NSW & ACT Daily Club Golf Results – 25 February 2020

Follow Us

ASQUITH: Women: Par: Div 1: S Wakeling (24) 4 up cb. Div 2: J Irish (35) 2 down cb.

AVALON: Men: Stableford: 2B: G Searl (26) B Hambly (25) 44.

AVONDALE: Women: Stableford: Canadian Foursome: R Elliot (36) L Isaacs (38) 37.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: D O’Brien (13) 36 cb.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: K Rae (6) 34 cb. B: P Skelly (16) 39. C: R Bloomfield (29) 37.

BEVERLEY PARK: Women: Par: Team: R Morrison (25) A Bennett (39) L Hart (28) G Horder (34) 12 up.

BEXLEY: Women: Stroke: Medal Feb: J Paterson (29) 61.

BONVILLE: Women: Stableford: A Crane (37) 32.

BOWRAL: Women: Stroke: Canadian Foursome: J Jeffery (24) M McKenzie (25) 76.

BREAKERS: Men: Stableford: 2B: G Steel (34) R Harrison (25) 46. R Harrison (25) 41.

BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Stableford: R Hesse (27) 42.

CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: Ambrose: G Marsden (21) R McKimm (28) 70.75 .

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: G Rosman (17) A Salkeld (9) 51. 2B Scr: G Hyde (PGA) I Pemble 42. A: G Hitti (11) 41 cb. B: G Rosman (17) 43. C: L Field (21) 37.

CASTLECOVE: Men: Stableford: 2B: G Dare (13) A Marchetto (16) 44. A: D Turner (16) 36. B: J Gabbot (19) 34.

CHATSWOOD: Women: Stroke: Medal: Div 1: C Boorman (19) 66. Div 2: S Healy (25) 71. Div 3: S Smith (33) 73. Stableford: M Cosby (37) 27.

CONCORD: Women: Stroke: Div 1: S Yap (20) 73 cb. Div 2: M Edwards (27) 70. Div 3: M Sorrenti (35) 72. Scr: Div 1: K White 83. Div 2: J Ferguson 96. Div 3: M Sorrenti 107. Stableford 9-hole: Gold: K Digges (39) 19 cb.

CRONULLA: Veteran: Stableford 2B: White: L Brown (17) M Ewards (6) 47. Mxd: Stableford: B Fagan (13) 39 cb. Scr: G Spindler (1) 35.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: J Attwood K Moule 45 cb. Div 1: J Attwood (30) 38. Div 2: J Duerden (43) 37.

ELANORA: Medley: Stableford: P Dexter (24) 41.

EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: P Elliott (14) 39. Div 2: J Hocking (26) 36 cb. Div 3: L McDougall (38) 39.

FORSTER: Women: Stroke: Div 1: J Sampson (14) 69 cb. Div 1 Scr: H Golden (15) 84. Div 2: R Syme (24) 71. Div 2 Scr: L Trimble (24) 96 cb. Div 3: S O’Leary (29) 67. Div 3 Scr: M O’Neill (32) 102.

FOX HILLS: Men: Stableford: Team Multi: K Gill (17) P Hall (26) B Farquhar (33) C Papandrea (28) 192. Scr: D Fitzgerald (Cumberland) P Bradley J Swinburne P Minko 111. A: J Swinburne (8) 41. B: G Wakefield (14) 41. C: P Nicholas (27) 42 cb. D: C Papandrea (28) 40 cb.

GORDON: Women: Stroke: Div 1: S Davis (18) 69. Div 2: D Dampney (33) 74.

GOSFORD: Women: Stableford: A: V Duesbury (24) 33. B: H Krahe (33) 34.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: D Lindstrom (24) 35. B: P Dodd (31) 37. C: N Liubinskas (40) 38. Veteran: 9-hole: K Marr (24) 21. White: J Della (24) 19.

HOWLONG: Men: Stableford Black: A: B Watson (17) 39. B: G Male (23) 36 cb. Women: Yellow: S Brown (16) 37.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: D Petkovski (6) 39. Div 2: J Palmer (21) 37. Women: Yellow: F Daly (27) 31 cb.

JAMBEROO: Women: Stableford White: Div 1: M Farrant (17) 33. Div 2: M Cook (26) 33. Div 3: B Costello (48) 36.

KAREELA: Women: Stableford: Div 1: C Fifield (17) 37. Div 2: D Field (26) 35. Div 3: N Lloyd (39) 36 cb.

KILLARA: Women: Stroke: Medal: Div 1: E Wells (21) 73. Div 2: K Morgan (23) 75. Div 3: S Hardwick (30) 78. Div 4: H Jones (37) 79. Scr: J Crichton 77.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: R Riddle (11) 38. B: J Cragg (20) 40. C: M Lee (23) 40. Women: S Day (30) 35.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: R Benson (16) W Wheatley (32) (Brighton Lakes) 70. 2B Scr: A Phiyasirikul (Moore Park 5) R Allison (0) 42. Men: A: A Phiyasirikul (Moore Park 5) 41. B: R Benson (Brighton Lakes 16) 39 cb. C: S Jones (Links Shell Cove 22) 43. Women: 2B: J McKechine (22) K Bray (28) 47. S Peters (27) 38.

LONG REEF: Men: Stableford: P Werner (32) 39. Women: Div 1: T Heber (11) 34. Div 2 : H Ayres (42) 36 cb. 9-hole: H Kook (44) 17.

MACARTHUR VETERANS: Men: Stableford: D Duffield (25) 40. A: E Wulff (11) 35. B: J Webber (17) 38. C: D Willingham (24) 36. D: T White (33) 35. Women: L Harris (27) 36.

MANLY: Women: Stableford: A: K Tallack (8) 39. B: D Gilbert (25) 43. C: P Noonan (37) 40. Gold: P Nicholson (35) 33. 9-hole: Yellow: B Woollett (41) 16 cb.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: J Torpey (6) A Kinghorn (8) 76. 2B Agg Scr: D Cremin B Johnson 60. D Cremin (1) 38 cb. Scr: J Mumford (2) 36. Women: Stroke: A Beaven (16) 63 cb. Scr: A Beaven 79. Veteran Women: M O’Shannessy (27) 67. Women: Medal Feb: Div 1: A Beaven (16) 63. Div 2: D Blake (26) 63.

MONA VALE: Medley: Stableford: J Anthes (33) 40.

MONASH: Women: Stroke: A: S Manning (14) 71. B: T Katz (26) 74 cb. C: C Beckhaus (36) 76. Stableford: S Chick (37) 34.

MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B Agg: J Benjamin (30) B Lucas (17) 68. Div 1: B Lucas (17) 36. Di v 2: K Cahill (26) 35 cb. Div 3: K Stafford (31) 30.

NELSON BAY: Women: Stableford: Div 1: R Kennett (12) 36. R Butler (20) 36. Div 2: A Levonpera (24) 38. G McCaw (29) 36. Div 3: C Pattison (34) 40. J Ingleton (36) 36.

NEWCASTLE: Stableford: Div 1: J Savage 35. Div 2: M Brien 40. Div 3: J McMahon 36.

NORTH RYDE: Women: Stroke: A: A Stubbs (11) 68. B: T Alexander (29) 71 cb. C: S Yoo (30) 70. D: H Lee (42) 68.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: N Padoa V Lioyd 46. L Schotel (12) 41.

NOWRA: Veteran: Stroke: American Foursome: G Napper K Andrews (13.875) 67.125. Women: L Trusler G Davis (18) 75.

NSW: Men: Stroke: Matchplay: G Martin bt J Chitty at 19th.

OATLANDS: Medley: Stableford Black: Div 1: H Song (16) 38. Div 2: K Morrison (36) 42.

PALM BEACH: Women: Stroke: Ambrose: A Berner (44) R Mortimer (41) T Martin (36) 60.25.

PENNANT HILLS: Women: Stableford: Irish Team: D Amos (17) C Burdis (28) K Paterso n (26) 106. A: D Amos (17) 36. B: C Burdis (28) 40. C: R Artlett (33) 38.

PYMBLE: Women: Stableford: Div 1: S Bennett (10) 37. Div 2: J Ellis (40) 35.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: W Turnbull (21) B Kenny (15) 47. A: S Knowles (5) 40. B: B Kenny (15) 36. C: R Stewart (21) 43. Scr: D Buhagiar 32.

RICH RIVER: Men: Stableford: 2B Multi: West: A: G Birch P Webber 86 cb. B: G Cheong M Camenzuli 86. C: D Wilson G Stephenson 84.

ROSEVILLE: Women: Par: S Fortin (11) 4 up. A McBurnie (24) 1 up. M Potter (23) sq cb. B: D Johnston (30) 5 up. H Page (27) 1 up cb. J McArthur (27) 1 up. C: R Masman (43) 3 up. L Cahill (39) 2 up. H Olivier (34) sq. 9-hole: M O’Hehir (40) 3 up. P Hall (31) 2 up. Green: V Marquis (43) 3 up. J Lyons (42) 2 down cb.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B Agg: Yellow: R Hancock (16) B Forbes (10) 66. Div 1: A Rogers (19) 37 cb. Div 2: K Yi (21) 35.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: C Broun (17) 32. Div 2: V Bruce (28) 36. Scr: C Broun 16. Centenary: Div 2: J Oliver (26) 35. Div 3: C Lake (35) 41.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: M edal Feb: Div 1: M Kim (15) 71. Div 1 Scr: H Im Choi 83. Div 2: C Choi (28) 71. Div 2 Scr: E Lee 99. Stableford: Div 3: S Oh (34) 31. Div 4: G Liu (38) 30.

SHELL COVE: Medley: Stableford: A Ellison (16) 39. A Moane (8) 37. J Commane (3) 36. Scr: J Graham (0) 39.

SHELLY BEACH: Men: Stableford 2B Multi: White: J Webster (Kooindah 29) R Webster (Spring Valley 11) 70. A: M Hayward (12) 39. B: S McSweeny (13) 43. C: P Allen (24) 35 cb. D: J Webster (Kooindah 29) 37.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: N Richardson (13) 37.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: P King (8) 35. B: G Reid (13) 38. C: J Moore (28) 39. Women: Yellow: Div 1: J Bussell (20) 35. Div 2: D Glover (33) 29.

ST. MICHAEL’S: Men: Par Gold: T Doherty (23) 1 up cb. Snr White: P Stamell (31) 4 up. Women: Stableford: Div 1: G Squire (23) 39. Div 2: C Cameron (27) 37. Div 3: A Tomlin (33) 35. Stroke: Matchplay: Hcp Semi-f: A: M Cerkesas (21) bt P Pitsawong (12) 6-5. B: A Purcell-B ern (35) bt H Williams (16) 3-1.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 4B: White: R Henness (14) M Reardon (32) 45 cb. 4B Scr: D Thompson M Cruice 34 cb. A: T Lee (7) 37 cb. B: W Abian (16) 37. C: M Reardon (32) 37 cb.

STRATHFIELD: Women: Stableford: 2B: T Fong L Rasiah 49.

TALLWOODS: Men: Stableford 4B Agg: White: N Patchett (21) F Teodoruk (13) 76. P Madgwick (17) C Pritchard (Gloucester 27) 70. Veteran Women: Green: J Overall (26) 32 cb. R Murray (13) 32.

THE COAST: Medley: Stableford 2B Agg: White: Div 1: T Anderson (13) N Leitch (12) 74. J Krufczyk (17) 40. Scr: R Farrugia 33. Veteran Men: P Bates (35) 46.

THE LAKES: Men: Stableford: G Irving (19) 36. Women: Div 1: G Bones (20) 37. Div 2: D Jorgensen (32) 38. 9-hole: L Salerno (45) 14.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Agg: C Zeeman (Bankstown 18) J Keats (St Michaels 20) 83. Men: A: L Burgess (Eastlake 8) 41. B: J Keats (St Michaels 20) 47. C: G Sargent (32) 39. Women: C W hitfield (36) 40. Medley: Scr: B Wood 36.

TOUKLEY: Women: Par: Div 1: C Wagenaer (19) 5 up. Div 2: M Turnbull (28) 5 up. Div 3: A Lumby (40) 1 up.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: M Ahern (17) 39. B: J Cha (23) 38. C: S Lockyer (29) 39. D: M Yuill (35) 36.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: N Hoppe (17) T Smith (6) 45. T Smith (6) 38.

WARRINGAH: Women: Stroke: Medal Feb: Div 1: M White (13) 2. Div 2: D Rechnitz (30) 4. Div 3: M Newton (32) 6. Div 4: B Munro (38) 5. Stableford: R Tapp (37) 37.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: 4B: M Davis (33) J Davey (38) 63.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: A: B O’Connor (9) 39 cb. B: J Davies (13) 39. C: R Mitchell (21) 38 cb. D: P Ferguson (24) 43.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Blue: A: L Walsh (8) 22. B: I Barton (15) 21.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email