Daily Club Golf Results – 2 February 2020

Follow Us

METROPOLITAN MXD PENNANT: Div 1: Chatswood 5 bt Warringah 0. Div 3: Eastlake 3 bt Shelly Beach 2. Div 4: Ryde-Parramata 3-1/2 bt Balgowlah 1-1/2. Div 5: Asquith 3 bt Kogarah 2. Div 6: Beverley Park 2-1/2 sq The Coast 2-1/2. Div 8: Oatlands 3-1/2 bt Bayview 1-1/2. Div 9: Moore Park 4 bt Cabramatta 1.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: S Hwang (7) P Campbell (15) 50. Mxd: W Jung (7) J Kim (19) 45. Men: Div 1: P Campbell (15) 41. Div 2: S Yeung (31) 44. Women: J Kim (19) 31.

AVONDALE: Medley: Stableford: 2B: R Wheatley (13) J Wheatley (10) 48. Men: White: D Conway (26) 39. Scr: S Greville (6) 33. Women: A Payne (30) 41. J Wheatley (10) 40. Scr: J Wheatley (10) 30.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: E Moon B Nicholls 45 cb. Men: A: P Randall (12) 37. B: D Jeacle (17) 36 cb. C: R Sutherland (28) 47.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: D Xander (7) 40.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: N Blakemore (18) V Sumsky (22) 50. A: G Fowler (8) 39. B: R Cox (24) 40. Scr: R Fletcher 33. Women: R Mason (40) 30.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: P Bates (6) S Lindsay (7) 70. Hcp: A Brown (6) 41. Scr: S Terkalas (8) 25 cb.

BONDI: Men: Stroke: L Furlong (scr) 57.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: A: J Terley (11) 41. B: R Moxey (13) 44. C: A Woolley (21) 40 cb. Scr: B Anderson 36 cb. Hole in one: K Steel at 13th.

BONVILLE: Medley: Stableford: R Wanderlich (4) 38. H McMillan (+1) 37. M Butterfield (15) 36.

BREAKERS: Men: Stroke: Medal: A Scr: R Barrett (8) 74. A: G Fox (14) 65. B Scr: C Mott (17) 81. B: C Mott (17) 64. C Scr: J Noble (22) 84. C: J Noble (22) 62.

BRIGHTON LAKES: Medley: Par 2B: White: J Seo L Barba 12 up. A: A Dadour (13) 3 up. B: I Ali (16) 3 up. C: J Seo (24) 6 up.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B Multi: White: Div 1: K Ferry (7) T Curic (7) 89. Div 2: D Ho (24) H Le (21) 83. Scr: N Raj (9) H Le (12) 40. A: H Le (12) 41. B: H Le (21) 44. D Hoang (15) 37.

CAMMERAY: Men: Stableford: G Sinclair (16) 40. Women: K Scott (22) 34.

CARNARVON: Men: Par 2B: White: A Loi (25) R Lee (17) 11 up. Mxd: R Morello (19) H Hong (25) 12 up. Men: A: R Lee (17) 6 up. B: R Kim (26) 4 up cb. Women: Div 1: J Park (22) 3 up. Div 2: S Kim (28) 3 up.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: M Russell (17) M Fraser (22) 46 cb. Men: A: R Hadden (11) 40 cb. B: A Kim (14) 39. C: A Mitchell (21) 42. Women: S Maeng (23) 39. Medley: PM: N Clarke (28) L Clarke (19) 48. Men: K Galas (16) 41. Women: M Van Der Weegen (18) 39. 2B Scr: M Fitzsimons (4) L Hobbs (3) 40.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: H Toovey (16) 37.

COBRAM BAROOGA: Stableford: A: A Manuel (14) 36.

CONCORD: Mxd: Stableford: 2B Agg: E Biasi (3) A El-Zarif (18) 79. 2B Agg Scr: C Beynon B Phillips 63. A: A Lam (10) 40. B: J Hall (21) 43. C: P Wallace (23) 38.

COROWA: Medley: Stableford: D Fraser (11) 40.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: T Griffin (21) M MacMillan (12) 45 cb. Z Arcus (21) 41 cb.

CRONULLA: Men: Par 2B: Black: N Slack (21) A Craig (9) 9 up. Scr: J Cripps R Beer 2 up. C Pryer (23) 4 up cb. Women: Stableford: 2B: M Gilles (18) V Powell (14) 44. Mxd: Irish Team: B Parsons (11) S Parsons (31) J Potter (25) B Potter (19) 112.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: A Karam (15) M Dixon (10) 49 cb. Div 1: M Dixon (10 ) 42. Div 2: T Nicholls (16) 45. Div 3: A Chan (24) 41. Scr: B Jack 35. Women: S Collins (35) 37 cb.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: C Collins (22) J Metuangaro (9) 52. Men: P Edwards (23) 41 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: R O’Rorke (10) 44. B: M Korkis (19) 41. C: M Geordiades (30) 42. Scr: G McGlynn (0) 40.

ELANORA: Medley: Par: 4B: A Cameron (22) J Downing (14) 7 up.

EVERGLADES: Men: Par 2B: Black: E Dowling (21) B Slade (31) 12 up. Mxd: S Stuart (23) G Stuart (17) 9 up cb. Men: E Dowling (21) 7 up. Women: Par: 2B: A: P Myles (37) K Myles (11) 8 up. T Forde (45) 3 up cb.

FINLEY: Medley: Stableford: Div 1: M Wilson (16) 45. Div 2: R Healey (28) 44.

FOX HILLS: Medley: Stableford: S Quirk (33) 42 cb.

GOSFORD: Men: Stableford White: S Turner (17) 37. Women: G Williams (13) 36.

HARRINGTON WATERS: Men: Stroke: Medal Feb: A: M Wieckhorst (16) 66. B: P Hearn (25) 73. Medley: Stableford: O Haynes (29) 31 cb.

HAWKS NEST: Women: Stableford: M Dickson (12) 31. Men: J Crook (14) 33.

KAREELA: Medley: Stableford: 2B Multi: M Gilson P Roth 78. T Reilly 34. M Prier 38.

KILLARA: Mxd: Stableford: 4B: A: J Wood (15) C Wood (34) 51. B: J Woodhill (7) P Davies (13) 42. A Nibblet (15) 40. C Maher (21) 38.

KOGARAH: Stableford: 2B: R Davis (6) J Woolley (6) 47. Men: R Davis (6) 41. Scr: M Tierney 37. Women: D Polychrone (24) 38.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: C Pilgrim (12) M Hoyer (5) 47. C Pilgrim (12) 39 cb.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B Multi: P Lim (23) C Jung (25) 88. Women: D Bruker (9) 36. A: C Hagarty (9) 41. B: T Young (15) 38. C: P Lim (23) 42.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: K Kennedy P Kennedy 50. Women: L Millward J Hensman 50 cb. Men: K Kennedy (34) 44. Women: K Johnson (41) 41.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: N Giudice (11) 43. Scr: T Fortescue (+4) 35.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Gentsome: Black: M Mazzotta (20) 35 cb.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: S Wunderlich (4) M Vranjkovic (12) 75. A Hassan (30) 41.

MANLY: Medley: Stableford: 2B: J Newell (22) D Newell (15) 51. Men: G Cotter (10) 40. D Newell (15) 41. P Richardson (28) 44. Women: M Swanson (26) 41 cb. Men: 9-hole: J Darragh (29) 23. Women: K Staunton (31) 20.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: J Morgan (30) 44.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: F Settineri (5) G Hall (20) 44. G Hall (20) 38.

MONA VALE: Medley: Stableford: G Rogan (17) 41.

MONASH: Men: Stableford: 2B: D Brown J Hamilton 53. 2B Scr: K Fletcher G Howe 37. Mxd: 2B: A Akbarian (25) E Loke (29) 53. Men: White: A Williams (15) 43. A Hedges (22) 42. T Bartlam (12) 41. Women: J Park (15) 41. S Robinson (22) 40.

MOORE PARK: Mxd: Stableford 4B: White: V Dolnikov (28) T Allan (26) 48 cb.  4B Scr: I Cunningham D Mulhall 37 cb. Men: White: T Allan (26) 42. Women: W Cary (27) 35.

MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: T Muir (3) G Muir (12) 44. Women: J Haggar (28) F Fitzgerald (46) 45. Mxd: J Hilditch (10) J Hilditch (23) 46. Men: J Hilditch (10) 38. Women: A Kim (16) 37.

NELSON BAY: Men: Stableford: Div 1: M Gambrill (15) 37. Div 2: M Jeggo (20) 39. Div 3: D Wilson (24) 41. Women: Div 1: C Elliott (20) 32. Div 2: G Hendricks (25) 36.

NORTH RYDE: Medley: Stableford: 2B: T McCauley (13) B Lee (20) 44. Men: G Williams (17) W Clark (10) 47. Women: B Lee (20) E Sung (17) 40. Men: A: W Clark (10) 38. B: D Moreley (16) 38. C: G Williams (17) 39. D: Y Wang (27) 31. Women: Div 1: R Yao (6) 36. Div 2: J Kim (32) 27. Stroke: Medal Feb: Div 1: K Psaltis (17) 73. Div 2: A Arathoon (23) 68. Scr: M Irons (7) 81.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B Agg: B Leske (26) M Butler (28) 77. J Lowe (29) 44.

NOWRA: Men: Stroke: Medal: A: M Carney (8) 67. A Scr: B Taylor 75 cb. B: R Turton (15) 66. B Scr: R Turton 81. C: R Douglass (21) 69. C Scr: R Douglass 90.

NSW: Medley: Stableford: 2B: P Gouge (23) C Wit hers (20) 48. R Rheinberger (22) 42. White: D Lonsdale (23) 34. Women: V Dyson (26) 39. Medley: Scr: J Fuchs 35. Women: Irish Team: S Armstrong (33) C Bloch (27) V Stride (16) S Hodgkinson (22) 99.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: P Baitch (22) R Ottley (15) 49. Men: White: J Chiang (24) 42. Women: Yellow: P Skelton (12) 39.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: A Sitaramayya (22) V Punwatkar (16) 53. Men: White: A Sitaramayya (22) 47. Women: H Sneath (10) 39.

PENRITH: Mxd: Stableford: B Betros (4) 37 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: T Bento (15) A Hillier (9) 49 cb. Men: C Ellis (6) 42 cb. M Boyd (14) 39 cb. Women: B Aquilina (24) 40. Z Shaik (41) 33 cb. Mxd: Trophy: J Pelser (15) K Rowland (15) 45 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: D Crawford (12) 37. Div 2: J Thorn (17) 39. Scr: S Goulding 31.

RICHMOND: Medley: Stableford: M Powell (13) 39.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: P Gibson (32) J Reckling (16) 53. Men: A: I Delaney (15) 39. B: P Gibson (32) 43. Women: H Shepherd (29) 41. Veteran: R Blackwood (27) 36.

ROSNAY: Medley: Stableford: Div 1: M Woodhouse (6) 38. Div 2: P Rouse (25) 40. 

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford: Championship: H Fraser (12) 39 cb. P Crowe (10) 39.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: D Park (23) E Shin (21) 43. Men: M Lee (23) 43. Women: D Park (23) 43. Men: Stroke: Plate: M Collins (3) 66. N Wanigesekera (17) 70. Women: Y Son (5) 66. Scr: J Kim 75. S Chim (19) 83.

SHELLY BEACH: Men: Stroke: Medal Feb: A Scr: A Selby (4) 72. A: A Selby (4) 68. B Scr: J Power (13) 86. B: D Kidd (18) 73. C Scr: W Wehrle (21) 91. C: R Doherty (30) 67.

ST GEORGES BASIN: Men: Stroke Medal Feb: Black: A: A Learmonth (11) 64. B: S Gray (18) 66. C: K Cooke (27) 64. A Scr: S Rippon (+5) 71. B Scr: G Devlin (13) 83. C Scr: P Apter (21) 93.

ST. MICHAEL’S: Medley: Stableford: 2B Agg: J Pigott (24) K Phibbs (18) 77. Men: White: A: O Jan schek (scr) 39. B: K Phibbs (18) 40. C: J Pigott (24) 37. Scr: O Janschek 39. Women:  Div 1: D Rockwell (23) 38. Div 2: R Underdown (32) 36. D Wainstein (39) 37.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B Agg: White: Scr: N Ferrer (2) R Barraga (11) 75 cb. A: R Barraga (11) 43. B: C Wood (16) 39. C: E Curtis (Forster-Tuncurry 35) 41.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Hughes (39) C McKenna (20) 49. Men: C Mckenna (20) 43. Women: S Park (23) 30.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: J Cutler (11) 66. B Wood (7) 71. B: D Clarke (14) 70. W Byrnes (16) 72. C: F Sharpe (23) 70. D Brett (24) 72. Women: Div 1: M Wright (25) 71. R Hellings (27) 73. Div 2: B Jones (19) 76 cb. E Fraser (32) 76.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B: V Chandran (21) J Moon (10) 50. A: C Goldschmidt (10) 38. B: V Hua (19) 39. C: D Dong (29) 39 cb.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: K Osgood (24) 36.

THE COAST: Medley: Stableford White: M Barnes (11) 41 cb. Scr: C Matthews 33. A Rollo (33) 34. 2B: M Robinson (22) L Ayliff (32) 53.

THE LAKES: Men: Stroke Medal: Black: Medal: P Idquival (1) 71. Mxd: Stableford 4B: A Young (8) A Harrold (11) 45. Women: S Wiggins (5) 32.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: C Brown (9) 19. B: R Miles (16) 21. C: G Norden (29) 18.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: G Reardon (15) M McKinnon (8) 46. Div 1: R Christie (15) 37 cb. Div 2: F Muller (20) 37 cb. Mxd: 4B: M McKinnon (14) G McKinnon (21) 44 cb. Women: P Muller (28) 38.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: N Lovelock (8) 43. B: G Walker (14) 39 cb. C: D Leet (23) 40. Women: L Kim (23) 36.

WAKEHURST: Mxd: Stableford: 2B: G McClellan (23) J Bitcoin (21) 45. Men: Y Nakamura (18) 39. M Dick-Smith (23) 36. Women: J Bitcoin (21) 36. K Lynar (24) 35. 

WALLACIA: Men: Stableford White: G Dennis (25) 44.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: M Upfold (32) 43. Women: C Meaney (23) 30.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B Multi: R Worlock J Esmaili 80. R Worlock (31) 42.

WOOLGOOLGA: Men: Stroke: A: W Stone (12) 68. A Scr: A Hart 70. B: A Singh (16) 69. B Scr: S Graham 83. C: P Rankins (30) 70. C Scr: S Dunn 94.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: D Gilchrist (17) B Cass (21) 49. Div 1: S Penman (10) 38. Div 2: M Georganas (19) 42. Div 3: M Innes (24) 35. Medley: 9-hole: J Conley (37) 20.

WOOLOOWARE: Men: Stableford White: D Webber (20) 41. Women: Gold: R Sharpe (39) 46 cb. S Bennett (34) 46 cb. L Goodwin (27) 37 cb.

WYONG: Men: Stableford: 2B: D Wilcox (32) G Daw (14) 51. Mxd: D Connolly (31) K Connolly (27) 49. Men: Div 1: D Smith (6) 40 cb. Div 2: D Wilcox (32) 46.

YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Par: 4B: Murray: P Clarnette (6) R Smith (34) 7 up.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email