Daily Club Golf Results – 15 January 2020

Follow Us

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: C Munns (12) B Stratton (20) 52. Div 2: B Mercer (28) N Whalley (24) 52. 2B Scr: P Lorimer (0) D Keith (3) 43. Team Agg: G Bensley (12) A Anderson (7) C Munns (12) B Stratton (20) 142. A: M Daniels (5) 39. B: R Page (18) 39. C: B Stratton (20) 46. D: C Williams (35) 41.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford 2B: White: J McPherson (36) B McPherson (16) 50 cb.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: J Scott (16) J Wright (22) 75. 2B Agg Scr: M Osbourne J Colella 65. A: M Yates (11) 37 cb. B: T Murray (13) 39. C: J Wright (22) 39.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: C Yum (23) 59. Scr: L Coleman 79. Medal: A: M Camillieri (17) 62. B: R Bonanno (30) 64. C: K Odewhan (32) 61.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: A Hay T Croal 53. A: C Hunt (2) 41. B: D Ryan (19) 45. C: J Latrielle (36) 39. Scr: R Jones (2) 34. White: T Croal (26) 45.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: A: M Ta (28) C Windle (19) 53 cb. 2B Scr: C C ruickshank K Blake 39. A: B Turner (8) 41. B: G Brien (19) 44. C: S Kuhner (22) 48.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: B Mitchell (12) B Mitchell (12) 51. J Paton (19) K Halloran (7) 42. 2B Scr: M Pullen A Brown 38.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: K Munchow (11) R Delaney (20) 48. S Murphy (4) 39.

BONDI: Men: Stableford: B Duffy (16) 40 cb.

BONNIE DOON: Men: Stableford 2B: White: C Burgess C Maggs 51. A: A McCabe (9) 43. B: C Burgess (14) 44. C: S Karatasas (27) 47. D: M Einfeld (36) 42 cb. Scr: J Fuchs 39 cb.

BONVILLE: Men: Stableford: 2B: C O’Brien (9) P Owen (0) 48. G ZugajevV (0) 40.

BOWRAL: Men: Stableford: 4B: N Reinhard (13) A Southon (14) 47.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: H Finocchiaro (9) B Murray (1) 46. Div 2: A Sydavong (6) H Omar (20) 50. 2B Scr: D Bithell J Perkin 39. A: J Hewitt (10) 43. B: K Connell (12) 42. C: H Omar (20) 45.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: S Goodall (18) 35. A Scr: S Chapman 22. B: M Humphrey (26) 38. B Scr: L Bond 14. C: J Gill (33) 35. C Scr: J Gill 9.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B Agg: G Jones (5) G Priest (20) 73 cb. G Priest (20) 43.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: M Lee (29) J Lee (31) 51. A: I Lee (17) 42. B: Y Lee (Ryde-Parramatta 22) 40 cb. C: M Lee (29) 40 cb.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Multi: M Street (14) D Lewis (12) 78. A: F Doyle (9) 39. B: M Street (14) 41. C: G Jones (23) 38. PM 2B Multi: P Maginn (15) J Zavaglia (15) 80. A: L Verdon (4) 39. B: P Maginn (15) 44. C: B Collins (22) 41 cb. 2B Scr: B Lambert K Dignam 49.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: M Hood (22) M Wheelahan (25) 54. A: U Ohman (12) 43. B: J Manevski (13) 40. C: M Hood (22) 42.

COBRAM BAROOGA: Women: Par: Bisque: A: Y Meehan (22) 6 up. B: J Boyer (27) 3 up cb.

COMMERCIAL ALBURY: Stableford White: A: M Freyer (7) 42. B: W Jones (19) 46.

CONCORD: Men: Stableford 2B: White: R Haron (14) T Condon (24) 48 cb. 2B Scr: K Lockery G Wilson 37. A: A Katay (9) 38 cb. B: R Haron (14) 42. C: S Lane (19) 40. Gold: B McCaffrey (35) 44.

CROMER: Men: Stableford: 4B: D Sm art (23) W Funnell (20) 52. A: A Dennewald (2) 38. B: D Smart (23) 41. C: K Oates (36) 36. Scr: A Dennewald 36.

CRONULLA: Women: Stableford: A: J Convoy (12) 37. B: A Beare (24) 36. C: L Longhurst (29) 36. D: K Sargeant (42) 35. Scr: D Rann (6) 29.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: P Starc (3) L Sherry (36) 49. 2B Scr: J Freeman I Pemble 39 cb. Div 1: P Starc (3) 37 cb. Div 2: J Mclean (17) 40. Div 3: L Sherry (36) 41. Scr: I Pemble 33.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: D Wade (17) 38. B: G Bessell (25) 38.

DUNHEVED: Veteran Medley: Stableford: 2B: R Savage (26) J Lazarus (25) 50. A: T Madigan (7) 40. B: A Hillier (23) 37. C: B Arandale (30) 38.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: D Jackson (6) 42. B: A Macpherson (16) 40. C: D Cheevers (25) 37. Scr: A Michelson (1) 40.

ELANORA: Women: Stableford: S Bratton (19) 36.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: I Lindsay (33) M Chalder (22) 51. A: K Dewar (10) 40. B: P Mace (17) 41 cb. C: T Kennedy (19) 39 cb. D: I Lindsay (33). Scr: K Andres 36.

FINLEY: Medley: Stableford: K McCaw (28) 37.

FORSTER: Men: Stableford: A: M Hurley (7) 43. A Scr: T Jay (3) 33 cb. B: J Burgess (18) 42. B Scr: M Moss (15) 26. C: R Smith (24) 37. C Scr: D May (24) 15 cb.

GEORGES RIVER: Stableford: 2B Agg: G Rix (19) J Rudd (19) 77. Div 1: R Eriksson (6) 39. Div 2: A Lancaster (30) 41.

GIBRALTAR: Men: Stroke: S Shute (10) 64.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: P Davis (11) 41. B: R Hendy (15) 41. C: M Wills (22) 39. D: R Davidson (29) 40.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: K Partridge (6) 39. B: P Tosevic (17) 37. C: B Cullen (25) 39. Women: F Stevens (38) 42.

HAWKS NEST: Mxd: Stableford: 2B Agg: J McDonald P Jones 71 cb. Men: A: L McCarthy (18) 41. B: P Jones (25) 40. Women: R Hall (35) 40.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: A Hebbard (17) 43.

HORIZONS: Medley: Stableford: 4B: D Herford (31) J Southall (44) 51.

HOWLONG: Women: Stableford: A: M Duncan (15) 38. B: B Simpson (33) 37.

JAMBEROO: Men: Stableford White: L Wiseman (28) 39. Scr: D Adams (8) 35.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: R Bu llivant P McIIwraith 49. A: C McCarry (10) 42. B: P Cook (16) 41. C: N Tome (35) 37. Scr: M Harrington (5) 33.

KILLARA: Men: Stableford: 2B: A Young (15) S Anthony (21) 48. 2B Scr: A Lamble W Macdonald 38. A: P Silvester (13) 43. B: G Barr (14) 40. C: P Caspari (21) 39. Hole in one: L Glanfield at 14th.

KOGARAH: Men: Stableford 2B: White: D Morrison (13) A Honeysett (4) 47. A: A Patience (8) 39. B: D Morrison (13) 42. C: B Lester (20) 41. Scr: D Gannon 37. Veteran: B Lester (20) 41.

KOOINDAH WATERS: Stableford: R Tetley (17) 33.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Multi: P Doherty (7) B Watkin (26) 75 cb. M Dooley (30) 44.

LEURA: Medley: Stableford: 2B: A Gorey (28) B Cox (22) 51. A Gorey (28) 46. D Davies (16) 41. B Hull (34) 40.

LIVERPOOL: Women: Stableford: C Yu (21) 43.

LONG REEF: Men: Stableford: Team Agg: T Becker K Sapsford B Tapp G Bellamy 127. A: K Dewell (7) 41. B: R Davies (15) 41. C: J Campbell (28) 47. Scr: J Kn ox 36.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B Multi: White: R Crawford (19) D Gibson (6) 99. Men: Div 1: M Joseph Anderiesz (17) 42. Div 2: R Crawford (19) 46. Scr: R Fletcher 35. Women: A Babalis (37) 37.

MAGENTA SHORES: Men: Stroke White: A: D Hourigan (10) 66. B: R Marzbani (16) 69. C: P Nelmes (21) 67. Women: Yellow: Div 1: L Fiatarone (12) 71. Div 2: M Ainscough (25) 71.

MANLY: Men: Stableford: A: N Debenham (13) 42. B: T Sokolow (16) 38 cb. C: J Barraclough (23) 37. Scr: P Bardetta (1) 33 cb. White: G Fear (16) 39.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: N Newton (23) 34. Div 2: M May (29) 40.

MONASH: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: N Games (24) P Richmond (10) 84. Div 2: B McNamara (19) L Clapham (20) 74. 2B Scr: A Groom G Atherton 40. A: P Richmond (10) 43. B: C Jugmans (17) 40. C: N Games (24) 41. White: I Burt (34) 36.

MOORE PARK: Mxd: Stableford 4B Agg: White: P Kosmina (11) E Jones (28) C Playle (14) F Svorinich (15) 110. Men: B Dubois (25) 41. Veteran: I Robertson (23) 39.

MOSS VALE: Men: Par: A: I Thorpe (9) 5 up. B: B Johnson (15) 5 up. C: R D’Adam (22) 2 up cb. D: G Fell (32) 2 up.

MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: A Peduto (21) R Parttidge (29) 53. A: C Chapman (11) 41. B: I Tompson (19) 40 cb. C: J Spillane (24) 44. C res: T Henry (34) 47.

MURRAY DOWNS: Women: Par: C Bourne (23) 1 up. L Tippett (32) 2 down.

NELSON BAY: Men: Stableford: Div 1: M Haddon (14) 39. S Quinn (8) 39. Div 2: D Marmo (21) 40. M Baker (16) 38. Div 3: J Fitzgerald (24) 39. P Schmalz (28) 39. Div 1: E Kidd (15) 38. P Fulton (8) 38. Div 2: P Buckley (18) 40. T Newsham (22) 40. Div 3: D Burnley (26) 43. S Read (24) 40.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Team: G Keating (24) M Donohoe (27) P Cross (35) W Donaldson (16) 134. 2B: A Fletcher (17) R Maxwell (18) 51. A: V Signorelli (13) 41. B: M Costigan (18) 41. C: G Spark (20) 41. D: G De Waal (33) 44.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: F Logan (40) 39.

NOWRA: Men: Stableford: M Westaway (9) 42 cb.

NSW: Medley: Stableford: 2B: S Paterson (23) P Keen (27) 50. Men: S Paterson (23) 40. White: J Mackenzie (20) 39. Gold: D Furlong (27) 36. Women: L Buckley (10) 23. Scr: Z Mullins 36.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: S Chung (31) M Lee (21) 50. A: P Greenaway (6) 39 cb. B: S Bowry (18) 42. C: S Chung (31) 44. Scr: R Nakaad (2) 36.

PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B: White: A Cordony (3) P Titley (20) 51. A: A Cordony (3) 43. B: P Titley (20) 41. Scr: A Cordony (0) 40.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: M Iwatani (45) J Black (12) 63. 2B Scr: S Defina I Dunn 38 cb. A: B Jensen (12) 41 cb. B: N Carr (13) 41. Women: M Iwatani (45) 58.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: F Henry (19) H Henry (13) 47 cb. 2B Scr: C Ellis L Ellis 41. Men: J Cowan (13) 42. Women: S Horton (28) 36 cb.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Agg: D Jacobson (16) G Mesiti (18) 88. B: C Carter (26) J Beardsmore (13) 105. Scr: A Wilson (4) W Palmer (6) 40 cb. B Scr: J Doyle (36 ) J Bloomfield (5) 30. A: W Palmer (6) 44. S Burdekin (10) 38 cb. B: J Beardsmore (13) 43. G Mesiti (18) 41. C: C Carter (26) 43. A Murry (22) 41 cb. Scr: R Jones (1) 33 cb.

RICH RIVER: Women: Stableford: East: A: D Stewart (16) 39 cb. D Haw (17) 39. B: K Evans (29) 35. C: K Sargentson (31) 35.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: T Rankine (11) 44. B: G Norman (13) 41. C: P Harris (19) 41 cb. Scr: T Rankine 33.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: R Thomson (14) C Thomson (27) 52. Men: A: W Everest (7) 38. B: R Thomson (14) 41. C: A Wright (22) 41. D: P Choi (26) 40. Scr: S Park 32.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: S Eastway (26) 38. Div 2: L Pitt (38) 39.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: G Tarlinton (24) I Ransley (16) 47 cb. 2B Scr: D Sidhwa J Snelgrove 35. Div 1: J Bahng (16) 39 cb. Div 2: E Wong (25) 40.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: K Jessiman (15) 41. B Munro (17) 40 cb. B: A Stapleton (20) 40. M Hicks (19) 39.

TERREY HILLS: Men: Stableford: 2B: D Kunce (7) S Murphy (15) 47. T Crehan (24) 42.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 4B: White: H Revelas (17) N Nikas (14) 46 cb. Trophy: W Reilly (21) R Cottle (13) 88 cb.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: K Glover (21) R Piggott (12) 44. 4B Scr: C Glenday H Glenday 40. Hcp: D Lorentz (14) 41. Scr: T Coroneo (-3) 37. 9-hole: A Marks 17 cb.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: G Heath (36) 22. L Ciccarelli (26) 19.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: M Hall (11) P Haines (8) 75 cb. 2B Agg Scr: R Oliver J Denniss 76. A: R McIlwraith (11) 39. B: G Fitzgerald (16) 39 cb. C: S Papadatos (22) 40 cb. D: G Adams (25) 40.

TWIN CREEKS: Men: Stableford 2B: Gold: R Pearce (7) A Ebzery 46. A: M Faulkner (8) 41. B: K Kim (16) 40. C: A Ebzery (20) 36. Women: Green: H Park (+4) 32.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: M Stanley (36) M Pogson (20) 48. 2B Scr: A Saville J Betts 37. A: J Betts (11) 44. A Scr: A Suttton 35. B: S Uto (15) 41. B Scr: R Fisher 27. C: T Pickering (26) 42. C Scr: S Laidler 20.

WARRINGAH: Me n: Stableford 2B Agg: White: J Oliver (29) B Porter (21) 75 cb. A: M Yang (8) 40. B: G Macdonald (20) 40 cb. C: S Walker (25) 39. D: B West (35) 37. Trophy: G Macdonald (20) 40 cb.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B Multi: J Barbagallo (31) N Barbagallo (25) 85. 4B Scr: N Chad D Farrugia 37. A: K Samy (12) 41. B: A Van Dyk (19) 38. C: B Reynolds (24) 39 cb.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford 2B Agg: White: P Francis (19) M Perfrement (2) 76. Div 1: M Aubusson (18) 41 cb. Div 2: L Brading (23) 41. Div 3: A Walters (23) 39 cb. Div 4: W Skinner (12) 39. Hole in one: R Richardson at 7th.

WOOLOOWARE: Men: Stableford Black: A: R Smith (13) 42. B: S Jashan (20) 38 cb. C: B Groundwater (23) 41. Scr: K Bell (10) 31.

WYONG: Men: Stableford: 2B: K Whitby (7) A Wheatley (36) 48 cb. A: H Ireland (0) 42 cb. B: A Carr (18) 44. C: T Foreshew (24) 42.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: Lake: A: I Cocks (23) 3 up cb. B: M Flemming (26) 6 up. C: L Weir (45) 3 up.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email