NSW & ACT Daily Golf Results – 4 September 2019

Follow Us

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: N Fong (36) J Simon (19) 52. 2B Scr: M Black (1) M Daniels (6) 41. 4B Agg: A Farr (8) M Black (1) S Eastman (3) M Daniels (6) 143. A: M Daniels (6) 42. B: D Knudsen (18) 44. C: J Cassidy (25) 40. D: N Fong (36) 41 cb. Hole in one: D Knudsen at 14th.

   AVALON: Women: Stroke: K Clout (44) 65. Scr: L Light 94. Medal of Medallists: L Light (26) 68 cb.

   BALGOWLAH: Men: Stableford: A: A Franklin (9) 41. B: K O’Neill (16) 37. C: D Buckner (30) 42.

   BARNWELL PARK: Women: Stroke: Ambrose: J Perera (31) J Jones (25) 58.

   BAYVIEW: Men: Stroke: Ambrose: G Hyde J Parker C Leistad T Payne (10.39) 54.62. Scr: O Poate B Anderson A Colman B Sims 62.

   BERMAGUI: Women: Stableford: I Putaansuu (32) 33.

   BEVERLEY PARK: Men: Stableford: Team Multi: M Jeffrey (23) W Hall (25) P Doran (30) G Lloyd (24) 252. P Doran (30) 44. A: P Gillbanks (10) 41. B: S Popplewell (15) 42 cb. C: M McPherson (30) 41. Scr: S Palonis 35 cb.

   BEXLEY: Men: Stableford: 2B Multi: B Rider (9) B James (12) 87. 2B Scr: B Russell M Savoldi 54. C O’Connell (15) 40 cb.

   BONDI: Men: Stableford: J Unicomb (24) 36.

   BONNIE DOON: Men: Stableford White: A: J Fuchs (-3) 41. B: C Maggs (13) 38. C: T Moss (36) 40. A Scr: J Fuchs 44.

   BONVILLE: Men: Stableford: 2B: B Booth (13) D Kennedy (9) 45 cb. G Soyka (13) 39.

   BOWRAL: Men: Stroke: Ambrose: P Stokes (29) A Turpie (20) R Eriksson (19) 52.67.

   BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: E Hamilton (25) 35. K Parkinson (24) 34.

   CABRAMATTA: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: G Letourneau (23) A Marsh (0) 72. Div 2: S Tan (14) A Moya (16) 72. Scr: M Dowd D Attard 67. A: I Buckley (5) 38 cb. B: W Chong (15) 42. C: D Aspinall (28) 42.

   CAMDEN: Women: Stableford: A: C Hunt (19) 38. A Scr: M Thorn 21. B: Y Day (27) 36. B Scr: V Jameson 15. C: S Berry (34) 32. C Scr: S Berry 7.

   CAMMERAY: Men: Stableford: 2B: T Davis (20) T Redwood (15) 44. D O’Kane (6) 41.

   CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 2B Agg: M Feeney J Bates 74. A: S Vaughan (5) 38. B: J Bates (16) 39. C: S Seymour (28) 38. Scr: G Evans 34.

   CARNARVON: Women: Par: 2B: V Park (29) Y Han (36) 10 up. A: J Kim (13) 3 up. B: C Kim (18) 4 up. C: Y Han (36) 5 up.

   CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: I Lapins (21) K Lewandowski (12) 49 cb. A: R White (5) 41. B: K Lewandowski (12) 47. C: R Cartledge (19) 41. PM 2B: P Cassidy (29) W Grant (5) 50. A: J Heath (11) 43. B: R Jameson (Chatswood 17) 41 cb. C: P Connell (18) 40. Hole in one: D Bloom at 18th. Stableford: 2B Scr: G Best J Freeman 42.

   CASTLECOVE: Women: Stroke: R Hazeldine (29) 60.

   CHATSWOOD: Men: Stableford: Team: B Mighell (25) W Morgan (10) P Carroll (8) M Macleod (16) 96. A: P Carroll (8) 39. B: M Macleod (16) 43. C: J Sheung (30) 41.

   CONCORD: Men: Stableford White: A: K Lockery (7) 39 cb. B: F Murphy (16) 41. C: S Papallo (20) 40. Stableford: 2B: J Cistulli (14) D Riley (19) 51. 2B Scr: R El-Zarif T Wand 39. Stableford Gold: J Cullen (30) 43.

   CROMER: Men: Stableford 4B Agg: White: M Geister (14) R Koopman (30) 78. A: S Rooney (11) 40 cb. Scr: C Rae 37. B: J Sheerin (22) 43. C: K Oates (35) 42.

   CRONULLA: Women: Stableford: 3B: S Weidenhofer (26) J Ward (28) M Chapman (33) 77 cb.

   CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: R Selleck G Friedrich 50 cb. Scr: A Barakat I Sampson 41. Div 1: R Selleck (16) 44. Div 2: H Ju (21) 42. Div 3: G Wilkins (29) 41. Scr: M Hay 39.

   DUNHEVED: Veteran: Stableford: A: S Jones (11) 42. B: B Stimpson (23) 40. C: J Scott (36) 38.

   EASTLAKE: Medley: Stableford Split Six: White: M Longworth (13) P Commins (13) 69. A: D Jones (4) 41. B: P Commins (13) 38. C: K Baker (25) 37. Scr: D McLean (1) 33.

   ELANORA: Women: Stableford: A: T Lloyd (10) 35. B: J Weekes (26) 38. C: K Barkl (44) 37.

   EVERGLADES: Men: Par: 2B: K Mccartin (18) S Robson (13) 12 up cb. 2B Scr: M Anthony G Beatty 1 up. A: J Walters (9) 5 up. B: P Mace (18) 9 up. C: P Wright (19) 6 up. D: R Moran (27) 8 up.

   FORSTER: Men: Stableford White: A: T Jay (4) 39 cb. A Scr: P Garner (7) 29 cb. B: K Oliver (19) 41. B Scr: D Blanchard (16) 24. C: R Evans (29) 43. C Scr: R Reece (24) 18 cb.

   FOX HILLS: Women: Stableford: C Sparrow (25) 38.

   GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal Sep: Black: Div 1: W Healy (16) 67. Div 1 Scr: D Holland 78. Div 2: J Glenday (19) 62. Div 2 Scr: J Glenday 81. Stableford: R Barnes (36) 40 cb.

   GIBRALTAR: Medley: Stableford: P Overduin (28) 37.

   GOSFORD: Men: Stableford White: A: T Bowditch (8) 41. B: N Mulvaney (14) 36. C: I Skinner (22) 36. D: J Witherall (33) 40.

   GOULBURN: Women: Stroke: Medal Sep: A: J Dooley (14) 71. B: C Besley (23) 71 cb. C: A Granger (32) 72.

   HARRINGTON WATERS: Men: Stableford Black: M Feltham (9) 38. L McLean (23) 40 cb. P Hearn (25) 39. Women: C Moran (24) 35.

   HIGHLANDS: Medley: Stableford: K Henson (19) 38.

   HORIZONS: Men: Stableford: F Heyman (28) 37 cb. Women: J Lawlor (17) 36.

   JAMBEROO: Men: Stableford: R Chilby (19) 39.

   KILLARA: Men: Stableford: A: R Demestre (11) 43. B: M Gallagher (12) 42 cb. C: I Cairns (18) 46 cb. Stableford 2B: J Weihen (31) C Vowell (22) 51. 2B Scr: M Finfer B Finfer 42.

   KOGARAH: Men: Stableford 2B Agg: White: A Barclay (8) P Fletcher (20) 74. Snr P Short (17) 39. Men: A: K Yato (11) 38 cb. Scr: A Rachid 36. B: A Leon (14) 40. C: P Fletcher (20) 36 cb.

   LANE COVE: Men: Stableford: 2B: A Hall (19) J Patfield (28) 43. A Hall (19) 43.

   LEONAY: Women: Stableford White: Div 1: G Burns (25) 34. Div 2: K Hansen (39) 31.

   LEURA: Medley: Stableford 2B: White: C Youll (25) A Stillmark (23) 47 cb. C Youll (25) 43. C Moore (18) 40. D Moore (11) 39.

   LONG REEF: Men: Stableford: 4B: C Battams (8) B Nichols (20) 49. A: M Cleary (10) 41. B: G Davies (18) 42. C: M Hanson (20) 40. Scr: R Bockman 35 cb.

   LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: P May (22) R Heckman (25) 49. Men: White: Scr: A Crumpton 38. Div 1: S Nelson (4) 40 cb. Div 2: H Yeap (20) 43. Women: M Selby (22) 35.

   MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B: Black: P Drivas (14) C Kerr (15) 44 cb. M Demontfort (9) 40.

   MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: 2B Multi: J Davis (36) B Wood (24) 71. Men: A: T Stapleton (12) 37. B: K Saines (16) 38. C: S Searle (20) 37. Women: Div 1: L Fiatarone (11) 38. Div 2: M Axtens (26) 34 cb.

   MANLY: Men: Stableford 2B: White: B Ward (14) R Walters (21) 47 cb. A: P Vlock (7) 38 cb. B: T Warren (18) 39 cb. C: B Jordan (28) 39. Scr: B Quigley (5) 33.

   MASSEY PARK: Women: Stroke: Medal Sep: Div 1: F Yuan (21) 71. Div 2: J Westley (37) 67. Medal Aug: L Camarda (20) 75.

   MONA VALE: Men: Stableford: 2B: H Woolford (22) S Cousins (13) 50. A: D Grant (11) 44. B: M Hennessy (15) 38 cb. C: M Martin (22) 42. Stroke: Scr: G Nes 34 cb. Stableford 2B: Yellow: R Mills (33) R White (24) 44. R Mills (33) 37 cb.

   MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: M Wild (15) J Davies (18) 72. Div 2: N Game (25) W Lightfoot (23) 71. 2B Scr: J Wicks Z Telfer 39. A: P Im (12) 42. B: A Steger (16) 40. C: T Edmondson (28) 42. White: J Martin (23) 37.

   MOORE PARK: Men: Stableford White: A: M Lee (9) 39 cb. B: S Oh (16) 39. C: B Harrigan (32) 36 cb. Veteran: D Duffy (27) 36.

   MOSS VALE: Men: Stableford: A: C Norman (7) 37. B: R Maddox (18) 40 cb. C: K Elder (24) 45. D: G Dowe (32) 34.

   MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: J Carroll (28) K Morton (30) 46 cb. Medal Sep: A: G Watkinson (11) 39. A Scr: A Bratz 31. B: C Haynes (15) 40 cb. B Scr: D Kim 23. C: J Carroll (28) 38. C Scr: J Nairn 17.

   NELSON BAY: Men: Stableford: A: J Wade (15) 37. B: T Ginty (19) 38. C: R Johnson (32) 38. A: M Galloway (13) 42. B: B Gibson (20) 43. C: L Williams (29) 42.

   NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: N Hunt (16) R Wallin (25) 50. 2B Scr: R Shuttleworth J Cheeseman 40. A: R Shuttleworth (6) 41. B: S Townend (19) 46. C: C Walker (24) 43. D: R Aghajanian (34) 43.

   NORTHBRIDGE: Women: Stableford: Div 1: L McDowell (20) 31. Div 2: E Shih (27) 34. Div 3: M Fairhurst (35) 33.

   NOWRA: Men: Stableford: T Gilmore (19) 42.

   NSW: Medley: Stableford: 2B: G Ishizaki (19) D Furlong (29) 46 cb. Men: P Headland (9) 36 cb. Scr: S Treisman 31 cb. White: N Monk (21) 37. Gold: M Messis (30) 32. Women: A Bennett (17) 27.

   OATLANDS: Medley: Stableford: 2B Agg: P Madden (16) J Lewis (25) 74. Men: Black: A: J Karam (6) 40. B: I Phillips (16) 42. C: D Peet (24) 40. Scr: G Sassen (2) 31. Women: P Terry (29) 38.

   PENNANT HILLS: Men: Stableford: A: L Harriss (15) 38. B: G Thomas (22) 40 cb. 2B: J Kerr (32) L Hargreaves (31) 49. Scr: A Richards 37.

   PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: M Kobryn (12) M Urquart-Eastwood (6) (Glenmore) 47. 2B Scr: W Arnold C Weir 41 cb. A: P Partington (7) 42. B: A Cunanan (18) 40. C: R Hughes (25) 38.

   PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: C Frances (32) K Stevens (22) 52. 2B Scr: D Borean D O’Connor 37. Men: J Cowan (15) 43 cb. Women: C Brown (30) 42.

   RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: M Neeson (9) 37. Div 2: J Flitcroft (25) 36. Div 3: M Santoro (30) 39. Div 4: C Blank (32) 37 cb.

   RICHMOND: Medley: Stroke: Ambrose: M John B Rasmussen (9.25) 60.75.

   ROSEVILLE: Women: Stroke: Ambrose: R Timbrell (24) E Kazoks (45) J Grant (33) M Mangan (45) 56.625.

   ROYAL SYDNEY: Men: Stableford: 4B: Championship: J Herman P Gosse 49.

   SHELL COVE: Veteran: Stableford: D Robertson (16) 40. Scr: C Kenning (3) 34. 2B Multi: K Armstrong G Wyett 83. M Booth (28) 40. Scr: D Boyd (+1) 38.

   STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: S Su (35) P Gualtieri (13) 47. 2B Scr: D Fearns T Green 40. Div 1: D Fearns (1) 39. Div 2: J Lindsay (32) 39.

   TALLWOODS: Men: Stableford White: C Arellano (35) 44. B Richards (23) 42.

   TERREY HILLS: Men: Stableford: 2B Multi: B Fitzgerald (10) D Fitgerald (7) 80. B Fitzgerald (10) 40. Hole in one: N Moran at 12th and 15th.

   THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 2B: White: J Vote (13) I Schlipalius (11) 48.

   THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A Salerno (9) J De Marigny (Riverside Oaks 10) 45. Scr: T Hindle T Freeburn 30. C Legge-Wilkinson (26) 42. Scr: P Lonard 40.

   THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: G Harmer (29) 25.

   TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B Agg: Gold: P Scott (16) M Budden (24) 73 cb. Men: A: H Horwitz-Rourke (12) 39. A Scr: C Neville (0) 31. B: W Tan (14) 40. B Scr: E Moon (15) 21. C: H Davids (29) 40. C Scr: P Flynn (21) 19. Women: Green: S Kim Rah (15) 39.

   WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: A Borg (18) C Caruana (15) 49. 2B Scr: A Sutton N Taplin 40. A: B Burge (0) 35. A Scr: A Sutton 35. B: M Zhang (17) 40 cb. B Scr: J Kim 24. C: L Stevens (28) 38. Hole in one: R De Beer at 16th.

   WALLACIA: Women: Stableford: Ransom: W Thompson (20) N Bemrose (36) 53. M Tagg (28) 36.

   WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: M Farrell (10) A Azara (18) 71. A: M Cuzzilla (13) 37. B: B Souter (21) 41. C: M Varvaressos (24) 39. D: P Amata (36) 36 cb.

   WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: S Kelly (28) J Blaauw (35) 48. 4B Scr: G Chapman A Jurd 36. A: M Osborne (13) 39 cb. B: R Newman (16) 41. C: B Hartwell (28) 39.

   WOOLGOOLGA: Men: Stableford 2B Agg: White: R Quittenden (26) S Graham (10) 75. Div 1: R King (12) 43. Div 2: B Roffey (24) 42. Div 3: A Neadt (16) 41. Div 4: D Lee (24) 41.

   WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: J Young (10) G Russell (17) 73 cb. A Jepson (30) 40. Scr: J Rogan 35.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email