NSW & ACT Daily Club Golf Results – 1 March 2020

Follow Us

WORRELLS WOMEN’S NSW OPEN, par 71 Dubbo Golf Club (a – denotes amateur). 274: J Engstrom (SWE) 69 69 68 68; 276: M De Roey (BEL) 71 64 66 75; 277: C Lennarth (SWE) 68 69 70 70; 278: A Ashok (IND) 73 68 70 67, A Thitikul (THA) 70 69 70 69; 280: K Pogacar (SLO) 71 69 68 72; 282: P Babnik (SLO) 73 70 66 73, D Dagar (IND) 69 68 71 74; 284: K Henry (GBR) 72 72 72 68, S Jin Lee (AUS) 72 69 71 72, M Thomson (GBR) 67 71 73 73; 285: M Haddioui (MOR) 71 72 73 69, A Sauzon (FRA) 70 67 78 70, E Henseleit (GER) 70 74 68 73. [READ MORE]

METROPOLITAN MJR PENNANT: DIV 1: Sec 1: Liverpool 5-1/2 bt Pymble 1-1/2, NSW 7 bt The Australian 0. Sec 3: Bonnie Doon 4-1/2 bt Moore Park 2-1/2. Sec 4: Mona Vale 4-1/2 bt Avondale 2-1/2, St Michaels 4-1/2 bt Bankstown 2-1/2. DIV 2: Sec 2: Twin Creeks 5-1/2 bt Ryde-Parramatta 1-1/2, Killara 5 d Manly 2. Sec 3: Fox Hills 5 bt Stonecutters Ridge 2. Sec 4: Lynwood 4 bt Oatlands 3. DIV 3: Sec 1: Wakehurst 6 bt Eastlake 1. Sec 2: Cabramatta 4 bt Royal Sydney 3, Richmond 4 bt Kogarah 3. DIV 4: Sec 1: Northbridge 4 bt Palm Beach 3. Sec 2: The Coast 3-1/2 sq Campbelltown 3-1/2. Sec 3: Cammeray 4-1/2 bt Strathfield 2-1/2. Sec 4: Warringah 6 bt Leonay 1. DIV 5: Sec 1: Rosnay 4 bt Georges River 3. Sec 2: Kareela 4-1/2 bt Macarthur Grange 2-1/2.

WOMEN’S METROPOLITAN MJR PENNANT:  DIV 1: Sec 2: The Australian 4 bt Cronulla 1, Concord 5 bt NSW 0. DIV 2: Sec 1: Lynwood 4 bt Ryde-Parramatta 1. Sec 2: Pymble 3 bt North Ryde 2, Avondale 4 bt Penrith 1.

METROPOLITAN MXD PENNANT: Elim-f: Hurstville 4 bt Wentworth Falls 1.

ASQUITH: Mxd: Stableford: 2B: B Yang (21) S Yang (18) 46 cb. Medley: S Cho (3) C Kim (9) 47 cb. Men: Div 1: C Kim (9) 42. Div 2: R Mckenna (20) 42 cb. Women: S Yang (18) 41.

AVONDALE: Mxd: Stableford: 2B: S Orchard S Orchard 50 cb. Men: White: S Orchard (21) 41. Scr: S Allison 33. Women: Stableford: M Garra (26) 44. Scr: J Wheatley (8) . Mxd: Hole in one: J Lemon T Dight at 2nd.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: S Dounis (22) J Holloway (13) 49. 2B Scr: S Luke (-1) J Gollan (7) 35. Men: A: B Thompson (5) 38 cb. B: P DeAngelis (18) 44. C: A Sukkar (21) 36 cb. Women: R Dickson (30) 36.

BARDWELL VALLEY: Mxd: Stableford: J Doueihi (14) 32.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: P Connolly (11) 39.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: P Crehan (4) 40 cb. A: T Coleman (8) 37. B: J Chalmers (17) 40. C: G Ward (24) 36 cb. Scr: J Georgiou (3) 33.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: Z Flidr (17) T Diterlizzi (18) 45. Hcp: K Hallo ran (5) 38. Scr: M Millyard 32.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: 2B Agg: G Buchanan (4) M Buchanan (12) 76. A: C Grant-Foster (8) 40. B: R McLean (17) 42. C: C Vanderkooi (21) 39. Scr: P O’Kane 39. Women: Stroke: Canadian Foursome: N Purcell (16) L Baldwin (22) 80.75.

BREAKERS: Men: Stroke: A Scr: J Anania (7) 75. A: S Goodwin (15) 65. B Scr: W Holmes (17) 81. B: W Holmes (17) 64. C Scr: B Grant (23) 93. C: D Best (34) 69.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stroke Black: A: K Yottha (8) 70. B: V Vararutsupagul (10) 68. C: A Cavasinni (23) 69.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B Multi: White: Div 1: G Thang (12) C Park (8) 66. Div 2: R Suplat (12) P Suplat (43) 74. Scr: K Sirimanotham (4) J Trivillato (8) 37. A: G Khalil (9) 40. B: A Svorinic (12) 38. C: W Dunn (29) 39. Women: H Glenday (26) 38.

CAMMERAY: Men: Stableford: M Curtis (27) 33. Women: T Lawrence (37) 26.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: D Spittal (9) P Buttar (25) 50 cb. White: A: D Tucker (11) 43. B: A Eun (13) 41. C: R Leadbeater (20) 40. Women: Stroke: Medal Feb: Div 1: S Choi (16) 68. Div 1 Scr: K Kim 83. Div 2: J Cha (23) 72. Div 2 Scr: S Kim 91. Div 3: D Lalor (36) 74 cb. Div 3 Scr: M Lee 102 cb.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Agg: B Marsden (11) P Mulligan (19) 76. Men: A: M Williams (8) 38 cb. B: A Commins (12) 40. C: P Mulligan (19) 44. Women: S Kim Rah (16) 38. Medley: PM 2B Agg: L Cash (13) M Watts (30) 76. Men: T Carney (25) 41. Women: L Cash (13) 42. 2B Agg Scr: A Mcintosh (3) F Bardetta (8) 57.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: 2B: R Kean (30) H Zhong (36) 46. R Dunn (28) 37. R Kean (30) 35 cb.

CONCORD: Mxd: Stableford: A: D Taylor (8) 43. B: L Higginbotham (14) 42. C: V Taylor (42) 45. 2B: D Taylor (8) V Taylor (42) 56 . 2B Scr: W Foung A Pellegrino 38.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: J Rankin (33) N Jones (4) 50. 2B Yellow: T Finn (31) M Finn (18) 43 cb. White: J Rankin (33) 44.

CRONULLA: Mxd: Par: 4B: A Furey (42) D Furey (23) 7 up. Men:  A French (21) 43 cb. Scr: J Cripps 38. Hole in one: M Brenton at 7th. Women: Stableford: K Sargeant (40) 34. Scr: V Powell 17.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B Multi: D Kelleher (Forster-Tuncurry) M Kelleher (Forster-Tuncurry) 77. 2B Scr: E Morozoff W Blacklock 34. Men: Div 1: A Urfano (10) 38. Div 2: O Baglin (18) 39 cb. Div 3: G Briggs (22) 42. Scr: P Starc 37. Women: Y Kim (14) 34.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: C Hicks (1) 39. B: R Willis (15) 39. C: M Muehlfenzl (25) 45. Scr: G McGlynn (+1) 31.

ELANORA: Medley: Stableford 4B: White: R Butchatsky (18) 43. P Cohen (24) . Men: Hcp: T Evans (14) 36. T Evans (14) 36. Women: Green: C Hawkey (22) 31.

EVERGLADES: Men: Stableford 2B Agg: Black: A: C Edwards (24) B Gregory (23) 73. Div 1: B Schonkala (4) 38. Div 2: B Gregory (23) 37. Mxd: G Stuart (17) S Stuart (22) 70. Women: 2B Agg: V Gray (27) K Weber (28) 69. J Moore (22) 38.

FINLEY: Men: Stableford: I Daniel (26) 39. Women: H Daniel (21) 39.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: G Sinclair (1) 33 cb. B: A Rundle (Moruya 15) 35 cb. C: C Lee (21) 35.

GORDON: Mxd: Stableford: 2B: D Garnett (8) N Linsell (17) 45. P Robson (13) 39.

GOSFORD: Mxd: Stroke: Ambrose: T Coyle (13) S Coyle (17) M Cheetham (15) K Askins (40) 59.375 cb.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: C Fleming (13) 41. B: A Ashworth (26) 42. Women: S Griffith (18) 41. Men: Scr: K Partridge (6) 33.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B: R Hawes (40) M Godsell (13) 46 cb. Men: B Webber (13) 36. Women: R Hawes (40) 45.

HOWLONG: Men: Stableford Black: A: M Barraclough (9) 42. B: R Cooper (32) 47. Women: Yellow: B Allison (32) 40.

KAREELA: Medley: Stableford: Div 1: A Cran-Crombie (25) 36. A Smith (15) 37. 2B Multi: V Waring A Smith 82.

KILLARA: Mxd: Stableford: G Piper (16) 40. F Bourke (22) 33. Medley 2B: R Cusack (26) J Cusack (17) 44. 2B: H Rolley (11) T Rhall (19) 40.

KOGARAH: Mxd: Stableford: 2B: J Morrison (13) I Soares (24) 49. Men: B Woods (10) 40 cb. Scr: A Honeysett 36. Women: S Greaves (15) 42.

LARN CUP: NSW 5 bt Royal Sydney 3, The Lakes 5 bt The Australian 3.

LIVERPOOL: W omen: Stroke: A: E Ryu (11) 72. A Scr: D Bruker 86. B: Y Kim (27) 77. B Scr: C Chaeok 103. C: S Lee (34) 83. C Scr: E Park 115. Men: Stableford: A: D Sue (12) 37. B: Y Cho (18) 39. C: J Kim (22) 37. 2B: S Jin (16) J Kim (22) 49. 2B Scr: S Vuong B Chaisumdet 37.

LONG REEF: Medley: 2B: Stableford: P Andrews (20) J Hagan (22) 38.

MANLY: Medley: Stableford: 2B: A McCarthy (14) H Engele (16) 50. Men: White: A: D Deverall (7) 40. B: S McCarthy (17) 39 cb. C: S Somerville (20) 37. Women: B Bourne (25) 42. Men: 0-hole: White: D Hall (13) 21. Women: Yellow: S Hawke (23) 17 cb.

MARRICKVILLE: Men: Stroke: Ambrose: V Stoyanof (7) M Setter (11) P Strachan (12) S Husband (12) 44.750. Scr: A Kinghorn C Nikolaou J Starr H Mulholland 47. Stableford: B Paddy (17) 37 cb. Women: Stroke: G Burr (24) 64. Scr: G Varcoe 80. Medal Mar: Div 1: J King-Gee (21) 68. Div 2: J Gaynor (33) 70. Veteran: J Granger (21) 67.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Multi: F Settineri (6) A Settineri (12) 76. B Hamilton (18) 39. Scr: F Settineri 31.

MONA VALE: Men: Stableford: N Mushan (21) 38 cb. Women: K Stander (38) 38.

MONASH: Men: Stableford White: P Figar (16) 43. Women: S Choi (11) 40. Medley: 2B: D Song (19) M Shieh (20) 48. Men: White: M Murphy (30) P Figar (16) 50. 2B Scr: S Choi J Choi 36.

MOORE PARK: Mxd: Stableford: 4B: R Brown (12) N Escobar Mercado (19) 45. 4B Scr: J Pelly J Pelly 29 cb. Men: White: R Brown (12) 39. Women: M McKechnie (19) 38.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford: 4B: Div 1: B Halligan (33) A Halligan (33) 46.

MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: D Johnson (9) W Fleeton (19) 40. Women: C Song (19) Y Kim (20) 40 cb. Mxd: K Kim (15) D Jeon (24) 42. Men: P Westwood (18) 37. Women: F Fitzgerald (44) 34.

NELSON BAY: Women: Stableford: Div 1: L Willemsen (24) 35. Div 2: R Derrick (34) 37. Men: Div 1: M Gambrill (14) 39. Div 2: M Jeggo (20) 37. Div 3: S Punshon (36) 33.

NORTH RYDE: Mxd: Stableford: 2B: A Arathoon (22) R Smith (18) 44. Men: P Boyce (31) M Costigan (17) 47 cb. W omen: J Kim (34) A Lee 41 cb. Men: A: K Loughlan (12) 41. B: M Ward (12) 37. C: J Dolan (20) 42. D: B Bryant (26) 36. Women: Div 1: A Arathoon (22) 35. Div 2: P Phillips (29) 36. Hole in one: K Loughlan at 10th. Men: J Yoo at 18th.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: O Psomadelis (22) P Psomadelis (18) 43. J Mascarenhas (6) 36.

NOWRA: Medley: Stableford: 2B Multi: M Westaway (6) S Westaway (10) 75. A: G Wrightson (10) 41. B: G McVey (19) 35. C: G Christian (20) 38.

NSW: Medley: Stableford: 2B: R Hopkins (32) P Godkin (12) 51. P Godkin (10) 44. White: A Abrahams (15) 41. Women: N Dress (19) 35. Medley: Scr: B Bennett 32. Women: C Lee (26) 39.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: N Chen (41) K Wang (40) 48. Men: White: B Cormack (21) 41. Women:  S Weatherley (17) 39.

PENRITH: Mxd: Stableford: 2B: M Rech (6) D Mingramm (25) 48. M Rech (6) 41.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: B Cross (+1) J Comensoli (23) 47. Men: A Stevens (16) 40. Women: E Pierce (9) 36. Stroke: Medal: S Nelson (38) 74.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: J Lowe (16) 39. Div 2: D Bourke (26) 36. Scr: M Mcnamee 29. Women: Div 1: M Chin (21) 42. Div 2: S Ousley (27) 36.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: W Errey (4) M Mote (46) 47. Div 1: W Errey (4) 39 cb. Div 2: R Mech (32) 37.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: D Smith (22) J Marshman (11) 47. Men: White: S Hilderbrand (18) 38. D Smith (22) 42. Women:  J Stobo (22) 41. Veteran: Green: S Frith (23) 31.

ROSNAY: Medley: Stableford: Div 1: F Johnson (10) 35. Div 2: A Hines (17) 39.

ROYAL SYDNEY: Medley: Stableford: Championship: R Feyder (22) 38 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: P Tanner (20) L Beckett (27). Mxd: J Choi (18) C Choi (26) 73. Men: Scr: D Park 32. Hcp: D Ephraums (16) 41. Women: J Yoon (36) 40.

SHELLY BEACH: Men: Stroke: A Scr: B Spurway (6) 72. A: B Spurway (6) 66. B Scr: D Viset (17) 81. B: D Viset (17) 64. C Scr: H Cope (20) 86. C: H Cope (20) 66.

ST. MICHAEL’S: Medley: Stableford: 2B Agg: B Love (16) N Murrin (17) 78. A: P Vella (10) 41. B: N Murrin (17) 40. C: G Phibbs (20) 37. Scr: J Scruse 33 cb. Gold: K Magnay (20) 33. Stableford: S Lom (28) 35. Women: Stroke: Medal: Div 1/Medal: L Urquhart (19) 73. Div 1 Scr: C Davies (13) 90. Div 2/Medal: A Tan (25) 78. Div 2 Scr: A Tan (25) 103.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: W Scott (13) S Punj (14) (Lynwood) 48. Scr: G Kaba M Yates cb. A: T Prodromakis (10) 40. B: W Scott (Lynwood 13) 43. C: B Annamalay (21) 38 cb. Women: S Morrissey (15) . Parent/Child: S Buckley (10) K Buckley (6).

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: A Rahme (31) K Kim (18) 49. Men: J Park (19) 42. Women: H Brough (26) 39.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: S Browne (13) 36 cb. R Aldham (7) 36 cb. B: K Eacott (22) 40. G Alexander (26) 37. Women: Div 1: S Ireland (25) 32. J Stephens (24) 31. Div 2: M Melick (37) 40. E Fraser (31) 33 cb.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: Matchplay: M North (11) bt H Prevedoros (10) 1up. Women: Stableford: K Osgood (23) 31.

THE COAST: Stableford White: J Quigg (45) 39. O Davidson (8) 17. Scr: M Goetz (15) 24. Medley 2B Agg: H Lovibond (26) M Goetz (15) 39.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: R Wylie (20) J Fearns (2) 46. S Sapsford (10) 38. Scr: M Aizawa 31. Women: Stroke: Medal: L Clemow (24) 75.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: M Carr (12) 24. B: G Avery (16) 21 cb. C: P Beudeker (26) 20.

TOUKLEY: Men: Stroke: American Foursome: F Steel I Steel (11.25) 69.75. Medley: M Stenning S Stenning (8.63) (Ballina) 71.37.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: D Chen (16) 41. Women: Green: M Lovelock (23) 43.

WAKEHURST: Mxd: Stableford: 2B: M Vander Straaten (25) J Hirst (20) 46. Men: A: D Thurlow (14) 36. J Tong (19) 36. B: S Laidler (20) 36. K Douglas (23) 35. Women: L Shapiera (13) 40. C Wright (13) 37.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: A Gale (12) 38. Stableford: B Myers (22) 38.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B Agg: D Greenup (23) C Phillips (14) 74. A: A Brazzill (15) 38. B: C Summers (24) 40.

WOOLGOOLGA: Men: Stroke: Ambrose: D Yarnold (17) W Bailey (16) 64.75 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: D Cohen (19) G Ruebner (17) 45. Div 1: D Abbott (13) 36. Div 2: G Ruebner (17) 38. Div 3: J Wordsworth (27) 33. Women: Stroke: A: S Britton (22) 70. B: T Goulding (28) 73.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: 4B: L Gavin (17) A Jackson (6) 45. Men: R Smith (26) 40. Women: B Hammond (14) 36. Jnr: R Lancaster (13) 34.

WYONG: Men: Stableford: 2B: C Williams (33) A Hibberd (19) 49. Mxd: P Parkhill (17) N Page (34) 47. Men: A: I Ledger (14) 40. B: N Gilbert-Smith (23) 41. Women: S Hutton (17) 38.

YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stableford: 4B: Lake: A: R Carroll (12) C McDonald (21) 45. B: L Bridgeman (18) K Bridgeman (31) 47.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email