Daily Club Results – 28 August 2019

Follow Us

NSW and ACT Daily Club results 28 August 2019

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: R Babb (26) C Goatley (20) 50. 2B Scr: M Black M Daniels 42. 4B Agg: D Yoo (30) M Kim (24) S Choi (30) Y Kim (15) 144. A: T Wilkinson (12) 42. B: C Munns (14) 40. C: J Carter (22) 42. D: B Sharpham (28) 41. 

  AVALON: Women: Par: J Pike (27) sq. Trophy: A Goff. 

  BALGOWLAH: Mxd: Stableford 2B: White: J Friedman (18) D Hill (14) 48. 

  BANKSTOWN: Men: Stableford: 2B Agg: G Wood (8) S Luke (4) 78. 2B Agg Scr: J Colella N Hill 65. A: M Bain (7) 40 cb. B: S Rook (14) 38 cb. C: J Hickey (23) 39. 

  BARNWELL PARK: Women: Stroke: A: M Camilleri (16) 77. B: J Perera (32) 91. C: P Duncan (42) 104. 

  BAYVIEW: Men: Stableford 2B: Black: F Godfrey (12) S Lavers (25) 49. A: F Godfrey (12) 40. B: D Kammerl (13) 39. C: G Roberts (30) 38 cb. Scr: R Loewenthal 33. White: D Deboos (32) 42. 

  BERMAGUI: Women: Stroke: Medal Aug: M Mihalides (45) 73. 

  BEVERLEY PARK: Men: Stableford: W O’Rourke (36) 42 cb. A: R Landers (8) 38. B: S Popplewell (15) 42 cb. C: P Allen (23) 40. Scr: B Yates 31. 

  BEXLEY: Men: Stableford: 2B Agg: S Terkalas (12) G Bombell (16) 79. 2B Scr: M Henley S Dean 60. A: M Savoldi (11) 40. B: C O’Connell (16) 41. C: A Knittl (31) 39. 

  BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: J Wilson (27) G McDonald (17) 46. M Strong (31) 42. 

  BONDI: Men: Stableford: K Boden (18) 36. 

  BONNIE DOON: Men: Stableford White: A: S Abbott (11) 44. B: L Harmsworth (13) 39. C: G Pallo (20) 40. Scr: S Abbott 33. Gold: D Duchen (33) 34. 

  BONVILLE: Men: Stableford: 2B: M Tauber (Killara 19) M Hanmer (Oatlands 9) 52. T Schoeffel (9) 38. 

  BOWRAL: Men: Stableford: A Southon (17) 40. 

  BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: J Doyle (45) 40. C Stone (19) 36 cb. D Lowndes (25) 36. 

  CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: D Buhagiar (+1) M Cregan (24) 48. Div 2: N McCann (15) L Murphy (23) 48. Scr: O Woodley J Ingram 42. A: J Nuttall (7) 39 cb. B: M Haining (17) 40. C: M Cregan (24) 41. 

  CAMDEN: Women: Stroke: Canadian Foursome: P Gleeson W Kozinski 70.625. 

  CAMMERAY: Men: Stableford: 2B Agg: Z Wei (25) D O’Kane (5) 77. J Wright (19) 37. Hole in one: G Newman at 12th. 

  CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford 2B: F Wardlaw (20) T Tubner (15) 45. A: C Francis (8) 38. B: G Helman (14) 41. C: R Wheatley (23) 39. Scr: J Semrany (3) 29. 

  CASTLE HILL: Men: Stableford: A: D Sayer (9) 40. B: P Davis (13) 38. C: K Hayes (19) 36 cb. A: J Barbara (8) 41. A Scr: R Bowen 37 cb. B: J Zavaglia (14) 43. B Scr: L Brooke 29 cb. C: R Hog (n22) 36. C Scr: P Connell 20. Hole in one: D Brooke at 15th, S Jameson at 14th. 

  CASTLECOVE: Women: Stableford: J Cryer (28) 32 cb. 

  CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B Multi: P Arnold (17) K Bayly (17) 96. A: N Henderson (11) 41. B: P Arnold (17) 45. C: J Willis (29) 43. 

  CONCORD: Men: Stableford: 2B: W Sherman (22) R Tasso (11) 47. 2B Scr: G Pickering S Gervinas 38. White: A: T Wand (4) 39 cb. B: I Hendry (17) 39. C: W Every-Burns (20) 40 cb. Gold: J Cullen (30) 34. 

  CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: M Sofiak B Faulkner 52. Scr: I Pemble G Karamanian 40. Div 1: R Ranny (17) 45. Div 2: S Bradley (20) 39. Div 3: J Taylor (36) 42. Scr: I Pemble 36. 

  DUNHEVED: Veteran: Stroke C’ship: White: A: A Goundan (13) 73. B: C Williams (24) 73. C: J Bean (32) 69. 

  EASTLAKE: Medley: Stableford: Split Six: White: D Kelly (7) J Rodgers (36) 69. Scr: A Michelsen (0) 36. A: D Kelly (7) 42. B: D Wykes (16) 38. C: S Jenkins (24) 43. 

  ELANORA: Women: Stableford: Team: C Cathels (32) D Bradhurst (23) A Baggie (17) R Raffles (26) 88. 9-hole Stableford: C De Saxe (26) 16. 

  EVERGLADES: Men: Stableford: A: B Cotterill (8) 40. B: G Skinner (15) 42. C: M Gage (19) 46. D: I Lindsay (35) 55. 

  FORSTER: Men: Stableford White: A: J Cullerton (12) 40. A Scr: K Hunter (5) 32. B: A Loy (17) 42. B Scr: R McNeill (16) 25. C: F Fania (22) 42. C Scr: R Reece (25) 17. 

  FOX HILLS: Women: Stroke: J Clarke (34) 70. Scr: S Donovan 94. 

  GEORGES RIVER: Men: Par: 2B: A Lancaster (33) P Holloway (24) 15 up. Div 1: T Markovski (16) 7 up. Div 2: A Lancaster (33) 9 up. 

  GIBRALTAR: Men: Par: C Hovey (17) 7 up. 

  GOULBURN: Women: Stableford Ambrose: Green: R Cameron W Jones S Heffernan 58. J McMillan D Baker P Morgan 58. V Robertson B Ferguson A Ridley 58. H Babbage G Kennerley C Smith 58. C Seaman J Dooley H Badgery 58. 

  HARRINGTON WATERS: Men: Stableford Black: A: P Parker (13) 37. B: E Garth (17) 41. C: K Babbage (35) 43. 

  HIGHLANDS: Medley: Stableford: R Haines (23) 39. 

  HORIZONS: Men: Stableford: D Withers (17) 44. Women: L Ramsey (11) 36 cb. 

  JAMBEROO: Men: Stableford 4B: White: A Alhovirta (15) N Bampton (15) 46. A: G Seymour (7) 37. B: A Alhovirta (15) 39. C: J Childs (25) 38. D: K Hales (28) 35. 

  KAREELA: Men: Stableford: A: G McCarry (12) 39. B: T Robinson (20) 41. C: T Stirling (23) 43. Scr: C Hubbard 27. 2B: G Braine R Hubbard 50. 

  KILLARA: Men: Stableford: S Simpson (11) P Myles (22) 51. Scr: B Wheeldon A: B McNamara. Stableford White: A: B Wheeldon (7) 43. B: G Vince (14) 44. C: S Millet (20) 47. Hole in one: P Maher at 9th. 

  KOGARAH: Men: Stableford 2B: White: F Lord (14) J Carnuccio (7) 47. A: G Kheirallah (11) 41. Scr: A Patience 33. B: P Mahon (18) 39. C: A Witts (22) 39. Veteran: A Patience (8) . 

  LANE COVE: Men: Stableford: 2B Multi: J Magnus (15) M Thompson (23) 97. J Magnus (15) 44. 

  LEONAY: Women: Stroke Medal of Medallists: White: Div 1: D Young (28) 72. 

  LIVERPOOL: Women: Stableford: H Choi (12) 38. 

  LONG REEF: Men: Par: 4B: M Manning (29) A Sexton (17) 12 up. A: D Stockini (6) 9 up. B: R Carroll (16) 4 up cb. C: M Manning (29) 5 up cb. Scr: D Stockini 3 up. 

  LYNWOOD: Medley: Stroke White: A: S Tewhare (4) 68. Scr: S Tewhare (0) 72. Stableford: A O’Connor (32) 34. 

  MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: G Johnson (23) R Bryant (28) 51. G Johnson (23) 43. 

  MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: 2B: P Dale (23) P Nelmes (20) 44. Men: A: A Horan (10) 38. B: W Hicks (18) 36. C: P Holz (35) 21. Women: Div 1: G Saines (15) 34. Div 2: C Hampton (33) 37. 

  MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B Multi: White: P Ramsay (28) C Moloney (18) 93 cb. K Woodbury (31) 45. 

  MANLY: Men: Stableford 2B Multi: White: L Diggin (17) M Shugg (7) 89. A: R New (12) 40. B: L Diggin (17) 41. C: T Sokolow (22) 44. Scr: E Blake (0) 39. 

  MASSEY PARK: Women: Stableford: M May (30) 35. 

  MONA VALE: Men: Stableford: 2B: N Abba (8) H Woolford (22) 50 cb. A: N Abbenbroek (10) 41. B: H Dolman (19) 43. C: J O’Meara (24) 44. Scr: A Hugill 37. Stableford 2B: Yellow: R White (24) D Newham (31) 48. R White (24) 44. 

  MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: G Loupos (10) J Mousdale (23) 47. Div 2: M Williams (26) T Edmondson (29) 46. 2B Scr: M Fitzgerald J Harrison 36. A: I Katz (11) 38. B: J Bliss (13) 38 cb. C: J Mousdale (23) 40. White: M Salamon (23) 42. 

  MOORE PARK: Medley: Stableford 4B: White: S Kassem (15) R Van Der Water (13) 47. Men: J Jonas (18) 38. Veteran: M Lee (10) 37 cb. Women: F Yang (13) 34. Medley: 9-hole: M McKechnie (20) 16. 

  MOSS VALE: Men: Par: A: J Shoudra (12) 4 up. B: K Haywood (16) 6 up. C: D Bull (23) 3 up. D: T Mckinnon (28) 3 up. 

  MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B Agg: K Wenban (20) P Wood (20) 77 cb. 2B Agg Scr: D Murray A Bratz 68. A: A Bratz (1) 40. B: M Irwin (16) 39. C: P Wood (20) 43. C res: G Borger (32) 37 cb. 

  NELSON BAY: Men: Stableford: Div 1: G Allen (8) 38. Div 2: T Harrison (21) 42. Div 3: R Palmer (27) 44. Div 1: P Burgess (14) 39. Div 2: N Hodges (22) 44. Div 3: R Connor (24) 44. 

  NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: G Burkett (18) R Smith (22) 50. Scr: F Campbell (5) S Haddon (19) 35. A: S Haire (12) 42. B: R Pettifer (14) 41. C: B Robinson (20) 40 cb. D: C Robinson (33) 41. 

  NORTHBRIDGE: Women: Par: Div 1: S Walker (22) 2 up. Div 2: L Burke (29) 3 up. Div 3: N Major (32) 4 up. 

  NOWRA: Men: Stableford: 2B: J Lenehan (21) P Rowell (25) 49. J Lenehan (21) 41. 

  NSW: Medley: Stableford: 2B: M Hammond (18) A Bennett (18) 48. A Watson (12) 41. White: S Berry (24) 43. Gold: O Berman (26) 31. Women: A Bennett (18) 37. Mxd: Scr: Z Garcia 35. 

  OATLANDS: Mxd: Stroke Ambrose: Green: J Hawach J Wahbe (7.75) 58.25. Scr: D Singh T Jackson (2.75) 64. 

  PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: M Kevin (20) C Einberg (21) 50. Div 1: H Maguire (17) 43. Scr: G Naylor 32. Div 2: M Kevin (20) 43. 

  PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: K Tucker (18) D Clarke (8) 49 cb. 2B Scr: D Hughes C Montgomery 42. Men: A: M Organ (8) 41. B: K Tucker (18) 46. C: P Gregersen (22) 40. 

  PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: A Orr (14) P Veith (36) 49 cb. 2B Scr: J Coles J Abadee 41. Men: K Stevens (24) 43 cb. Women: C Brown (30) 34. 

  RANDWICK: Women: Stableford: Ambrose: C Weller J Walsh (9.75) 58.25. 

  RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Agg: E Bianchi G Piccoli 91. A: P Linnane (12) 37. B: D Mcleay (19) 40. C: G Piccoli (26) 44. Scr: R Davies 34. 

  RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: B Laing (14) J Morgan (11) 73. Div 2: G Miller (22) T Dea (30) 75. White: A: J Patel (9) 42. B: T Wilson (14) 42. C: L Barker (22) 43. D: G Clyne (24) 44. Scr: S Park 32. 

  SHELL COVE: Medley: Stableford: M Payer (16) 39 cb. D Boyd (-1) 39. Veteran Medley: M Casson (27) 44. J Akhurst (22) 42. G Aguilar (28) 40 cb. Scr: G Leake (3) 33. 

  STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: Y Shin (14) H Kang (16) 45 cb. 2B Scr: M Barbon W Dunn 36 cb. Div 1: S Jung (15) 41. Div 2: B Wellham (22) 39 cb. 

  SVGA at Avondale: Snr Stableford White: A: G Lambert (13) 36. B: S Park (19) 38. C: M Suters (34) 39. 

  TALLWOODS: Men: Stableford White: J Taylor (21) 44 cb. B Shields (17) 44. 

  THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Trophy: B Harrison (14) D Singer (10) S Oakes (10) C Laundy (14) 49. 

  THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: G Friede (6) P Green (15) 46 cb. Scr: M Clayton J Boys 36. A: W Chow (16) 38. Scr: D Buxton 30. Hole in one: M Hendler at 7th. 

  THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: J Maunder (17) 19. 

  TOUKLEY: Men: Stableford: Team: R Cooper (26) G McGarry (15) G Royal (13) D Sprowles (33) 93. A: R Phillips (6) 38. B: A Zacka (18) 37. C: D McGaharan (21) 39. D: B McMenemy (25) 45. 

  TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: J White (2) 37. B: G Wood (17) 37. C: L Fittler (23) 35. Women: Green: C Yoon (23) 31 cb. 

  WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: A Calcraft (16) I Readfearn (14) 45 cb. 2B Scr: A Sutton N Taplin 38. A: G Lee (12) 42. A Scr: A Sutton 34. B: L Roren (19) 40. B Scr: C Wayling 24. C: B Bradnam (24) 39. C Scr: D Zhang 17. 

  WALLACIA: Women: Par 2B: Yellow: H Grieve (24) D Chant (27) 6 up. 

  WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: G Dossetor (26) D Pullinger (31) 45 cb. A: M Farrell (11) 36 cb. B: G Macdonald (20) 36. C: V Rulli (25) 35. D: D Ponsford (31) 37. 

  WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: H Holt (36) P Armstrong (31) 46. J Hazell (20) 39 cb. 

  WOOLGOOLGA: Men: Stableford: 2B Agg: A: M Hodge (23) S Ewart (3) 68. Div 1: D Penson (9) 38. Div 2: D Nowak (23) 38. Div 3: D Lee (23) 36. 

  WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B: A Robbins (19) C Benson (27) 50. B Gray (34) 42. Scr: B Seldon 33. 

  WYONG: Men: Stableford: 2B Multi: D Moffat (14) P Walton (16) 83. A: M Williams (10) 38 cb. B: P Hetherington (16) 40 cb. C: C Tatum (24) 42 cb.

NSW/ACT PGA TRAINEE C’SHIPS at Riverside Oaks (Gangurru course, NSW unless stated): Leading scores after Rd 2.-

139: B Petersen 67 72
141: T Biron 73 68, F Droop (Vic) 69 72
142: M Gannon 70 72, L Humphries 72 70, A Brennan 73 69
143: J Widdicombe 68 75
144: J Sandic (Vic) 71 73, D Crothers (Vic) 72 72
145: L Sheils 73 72
146: A Tsolakis 74 72, J Forrester 69 77
147: J Perkin 74 73, A Htwe (Vic) 79 68, J Jubelin (Qld) 71 76, D Thompson 73 74, C Eccleston (Qld) 73 74, K Anthony 74 73, J Betts (Nzl) 75 72

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email