim (14) 40 cb. C: G Scarlett (22) 38.

CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: J Gabbott (19) J Chapman (33) D Watson (25) T Butler (16) 47. R McKenzie (13) 33 cb.

CHATSWOOD: Women: Par: Div 1: M O’Donnell (24) 2 down. Div 2: J Wong (26) 3 down. Div 3: D Duggan (38) 1 down.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford: A: M Ryan (8) 37. B: G Portbury (21) 39. C: G Hocking (34) 37.

CONCORD: Women: Par: A: S Treseder (14) 2 up. B: S Carr (22) 1 up. C: M Gilbert (32) 1 down. 9-hole: N Brien (44) 3 up.

CRONULLA: Mxd: Stableford: 2B: C London (15) C Tennant (3) 47. Men: S Coy (15) 40. Scr: C Tennant (3) 36. Veteran Men: White: T Baldock (15) 25.

CUMBERLAND: Women: Stroke: Medal Mar: Div 1: T Hilton (19) 72. Div 1 Scr : H McNaught 92. Div 2: C Bae (26) 75. Div 2 Scr: S Bannerman 105. Stableford: Div 3: S Shin (36) 36.

ELANORA: Medley: Stableford: G Cottrell (11) 38 cb.

EVERGLADES: Women: Stableford: 2B Agg: T Lane (34) S Mitchell (30) 73. Div 1: T Melnik (18) 34. Div 2: S Mitchell (30) 39 cb. Div 3: M Kurita (43) 39.

FORSTER: Women: Stableford: Irish Team: P Wootton A Burns N Taylor B Walden 82.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Scr: G Yong (32) K Yap (30) 48 cb. Scr: M Rajca S Duggan 42. A: K Siow (10) 38. B: K Farley (13) 39. C: W Chen (20) 38. D: B Farquhar (33) 39 cb.

GLENMORE: Veteran: Stroke: Ambrose: L Jayawardane (16) M Reid (12) 66.

GORDON: Women: Stableford: Div 1: H Medhurst (32) 34. Div 2: C Peters (37) 30. Stroke: C’ship: Div 1: M Bright bt N Grime 1up. Div 2: D Dampney bt H Cowan 2-1.

GOSFORD: Women: Stroke: Div 1: S Coyle (17) 71. Div 2: H Krahe (32) 72. Div 3: P Mylan (44) 73.

HOWLONG: Men: Stableford Black: A: M Tobin (6) 43. B: K Argent (17) 37 cb. C: J Stevens (28) 42. Women: Yellow: V Cross (26) 40.

KAREELA: Women: Stableford: 2B: E Ri gby V Vortuni 40. Div 1: K Gillson (13) 35. Div 2: A Fraser (26) 34. Div 3: N Petit-Young (42) 29. Chick o’ Walk: R Hyon bt S Dempsey 4-2.

KILLARA: Women: Stableford: 4B: D Saverimuttu (21) J Setright (26) 41.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: G Meagher (10) 40. B: C Coulson (15) 40. C: F Parkhouse (22) 36. Women: C Riddle (15) 36.

LAKESIDE: Men: Stableford: 2B Agg: S Spiroski (11) S Mir (26) 73. Medley: 2B Scr: K Shepherd (+1) R Allison (1) 59. Women: Stroke: Div 1: J McKechnie (20) 75. Div 2: L Strano (27) 72.

LONG REEF: Men: Stableford: P Burke (15) 36. Women: Div 1: D Sier (21) 37. Div 2: J Hansen (37) 33. 9-hole: K McCallum (34) 19.

MACARTHUR VETERANS: Men: Stableford: J Gammage (18) 39. A: B Webster (14) 38. B: W Hancock (17) 36. C: C Brookes (24) 35. D: T Flint (28) 33. Women: M Thorn (15) 34.

MANLY: Women: Stableford: Div 1: R Donnelly (18) 38 cb. Div 2: T Polin (26) 41. Div 3: A Lord (34) 39. 9-hole: M Gobee (4 4) 22.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: J Hennessey (14) J Evans (18) 43. 2B Scr: C Nikolaou H Salmon 39. Hcp: C Nikolaou (2) 38. Scr: D Jones 34. Women: Stroke: S Coupe (37) 65. Scr: J Priem (17) 85. Medal Mar: Div 1: J Priem (17) 68. Div 2: S Coupe (37) 65. Veteran: J Priem (17) 68.

MONA VALE: Medley: Stableford: S McGlinn (18) 37 cb.

MONASH: Women: Stableford: 2B: K Lavers (37) H Richards (33) 47. Div 1: G Hulme (9) 40. Div 2: K Icklow (26) 38. Div 3: Y Lee (35) 38 cb.

MOORE PARK: Mxd: Stableford White: B Brown (19) 39.

MOSS VALE: Women: Stableford: J Irvine (35) 33 cb.

MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B Multi: P MacKay (40) L Laing (27) 57. Div 1: T Skuodas (9) 35. Div 2: L Laing (27) 33. Div 3: P MacKay (40) 30.

NELSON BAY: Women: Stroke: Div 1: H Atkins (22) 70. Div 2: J Schultz (30) 68. Div 3: S Anicich (45) 66.

NEWCASTLE: Stableford: Div 1: J Macdonald 37. Div 2: A Laurence 36 cb. Div 3: S Worth 37.

NORTH RYDE: Women: Stableford: Invit Team: Div 1: S Chim (18) L Ong (20) E Wong (29) G Loon (31) 90. Div 2: G Wong (41) A Chan (33) C Zhu (25) W Wong (31) 80. Scr: A Stubbs (10) H Winning (16) R Woods (32) J McCarrach (35) 42.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: J Jalili N Johnson 47. N Johnson (18) 39.

NOWRA: Veteran: Stableford: Irish: P Done (20) 75 cb. Women: L Hatton (30) 66.

PALM BEACH: Women: Stableford: R Mortimer (41) 42.

PYMBLE: Women: Stableford: Div 1: L Pickup (21) 38. Div 2: E Meagher (29) 39.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: T Helmrich (30) K Graham (20) 47. A: C McMahon (3) 40. B: B Castle (17) 37. C: A Durante (20) 40. Scr: J Heron 34.

RICH RIVER: Men: Par: East: A: S Trigwell (8) 1 up cb. B: G Paynter (15) 4 up cb. C: J Veitch (20) 5 up.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: J Hole (24) 40. K Ward (18) 38. S Starrat (19) 35. Div 2: S Vowell (31) 36 cb. J Leahy (25) 36 cb. R Timbrell (25) 35 cb. Div 3: C Nicholls (37) 35. P Wardlaw (33) 30 cb. H Olivier (34) 30 cb. 9-hole: R Brachi (45) 20. M O’Hehir (40) 19. L C hinn (32) 17. Green: J Harrison (45) 15 cb. V Marquis (42) 15.

ROSNAY: Veteran: Stableford 4B: Yellow: C Child (20) M Morgan (19) 42. Div 1: C Child (20) 38. Div 2: D Brady (21) 37.

ROYAL SYDNEY: Women: Stroke: Championship: Div 1: J Buckley (16) 68. Div 2: T Davenport (24) 69. Scr: J Buckley 84. Centenary: Div 2: G Arnott (20) 75. Div 3: C Lane (31) 73.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stableford: Irish Team: M Kim E Lee S Park G Choi 69. Scr: E Lee J Seo C Choi H Suh 86.

SHELL COVE: Medley: Stableford: D Walton (4) 41. A Hickson (7) 40 cb. M Faint (16) 40 cb. Scr: G Stinson (+4) 42.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: J McKinlay (8) 36.

ST. MICHAEL’S: Women: Stroke: Medal Mar: A/Medal: S Martin (12) 73. A Scr: S Martin 85. B/Medal: B Cowan (38) 82. B Scr: A Tan 101. Stableford Yellow: Div 3/Medal: L Gearing (44) 34. Snr White: R Bedford (16) 39 cb.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: B Sarkis (24) M Norton (2) 47. 2B Scr: T Lee S Son 33 cb. A: M Horton (2) 39. B: C Milovanovich (17) 37 cb. C: B Duncan (21) 41. Women: Stroke Medal Mar: Gold: A: S Morrissey (17) 74 cb. B: J Kim (32) 74 cb. C: D Rush (34) 81.

STRATHFIELD: Women: Stableford: Div 1: S Choi (17) 32 cb. Div 2: T Fong (43) 35.

THE COAST: Medley: Stableford: 2B Agg: W Tilley (13) A Wright (17) 76. White: D Griffith (25) 40. Scr: D Portway 31. Veteran: F Thorncroft (19) 35.

THE LAKES: Men: Stableford: M Cleary (30) 39. Women: Div 1: L Wei (14) 39. Div 2: D Jorgensen (31) 34.

THE RIDGE: Men: Stableford Black: A: L Boa (11) 39. B: C Strachan (20) 40. C: N Hamilton (Oatlands 23) 40. Women: S Lucock (38) 36. Scr: A Rorke 32.

TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: Y Boardman (2) 76. Div 2: S Stuart (24) 40. Div 3: L Manczak (29) 39. Div 4: N Chappell (34) 39.

WAKEHURST: Women: Stroke: Medal: A: S Douglas (20) 76. A Scr: D Nunn 87. B: H Takashiba (24) 74. B Scr: H Takashiba 98. C: L Debnam ( 31) 81. C Scr: L Bookless 112. D: A Werner (36) 77. D Scr: A Werner 113. Stableford: J Park (24) 33.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: L Gigg (6) P Cahill (10) 43. S Coleman (5) 39.

WARRINGAH: Women: Stableford: 2B: B Myers (22) S Hughes (14) 42 cb. Div 1: S McKenty (21) 34 cb. Div 2: T O’Farrell (31) 32 cb. Div 3: B Grigg (35) 35. Div 4: B Munro (38) 31.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: L Robinson (24) 43.

WINDSOR: Women: Stableford: A: S Kinnish (22) 34. L Willemson (25) 33. B: J O’Grady (27) 33. S Bracey (29) 31. C: K Griffith (39) 35. M Blackburn (45) 31.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: H Berckelman (28) 34. B: J Tremlett (39) 33.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: Div 1: D Rann (8) 32. Div 2: S Foster (29) 31 cb. Div 3: H Pearse (31) 31. Div 4: C Morson (40) 30.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: 4B Agg: Lake: D Cleaver (9) P Crothers (9) 79. Murray: M Elliott (21) L Clark (13) 71.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Par: 9-hole: Blue: A Spilva (15) 2 up. Red: G Presnell (5) sq.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email