NSW & ACT Daily Club Golf Results – 19 February 2020

Follow Us

ASQUITH: Men: 4B Agg: S Talwar (16) M Castles (17) M Rana (11) S Sharma (15) 134. 2B Scr: T Felton (1) L Malcolm (0) 41. A: M Rana (11) 40. B: E Jurd (14) 38 cb. C: P Rogers (19) 41. D: N Pitman (30) 35. Medley: 2B: Div 1: P Rogers (19) J Spencer (12) 45. Div 2: J Wilson (28) G Robertson (20) 44.

AVALON: Women: Par: L Light (24) sq.

AVONDALE: Women: Stroke: Salver: I Garay (3) 71. S Pham (17) 71. S Lee (30) 70. M Kwon (21) 90.

BALGOWLAH: Men: Stableford: 2B: S Moore (4) G Hobson (9) 44.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: M Devlin D Barnes 45. 2B Scr: S Wood S Luke 37. A: S Coughtrey (11) 40 cb. B: P Watson (15) 37 cb. C: P Stirton (21) 37.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: J Pereira (30) 40.

BERMAGUI: Women: Stableford: B Tyson (35) 35.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: P Booth (19) B Elliott (7) 47. Scr: S Peters D Scott 35. A: D Scott (6) cb. B: T Haid (18) 39. C: R Dymock (21) 39.

BEXLEY: Men: Stableford: 2B: P Bambridge (18) G Browning (13) 47. 2B Scr: G Heffernan S Terkalas 38. J (12) 41 cb.

BONDI: Men: Stableford: D Callen (16) 38.

BOWRAL: Men: Stableford: 2B: T Rourke (13) J Mellen (13) 44.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: P Phathanak (10) S Mounarath (13) 70. Div 2: V Milinkovic (18) A Wadick (13) 70. Scr: A Marsh M Dowd 68. A: R Kim (11) 36 cb. B: S Mounarath (13) 38 cb. C: M Holloway (20) 34.

CAMMERAY: Men: Stableford: K O’Conner (24) 35.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 2B Agg: A Anderson D Newham 71 cb. A: M Tracey (9) 38 cb. B: D Terrey (17) 39. C: S White (23) 37. Scr: A Anderson 36.

CARNARVON: Women: Stableford: Split Six: J Kim (14) H Lee (10) 65. A: S Choi (16) 37 cb. B: M Park (18) 36. C: Y Lee (27) 35.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: I Lowe (9) D Seo (17) 46 cb. A: I Lowe (9) 39. B: G Evans (15) 39. C: P Weber (20) 41. PM 2B: R Patten (22) A Bradley (20) 49. A: J McCarthy (11) 40. B: A Johnston (13) 40. R Patten (22) 43. 2B Scr: M Fitzsimons J McCarthy 38.

CASTLECOVE: Women: Stableford: 2B: L Paradine (26) M Furner (39) 44. L Paradine (26) 40.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: T Mentha (21) 36. B: P Power (28) 37. C: J Hindson (30) 35.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Par White: A: A Goddard (6) 5 up. B: J Ryan (18) 3 up.

CONCORD: Men: Stableford White: 2B: B McCaffrey (28) B Stefani (16) 47 cb. 2B Scr: M Thomas W Lee 44. A: R Shah (11) 42. B: R Tracy (20) 41. C: B Lorusso (29) 41.

COROWA: Women: Stableford: A: L Holden (14) 35. B: M Gillick (24) 35.

CROMER: Men: Stableford: 4B: D McNeil (21) M Horne (13) 48. A: M O’Donoghue (11) 42. B: J Grace (23) 39 cb. C: T Lyndon (30) 38. Scr: S Floyd (0) 36.

CRONULLA: Women: Stableford: 4B: C Adams (32) J Sattar (29) 44.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: D Lancett C Vlahos 49. Div 1: D Attwell (Bondi 9) 41. Div 2: P Pisani (20) 40. Div 3: C Thomas (25) 41. Scr: P Starc 31.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: M Thomas (0) 38. B: D Bolton (19) 40.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: C Fong (10) 39. B: G Broadstock (19) 42. C: G Faint (23) 40. Scr: M Buckingham (1) 36.

ELANORA: Women: Par: Div 1: R Birrell (19) 1 up. Div 2: A Fantham (26) 3 up. Div 3: P Langb y (28) 1 up cb. Scr: B Chalmers (11) 10 down.

EVERGLADES: Men: Stableford 2B Agg: Black: P Hicken (10) D Gordon (23) 78 cb. A: L Young (9) 41. B: B Theobald (17) 39 Cb. C: B Balneaves (19) 42. D: R Blake (25) 42. Scr: K Andres (+1) 38.

FINLEY: Medley: Stableford: Div 1: D Smith (16) 37. Div 2: R Makkinga (22) 36.

FOX HILLS: Women: Stroke: Ambrose: S Donovan A Reidy (17.25) 74.75.

GEORGES RIVER: Stableford: Div 1: P Wallis (11) 31. Div 2: D Saunders (24) 33.

GIBRALTAR: Men: Stableford: A Bray (7) 34.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: B Mungovan (8) 37. B: G Trigg (17) 39. C: T Allard (20) 36. D: A Sauter (25) 34.

GOULBURN: Women: Stableford Green: A: J Dooley (11) 32. B: D Armstrong (23) 31. C: M Antony (42) 33. J Treweek (29) 34. 9-hole: C Besley (18) 18.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: Div 1: G Barnett (15) 37. Div 2: A Hudson (35) 35. Women: V Bourke (35) 32.

HIGHLANDS: Medley: Stableford White: R Jones (5) 32.

HOWLONG: Women: Stableford Yellow: A: C Ward (17) 40. B: J Hastings (38) 42. 9-hole: L Nothrop (31) 22.

JAMBEROO: Men: Stableford White: A Alhovirta (14) 36.

KAREELA: Men: 2B: A O’Connor M Harrington 63. D Fischer T Mayne 45. A: R Connon (13) 36. B: L Wardle (21) 36. C: G Braine (24) 35 cb. Scr: J Gibson (7) 31 cb.

KILLARA: Men: Stableford: 2B: I Norton (1) N Hardwick (14) 47. Scr: I Norton N Hardwick 41. A: A Hussey (11) 38. B: R Maclean (13) 40. C: G Hollebon (21) 39.

KOGARAH: Men: Stableford 2B: White: P Foley (17) J Nikiforidis (4) 48. A: P Trevenar (10) 40 cb. B: K Hatzianestis (15) 39 cb. C: W Christie (19) 39. Scr: J Moss 40 cb. Veteran: P Trevenar (10) 40.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: W Belgre (9) B Watkin (28) 33. W Meader (15) 36.

LIVERPOOL: Women: Stableford: E Ryu (11) 37.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B Agg: B Cronan (23) A Sexton (18) 72. A: R Steet (3) 41. B: D Jensen (13) 39. C: B Cronan (23) 42. Scr: R Steet 38.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B Agg: Black: M Booth (13) J Holmes (22) 73. M Edmonds (30) 44.

MAGENTA SHORES: Medley: Stroke: 2B: D Robert son (5) A Bond (5) 63. Men: A: M Jones (6) 72. B: R Hicks (18) 75. C: G Hall (22) 71. Women: Div 1: S Dove-Wilde (7) 75. Div 2: M Drakeford (26) 73.

MANGROVE MOUNTAIN: Medley: Stableford 2B Multi: White: I Wood (22) T Smith (21) 67. Men: I Wood (22) 39.

MANLY: Men: Stableford: A: T Webber (10) 40. B: S Cleary (19) 39. C: T Herring (23) 41. Scr: W Wright 36.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: N Ding (27) 30. Div 2: C Nelson-Smith (31) 29.

MONA VALE: Men: Stroke: A: G Parkinson (12) 70. B: G Roney (18) 63. C: P Ramalli (26) 72 cb. Scr: A Hugill (+2) 70. Stableford: B Calnan (22) 39.

MONASH: Men: Stableford: 2B Multi: Div 1: S Mott (12) K Selinger (22) 79. Div 2: W Plunkett (27) J Lyon (15) 73. 2B Scr: L Edkins Z Telfer 41. A: J Wicks (7) 40. B: S Schneider (19) 38. C: K Hutcheson (21) 45. White: W Plunkett (27) 36.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Mortlock (7) 40. B: R Whitfield (14) 37 cb. C: M Loth (29) 36 cb. Veteran: K Vaughan (17) 36. Women: Y Kim (29) 36.

MOSS VALE: Men: Par: A: P Reddy (11) 3 up. B: S Brabyn (19) 1 up. C: R Boyce (26) 1 down. D: J Woodcock (28) 4 down.

MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: B Connell (10) M Irwin (13) 46 cb. A: B Connell (10) 39. B: P Jeong (14) 41. C: R Lee (26) 42. P Howard (28) 33.

NELSON BAY: Men: Stableford: Div 1: R O’Shannessy (7) 38. Div 2: B Scott (20) 39. Div 3: C Tinker (26) 39. Div 1: J McCaw (14) 39. Div 2: L Woods (16) 40. Div 3: D Evans (30) 36.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Irish Team: P Richardson (6) B Brown (29) C Jeffers (23) M Flaherty (20) 121. 2B: B Portus (28) J Thomas (20) 48. A: R Righton (5) 38. B: B Hannington (15) 40. C: B Weir (20) 37. D: R Traeger (25) 38.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B Agg: W Gibson (9) D O’Riordan (24) 70. N Stack (23) 40.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: Team: K Londregan (33) N Lawrence (34) S Tauman (36) J Martin (30) 90.

NOWRA: Men: Stableford: M Kable (16) 38.

NSW: Medley: Stableford: 2B: P Xenos (27) I Anderson (18) 50. I Anderson (18) 45. White: E Gold (24) 37. Gold: J Kelly (25) 33. Women: L Buckley (13) 40 cb. Scr: P Frankland 37.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: B Mees (14) J Chiang (23) 48. A: J El-Badawi (1) 40. B: M Carlin (12) 41. C: G Raynor (19) 39. Scr: S Tarrant (-1) 38.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: Team: G Han (14) P Stanton (18) L Hargreaves (18) M Rowston (18) 114. A: D Coulton (18) 41. B: S Dickson (19) 40. Scr: M Finfer 36.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: D Lewis (1) M Bourke (8) 46. 2B Scr: D Lewis M Bourke 39. A: A Lane (12) 39. B: W Brown (15) 38. C: J Mejia (28) 33 cb.

PYMBLE: Medley: Stableford: 4B: T Van Heerden (14) A Franklin (16) 45 cb. Scr: C Fiadino T Bento 36. Men: S Macri (16) 37. Women: L Dickinson (7) 33.

RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: K Wheeler (23) 63. Div 2: D Helmrich (24) 62. Div 3: C Lozano (29) 66. Div 4: S Cotton (4 1) 70. Captain’s Trophy: A King (29) 132. C Weller (21) 133. Scr: N Cave-Olfers (10) 159.

RICH RIVER: Women: Stroke: Medal Feb: West: A: C Ashworth (20) 68 cb C Ross (20) 68 cb G Bennett (17) 68 cb. B: G Phillips (22) 70. C: D Ferrier (30) 68.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: T Jenkins (11) 40. B: A Bruce (13) 42. C: M Kirkman (22) 41. Scr: R Locke (7) 31. Hole in one: D Rankine at 6th.

STRATHFIELD: Men: Stroke: 2B: C Fallon (36) G Pritchard (33) 48. 2B Scr: M Reeve C Scott 39. Div 1: J Kim (15) 39 cb. Div 2: B Adcock (22) 40.

TALLWOODS: Men: Stableford Ambrose: White: R Aldham (6) M Hicks (17) 66.25. M Fisher (11) L Thomas (6) 66.75.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: P Murray (3) 38 cb. B: S Murphy (17) 44. C: S McCarthy (21) 40. Hole in one: D Monch at 15th.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: D Fayn (11) A Mather (4) 46. Scr: T Williams P Campbell 37.

THE COAST: Stableford: Veteran Men: I Cullen (16) 39.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A Holman (23) G Friede (5) 45 cb. Scr: G Applebee D Lane 33. J Taylor (16) 4. Scr: P Lonard 37.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: B Temple (33) 19 cb.

TWIN CREEKS: Men: Stableford 2B: Gold: P Borg (3) T Wozniak (11) 45 cb. A: T Wozniak (11) 41. B: P Callaghan (14) 40. C: C Lee (22) 36 cb.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: A Haran (11) E Brown (16) 77. A: S Golding (4) 40. B: P Williams (18) 38 cb. C: N Knox (21) 36. D: M Dwyer (Howlong 25) 34.

WOOLOOWARE: Men: Stableford Black: A: A Gosby (8) 44. B: G Flack (18) 40. C: G Walker (23) 44. Scr: J Rogan (1) 34.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: T Laidlaw (20) J Peisley (53) 71. A: B Livermore (12) 40. B: L O’Rourke (14) 38. C: J Peisley (53) 45. 

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Lake: B/Medal: M Old (22) 66. A: A Quinn (20) 72 cb. Murray: Medal: C Tytler (31) 72.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email