NSW & ACT Daily Club Golf Results – 8 December 2019

Follow Us

Recent Posts

JUNIOR PENNANT: Grand Final: Asquith 5 bt Manly 1.

ENCOURAGE SHIELD: Grand Final: Lynwood 4-1/2 bt Northbridge 1-1/2.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: K Choi (36) D Lee (26) 80. Mxd: A King (25) D Campbell (19) 73. Men: Div 1: S Jenkins (14) 38 cb. Div 2: D Lee (26) 41. Women: F Liu (27) 35.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: G Dedes R Battegazzore 47 cb. 2B Scr: N Hill J Colella 40. Men: A: A Booth (2) 36 cb. B: M Mitchell (14) 38 cb. C: R Battegazzore (27) 39 cb. Women: A Asawa (22) 35 cb.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: D Bowman (18) 35.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: 2B: J Griffiths (25) G Griffiths (27) 49 cb. L Thomas (20) 43.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: C Cox (27) R Cox (28) 51. A: N Willis (16) 38. B: A Chee (23) 43. Scr: R Loewenthal 32. Women: T Harding (36) 39.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: A: D Walker (7) 40. B: G Fernley (19) 44. C: J Galluzzo (34) 43. Team: B Stevanoski (16) J Abihanna (24) D Tawadros (24) J Doueihi (14) 97. Mxd: A Loveday (15) 41. Women: B Rennie (29) 47. Mxd Team: S Chounding (36) A Rennie (10) B Rennie (29) M Kinchin (42) 96.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: K Hartman (31) M Williams (17) 75. Hcp: S Kepreotis (24) 42. Scr: C De la mare 34.

BLACKHEATH: Medley: Stableford Challenge: Black: J Walden (+2) 39.

BONDI: Men: Stableford: L Deane (17) 36. Stroke: Singles KO f: L Furlong bt G Hanniffy 2-1.

BONNIE DOON: Women: Stableford: K Smith (20) 39. Medley: White: A: Z Abdallaoui (11) 42. B: T Hales (13) 40. C: R Lesmana (21) 39 cb. Scr: B Freeman (5) 35.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B: T Johnston (19) W Chardcharoen (10) 52. White: A: W Chardcharoen (10) 40. B: T Johnston (19) 44. C: P Byrne (27) 44. Women: Stroke: E Hamilton (24) 70.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: F Poillo (11) T Varley (12) 43. Div 2: W Jarvis (12) S Saba (20) 50. Scr: T Curic (6) K Ferry (5) 35. A: F Pello (11) 37. B: Z Marsh (13) 43. C: S Saba (20) 44. Women: G Maloney (28) 39.

CAMMERAY: Men: Stableford: M Bulloch (12) 38. Women: P Puskar (26) 40.

CARNARVON: Men: Stableford 2B Agg: White: J Karam (15) G Boulous (19) 83. 2B Agg Scr: M Lee J Park 56. Mxd: N Yeob (12) M Lee (12) 77. Women: E Choi (18) H Chung (20) 72. Men: White: A: P Mace (11) 40 cb. B: A Kang (14) 43. C: C Phillips (30) 40. Women: Div 1: H Lee (14) 34. Div 2: E Choi (18) 39. Div 3: B Lynch (29) 36.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: J Farnham (7) J Farnham (42) 51 cb. Men: J Farnham (7) 38 cb. G Weber (14) 40. K Namkoong (19) 42. Women: J Farnham (42) 47. Medley: PM 2B: D Kim (15) A Kim (16) 47. Men: A Kim (16) 41. Women: J Power (22) 40. Scr: H Wilde (+1) M Tant (27) 41.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: 2B: J Corcoran A Ellero 46. T Savage (9) 42. K Turnbull (26) 38.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford White: A: P Wisniewski (19) 38.

CONCORD: Medley: Stableford: 4B: M Gent R Gent 46. 2B: G Holbrook (31) C Jackson (14) 49. Men: L Tam (14) 41. Women: C Lane (17) 36.

CROMER: Men: Stableford: 2B: S Wight (21) D Whitehead (15) 48. Medley: T Hickey (20) S Hi ckey (20) 43. A Mouat (28) 42.

CRONULLA: Mxd: Stableford: 4B: L Taylforth (35) G Taylforth (27) 44. Men: C Molla (34) 46. Scr: D Weigand (0) 33. Women: N Haines (6) 39.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: J Kim S Kim 50. Scr: E Morozoff J McLean 39. Men: Div 1: E Morozoff (5) 41. Div 2: M Hill (17) 38. Div 3: J Kim (24) 41. Scr: J Madeleine 34. Women: S Flutey (36) 42.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: J Clarke (-3) A Baker (3) 45 cb. A Caraway (23) 41. Scr: J Clarke (-3) 40. Mxd: 2B: J Cattell (38) G Burke (28) 49. Women: T Williams (36) 38 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford Split Six: White: A: G A Campbell (5) G Campbell (15) 69. Div 1: C Maguire (16) M Flynn (13) 68. A: G McGlynn (+1) 38. B: R Salter (14) 41. C: P Emder (28) 41. Scr: B Zee (3) 35.

ELANORA: Medley: Stableford 4B: White: C Hodgkinson (37) J Hodgkinson (20) 47. Men: N Rodgers (18) 41. Women: P Boulton (33) 40. Hole in one: M Broadfoot at 7th.

EVERGLADES: Mxd: Stablef ord 2B: Black: R Pickering (30) D O’Sullivan (21) 46. Men: Div 1: B Edwards (26) B Gregory (31) 49. A: B Schonkala (8) 39 cb. B: B Gregory (31) 40. Women:2B:   Shaw (16) G Clune (14) 48. T Shaw (16) 40.

FINLEY: Medley: Stableford: T McCaw 38.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: B O’Connor (8) 38. B: Y Kim (14) 39 cb. C: J Farrell (21) 41. Women: S McGinley (24) 33.

GORDON: Mxd: Stableford: 2B Agg: S Davis (20) M Mullins (26) 83. R Yates (19) 43.

GOSFORD: Men: Stableford Trophy: White: P Martin 41 cb. Women: S Asken (13) 39.

HAWKS NEST: Men: Stableford: A Lucas (30) 39. Women: A Laurence (21) 35.

HOWLONG: Men: Stableford: A: T Merritt (0) 40. B: N Brown (14) 38. C: P Griffths (23) 39. A: D Nemeth (13) 42. B: G Kent (15) 43. A: S Rohrich (6) 42. B: R Petty (25) 40. Women: A: B Powell (14) 37. B: S Nicolson (26) 35. K Gillespie (38) 42.

JAMBEROO: Men: Stroke: Medal Dec: A: A Ball (13) 64. B: G Eagleton (17) 63. C: M Rodgers (23) 68. D: D Curran (27) 72. G Eagleton (17) 63. Women: Stableford: J Anderson (17) 31.

KAREELA: Mxd: Stableford: Team: D Kerr N Maughan T Payn L Beardsley 110. Men: N Jones 41. Women: C Jones 37.

KILLARA: Mxd: Stableford: M Tallentire (27) 41 cb. H Roberts (25) 41. D Bain (2 4) J Setright (21) 47 cb.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: H Fletcher (12) I Robertson (31) 75. H Fletcher (12) 40.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: T Mesiti (18) G Melita (23) 52. 2B Scr: G Richards P Schroeder 39. A: H Doan (10) 43. B: S Lee (16) 39 cb. C: L Woh (20) 41. Women: K Le-Campanaro (29) 39.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: R Conway D Lynch. Mxd: K Sloane S Sloane. Men: Y Yoshino (20) 44. Women: K Sloane (14) 40.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B Agg: White: A: J Goldhagen (4) 38. B: L Swindells (32) 40. Scr: S King (2) 34.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Gentsome: Black: M Millyard (6) 36 cb.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Multi: H Hindmarch (32) D Croft (11) 85. H Hindmarch (32) 42.

MAGENTA SHORES: Mxd: Stableford: S Wilkinson (16) 37 cb.

MANLY: Medley: Stableford: 2B: T Carter (27) C Gibbons (36) 49 cb. Men: White: A: J Gregory (9) 39. B: J Brewer (17) 43. C: M Liira (26) 40. Women: S Se nnett (36) 38 cb. Men: 9-hole: White: T Staunton (36) 21 cb. Women: D Darragh (32) 24.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: G Varcoe (14) 39 cb. Scr: D Jones 32 cb.

MASSEY PARK: Medley: Par: 4B: A Pentony (21) W Blake (30) 10 up.

MONA VALE: Men: Stableford: M Jones (22) 43 cb. Women: A Vickers (20) 39.

MONASH: Men: Stableford: 2B: D Craig (36) S Simpson (18) 71. Mxd: J Farrow (27) W Farrow (17) 71. 2B Scr: A Eksteen M Eksteen 34. Men: J Miller (27) 42. Women: S Malchin-Barford (39) 39.

MOORE PARK: Mxd: Stableford: 4B: A Sanpasiri (12) K Siriruangsanti (21) 49 cb. 4B Scr: R Brown E Kim 37. Men: White: A Sanpasiri (12) 42.

MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: P Song (23) J Kim (18) 46 cb. Mxd: L Waldron (18) M Shea (31)  45 cb. Women: A Pile (27) A Kim (18) 47. Men: J Teelow (12) 40 cb. Women: A Pile (27) 41.

MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford Gold: A: L Merritt (3) 38. B: G Armsden (26) 43.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: D Parsons (32) S Kitchen (25) 52. Mxd: C Chang (9) J Chang (19) 51. Women: M Anderson (32) A Arathoon (21) 46. Men: A: G Coary (12) 40. B: T Woodley (19) 42. C: W Scutts (23) 40. D: M Bow (33) 43. Women: Div 1: A Arathoon (21) 38. Div 2: J Kim (33) 38.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: C Tony (24) L Domingue (15) 50. D Deng (28) 45.

NOWRA: Medley: Stroke: A: J Underwood (12) 61. A Scr: J Francis 65. B: M Kable (16) 62. B Scr: M Kable 78. C: N Rosskelly (24) 65 cb. C Scr: G Isedale 87.

NSW: Medley: Stableford: C Cannole (6) 37. White: K Lamb (13) 40. Stableford: L Trollip (9) 38. Scr: A Rachid 30 cb. 2B: K Lamb (13) L Tran-Thu (13) 48. Women: S Goldschmidt (32) 36. Jnr: M Di Natale (4) 75 cb.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: A Standfield (26) S Wolrige (39) 51. Men: White: W Seabrook (6) 40. Women: Yellow: L Gyzen (7) 42.

PALM BEACH: Mxd: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: S Gillespie (7) M Gee (26) 122.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: B Charles (45) W Abrahams (26) 46 cb. Men: White: J Underwood (9) 39. Women: A Maguire (14) 39.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: A Stewart (28) Z Stewart (21) 49. Men: D Van der Poorten (17) 41. Women: J Stoel (34) 39. K Read (36) 41 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: G Wilkinson (14) 41. Div 2: P Shanahan (24) 40. Scr: S Todd 30 cb. Stroke: C’ship: S Todd bt M Todd.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: M Madgwick (15) R Pelaez (7) 48 cb. Div 1: K Isherwood (11) 40. Div 2: R Mech (34) 39 cb.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: T Wilson (45) R Wilson (25) 47. Men: White: A: L Chan (18) 39. B: R Wilson (25) 41. Green: G Walsh (22) 39. Women: S Simon (25) 37. Mxd: Stroke: Ambrose: B Angus (13) C Angus (18) C Ridley (15) L Miller (11) 48.875.

ROSNAY: Mxd: Stableford: 2B Multi: A: M Field (27) N Soleas (19) 52. Div 1: M Field (27) 25. Medley: PM 2B Multi: E Hines (22) P Major (17) 74. Scr: I Hoy C Hagarty 49. Div 1: T Field (8) 44. Div 2: N Soleas (19) 39.

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford: Championship: T Mahon y (20) 43. L Deegan (11) 37.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: W Symonds (33) P Symonds (25) 52. Mxd: 2B: G Liu (39) F Liu (18) 46 cb. Men: P Symonds (25) 41. Women: G Liu (39) 38. Scr: G Sully 32.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: A: W Allison (9) 40. B: S Sommerlad (17) 40. C: D Hodge (28) 40.

ST GEORGES BASIN: Men: Stroke Medal Dec: Black: A: B Watkins (9) 63. B: M Blanch (17) 66. C: R Flemons (20) 66. A Scr: D Mayer (3) 75. B Scr: R Gardner (13) 80. C Scr: M Lang (22) 90.

ST. MICHAEL’S: Medley: Stableford: 2B Agg: F Jones (11) D Cutrupi (12) 74 cb. A: W Wang (+1) 39. B: S Reidy (13) 40. C: A Spencer (21) 37. Scr: W Wang 40. Gold: R Peterson (24) 37. Women: H Williams (15) 34.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford Split Six: White: P Lupton (17) G Biggs (10) 67. A: G Biggs (10) 41. B: A Kim (16) 41. C: I Murray (22) 38. Women: D Patton (18) 37 cb.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: D Mcandrew (22) P Fong (28) 50. Men: P Meyer (10) 42. Women: R Kim (30) 35. Medley: Hole in one: C Noh at 2nd.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: M Farrow (6) 71 cb. S Bennett (Tuncurry 9) 71. B: B Livermore (23) 72. F Sharpe (22) 74 cb. Red Div 1: D New (20) 74 cb. J Sibbons (21) 74. Div 2: M Challis (34) 79. M Melick (34) 91.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B Multi: M Stephan (23) J Bradshaw (32) 75. J Gibson (20) 37.

THE AUSTRALIAN: Australian Open Round 4: (a-denotes amateur, par-71): 269: Matt Jones (AUS) 67 65 68 69; 270: Louis Oosthuizen (RSA) 68 66 70 66; 275: Takumi Kanaya (a-JPN) 65 69 70 71, Aaron Pike (AUS) 71 66 69 69; 276: Paul Casey (ENG) 68 65 71 72, Cameron Tringale (USA) 69 65 69 73, Greg Chalmers (AUS) 71 68 70 67, Denzel Ieremia (NZL) 69 65 71 71, Chun-An Yu (a-TPE) 65 70 74 67; 277: Marc Leishman (AUS) 69 67 70 71, Jamie Arnold (AUS) 70 71 64 72, Deyen Lawson (AUS) 72 65 74 66; 278: Jason Scrivener (AUS) 68 71 68 71, Richard Green (AUS) 72 67 68 71; 279: Shae Wools-Cobb (AUS) 69 65 72 73.

THE COAST: Stableford White: G Grainger (22) 40. A Ogane 33. Medley Team: P Kham (30) M Goetz E Thedore (18) S Royds 52. Father/Son Trophy: N Leitch L Leitch 74. Stableford 9-hole: White: K Lum (22) 20.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: B Peterson (17) K Trenordan (5) 48. Scr: C Collie J Murphy 39. C Commens (17) 41. 4B: D Deverich (8) C Souza (27) 44. Scr: A Deverich D Deverich 28. M Ellison (14) 37. Women: 4B: L Smith (28) S Clark (17) 45 cb.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: N Miller (5) N Chaplain (21) 49. Medley: G Rearden (15) J Rearden (30) 46. Men: Div 1: N Miller ( 5) 41. Div 2: B Miller (24) 41. Women: J Rearden (30) 38.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B Agg: Gold: K Neat (14) C Bonovas (6) 77 cb. Men: A: C Bonovas (6) 42. A Scr: J Tolomeo (1) 36. B: A Crestani (17) 39. C: M Pellen (23) 43. C Scr: P Anderson (21) 16. Hole in one: J Tolomeo at 6th. Women: Green: L Dowe (41) 39.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: D Wongsoong (25) A Martin (24) 50. Men: A: R McDougall (19) 40. B: L Dening (23) 39. Women: D Wongsoong (25) 46.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: C Mclaughlin (26) C Thorton (24) 49. Men: A: G Banks (18) 35. B: M Jackson (21) 37. Women: M King (26) 37 cb.

WOOLGOOLGA: Men: Stroke: A: A Hart (1) 73. A Scr: A Hart 74. B: J Penson (19) 72. B Scr: N Power 90. C: J Woods (27) 66. C Scr: J Stewart 92.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B Agg: White: D Ragg (13) G Ruebner (18) 77. Div 1: D Ragg (13) 40. Div 2: B Green (19) 43. Div 3: J Tarszisz (26) 42. Women: S Britton (22) 35.

WOOLOOWARE: Men: Sta bleford: P Duke (11) 40. Women: S Moulang (19) 35.

WYONG: Men: Stableford: 2B: C Pickles (34) J Chauncey (24) 52. Mxd: D Connolly-Jackson (34) K Connolly-Jackson (35) 49. Men: Div 1: B Swift (12) 41 cb. Div 2: B Perkins (17) 45. Women: S Rapmund (13) 38.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: M Currie (20) 40. Women: M Old (23) 37.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email