NSW & ACT Daily Club Golf Results – 12 January 2020

Follow Us

METROPOLITAN MXD PENNANT: Div 1: Chatswood 5 bt Hurstville 0. Div 3: Eastlake 3 bt Pennant Hills 2. Div 4: Barnwell Park 2-1/2 sq Ryde-Parramatta 2-1/2. Div 5: Kogarah 3 bt Kareela 2. Div 6: Massey Park 4-1/2 bt The Coast 1/2. Div 9: Moore Park 3 bt Woollahra 2. Div 10: Wakehurst 3 bt Mona Vale 2.

SUMMER CUP: St. Michael’s 3 bt Bonnie Doon 2, Moore Park 2-1/2 sq NSW 2-1/2, The Lakes 3-1/2 bt Royal Sydney 1-1/2.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: B Wilson (29) S Golledge (18) 47. Mxd: M Na (21) R Na (35) 48. Men: Div 1: S Hwang (8) 39 cb. Div 2: R Shaw (19) 41 cb. Women: R Na (35) 36.

AVONDALE: Medley: Stableford: Team Multi: S Martin (21) S Martin (37) H Martin (16) B Kinchinton (19) 94. Men: White: E Doutreband (19) 40. Scr: W Moody (0) 36. Women: L Geldens (29) 42. Stableford Scr: White: K Skellern (7) .

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: P Lee F Munda 47 cb. 2B Scr: M Vermei J Gollan 40. Men: A: F Munda (12) 44. B: T Ruppas (16) 40. C: L Ebb (20) 39. Women: L Swanson (30) 33.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: P Lanci-Towney (22) 38.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: E Anthony (28) R Carpenter (36) 53. A: D Rubin (16) 39. B: E Anthony (28) 44. Scr: R Loewenthal 37. Women: L Smith (8) 39.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B Agg: A Chan (17) R Phillips (17) 73 cb. Scr: P Keegan (7) M Loizou (16) 49. A: E Smith (6) 41. B: P Doncas (18) 40. C: R Dore (22) 38. Mxd: A: L Conroy (21) R Paul (18) 65. R Morrison (25) 35. L Ling (18) 37.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A: C Garlick (5) 43. B: J McCall (16) 44. C: S Theodore (23) 46. Scr: A Yeung (2) 40. Gold: D: P Heaney (36) 37.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B: P Warncken (10) C Kemp (34) 48. A Bowles (4) 38.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: J Terzopoulos (4) 39 cb. B: G Cooper (16) 36 cb. C: E Lane (29) 45.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: S Nouanlasy (8) S Lou (15) 46. Div 2: D Carrier (22) P Seamons (17) 50. Scr: E Burton (21) B Murray (1) 36. A: C Park (8) 40. B: P Seamons (17) 41. C: I Ivancic (24) 40. Women: D Carrier (22) 42.

CAMMERAY: Men: Stableford: D Culkin (25) 41. Women: H Priest (26) 35.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: S Robertson (30) 45.

CARNARVON: Men: Stableford: Split Six: A Illias (28) P Scott (8) 78. Mxd: White: B Lynch (28) D Lynch (21) 72. Women: E Choi (20) J Kim (25) 66 cb. Men: White: A: C Kwon (11) 37 cb. B: J Abood (19) 39 cb. C: A Illais (26) 40 cb. Women: Div 1: J Kang (15) 39 cb. Div 2: S Murray (28) 38.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Agg: D Johnston (6) M Tant (27) 79. Men: A: A Mcintosh (4) 41. B: R Mayfield (16) 43. C: M Tant (27) 47. Women: Y Kim (15) 34 cb. Medley: PM 2B Agg: B Ford (17) K Tsai (14) 79. Men: PM: A: M Fitzsimons (6) 40. B: B Ford (17) 44. C: J Camilleri (21) 43. Women: S O’neill (40) 42. 2B Scr: T Dibble (5) A McIntosh (4) 64.

CHATSWOOD: Medley: Par: 2B: J Love (8) G Loon (22) 13 up. J Love (8) 6 up. J Ferrari (41) 3 up.

COBRAM BAROOGA: Par: R Messner (26) 7 up.

CONCORD: Medley: Stableford: 2B: P West (9) J Cascone (24) 50. Men: White: D McFadyen (13) 42 cb. Women: S Kim (19) 41.

CROMER: Medley: Stableford 2B: White: B Robins (11) K Nelson (35) 52. J Wallace (24) M Wallace (32) 44. Gold: Z Arcus (20) 43 cb.

CRONULLA: Mxd: Stableford: 4B: L O’Neill (45) L O’Neill 42. Men: P Goh (20) 39. Scr: B Timmins (2) 33. Women: S King (30) 36.

CUMBERLAND: Stableford: 2B: C Leclere (10) B Cooper (18) 51. Scr: P Duclos C Lelcere 36 cb. Men: Div 1: A Foreman (10) 43. Div 2: H Park (17) 41. Div 3: D Hogan (25) 43. Scr: B Jack 32. Women: B Smith (11) 34.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B Multi: S Beaton (13) G Touhy (11) 89. Div 1: D Fuad (27) 41. Scr: B Hodges 37. Mxd: 2B Multi: M Vukelic (23) M Vukelic (19) 79. Women: M Vukelic (23) 36 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: H Leng (12) 39. B: P Gale (15) 41. C: C Keane (23) 46. Scr: S Armstrong (3) 34.

ELANORA: Medley: Stableford 4B: White: T Hancock (18) N Ng (16) 45. Men: M Scamps (13) 40. Women: Green: J Caspersonn (21) 35.

EVERGLADES: Men: Stableford 2B: Black: J Ryan (30) J Murphy (21) 49. Div 1: T Walsh (15) 42. Div 2: J Ryan (30) 41. Hole in one: B Schonkala at 4th. Mxd: Stableford 2B: J Counsell (29) H Counsell 46. Women: A: J Counsell (29) S McLaren (22) 42 cb. G Gray (11) 37.

FINLEY: Medley: Stableford: D Cordell (23) 42.

FORSTER: Medley: Stableford 2B: White: C Kerr (22) J Kerr (9) 45. G Horton (17) 41.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: N Moana (9) 40. B: H Lee (17) 37. C: T Douwes (28) 39.

GORDON: Mxd: Stableford: A Lind (20) 43.

GOSFORD: Men: Par White: C Cruickshanks (8) 6 up. J Thurlby (21) 3 up cb. C Matterson (6) 3 up cb. Women: R Dyer (21) 4 up. S Asken (12) 2 up cb.

HAWKS NEST: Mxd: Stroke: Ambrose: Y Sullivan (22) P Sterling (10) 64.

HOWLONG: Men: Stableford: A: V Saunders (2) 37. B: S Wigmore (24) 43.

KILLARA: Mxd: Stableford: 2B: E Bahnsen (29) P Biszewski (20) 45. Scr: S Calrebrough (10) A Downie (6) 48. E Bahnsen (29) 41. P Sears (11) 38.

KOGARAH: Mxd: Stableford: 2B: A Donaghey (26) M Eyre (14) 85. Men: White: D Axford (2) 41. A Scr: B Nagi (1) 35. Women: A Donaghey (26) 40.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: P Hurley (11) 40. B: G Tafft (16) 37. C: G Smith (21) 38.

LAKESIDE: Stableford: 2B: J Robertson (Highlands 13) B Chambers (22) 45. J Robertson (Highlands 13) 42.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: J Moncay (34) D Giourtalis (22) 48 cb. 2B Scr: Z An A Murgatroyd 39. A: J Cho (11) 41. B: H Rocuant (18) 37 cb. C: J Phelan (21) 39.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: J Pysar K Cook 45 cb. Mxd: M Symington S Norgaard 46. Men: S Sapsford (4) 41. Women: M Symington (17) 37.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: T Fortescue (0) 39. B: M Swindells (22) 40. Scr: T Fortescue (+2) 37.

MACARTHUR GRANGE: Mxd: Stableford Gentsome: Black: B Formosa (26) 44.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: A Khoury (33) C Harrington (13) 45. R Barrington (29) 40 cb.

MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: J Ferguson (23) 38.

MANLY: Mxd: Stableford: 2B: M Liira (23) T Doige (19) 51. Men: A: D Tweedale (9) 40 cb. B: R Mounsey (17) 42. C: M Richardson (24) 43. Women: S Brown (18) 42.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: D Fletcher (1) 42. Scr: J Starr 31 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: T Lamont (23) J Hopkirk (17) 74. C Hetherington (12) 40.

MONA VALE: Women: Par: S Cole (11) 2 up. Men: J Girdler (23) 6 up.

MOORE PARK: Mxd: Stableford: 4B: J Kcr (9) P Kobkuea (8) 47 cb. 4B Scr: A Schofield S Johnson 37 cb. Men: White: S Oh (14) 41 cb. Women: A Liu (4) 34.

MT BROUGHTON: Men: Stroke: Medal Jan: S Brandon 69.

MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: Y Tajudeen (36) N Tajudeen (33) 50. Mxd: A Wilson (17) J Fisher (26) 47 cb. Women: H Haynes (31) D Carter (23) 44. Men: S Lee (11) 42. Women: J Fisher (26) 38 cb.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford: D Charmichael (15) 38.

NORTH RYDE: Mxd: Stableford: 2B: J Cummins (23) S Bates (27) 50. Men: J Henwood (17) T Nelson (22) 48. Women: T Low (31) J Low (36) 48. Men: A: G Coary (11) 39. B: T Treseder (17) 40. C: C Donohoe (20) 40 cb. D: N Fisher (31) 38. Women: Div 1: F Montgomery (8) 40. Div 2: J Low (36) 34.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: M Hubbard (15) B Silver (25) 51. D Brennan (18) 45.

NOWRA: Medley: Stroke: Medal: A: M Westaway (10) 63. A Scr: P Russell 71. B: R Henry (14) 62 cb. B Scr: R Henry 76. C: C Pistorius (20) 65. C Scr: C Pistorius 85.

NSW: Medley: Stableford: V Miranda (17) 38. White: J Mackenzie (21) 39. Stableford: S Comber (25) 39. 2B: E Maciver (17) S Murphy (10) 47. Scr: J Widarma 32. Women: H Green (30) 34.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: J Park (17) J Kim (25) 50. Men: White: E Curtis (33) 42. Women: Yellow: J Kim (25) 44 cb.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: A Skuodas (18) D Thompson (6) 49. Men: White: A Skuodas (18) 44 cb. Women: P Emerson (25) 39.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: M Sansom (21) A Gane (18) 51. C Smith (18) 44.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: D Harper (36) D Courtelis (11) 51. Men: D Harper (36) 42. Women: S Fox (41) 39. D Eaton (41) 44.

RANDWICK: Medley: Stableford: Split Six: S Todd (1) W Todd (20) R Hoggan (19) K Hamiton (25) 86. Men: W Todd (20) 38. Women: D Macris (30) 36.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Agg: T Zahn (0) R Bentley (3) 77. Div 1: D McLeay (18) 45. Div 2: L Tuckerman (19) 43.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: S Kertanegara (15) J Bonwick (33) 49. Men: White: A: S Kertanegara (15) 44. B: A Perkins (26) 44. Veteran: Green: S Frith (24) 41. Women: H Shepherd (33) 40.

ROSNAY: Men: Stableford: Div 1: J Skinner (11) 38. Div 2: C Faulkner (17) 42.

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford: Championship: M Shortis (20) 39. J Digges (9) 38.

RYDEPARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: P Effeney (16) C Baillie (30) 53. Men: F Noonan (14) 41. Women: G White (32) 44. Men: Stroke: Scr: M Green 74. J Choi (20) 70. Women: L Kim (18) 73.

SHELL COVE: Stableford: S Peachman (16) 47. Scr: T Holz (+2) 37.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Agg: D McKenzie (14) B O’Regan (3) 78. A: J Ashton (9) 40. B: A Theobald (The Lakes 17) 40 cb. C: D Smith (24) 42.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford Black: A: A Bech (7) 43. B: C Salmon (16) 45. C: P Schloffel (27) 41. Women: W Stevenson (30) 32.

ST. MICHAEL’S: Medley: Stableford: 2B Agg: S Circosta (28) B Love (17) 77. A: D Glynn (9) 39. B: C Dumbrell (18) 40. C: S Circosta (28) 42. Scr: D Loumanis 37. Stableford Gold: K Magnay (19) 35. S Duncan (35) 35. Women: Div 1: C Davies (12) 36. Div 2: R Underdown (30) 35.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Par: 2B: Div 1: D Burnheim (Bayview 22) J Johnson (21) 9 up cb. Scr: P Lambert R Hope 1 up. A: C Gallen (4) 1 up cb. B: B Greenaway (Bondi 15) 5 up. C: D Burnheim (22) 3 up cb. Women: V Dunn (17) 1 up.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: R Spratt (26) P Spratt (17) 49. Men: B Kim (15) 43. Hole in one: J Ford at 2nd. Women: Stableford: C Lee (30) 37.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: M Panada (10) 48. T Gillogly (11) 39 cb. B: J Murphie (15) 43. D Puxty (13) 38. C: S Stephens (27) 44. E Bridgewater (19) 40. Women: Div 1: M Richards (24) 39. K Edwards (10) 34. Div 2: J Panada (26) 39. C Blair (34) 35 cb.

TERREY HILLS: Men: Stableford: 2B: E Pahljina (14) J Ford (12) 48. M Stephan (23) 43.

THE COAST: Medley: Stableford White: B O’Neill (15) 43. M Joseph (41) 42. Scr: K Isch 35. Medley 2B: M Elworth (24) T Dennis (30) 43.

THE LAKES: Medley: Stableford: C Archer (31) 43. Women: I Kaloudis (14) 40. Medley: Hole in one: K Qu at 9th. Stableford: Scr: A Zhu (3) 34. Hcp: E Chan (31) 39. 4B: D Doff (7) C Du Chesne 46.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: M Small (11) 14. B: P Fitzgibbon (17) 24. C: C Anderson (45) 19.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B Agg: Gold: A Crestani (17) J Tolomeo (1) 82. Men: A: J Tolomeo (1) 40. A Scr: J White (1) 33. B: A Crestani (17) 42. B Scr: W Cook (13) 22. C: M Pellen (22) 41. C Scr: R Kim (19) 15 cb. Women: Green: S Han (12) 35.

WAKEHURST: Mxd: Stableford: 2B: J Midgley (21) L Denning (22) 48. Men: A: G Eldershaw (15) 40. A Saville (5) 39. B: J Midgley (21) 45. L Denning (22) 39. Women: A: A Martin (26) 38. J Morris (18) 34. B: S Lockyear (28) 32. L Jones (28) 31.

WARRINGAH: Medley: Stableford 2B: White: A Ralec (26) J Ralec (26) 49. Men: J Ralec (26) 46. Women: J Miller (20) 36.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford: 2B: R Maude (21) S Gresty (18) 49. A: S Thorn (7) 38. B: M Aubusson (20) 43. C: G Standing (24) 41.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B Agg: White: A Lynch (19) T Kinsella (21) 76 cb. Div 1: P Lane (13) 38. Div 2: A Lynch (19) 39 cb. Div 3: P Rosenthal (30) 40. Women: K Goldberg (42) 34.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: 2B: B Hammond (12) J Hammond (20) 45. Men: R Anderson (18) 37. Women: L Nowak (10) 36.

WYONG: Men: Stableford: 2B: D Barnes (19) J Richards (26) 48 cb. Mxd: M Baldwin (9) N Baldwin (26) 47. Men: Div 1: B King (15) 41. Div 2: B Mongan (24) 40 cb. Women: T Lonergan (6) 36 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stroke: VW Scramble: Lake: P Mitchell (19) A Murray (9) R Murray (15) B Jenvey (13) 50.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email