Daily Club Golf Results – 3 March 2020

Follow Us

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: R Hanchard (25) 39 cb. Div 2: R Park (36) 36 cb.

AVALON: Men: Stroke: D Oliver (14) 59.

AVONDALE: Women: Stroke: Div 1: L Myles (17) 70. Div 2: M Hearne (28) 72. Div 3: F Sun (33) 67.

BALGOWLAH: Women: Stableford: P Pashley (25) 38 cb.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: H Bachir (14) 40.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford 2B Agg: White: B Alexander (16) T McAuliffe (27) 76 cb.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Jensen (30) 43 cb.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: M Powe (21) J Rollings (17) 35. Men: Div 1: J Snelling (15) 37. Div 2: M Powe (21) 43. Scr: G Whyte 34. Women: 2B Agg: M Kammerl (33) C Freeman (8) 71. Div 1: W Climo (15) 31. Div 2: M Leonard (33) 41.

BEXLEY: Women: Stableford: President’s Trophy: M Mitchell (30) 50. Captain’s Trophy: P Byrne (31) 37.

BONNIE DOON: Women: Stableford: Split Six: S Jackson (16) I Inoue (16) 63.

BOWRA L: Women: Stableford: B Clayton (25) 34.

BREAKERS: Men: Stroke: Ambrose: R Parsons M Vanderslot (8) 56.

BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Stableford: C Lysaght (18) 48.

CAMMERAY: Women: Stroke: Medal: M Triggs (36) 70. Stableford: 9-hole: S Howe (43).

CAMPBELLTOWN: Women: Stableford: 4B: J Smith G Margetson 43. C McDonald J Plath 42.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: S Hwang (19) D Kang (19) 83. 2B Agg Scr: P Hanley (Antill Park) S Kim 60. A: S Kim (8) 39. B: S Hwang (19) 45. C: P Hacker (20 Kiama) 44.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Agg: White: T Lamborn (10) C Aloisio (17) 73 cb. A Marchetto (16) 40 cb.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford: A: R Wallace (11) 34 cb. B: B Tate (20) 34. C: E King (39) 42.

CONCORD: Women: Par: Div 1: E Carroll (10) 3 up. Div 2: S Sok (26) 3 up. Div 3: L Denley (34) 3 up. 9-hole: Gold: G Kuffer (29) 3 up cb.

CRONULLA: Men: Stableford: 2B: R Rose (9) A Gifford (17) 75 cb. B Maker (21) 42. Scr: B Simpson (1) 33. Veteran Men: White: T Baldock (18) 28.

CUMBERLAND: Women: Stabl eford: 2B: S Bannerman (29) K Moule (36) 46. Div 1: G Kim (19) 34. Div 2: C Riddel (34) 37 cb. Div 3: L Kim (35) 32 cb.

ELANORA: Medley: Stableford: F Irani (23) 40. Hole in one: K Gaunt at 17th.

EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: G Gray (12) 33 cb. Div 2: K Weber (28) 34 cb. Div 3: P Goulding (37) 41.

FORSTER: Women: Stableford: Div 1: D Slater (17) 38. Div 2: W Dorahy (22) 39. Div 3: D Williams (45) 37.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: M Rajca (0) 40. A Scr: P Minko 29. B: V Sikwila (15) 42. B Scr: P Kent 23. C: A Locke (20) 40. C Scr: D Ward 19. D: K Yapp (30) 38 cb. D Scr: J Wallace 13.

GORDON: Women: Stableford: P Beatty (27) 37.

GOSFORD: Women: Stableford: Trophy: Div 1: F Bailey (20) 39 cb. Div 2: P Mylan (45) 39.

HIGHLANDS: Women: Stableford Yellow: S Hayashi (12) 28.

HOWLONG: Men: Stableford Black: A: S Rooke (9) 39. B: I Bain (19) 41. C: B Washington (24) 41. Women: Yellow: M Mathews (17) 40.

HURSTVILLE: Men: Stableford: D Goff (24) 40. P Garaty (16) 39. Women: Gold: L Case (32) 34.

JAMBEROO: Women: Stroke: Div 1: K Br ennan (18) 67. Div 2: K Oborn (45) 73. Medal Mar: Div 1: K Brennan (18) 67. Div 2: R Gregson (27) 73. Div 3: K Oborn (45) 73. Stableford: D Tuite (54) 25.

KAREELA: Women: Stableford: Div 1: E Rigby (21) 39. Div 2: L Horton (31) 38. Div 3: R Hales (47) 36 cb.

KILLARA: Women: Stroke: Medal: A: V Hanrahan (18) 74. B: L Robertson (25) 75. C: J Setright (28) 76. D: H Jones (37) 75. Scr: J Crichton 81.

LONG REEF: Men: Stableford: W Grienke 39 cb. Women: Div 1: S Hay (15) 36. Div 2: J Watts (29) 36 cb. 9-hole: M Mullins (42) 19.

MANLY: Women: Stroke: Medal Mar: Div 1: S Simaitis (10) 72. Div 1 Scr: I Garay (3) 76. Div 2: J Dearden (29) 73. Div 2 Scr: F Dunn (25) 99. Div 3: B Redman (38) 78. Div 3 Scr: B Redman (38) 116. Stableford: Div 2: C Gallop (31) 29. Div 3: R Cain (36) 39. Gold: J McIntyre (26) 32. 9-hole: Yellow: J Herringe (41) 22.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: M Nance (18) R Christie (17) 70. 2B Agg Scr: C Nikolaou H Muholland 52. Hcp: J Evans (18) 38 cb. Scr: J Mumford 30. Women: A Beaven (15) 39 cb. Veteran: J Winter (33) 39.

MONA VALE: Medley: Stableford: P Mican (21) 44.

MOSS VALE: Medley: Stableford: P Tancred (9) 38 cb.

MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B: J McCrossen (26) J Milotich (38) 46. Div 1: L Dixon (22) 34. Div 2: J McCrossen (26) 35. Div 3: G Patrick (31) 32.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford: Div 1: A Petersen (9) 38.

NELSON BAY: Women: Par: Div 1: B Ticehurst (22) 1 up. R Butler (18) sq. Div 2: J Frost (26) 4 up. S Stevenson (30) 2 up. Div 3: M Harding (33) 1 up. R McGaw (34) sq.

NEWCASTLE: Par: Div 1: J Savage sq. Div 2: C Dunlop 6 up. Div 3: D Faulkner 3 up.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: A Lee (17) 35 cb. B: L Barr (25) 43. C: A Kim (32) 38 cb. D: S Park (39) 39.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: E Haysom P Mason 46 cb. P Mason (25) 38 cb.

NOWRA: Men: Stableford: 2B: P Collins (19) S O’Neill (24) 46. Mxd: D Burton (28) C Armstrong (13) 44.

PALM BEACH: Women: Str oke: Medal Mar: Div 1: M Gee (26) 65. Div 1 Scr: L Newell 97. Div 2: L Hogan (42) 68. Div 2 Scr: J Warner 106.

PYMBLE: Women: Stableford: Div 1: K Muir (20) 39. Div 2: L Scerri (39) 37.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: H Menzel (24) P Reid (15) 75. A: J Davies (10) 34. B: R Paulsen (13) 37. C: H Menzel (24) 41. Scr: S Todd 31.

RICH RIVER: Men: Stableford: West: A: T Fordam (12) 40. B: D Gallagher (13) 43. C: A Mc Crae (20) 41.

ROSNAY: Stableford Yellow: J Nassis (6) 39. Veteran: Div 1: K Marshall (16) 39 cb. Div 2: P Goh (22) 44.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: A Haege (14) 34. Div 2: H Porter (24) 37. Scr: A Haege 21. Centenary: Div 2: T Holman (27) 39. Div 3: E Nettleton (38) 37 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stableford: Div 1: Y Lei (12) 39. Div 2: B Young Lee (29) 38. Div 3: G Lee (32) 35. Div 4: M Jones (42) 34. President’s Trophy: K Peck 72.

SHELL COVE: Medley: Stableford: Scr: G Stinson (+4) 40. D Parker (29) 45. R O’Shea (23) 42. B Williams (15) 41 cb.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B Agg: L Bradstreet (Kooindah Waters 4) C Thompson (8) 73. White: A: L Bradstreet (Kooindah Waters 4) 40. B: M Jessep (15) 39. C: M McKenzie (Dunedoo 22) 38 cb. D: J Griffiths (26) 38 cb.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: R Bicknell (26) 36.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: K Cook (9) 41. B: J Horvath (19) 42. C: P Lynch (22) 44. Women: Yellow: Div 1: E Cullen (8) 40. Div 2: J Manna (24) 37.

ST. MICHAEL’S: Snr Stableford White: C Park (13) 43. Women: Div 1: P Geddes (23) 37. Div 2: C Cameron (26) 31. Div 3: L Undy (34) 39. Stroke: Matchplay Hcp Final: A Purcell-Bern (35) bt M Cerkesas (21) 4-3.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: R Yap (15) J Ng (39) 78 cb. Scr: White: P Lambert A Lam 57. A: D Beattie (9) 38. B: P Lambert (15) 45. C: R Olivier (23) 44.

STRATHFIELD: Women: Stableford: R Hong (21) 33.

TALLWOODS: Stableford Veteran Men: White: A: M Summergreene (11) 41. S Browne (13) 38. B: B Munroe (25) 47. J Forestal (25) 40. Veteran Women: Green: K Edwards (7) 36 cb. M Gleeson (26) 36. Medley: 9-hole: Yellow: C Crombie (28) 18 cb. M Styles (45) 18.

THE COAST: Medley: Stableford White: G Murrell (18) 37 cb. D Portway 31. J Brady (16) B Perry (10) 37 Veteran Men: Green: R Paterson (26) 40 cb. Hole in one: R Paterson at 15th.

THE LAKES: Women: Stroke: Medal: Div 1: E White (7) 72. Div 1 Scr: E White 79. Div 2: S Meagher (29) 72. Div 2 Scr: N Finney 98.

TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: D Andrews (19) 38. Div 2: G Wills (29) 40. Div 3: L Hough (43) 39.

WAKEHURST: Women: Stableford: 2B: S Chung (33) J Park (24) 47. A: J Bae (17) 41. B: J Schenk (23) 39. C: S Chung (33) 42.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: G Donald (8) G Vine (14) 48. 2B Scr: L Gigg E Greentree 34. G Vine (14) 43.

WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: V Sargeant (14) 38. Div 2: M Ellis (28) 37. Div 3: M English (32) 39. Div 4: K Tonoli (Balgowlah 45) 35.

WENTWORTH FALLS: M edley: Stableford: 2B Multi: F Tregier (14) P Wong (12) 72. P Wong (12) 36 cb.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Medal Mar: A: S Doyle (27) 69. B: J Rousel (28) 73. C: L Donald (40) 72.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Canadian Foursome: L Willis (14) J Morris (23) 67.125.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Murray: A: B Lynch (14) 66. B: S Bologna (27) 62. Lake: A: M Spring (10) 67. B: G Moore (11) 66. C: K Allen (20) 63.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stroke: 9-hole: Blue: K Pendergast (10) 31. Red: P Byrne (11) 33.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email