NSW & ACT Daily Club Golf Results – 14 December 2019

ANTILL PARK: Medley: Stroke: Ambrose: M Davies (9) L Foley (21) B Davies (16) D Blacker (4) 51.75. Scr: A Sullivan L Snee G Richards J Richards 59. T Davis (6) J Warren (+4) N Warren (5) S Warren (4) 52.625. Scr: N Wood A Nicholls A Ray L Cox 59.

ASQUITH: Men: Stableford: A: B McGiffin (4) 39. B: P Olliver (16) 43. C: N Walker (21) 39 cb. A Scr: C Allen (2) 36. 4B Agg: M Harvey (2) N Walker (21) B Boyd (13) M Gallman (14) 115.

AVALON: Women: Stableford: 2B: C Thompson (27) K McManus (45) 46.

AVONDALE: Men: Stableford White: B Meers (26) 39. Stableford: A: R Gorczyca (11) 40. A Scr: C Fan 35. B: C Ridley (17) 37 cb. C: B Sears (20) 37 cb.

BALGOWLAH: Medley: Stableford: A: N McMurray (13) 41. B: M Tomchin (16) 42. C: B Colwell (24) 44.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: A: D Chardon (10) 42. B: P Barrett (13) 40. C: B Hannaford (23) 42. 2B: T Whiddon M Denton 47 cb. 2B Scr: D Sommerville L Hunt 41.

BARDWELL VAL LEY: Medley: Stableford: A Tringas (19) 42. 2B Agg: J Phillips (21) D O’Riordan (18) 75. Stroke: N Katholos (0) 61.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: L Ransom (30) 37. Men: A: K Carr (12) 40. B: I Gomez (18) 44. C: M Irwin (22) 41. 2B: T Chan (29) B Johnson (8) 51.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: N Woolmer (6) 38 cb. B: F Teghini (15) 39. C: D Savic (23) 38. Scr: N Woolmer 32 cb. Women: Div 1: H Touw (10) 39. Div 2: S Kercher (38) 43. Medley: 2B: A Mckinley (30) A Dias (29) 48.

BERMAGUI: Men: Stroke 4B: White: M Thomas (27) P Daykin (29) B Kenyon (36) W Buick (3) 54.62.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: S Wright (15) 44. A: R Lynch (12) 42. B: J Hourn (20) 43. C: L Morris (27) 40 cb. A Scr: T Cleary 31 cb.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: J Abbott (25) L Beard (21) 48 cb. A: W Russell (12) 42. B: D Watt (17) 38. C: R Briancourt (21) 40. Scr: C De La Mare 35 cb. Women: V Costello (22) 34.

BLACKHEATH: Medley: Stableford: R Allen (45) 44. Men: Scr: P Sebbens (6) 72.

BONDI: Men: Stableford: R Jensen (19) 37 cb.

BONNIE DOON: Medley: Par: A Scr: G Macris 36 up. A: C Carpis (9) 5 up. B: E Turner (16) 6 up. C: A Barrat (24) 4 up cb. D: D Duchen (34) 2 down.

BOWRAL: Men: Stroke: J Hobbs (19) 62.

BRIGHTON LAKES: Stroke: Ambrose: R Saare R Riley L Niko S Clarke 49.875.

CAMDEN: Women: Stableford: A: M Ross (15) 37. B: P Scutts (20) 34. C: W Hyndman (35) 38. 2B Multi: J Matheson (16) W Hyndman (35) 80. Men: A: S Taylor (9) 43. A Scr: D Cummins 38. B: B Ward (18) 43. B Scr: J Masters 29. C: R Clarke (21) 42 cb. C Scr: R Vickery 21. 2B Multi: B Ward (18) J Ward (17) 97. 2B Scr: C Banks G Matheson 65. Cup: B: B Ward (B Grade Summer Cup) (18) 43.

CAMMERAY: Men: Stableford: R Greenaway (19) 43. 2B: P Dixon (12) L Murray (28) 52. Women: L Murray (28) 40.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: G Smith (11) 42. A Scr: J McCarthy 35 cb. B: M Cochrane (19) 46. B Scr: A Davis 27 cb. C: P Dillon (26) 42 cb. C Scr: A Batcheldor 20 cb. 2B Agg: F Furlong (16) G Tanner (10) 79.

CARNARVON: Men: Stroke: Ambrose: W Russell K Reus B Moffatt C Boland (10) 54. Scr: S Moylan J Lind M Feng P Yoon 59.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: T Cruise (9) T Jones (12) 48. A: M Dawkins (7) 42. B: D Lewis (13) 42. C: J Baker (18) 43. 2B: R Nasso (19) J Barbara (7) 50. A: T Pagliaro (11) 41. B: M Tesoriero (12) 39. C: R Nasso (19) 43. 2B Scr: M Dawkins L Hobbs 40.

CASTLECOVE: Men: Stableford: A: L Jones (17) 43. B: B Rogers (28) 43 cb. Women: M Inverarity (23) 37.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford: A: B Gook (10) 41. B: M Geisler (14) 38. C: J Geisler (25) 39 cb. Women: A: B Willis (13) 33 cb.

CONCORD: Men: Stableford: A: R Ollerenshaw (3) 40. B: B Cummins (17) 41 cb. C: A Walker (20) 42. 2B: M Muir (21) R Brown (18) 49. Scr: J Phillips B Phillips 41. Hole in one: M Muir at 4th.

CROMER: Mxd: Stableford: L Jones (29) 43. A Scr: S Floyd 41. Medley: A Chapman (23) 40. A Scr: M Taylor 36.

CRONULLA: Men: Stableford: C Smith (32) 34 cb. Stroke: Ambrose: A: J La rge (12) A Hick (11) R Harris (6) S Robertson (24) 52.375. B: G West (20) M Jessop (22) D McHenry (18) B Taper (20) 56. A Scr: J Large A Hick R Harris S Robertson 59.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: D: C Larse D Larsen 50.  Scr: P Hilton B Timberlake 40. Div 1: C Larsen (13) 42. Div 2: P Lee (14) 43. Div 3: S Kim (23) 41. Scr: B Timberlake 35.

DUNHEVED: Men: Stableford: A: C Partridge (5) 39 cb. B: D Fuller (15) 42. C: D Goldfinch (16) 43. D: M Aspland (22) 41. Jnr: D Mingramm (25) 38.

EASTLAKE: Medley: Par: A: N Lim (6) 3 up. B: D Gagai (20) 4 up. C: S Hailes (28) 4 up. A Scr: P Donnelly 2 down.

ELANORA: Medley: Stroke: Ambrose: B Ditchfield (19) R Taylor (13) B Johnston (36) S Dalton (13) 55.875.

EVERGLADES: Men: Stableford Black: A: D Creese (9) 41. B: G Ryan (18) 42. C: J Spillard (24) 40 cb. D: M McMorrow (28) 44. A Scr: D Beer (3) 34 cb.

FORSTER: Men: Stableford: A: A Dormor (14) 43. A Scr: M Jackson 32 cb. B: P Goodw in (22) 41 cb. B Scr: K Stevens 24.

FOX HILLS: Men: Stableford: T Bruce (13) 48. K Ivory (33) 48. A Scr: J Skeet 38. K Booth 38. A: N Moana (10) 41. B: R James (15) 45. C: P Mitchell (26) 41 cb. D Pellegrin (25) 44.

GEORGES RIVER: Stroke: Ambrose: G Barlow (18) C Barlow (33) S Saunders (19) D Saunders (22) 55.5 cb.

GIBRALTAR: Medley: Stableford: A: D Chandler (9) 39. A Scr: W Knapp 33. B: J Jack (16) 41. B Scr: A Prophet 25. C: A Hayes (Highlands) (36) 40 cb. C Scr: P Naylor 18.

GLENMORE: Stroke: Ambrose: Div 1: M Mayers S Dowswell (1.5) 57.5. Div 1 Scr: R Hackett T De Wit 62.

GORDON: Men: Stroke: Ambrose: R Hicks I Annetts C Hort J Alexander 51.

GOSFORD: Men: Stableford: Trophy: A: R Marks (8) 41. B: K Kirwood (16) 41 cb. C: B Wilson (22) 43. D: C Miller (35) 41.

HAWKS NEST: Men: Par: A: B Williams (13) 5 up. B: P Henry (18) 6 up. C: B Green (22) 2 up.

HORIZONS: Men: Stableford: P Buckley (14) 40 cb. Women: P B rown (38) 44. Mxd: 2B: P Brown (38) K Grant (32) 52.

HOWLONG: Women: Stroke: D I’Anson (21) 72. Men: MM: A: P Redhead (12) 69. B: M Wegener (17) 66. C: P Packham (21) 70.

HURSTVILLE: Men: Stableford: A: K Moroney (13) 41 cb. B: J Duffy (15) 45. C: P DiMatteo (26) 46. Women: D Hanagan (24) 40.

JAMBEROO: Women: Stableford: J Anderson (17) 36. Men: A: G Seymour (7) 37. B: J Hammersley (16) 38. C: M O’Rourke (22) 36. D: D Curran (27) 33. T Murphy (15) 38.

KILLARA: Men: Stableford: A: S Hudson (10) 42. B: K Bowden (17) 40. C: M Gleecher (21) 39. 2B Multi: A: S Hudson (10) T Rocks (13) 81. A Scr: J Mare B Finfer 69. Women: J Crichton (3) 34.

KOGARAH: Men: Stroke: Ambrose: Div 1: C Masters (6) J Goodwin (15) W Hurworth (8) G Moloney (11) 40.8. Div 2: A Patience (8) C Doyle (13) J Armstrong (18) G Jones (14) 42.5. Div 3: C Cooper (32) R McAuley (21) A Lang (5) J Quill (20) 43.9. Scr: M Butler D Axford R Davis J Woolley 44 cb.

LAKESIDE: Stableford: 2B Agg: S Walda (5) A Kumar (15) 76. Scr: T Winders (5) D James (4) 63. A: D Theunissen (5) 40. B: D Milles (13) 42 cb. C: S Brown (27) 40.

LANE COVE: Mxd: Stableford: W Blair (26) 41. Team Multi: D Duncan (11) W Cheung (24) F Hurford (33) 244.

LEONAY: Men: Stableford: A: J Borg (10) 40 cb. B: W Chin nam (15) 41. C: M Vanderham (18) 47. D: S Malesavic (23) 42. 2B: W Kwasnik (18) G Denny (17) 49. Scr: D Turner K Geyer 39.

LIVERPOOL: Men: Stableford: A: D Logan (8) 40 cb. B: T Young (18) 43 cb. C: T Lowe (29) 41.

LONG REEF: Men: Stableford: A: D Bradstreet (12) 43. B: B Nicholls (17) 42. C: B Knight (26) 42. A Scr: M Saad 40. Women: J Bowen (2) 35. 2B: T Holley (4) B Knight (26) 51.

LYNWOOD: Men: Stroke: Ambrose: Div 1: S Haroon L Bowen S Blair V August 55.375. Div 1 Scr: S Nelson B Ellam I McLennan G Shepherd 60. Medley: M Oechsle J Smith C St-Vincent J Oechsle 56.25.

MACARTHUR GRANGE: Stableford: A: W Nealon (9) 41. B: E Wulff (14) 42. C: K Johnson (21) 44. 2B Multi: J Issa (16) E Paton (13) 94.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stroke: Medal D ec: Div 1: T Foreman (11) 66 cb. Div 2: C Aldrick (23) 64.

MANLY: Medley: Stroke: Ambrose: A Spanos A Lyons-Davis B Herring S Anderson 54.875. P Wilkins (PM) D Sisson R Gobee G Noritis 53.75.

MARRICKVILLE: Men: Stroke: Ambrose: S Katrakilis J Sukkar M Nance M Ribarovski (7.375) 40.625. Scr: C Nikolaou H Mulholland J Starr 47. Hole in one: C Nikolaou at 1st.

MASSEY PARK: Men: Par: 4B: A Mathews (26) S Morley (17) 12 up.

MONA VALE: Men: Stableford: L Magyar (13) 42 cb. 2B Agg: M Tuinman (10) A Munro (scr) 80. Scr: M Tuinman A Munro 70. Stableford Yellow: H Grant (36) 38. Stableford: 2B Agg: H Grant (36) P Elphinstone (35) 74.

MONASH: Men: Stableford: A: G Howe (7) 40 cb. B: S Dawson (18) 39 cb. C: R Rashbrook (24) 38. Stableford White: V Sacco (30) 35. Stableford: Split Six: Div 1: D Rosa (18) D Mckinnon (13) 68. Div 2: J Lloyd (11) D Mulligan (36) 66. 2B Scr: E Clugston M Eksteen 39.

MOORE PARK: Mxd: Stableford: B Morris (9) 45. 4 B: C Ryan (16) K Horton (25) 47. Scr: M Tey S Graham 40.

MOSS VALE: Medley: Stableford: Irish Team: P Curley (13) R Hoskings (7) A Hollis (18) D Hussey (7) 91. D Backhouse (13) 39.

MT BROUGHTON: Men: Stroke: Medal Dec: R Lopich 66.

MUIRFIELD: Medley: Par: A: J Nettleton (11) 5 up. B: J Craig (15) 6 up cb. C: D Burgess (31) 5 up cb. 2B: P Ryan (15) H Dawkins (16) 10 up cb. Hole in one: A Maitland at 9th.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford: A: M Warren (8) 35. B: G Wilkes (12) 37. C: C Grant (18) 18. Women: A: J Benbow (20) 36.

NELSON BAY: Par: A: J Gascoigne (14) 4 up cb. B: D Petith (20) 6 up. C: S Wilson (25) 7 up. A: P Sutton (14) 4 up cb. B: B Pobje (19) 5 up. C: I McElwain (28) 4 up.

NEWCASTLE: Stableford: A: M Orchard 41. A Scr: M Orchard 35. B: E Burns 35 cb. C: R Stone 40 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Irish Team: I Ray (14) A Condon (30) F Sinclair (29) B Cummerford (21) 94. A: C Sedler (9) 42. B: S Skala (17) 42. C: D Sellar (27) 44. D: R Taylor (29) 39.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: P Pannozzo (Ryde-Parra) (12) 43. B: P Lewis (1 4) 42. C: V Lloyd (27) 46. A Scr: P Pannozzo (Ryde-Parra) 31. Women: L Wright (37) 40.

NSW: Medley: Stableford: Trophy: R Gallop (21) A Reay (18) 48 cb. Men: Cup: P Warwick (13) T Warwick (5) 47. Medley: 4B: K Alexander (12) D Maxwell (21) 46.

OATLANDS: Men: Stableford: A: M Stevens (8) 42. B: D Peet (24) 45. A Scr: N Nakhoul 37. Women: J Hahn (35) 38. Medley: 4B: D Peet (24) I Harrison (22) 49.

PALM BEACH: Men: Stableford: A: J Whitehead (11) 43. B: K Neilson (13) 39. C: R Gee (25) 42. D: W Fell (33) 41.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: Cup: D Maguire (1) 44. A: G Parrett (8) 42. B: J Williams (17) 42. C: L Wilson (27) 42. Scr: D Maguire 43.

PENRITH: Men: Stableford: 2B Agg: S Perkins (8) J Reason (25) 86. Scr: C Murray B Murray 67. A: G Sales (9) 47. B: D Harkin (14) 43. C: J Corbett (29) 45.

PYMBLE: Mxd: Stableford: Irish Team: C Fiadino (0) J Fiadino (12) J Mcfadden (5) S Gibson (8) 96.

RANDWICK: Men: Stroke: Medal Oc t: C: M Ramsden (19) 61. Medal Nov: C: R Robson (20) 61. Stableford: 2B Multi: M Ardler (8) F Squadrito (11) 82. A: F Squadrito (11) 39. B: B Longbottom (13) 42. C: T Murray (21) 35. Scr: B Pardey 33.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: B Ward (1) 41 cb. B: M Rosadhie (19) 44. C: M Hend (27) 42.

RICH RIVER: Women: Stableford: East: M Aitken (19) 38. Men: Stableford Cup: Black: A/Medal: K Ardley (1) 43. B: R Branch (16) 39. C: C Peterson (23) 40.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 4B Agg: I Delaney (17) A Murdoch (16) T Ritchie (21) A Hamilton (20) 130. Scr: T Garrick R Baker R Plummer R Brennan-Horley 87. Men: A: R Baker (13) 42 cb. B: D Little (18) 38. C: A Hamilton (20) 41. Stableford Green: V Khanna (21) 40. Women: Stableford: S Robertson (42) 36.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford: 4B: Championship: R Helene (11) D Calver (25) 49. Women: D Griffin (36) C Thomson (25) 44. Centenary: V Hegarty (28) 41.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: J McCraith (8) 42. A Scr: M Farr 33. B: B Laing (16) 41. C: M Shanley (19) 38. D: J Campo (25) 41. 2B: J Campo (25) A Don (13) 48.

SEFTON: Men: Stableford: A: D Maytom (9) 41. B: D Kassis (15) 37 cb.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: Ambrose: C Leigh C Stolz (3.50) 61.50. Men: K Coope P Botting (5.50) 60.50.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B Agg: P Catlow (27) P Herrick (22) 76. A: A Jacobs (4) 41. B: M Clinch (17) 42. C: G Montgomery (29) 39. A Scr: D Bond 34. Div 1: G Hughes (21) 39.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford: A: G Fletcher (11) 41. B: C Jackson (14) 41. C: J Keane (27) 43. Scr: J Scruse 38. 2B: J Keane (27) E Balila (17) 49. Stableford Gold: J McEntee (28) 38 cb. 2B: W Kilcran (21) P Fraser (35) 46. Stableford: Scr: M Nocera J Krzyszczak 43.

STONECUTTERS RIDGE: Men: Stroke: Ambrose: A: S Taylor (19) B Taylor (18) R Longridge (31) D Williams (0) 53.5. A Scr: M Savage M Taylor T Ostier R Hall 55.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: K Weymark C Fallon 53. Scr: J Fanning J Floridia 43. Div 1: D Ronchetti (10) 43. Div 2: R Mustillo (18) 40. Div 3: W Browne (20) 43.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: Trophy: S Knight (9) 40.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: A Brown (12) 44. B: R Greenwood (13) 43. C: B Coombs (21) 41. A Scr: D Gillard 36.

THE COAST: Men: Stableford: A: S Mcfadyen (13) 41. A Scr: C Matthews 31. B: R Sharland (17) 40. B Scr: B Thornton 26. C: A Reynolds (22) 44. C Scr: P Stout 24. Div 1: C Farr-Jones .

THE LAKES: Medley: Stableford: 2B: M Stynes (27) R Birrel (9) 49. Scr: J Boys V Clark 38. 9-hole: J Zeime (3) 18.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: A: W Kain (8) 41. B: G Laing (17) 42 cb. C: B Erskine (31) 44.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: G Wilcock J Wilcock 48. Scr: S Eaton S Walker 39. A: M Bolger (10) 41. B: T Preston (14) 42. C: J Dooner (22) 41 cb. Women: C Chin (4) 38.

TUNCURRY: Men: Stableford: A: P Stokes (13) 39. A Scr: A Syme 32. B: B Stait (16) 38. B Scr: B Carpenter 21.

TWIN CREEKS: Men: Par Gold: A: C Bonovas (5) 4 up cb. A Scr: J Glasheen 36 up cb. B: J Chung (16) 3 up . B Scr: K Neat 25 up cb. C: P Fittler (20) 5 up. C Scr: E Kim 19 up. Mxd: 2B: M Milosevic (13) T Chillingworth (16) 10 up. Women: Green: D Borg (21) 5 up.

WAKEHURST: Men: Stableford: A: M Leggett (10) 42. A Scr: A Sutton (-2) 41. B: J Lee (19) 42. B Scr: P Brown (13) 26. C: M Allison (32) 43. C Scr: K Timms (21) 20. Women: C Wright (13) 33. Mxd: 2B: M Allison (32) 49. A Mercer (14) . A Scr: S Hartman (4) A Sutton (-2) 43.

WALLACIA: Mxd: Stroke: Ambrose: C Hoppe N Hoppe K Cheam R Browning (12.5) 56.5. Men: S Lear B Hillhouse J Pagett snr J Pagett (5.625) 53.375. Scr: R Lee S Dawson C Holmes M Holmes 60.

WARRINGAH: Mxd: Stableford: 2B: G Short (20) S Gosling (20) 48 cb. A: J Benbow (8) 39 cb. B: C Sweeting (17) 40. C: G Short (20) 43. D: J Tierney (31) 40. Scr: F Allan (3) 36.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: R Scott (21) 40 cb. A Scr: B Djura 73. 2B: L McCracken (26) G Harris (15) 48.

WINDSOR: Men: Stableford: 2B: Div 1: R Vigar (23) R Cruickshank (19) 80. A Scr: D Osborne C Shaw 37 cb. A: G Dobson (10) 38. B: S Paris (17) 42. C: B Wallace (24) 37 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stableford: Div 1: N Gill (14) 40. Div 2: A Lynch (20) 39 cb. Div 3: J Murray (25) 43. 2B: A Lynch (20) T Kinsella (22) 50.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: M Rugless (5) 41. B: D Jenner (15) 43. C: W Gates (20) 41. Scr: G Soames 35.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: White: A: V Slattery (10) 42. B: R Adkins (19) 45. C: T Rice (22) 44. Murray: A: P Taylor (19) 40. Women: A: C Wilson (27) 38. B: K Hunter (33) 43.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Close Menu