NSW & ACT Daily Club Results – 21 September 2019

Follow Us

ANTILL PARK: Men: Stableford: A: K Mcguire (9) 45. B: B Hardy (17) 42. C: R French (19) 42. Medley: 2B: L Byrne (13) K Mcguire (9) 52. Women: J Higgins (17) 34.

   ASQUITH: Men: Stableford: 4B Agg: T Song (16) J McClelland (15) M Park (17) G Burt (23) 112. A: M Pestell (7) 39 cb. B: J Rodriguez (18) 43. C: A Malcolm (27) 40. Scr: N Cosgrove 35. Hole in one: T Song at 9th.

   AVALON: Women: Stroke: C’ship: A: L Zalitis (17) 269. B: S Burden (36) 315. J Pike (26) 93 cb.

   AVONDALE: Men: Stroke: A: A Nelson (8) 71 cb. B: B Peachey (14) 71. C: A Craig (19) 66. A Scr: R Wallace 72.

   BALGOWLAH: Mxd: Stroke: Ambrose: D Karren (16) D Mitchell (28) 62.

   BANKSTOWN: Medley: Stableford: President’s Trophy: R Roser (27) D Hartney (14) D Abbott (4) K Herd (7) 105. Team: B Mackie D Doherty G Mackenzie P Randall 103.

   BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: J Pehm (18) 44. 2B: D Walsh (23) S Rudder (19) 51. Stroke: N Katholos (scr) 59.

   BARNWELL PARK: Women: Par: T Roach (11) 1 up.

   BAYVIEW: Men: Stroke: Cup: R Loewenthal 71. Hcp: M Mahoney (10) 66. Stableford: Shield: J Snelling (21) 42. Women: Div 1: C Freeman (13) 34 cb. Div 2: B Arnott (26) 31 cb.

   BEVERLEY PARK: Men: Stroke: Trophy: Z Garcia (NSW) 71. J Hourn (23) 63. A: P Keegan (9) 65. B: M Leplaw (14) 68 cb. C: J O’Connor (23) 64 cb. Women: A Bull (8) 77.

   BEXLEY: Men: Stroke: Shield: B: M Pham 72. Hcp: G Mitchell (18) 60 cb. Shield: C: S Flood 79. Hcp: A Knittl (29) 61 cb. Medley: Stableford: D Street (7) 40 cb. Hole in one: J McAlister at 3rd. Women: Stableford: V Costello (23) 35.

   BLACKHEATH: Men: Par: M Hitchinson (30) 4 up. Scr: A Campbell 3 up. Women: D Landsberg (27) sq.

   BONDI: Men: Stableford: A: C Brown (15) 40. Div 1: V Dainer (26) N Schwarzer (29) 46.

   BONNIE DOON: Men: Stableford White: A: M Sanders (10) 39. B: A Trueman farrell (12) 40. C: J Mclaren (24) 38. A Scr: J Bell 34.

   BOWRAL: Women: Stableford: E Neale (24) 34. Men: 4B: M Helm (17) G Welsh (14) 45.

   BREAKERS: Medley: Stableford: 2B Agg: Z Norris (7) G Bainbridge (9) 74. Women: C Kim (23) 35. Men: G Bainbridge (9) 40.

   BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford A: W Clemmett (8) 39. B: N Escubio (14) 41. C: G Farthing (27) 46. 2B: G Farthing (27) D Hawkins (20) 50.

   CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B: Div 1: J Malkus (10) H Finocchiaro (11) 45 cb. Div 2: S Gibbons (19) C David (11) 52. Scr: C Andrews G McIntosh 39. A: C Andrews (9) 41. B: H Finocchiaro (11) 40. C: S Gibbons (19) 45. D: H Le (27) 43.

   CAMDEN: Women: Stableford: A: J Matheson (15) 33. B: P Gleeson (20) 36. C: J Page (29) 30. 2B: S Chapman (9) V Jameson (20) 43 cb. Men: A: D Hoare (4) 40 cb. A Scr: M Bell 33. B: J D’Arney (16) 41. B Scr: T Hunt 28. C: S Ash (32) 37. C Scr: V Morgan 22. 2B: V Morgan (21) A Rousell (15) 52. 2B Scr: G Hunt B Watkins 37 cb.

   CAMMERAY: Mxd: Stableford: 2B: G Hawkins (24) A Drady (30) 47. Women: K Thomson (35) 35. Men: T Quilkey (19) 41.

   CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: B Bissaker (9) 41. A Scr: G Evans 35. B: G Winnall (14) 41. B Scr: G Smith 25. C: M Driver (27) 42. C Scr: G McCarthy 16 cb. 2B Agg: Z Kadir B Reynolds 74.

   CARNARVON: Men: Stableford: 2B: P Merrigan (7) D Bourquin (13) 51. A: P Merrigan (7) 38. B: P Song (13) 41. C: D Calvert (28) 40 cb.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: A: P Crocker (9) 41. B: M Spence (16) 40. C: K Petit (19) 43. A: G Dyer (10) 42. A Scr: M Thomson 40. B: R Nasso (17) 42. B Scr: J Nati 25. C: J Power (18) 40 cb. C Scr: J Power 23. Hole in one: R Hayes at 13th.

   CASTLECOVE: Men: Stableford: B Mansell (33) 37 cb. Team: G Parker (11) J Diggins (14) B Trestrail (18) S Nixon (6) 48. Women: R Hobbs (36) 37 cb.

   CONCORD: Men: Stableford White: A: B Parry (8) 41. B: A Eastway (17) 40 cb. C: M Virginie (24) 40 cb. 2B: S Maiolo (3) B Parry (8) 47 cb. 2B Scr: M Thomas P McGahen 41.

   CROMER: Men: Stableford: Trophy: J Boyse (10) 41. Medley: A: J Boyse (10) 41. A Scr: G Collyer 34 cb. B: T Jarman (20) 38. C: J Ireland (31) 40. 4B: C Plimmer T Underwood 46 cb. Veteran: Scr: N Argent 43.

   CRONULLA: Men: Stableford: A: K Ewington (4) 41. B: K Carless (15) 40 cb. C: R Selvage (21) 42. A Scr: K Ewington 37.

   CUMBERLAND: Men: Stroke: President’s Trophy: A: A Tarabay (10) 69 cb. A Scr: J Russo 73 cb. B: D Han (18) 65. B Scr: P Carroll 80. C: J Holliday (27) 65. C Scr: U Heard 89.

   DUNHEVED: Men: Stroke: Ambrose: Div 1: D Ayre D Burazin L Rodger S Tibben (3.25) 54.75 cb. Div 2: T Okelly G Tucker A Wylie E Wilson (9.75) 57.25. Scr: P Krasser L Moore C Williams D Williams 58 cb.

   EASTLAKE: Medley: Stableford: A: S Appoo (11) 39. B: N Smith (13) 38 cb. C: T O’Brien (45) 47. A Scr: C Hicks 35. Irish Team: M Zee (5) W Devecchis (21) M Goold (21) W Asquith (22) 90.

   ELANORA: Men: Par: Captain’s Trophy: A Williams (22) 6 up.

   EVERGLADES: Men: Stableford: A: J Bowron (7) 41. B: D Berenger (14) 42. C: W Wickens (20) 42. D: J Breakwell (27) 45. Women: S Lomax (41) 35. Medley: 2B Agg: D Cracknell (10) D Berenger (14) 82.

   FORSTER: Men: Stableford: A: P Smith (16) 41. A Scr: R Maye 29. B: V Van Vu (25) 39 cb. B Scr: B Roberts 21.

   FOX HILLS: Men: Stableford: A: B Stevenson (8) 39 cb. B: B Mccarroll (13) 40. C: S Reddy (31) 39 cb. 2B: P King (19) S Reddy (21) 48. Scr: J Skeet G Sinclair 38.

   GEORGES RIVER: Men: Stroke: Foursome: Div 1: C Spears A Johnston (7.5) 70.5. Div 1 Scr: D Tolley J Castle 78. Div 2: P Fellows R Host (23) 68. Div 2 Scr: P Fellows R Host 91. Foursome C’ship: Div 1: P Horinek (16) N Sherring 142. Div 2: J Shields (23.5) P Cotterill 142. Div 2 Scr: R Host P Fellows 188. Stableford: R Ashforth (28) 42.

   GIBRALTAR: Medley: Stableford: R Liehr (26) 43. 2B: S Godbolt (17) B Morgan (16) 48.

   GORDON: Men: Stableford: A: D Ticehurst (12) 34. B: G Rae (18) 43. C: L Killen (22) 41. 2B: G Rae R Mudaliar 49.

   GOSFORD: Men: Stableford: Trophy: A: W Campbell (11) 35 cb. B: S Makepeace (15) 37. C: M Wills (23) 35. D: D James (25) 33 cb. Stroke: Vardon: M Musgrave 74. Trophy: T Scott 70. Snr D Willet 80. Jnr: G Brien (30) 77.

   HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: B Baxter (12) 41. B: A Griffin (23) 44. Women: D Pasfield (28) 36.

   HIGHLANDS: Medley: Stableford: Div 1: R Jones (10) 41. Div 2: P Hornby (28) 42.

   HORIZONS: Men: Stableford: P McLoughlin (20) 42. Women: K O’Connell (23) 39.

   HURSTVILLE: Men: Stroke: A: D Rothwell (11) 68 cb. B: W Keen (17) 64. C: B Chesterton (26) 70. Women: J Mooney (16) 76 cb.

   JAMBEROO: Men: Stableford: D White (14) 45. Women: L Green (17) 35.

   KAREELA: Men: Stableford: Irish Team: A: J Casey S Barlow T Russell R Ellicott 122. Div 1: L Waring (25) 39 cb. Div 1 Scr: C Hubbard 32.

   KOGARAH: Men: Stableford: A: P Spiropoulos (11) 38 cb. A Scr: B Hayden 34. B: G Strachan (18) 38. C: R Smith (21) 37. 2B: S Barker (24) C Zeritis (18) 45.

   LAKESIDE: Men: Stableford: A: R Timms (2) 39 cb. B: F Dobozy (15) 39. C: G Edmonds (20) 37. 2B: R Tindale (9) F Dobozy (15) 49. Scr: J Choma S Howlett 40 cb. Women: R Francis (25) 35. 2B: J Holmes (12) K Hansen (26) 43 cb.

   LANE COVE: Men: Stableford: D Duncan (16) 38 cb. Trophy: R Prasad (30) 38. 2B Agg: J Hickson (21) R Paterson (19) 75. Hole in one: A Limmer at 3rd.

   LEONAY: Men: Stableford: 2B: L Barnett (17) I Gribble (17) 49. Scr: D Moore G Annand cb. A: B Grant (10) 39. B: L Barnett (17) 40 cb. C: L Berrisford (19) 45. D: A Best (29) 42.

   LEURA: Medley: Par: B Mckee (31) 3 up. 2B: B Mckee (31) M Monks (15) 12 up.

   LIVERPOOL: Men: Stableford: A: J Jung (6) 40 cb. B: M Borg (18) 43. C: T Maunder (20) 40. 2B: T Maunder (20) R Bowring (8) 49. 2B Scr: E Bandal S McGee 40.

   LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: I Brown 33. A: B Kinsella (11) 42. B: D Farrell (16) 39. C: N Krncevic (21) 38. Women: J Brown 40.

   LYNWOOD: Men: Stableford: A Scr: A Goundan 35. A: P Van Wegen (5) 38. B: N Krumins-Strauss (14) 43. C: O Algie (35) 34 cb. Medley: 2B Agg: N Krumins-Strauss (14) B Morakis (11) 71. Women: J Smith (37) 35.

   MACQUARIE LINKS: Men: Stableford: A: S Keith (3) 39. B: N Brandt (15) 39. C: V Galluzzo (22) 35. A Scr: A Carter 31. Medley: 2B Agg: S Keith (3) S Goodwin (9) 75 cb. Women: C Morris (23) 31.

   MAGENTA SHORES: Men: Stableford: A: J Fiatarone (7) 37. B: J Rammos (16) 40. C: N Baker (23) 34. Women: Div 1: L Lewis (11) 35. Div 2: P Stephenson (29) 33 cb. Medley: 2B: J Rammos (16) G Hall (28) 47.

   MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford: P Linskey (27) 43. 2B Multi: J Miller (35) P Linskey (27) 85.

   MANLY: Men: Stableford: A: D Mils (12) 43. B: B Donnelly (16) 38. C: B Jackson (23) 39. A Scr: A Webber 38. Women: S Craigie (28) 27. Mxd: 2B Agg: K MacKenzie (8) R Evans (20) 77. Men: Father/Son Trophy: C Smith (15) R Smith (21) 68.

   MARRICKVILLE: Men: Stroke: A: K Paradine (7) 60. A Cross (9) 59. B: A Drury (14) 56. C: P Sultana (26) 57. Scr: S Oitma 64 cb.

   MASSEY PARK: Men: Stableford: A: R Duckworth (11) 46. B: M Donnellan (14) 39. C: G Travers (27) 42. Scr: S Fitzpatrick 39. 2B Agg: R Duckworth (11) P Lee (13) 84. Hole in one: P Englert at 2nd. Women: Stableford: Div 1: H Winning (14) 38. Div 2: P Glover (22) 39. 2B Agg: H Winning (14) B Broadbent (27) 70.

   MONA VALE: Men: Stableford: A: L Williamson (10) 43. B: R Kershaw (17) 38. C: D Meijer (22) 43 cb. Scr: S Albinski 35 cb. 2B: L Griffiths (23) T Rudd (11) 51. Stableford Yellow: J Chubb (25) 33. 2B: J Chubb (25) B Wild (24) 41. Stroke Cock o’ Walk: Black: H Mashman bt G Parkinson 2-1.

   MONASH: Men: Stroke: A: R McClelland (6) 68. B: S Flannery (15) 66. C: B Cooper (20) 70. Trophy: S Flannery (15) 66. Stableford White: B Foster (27) 35.

   MOORE PARK: Men: Stableford: P Churchill (12) 44. Women: M McKechnie (21) 37. Mxd: 2B Multi: J Borham (14) T Madden (17) 92. Scr: D Mulhall K Pattenden 58.

   MOSS VALE: Men: Stableford: A: C Norman (6) 38 cb. B: C Kirby (13) 39. C: P Wright (21) 38. Women: E Jeffery (18) 37. Men: Stroke: Matchplay: A: J Ashcroft bt B Ashcroft 4-3.

   MT BROUGHTON: Men: Par: J Havelka 4 up.

   MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: P White (18) P Gold (11) 49. A: D Freeman (12) 38 cb. B: A King (14) 40 cb. C: T Todorovski (21) 43.

   NELSON BAY: Men: Stableford: A: S Fogwill (15) 38. B: D Marmo (22) 44. C: Z Semmens (30) 45. A: A Kelshaw (15) 40. B: M Lloyd (20) 43. C: J Skues (29) 41.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: A: B Smith (13) 37. B: K Mouahbi (18) 39. C: J Walsh (22) 40. D: A Condon (31) 40. Father/Son Trophy: B Bury (3) R Bury (15) 49. Scr: S Callaghan G Onley 34.

   NORTHBRIDGE: Men: Stroke: Cup: J Renshaw (3) 64. Plate: J Stark (10) 58 cb. Medley: Stableford: A Stephenson (15) 40. 2B: C Dawson (26) C Deakin-Bell (27) 47 cb.

   OATLANDS: Men: Stroke: A: G Lamos (6) 65. B: D Smith (13) 62. C: P Wong (26) 61. D: B Blackmore (34) 64. A Scr: N Nakhoul 38. Women: S Monaghan (18) 76.

   PALM BEACH: Women: Stableford: M Little (45) 39. Men: A: W Hutchinson (10) 35. B: D Montefiore (15) 46. C: R Wood (21) 41.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford: A: M Calahane (10) 39. B: D Andrews (18) 42. C: P Parker (20) 42. Scr: A Stannard 37.

   PENRITH: Men: Stableford: Irish Team: M Russo (21) S Mood (11) D Agius-gilibert (22) B Dingermans (27) 97. Scr: M Bourke M Munce G Mccall M Finnimore 73. A: P Adams (11) 39. B: J Wilson (16) 42. C: R Hughes (24) 43.

   PYMBLE: Men: Stroke: A: A Mcdermott (12) 66. B: M Northern (15) 72. C: P Bowden (21) 70. A Scr: H Waddington 69. Trophy: B Cross H Waddington 298 to playoff. B Bross (+1) 303. Women: M Henry (18) 78.

   RANDWICK: Men: Stroke: Canadian Foursome: F Squadrito L Pustetto (8.63) 56.37. Scr: B Pardey J Pardey 64.

   RICHMOND: Medley: Stableford: A: W Errey (12) 42. B: B Rasmussen (18) 39. C: M Rosadhie (24) 43. A Scr: R Reynolds 34 cb. 2B Agg: Div 1: B Atkinson (8) B Rosser (8) 73. Div 2: N McCurley (23) R Matthews (16) 76.

   ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: J Madsen (27) J Meijboom (18) 51. Father/Son Trophy: K Faulkner (11) R Faulkner (12) 45. 2B Scr: T McAllister (5) A McAllister (4) 36. Men: Stableford White: A: K Faulkner (11) 41. B: J Walker (18) 41. C: D MacNamara (22) 41. Green: L Pincott (26) 39. Women: Stableford: J Madsen (27) 40.

   ROSNAY: Men: Stableford: A: D Stevenson (13) M Hoban (14) 49. A Scr: F Eldick C Hagarty 34. Div 1: D AAron (16) 42. Div 2: M O’Rourke (24) 43. Mxd: A: N Ryanhart (9) E Morabe (27) 44. Div 1: E Morabe (27) 36.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stroke: Championship: N Barrett-Lennard (18) 76. Stableford: Centenary: P Morf (31) 37. Men: Stroke Championship: Black: A: A Dodds (12) 75 cb. B: R Roden (13) 70. A Scr: R Chambers 81. Stableford White: C: R Michaels (20) 38 cb.

   RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: A: R Mair (7) 67. A Scr: C McGowan 75. B: S Spackman (15) 70. B Scr: J Li 84. C: D Simpson (19) 69. C Scr: M Kermali 89. D: W Williamson (24) 64. D Scr: R Fitzgerald 100. Stableford: A: R Tassell (20) 40.

   SEFTON: Men: Stableford: A: D Quain (7) 38. B: E Ramos (16) 39.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: R Stewart (12) 38. B: J Cosgrove (16) 38. C: J Hardie-Tudhope (33) 40. 2B: C Clark (21) D Gibson (17) 47. Medley: B Kearsley (22) J Kearsley (21) 45. Women: Div 1: S Smith (19) 35 cb. Div 2: J Garner (34) 35 cb.

   SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: A: P Manning (11) 39. B: R Elliott (14) 42. C: K Miller (20) 40. Div 1: C Grinlinton (19) 35. A Scr: I Asbury (1) 33.

   SPRINGWOOD: Men: Par: A: A Thompson (11) 2 up. B: G Maclennan (16) 4 up. C: P Bayly (22) 5 up.

   ST MICHAELS: Men: Stableford: A: S Gressier (11) 38. B: C Grant (18) 41. C: A Torrisi (25) 37 cb. Gold: W Kilcran (23) 37. Women: S McAlister (24) 37. Men: Stableford Scr: White: M Hammond 37. M Davis (PGA) 39. 2B Agg: J Keats (20) C Grant (18) 78. Medley: 2B Scr: M Whitaker M Hammond 65. Men: 2B Agg: Gold: J McEntee (30) W Kilcran (23) 69.

   STONECUTTERS RIDGE: Men: Stroke: Medal Sep: A: G Kennedy (11) 67. B: C Field (13) 71. C: P Loader (18) 68. A Scr: M Horton 69. B Scr: P Shillcock 85. C Scr: B Duncan 92. Women: Stableford: Hcp: A: G Do (7) 32.

   STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: M Son S Kim 52. 2B Scr: Y Kim H Kim 36. Div 1: D Martin (17) 39 cb. Div 2: N Fernandes (22) 39 cb. Scr: Y Kim 33.

   TALLWOODS: Men: Stableford: A: R Anderson (14) 40. B: S Williams (15) 37. C: J Baker (24 F/Tuncurry) 39. Women: Div 1: K Edwards (8) 34. Div 2: J Hicks (30) 33.

   TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: P Lawton (9) 42. A Scr: M Manassen 36. B: D Mackenzie (13) 41. C: P Turk (24) 44. 2B: P Turk (24) P Friend (12) 51.

   THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: P Waugh (10) 40 cb. B: G Arnold (14) 39 cb. C: A Tilley (25) 40. A Scr: D Gillard 39.

   THE COAST: Men: Stableford Cup: White: Div 1: P Dunn (19) 40. Div 2: B Kresner (35) 39. A: D Dewey (10) 38. A Scr: A Ogane 34. B: A King (15) 39. B Scr: T Harriot 25. C: J Buckooooo (28) 38. C Scr: S Kearney 20. Div 3: K Gordon (24) 22. Women: Stableford: D Mather (37) 39.

   THE LAKES: Stroke: N Papi (21) 65.

   THE RIDGE: Mxd: Stableford: A: S Keir (9) 39. B: P Forrester (17) 43. C: C Holt (26) 38.

   TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: P Fuller (24) B Jamieson (20) 49. 4B Scr: S Eaton J Kenniff 37. A: J O’Connell (12) 41. B: R Lee (17) 41. C: B Jamieson (20) 43 cb. Women: K McKinnon (10) 33.

   TUNCURRY: Men: Stableford: A: G Brogden (6) 41. A Scr: B Germon 33. B: D Kirk (21) 45. B Scr: R Thompson 24.

   WAKEHURST: Men: Stroke: C’ship: A: A Sutton 231. B: B Morris 259. G Lee 259. C: A Douglas 263. D: Y Im 277. A: J Sullivan (12) 70. A Scr: A Sutton 74. B: Y Kim (19) 69. B Scr: J Boardman 85. C: Y Im (23) 67. C Scr: Y Im 90. Stableford: A: G Ross (9) 34. A Scr: J Park 27. B: R Dryden (15) 26. B Scr: R Dryden 26. C: U Wiesner (21) 37. C Scr: G Gerner 17. Women: M Ahem (17) 35.

   WALLACIA: Men: Stableford: A: G Simpson (9) 40. B: D Forbes (17) 42. C: S Fava (24) 39 cb. 2B: T Buckler (28) P Cromer (14) 48. Scr: R Lee C Holmes 40. Hole in one: D Duguid at 17th. Women: Stableford: C Hoppe (41) 38.

   WARRINGAH: Mxd: Stableford: A: M Cuzzilla (13) 39. B: E Grealy (18) 44. C: G Goldsworthy (20) 39 cb. D: B Kelly (33) 40. Men: Scr: J Toro (4) 32. Mxd: 2B: T Bolderstone (21) E Grealy (18) 50.

   WINDSOR: Men: Stableford: 4B: Div 1: S Hudson (12) B Mackay (18) 47. A Scr: C Nelson D Farrugia 38. A: C Ruddle (14) 36 cb. B: B Lloyd (16) 37 cb. C: P Butler (24) 40.

   WOOLLAHRA: Men: Stableford: Div 1: T Crowe (14) 42. Div 2: H Mauthner (22) 41. Div 3: R Davies (31) 41 cb. 2B: T Crowe (14) P Vedder (15) 48.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: J Forrester (9) 41. B: T Passfield (14) 39. C: J Daunay (31) 40. A Scr: C Jamieson 37.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email