NSW & ACT Daily Club Golf Results – 29 January 2020

ASQUITH: Men: Stableford: A: Q Price (5) 40. B: A Todd (18) 39. C: A Cummings (25) 42. D: D Kerry (27) 38 cb. 2B: Div 1: J Klockmann (14) G Lacis (20) 48. Div 2: C Williams (30) A Cummings (25) 46 cb. Team Agg: J Klockmann (14) G Lacis (20) P Williams (25) R Bennett (20) 143. 2B Scr: D Keith (4) D Morgan (1) 40. Hole in one: R Darragh at 14th.

BALGOWLAH: Men: Stableford: A: G Hobson (12) 38. B: R Ford (20) 41. C: K Gowenlock (23) 44.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: M Casey A Miranda 50. 2B Scr: G Wood B Daly 37. A: P Raper (11) 38. B: G Hilzinger (13) 40. C: A Miranda (31) 42.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: L Toovey (32) 40.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: G Grimley (33) D Wells (18) 51. A: K Payne (10) 46. B: S Klug (16) 41. C: B Webster (22) 42. Scr: K Payne 36. White: G Grimley (33) 41.

BERMAGUI: Women: Stableford: 2B: L Ponsford (16) C Rudneski (19) 34.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: R Young (22) 43. A: K O’Keeffe (10) 39. B: J Stubbs (16) 41. C: M Honer (33) 40 cb. Scr: K Rae 31 cb.

BEXLEY: Medley: Stroke: Ambrose: J Leworthy D Makovec A Perkins M Jinks (8.375) 46.625. Scr: G Heffernan N Vlahos R Kelly P Keogh 52.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: I Griffiths (10) R Saxton (14) 47. I Griffiths (10) 43.

BONDI: Men: Stableford: T Williams (17) 36.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: A: P Garvan (8) 42. B: M Warne (13) 44. C: D Livingstone (20) 40. Scr: A Yeung 36. Hole in one: P Prevedoros at 13th.

BONVILLE: Men: Stableford: Irish Team: A: P Mack R O’Ferrall J Phipps W Parker 89. S Walsh 37. D Kennedy 36.

BOWRAL: Men: Stroke: American Foursome: T Downing (19) N Dudgeon (21) 67.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: J Bennett (13) 39.

CAMDEN: Women: Stableford: A: S Chapman (8) 36. A Scr: S Chapman 28. B: J Turner (26) 35. B Scr: M Humphrey 13. C: S Byrne (36) 33. C Scr: W Hyndman 8.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B: G Jones (5) A Thomson (18) 47. R Aistrope (25) 40.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 2B Agg: P Hanley M Seery 82. Medley: A: P Hanley (8) 39 cb. B: M Cochrane (16) 39 cb. C: M Seery (26) 43. Scr: S Vaughan 34.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: A You (9) Y Kim (Cumberland 12) 47. A: J Jung (15) 38. B: V Lee (20) 36 cb. C: G Kim (37) 36.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: T Jones (8) S Shelton (11) 81. 2B Agg Scr: T Jones S Shelton 62. PM 2B Agg: D Simonsen (6) B Jendren (14) 77. 2B Agg Scr: D Simonsen B Jendren 57.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: K Clough (6) C Callaghan (25) 50 cb. A: S Falcon (7) 38. B: R Crouch (15) 44. C: P Timmermann (28) 41 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: Y Meehan (23) 67. B: S Herbison (28) 75 cb.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: C Calabro (26) R O’Connor (10) 48. 2B Scr: M Alison A Stansfield 42. A: M Alison (0) 41 cb. B: A Evans (18) 44. C: T O’Neil-Shaw (22) 43. Gold: J Cullen (30) 39 cb.

CROMER: Men: Stableford: 4B: J Trathen (21) B Deacon (5) 48. A: M O’Donohue (11) 40. B: J Trathen (21) 40. C: S Mayo (29) 40. Scr: C Rae 36.

CRONULLA: Women: Stableford: Irish Team: R Carroll (27) 85. S Holst (28) 85. K Eager (13) 85. V Blizard (21) 85.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: M Stocks (21) C Serrao (23) 50. Scr: I Pemble J Lillis 40. Div 1: G Blacklaws (15) 44. Div 2: A Luckman (19) 42 cb. Div 3: B Faulkner (33) 40. Scr: I Pemble 36.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: C Thomson (5) 40. B: D Grant (31) 43.

DUNHEVED: Veteran Medley: Stroke: Ambrose: S Oakes D Tillinghaust B Tonks F Harvey (6.625) 56.375.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: J Markezic (10) 40. B: H Swan (14) 40. C: P Wade (28) 40. Scr: D Galloway 39.

ELANORA: Women: Stableford: 2B: M Harris (30) C Rankin (36) 46 cb.

FINLEY: Medley: Stableford: Div 1: M Daniel (6) 38. Div 2: K McCaw (27) 36.

FORSTER: Men: Par: A: G Drysdale (12) 7 up. A Scr: M Jackson sq. B: D Rankin (15) 5 up cb. B Scr: J Goldsmith 8 down. C: B Kemp (31) 3 up. C Scr: L Mugridge 13 down cb.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B Agg: R McWilliams (19) T Karakatsanis (24) 79. A: D Holland (4) 41. B: D Saunders (24) 42.

GOULBURN: Women: Stableford Green: Div 1: S DeCseuz (18) 40. Div 2: R Cox (40) 43. 9-hole: J Tamsett (35) 19 cb.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: C Derks (9) 35. B: B Cullen (25) 39. C: A Ashworth (26) 37. Women: C Hearn (21) 30.

HAWKS NEST: Mxd: Stroke: Ambrose: P Jones P Ibbetson G Matheson J Rutter 55.375.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Agg: P Lennon M Hardiman 80. A: G Innes (14) 40 cb. B: M Proudlock (21) 40. C: C Taylor (27) 43. Scr: G Stone (5) 32.

KILLARA: Men: Stableford: 2B: G Blake (19) B Watson (20) 44. Scr: I Norton P Kluger 36. A: I Norton (2) 36. B: R Demestre (17) 38. C: R Towers (21) 37.

KOGARAH: Men: Stableford: 2B: W Christie (20) J McBarron (12) 48. A: J McBarron (12) 42. B: K Johnston (14) 41. C: W Christie (20) 38 cb. Scr: M Tierny 35 cb. Veteran: K Johnston (14) 41.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: J Patfield (31) A Hall (19) 79. J Patfield (31) 45.

LONG REEF: Men: Stroke: Ambrose: D Bradley T Holley G Osborne D Stockini (2.13) 53.87.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: T Finniss (23) B Harrison (12) 48. Men: Div 1: A Townsend (-2) 42. Div 2: K Newns-Smith (24) 45. Scr: D Gibson 30. Women: T Lindsay (26) 39.

MAGENTA SHORES: Medley: Par: 2B: S Papadatos (22) D Papadatos (-4) 9 up. Men: A: J O’Keefe (8) 5 up. B: J Rammos (16) sq. C: P King (22) 2 up cb. Women: Div 1: M Drakeford (24) 2 up. Div 2: P Macdonald (34) 2 up.

MANGROVE MOUNTAIN: Medley: Stableford: 2B: K King (18) J Seaman (21) 49. R Waight (12) 40.

MANLY: Men: Stableford: Team: P Ittensohn (16) B Gaha (22) J O’Dea (19) 54.

MASSEY PARK: Women: Stableford: F Yuan (21) 37. B Waters (27) 37.

MONA VALE: Men: Stableford: A: L Gillespie (9) 40. B: G Rogan (20) 42. C: P Gazzard (27) 42. Scr: J Karren 36.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: J Wicks (6) S Middleton (13) 48. Div 2: E Boas (31) M Karpin (24) 49. Scr: D Cullam P Hickman 42. A: I Rosenthal (9) 41. B: R Whiddon (19) 40. C: M Fowle (26) 40 cb. Scr: M Salamon (22) 38.

MOORE PARK: Men: Stableford: A: B Morriss (7) 38. B: E Riddell (14) 39. C: T Walsh (22) 40. Veteran: D Brown (30) 39. Women: L Li (39) 33.

MUIRFIELD: Men: Stableford: Irish Team: P McIlwain (36) R Milne (16) G Mathews (4) B Lambert (25) 103. A: J Hilditch (11) 41 cb. B: D Grattan (19) 50. C: J Goodwin (21) 48. P McIlwain (36) 53.

MURRAY DOWNS: Women: Par: A: J McIndoe (18) 1 down. B: E Brown (28) 1 down.

NELSON BAY: Men: Stroke: Ambrose: A: R Connor R Connor N Hodges S Phegan (8.75) 53.25. B: S Wilkinson J Hourigan H Kollmann S Davenport (11.75) 54.25. A: B Saunders S Fogwill P Collard M Wojko (6) 53. B: C Fallan B Smith C Dunn S Roxby (10.38) 53.62.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: D Sellar (26) B Welsh (33) 50. D Sellar (26) B Welsh (33) 50.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: C Hort (8) D Steven-Jones (14) 49. B Porter (28) 42.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: M Hendrikse (30) 42.

NOWRA: Men: Stableford: 2B: P Marynowsky (14) A Smith (19) 45. C Reeve (21) 42.

NSW: Medley: Stableford: 2B: G Tamsett (15) B Miller (18) 47. B Miller (18) 40. Scr: Z Mullins 38. White: J Briggs (19) 38. Gold: O Berman (25) 39. Women: M McCarthy (18) 33.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: J Hawach (9) J Wahbe (20) 48 cb. A: P Hall (12) 39 cb. B: D Fairweather (13) 40. C: A Novakovic (28) 39. Scr: J Wimalaratne (2) 33.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: B Brown (13) A Lam (4) 48. A: A Lam (4) 42. B: S Cooper (23) 41 cb. Hole in one: C Pragnell at 9th.

PENRITH: Men: Stableford: 2B: L Coad (20) C Withers (19) 51 cb. 2B Scr: D Acret G Howland 42. A: P Silk (9) 42. B: C Withers (19) 45. C: P Brombal (20) 48.

PYMBLE: Mxd: Stableford: Irish Team: P McMahon (22) E Greyling (14) I Clohessy (24) T Sheehan 95.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: J Walsh (19) 35. Div 2: J Flitcroft (25) 38. Div 3: D Reynolds (29) 34. Div 4: R Vaughan (34) 29.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: A Ryan (23) R Matthews (14) 50. 2B Scr: A Crumpton (+1) M Horton (0) 43. A: J Beardsmore (12) 39. B: C Kirk (14) 41 cb. C: A Ryan (23) 41. Scr: M Horton (0) 38.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford Championship: White: A: T Rankine (9) 38 cb. B: J Clayton (17) 39 cb. C: K Coffey (24) 38. Scr: A Cornell (2) 35.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: Ambrose: J El Chah (16) D Totaro (14) B Chellingworth (11) P Tkachuk (19) 55.5. Scr: B Laing B Kusto R Jones J Morgan 62.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B Agg: M Reeve (+1) J Magsakay (6) 75. 2B Agg Scr: M Reeve J Magsakay 70. Div 1: M Cooke (9) 39. Div 2: R Gibb (22) 41.

TALLWOODS: Men: Stableford: 4B: R Giffin T Rees 45. B Melick B Munroe 45. R Giffin (29) 39.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: P Tzannes (16) G Velkou (36) 49. Scr: C Glenday H Glenday 42. Hcp: M Tucker (21) 44. A Scr: T Coroneo 40. 9-hole: M Dane (1) 16.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: B Bennett (28) 25.

TOUKLEY: Men: Stroke: Ambrose: M Fitzgerald G Murphy B Brown J Flaherty (8.5) 54.5.

TWIN CREEKS: Men: Stableford: A: C Hoang (12) 41. B: L Dowe (14) 38. C: T Hayek (21) 37.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: A Munro (23) P Henke (10) 47. 2B Scr: A Sutton N Taplin 43. A: P Hnke (10) 43. A Scr: A Sutton 40. B: D Crott (15) 44. B Scr: D Crott 30. C: X Chen (20) 39. C Scr: X Chen 20.

WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: C Nelson (4) D Farrugia (4) 46. C Steain (17) 39.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford: 2B Agg: M Sutton (27) R Isaacs (16) 68. Div 1: T Bettison (13) 37 cb. Div 2: W Toms (25) 37. Div 3: M Taylor (21) 35 cb. Div 4: G Thompson (29) 35.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: B Crossley (11) M Gray (4) 78. A: B Crossley (11) 42. B: P Jackson (16) 40. C: J Warren (27) 46.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email