NSW & ACT Daily Club Golf Results – 27 November 2019

AVALON: Women: Stableford: J Duggan (38) 36.

BALGOWLAH: Men: Stableford White: A: D Hill (12) 41. B: M Dyer (21) 40. C: L Johnson (34) 41. Women: A: P Pashley (27) 38. B: L Isherwood (35) 34.

BANKSTOWN: Men: Stableford 2B: Black: G Antonjuk (13) G Holmes (22) 48. 2B Scr: G Wood S Luke 41. A: C Riley (3) 41. B: G Helm (15) 39. C: J Chae (35) 41.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: N Armstrong (18) 38.

BAYVIEW: Men: Stableford 2B: Black: R Chippendale (22) T Watts (19) 48 cb. A: D Jeffery (9) 41. B: T Watts (19) 41. C: R Murphy (20) 39. Scr: R Jones 34. White: S Menzies (29) 39 cb.

BERMAGUI: Women: Stableford: N Heddles (39) 35.

BEVERLEY PARK: Men: Par: 2B: P Eldridge (20) P Teskey (26) 12 up cb. Scr: D Walker G Butler 1 down. M Sullivan (17) 10 up. A: R Landers (10) 3 up. B: B McDonald (20) 6 up. C: T McCabe (27) 5 up.

BEXLEY: Men: Stableford: 2B Agg: A Scali (19) J Loye (Woollahra14) 74. 2B Scr: G Hef fernan G Mitchell 51. A: M Henley (3) 37 cb. B: K Lewis (15) 37 cb. C: S Donnellan (27) 38.

BLACKHEATH: Men: Stableford 2B: Black: S Brown (12) L Manning (16) 48. L Manning (16) 45.

BONDI: Men: Stableford: C Moore (30) 42.

BONNIE DOON: Men: Stableford White: A: S Hayes (11) 39. B: R Marples (14) 42. C: A Ferraro (20) 39. D: D Duchen (34) 41. Scr: A Yeung 32.

BOWRAL: Men: Stableford: D Neale (20) 39.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: J Graham (3) T Marlin (4) 45. Div 2: M Goldthorpe (14) W Tien See (19) 47. Scr: M Dowd D Attard 39. A: J Graham (3) 41. B: M Goldthorpe (14) 41. C: J Greig (25) 39.

CAMDEN: Women: Stroke: Ambrose: J Page S Chapman 60.25.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B Agg: M Montgomery (8) B Bateman (34) 80. M Montgomery (8) 41 cb.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 2B: R Clough S Lendon 48. A: C Francis (9) 39. B: D Wheatley (16) 38 cb. C: R Clough (20) 42. Scr: G Dalzell (4) 33 cb.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: J McBlane (12) J Threlfo (20) 46. A: J Kim (12) 36. B: I Lee (19) 39. C: D Jennings (Massey Park 26) 34 cb.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: M Williams (25) B McLean (20) 78. A: G Banting (10) 38. B: B Gilmour (17) 42. C: G Jones (24) 42. PM 2B Agg: R Williams (10) P Dinnerville (13) 73 cb. A: R Williams (10) 39. B: J Clarkson (17) 42. C: S O’Rourke (19) 38 cb. 2B Agg Scr: B Lambert R Lambert 61 cb.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: G Wightman (23) I Jagelman (29) 52. A: S Falcon (9) 42. B: G Purcell (17) 40. C: G Wightman (23) 46.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: C Crawford (23) 38. B: S Herbison (29) 37.

CONCORD: Men: Stableford 2B: White: S Sykes (9) N Poynting (6) 44. 2B Scr: D Sullivan (8) M Thomas (+2) 38. A: N Poynting (6) 36 cb. B: B Reid (17) 36 cb. C: A Di Monte (19) 38 cb. Gold: J Cullen (29) 37.

COROWA: Women: Par: A: K Cunningham (19) 4 up. B: K Alexander (26) 2 up.

CROMER: Men: Stableford: Div 1: S Floyd (2) 39 cb. Div 2: G Treasure (20) 39. Scr: S Floyd 37. PM: P Reber (30) 42 cb. Scr: J Ponder 32.

CRONULLA: Women: Stableford: Tea m: H Primmer (37) J Sattar (28) S McAuliffe (11) C Adams (33) 92. Scr: J Thuge (6) D Rann (7) S Wilson (14) J Parton (17) 67.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: J Flood Y Jung 51. Scr: P Starc I Pemble 36. Div 1: S Timeus (15) 40 cb. Div 2: H Ju (18) 41. Div 3: C Jwa (27) 46. Scr: I Pemble 34.

DENILIQUIN: Medley: Stableford: A: R Pogonowski (9) 38. B: S Phillips (25) 43.

DUNHEVED: Veteran Medley: Stableford: 2B Agg: D Timms (28) P Packer (21) 76. A: W Beard (13) 41. B: B Pillay (21) 40. C: S Lemonakis (28) 43.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: M Todd (4) 39. B: A Giallussi (14) 38. C: T Philip (28) 35. Scr: A Michelson (1) 37.

ELANORA: Women: Stableford: Team: J Austin (25) J Hookway (31) D Bradhurst (23) S Magarey (13) 41.

EVERGLADES: Men: Stableford: A: A Lamaro (11) 38. B: M Wilson (13) 41. C: P Toohey (23) 39 cb. D: D Gordon (28) 40 cb. Hole in one: D Cunningham at 4th.

FORSTER: Men: Stableford White: A: A May (8) 39. A Scr: T Reed (3) 35. B: R Reece (21) 40. B Scr: B Batton (16) 23. C: R Smith (24) 39. C Scr: L Morabito (28) 14.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B Multi: A Lancaster (31) T Jackson (24) 97. Div 1: W Kelly (9) 39. Div 2: A Lancaster (31) 43.

GIBRALTAR: Medley: Par: C Schofield (34) 7 up.

GOSFORD: Men: Stroke: Trophy: A: M Ballard (+3) 67. B: R Tuckerman (14) 69. C: N Fenning (22) 67. D: A Palasty (32) 71.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: R Hofmeier (14) 40. B: C Henry (22) 39. C: F Lawrence (30) 38 cb. Women: J Fisher (35) 41.

HAWKS NEST: Mxd: Stableford: 2B: R Keen S Brown 47. Men: A: S Brown (17) 41. B: P Bernadin (19) 43. Women: S McDonald (26) 35.

HIGHLANDS: Medley: Stableford: B Helps (29) 41.

HORIZONS: Men: Stableford: E Parish (20) 41. Women: S Schick (45) 42.

HOWLONG: Women: Stableford: A: L Plunket (22) 38. B: G McCarthy (34) 43. 9-hole: C Ericson (28) 14.

JAMBEROO: Men: Stableford White: M Bartlett (23) 41. D Thompson (18) 40. S Irvine (21) 37. P Tucker (17) 37.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Agg: I Colley D Leeson 77 cb. A: J Carroll (14) 40. B: J Sullings (21) 41 cb . C: P Talbot (27) 41 cb. Scr: G Stone (5) 31.

KILLARA: Men: Stableford: 2B: I Anderson (16) D Fox (5) 46. Scr: T Wray G Hohnen 38. A: D Fox (5) 41. B: A Leyten (18) 41 cb. C: H Wigham (24) 41.

KOGARAH: Men: Stableford 2B: White: M Kefford (27) C West (25) 46. A: D Axford (3) 36 cb. B: A Pearsall (14) 38 cb. C: C West (25) 39. Scr: D Gallegher 37. Veteran: C West (25) 39.

KOOINDAH WATERS: Women: Stableford: M Davies (44) 37.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: F Hurford (34) P Kennedy (17) 72. P Kelly (11) 41. Hole in one: F Hurford at 4th.

LEURA: Medley: Stableford 2B Multi: White: A Crowther (8) J Bednarski (22) 77. A Crowther (8) 39 cb. F Palmer (19) 39. C Moore (16) 38.

LIVERPOOL: Women: Stableford: E Ryu (12) 35. Matchplay: B Jang (15) bt S Kim (13) 3-2.

LONG REEF: Men: Stroke: A: G Turner (6) 65. B: C Montgomery (16) 66. C: P Thomson (20) 67. Scr: G Cranfield 67. C’ship: G Cranfield 140.

LYNWOOD: Medley: S tableford: 2B: L Atkins (21) S Driver (13) 50. Men: White: Div 1: S Driver (13) 43. Div 2: G Trefoni (18) 41. Scr: R Judd 36. Women: A Babalis (42) 36.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: M Vranjkovic (11) P Storich (23) 71. Hcp: N Dimas (27) 38 cb. Scr: S Keith 32.

MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: 2B: L Fiatarone (12) S Searle (17) 45. Men: A: G Plummer (6) 37. B: S Battersby (16) 38. C: B Bennett (21) 36 cb. Women: Div 1: L Lewis (8) 34. Div 2: J Kaslar (34) 35.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B Multi: White: J Miller (32) P Linskey (24) 76 cb. J Miller (32) 43.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: P Glover (21) 37. Div 2: H MaCartney (38) 36.

MONA VALE: Men: Stableford: A: B Gross (3) 39. B: S Bealey (17) 39 cb. C: S Neylon (33) 41 cb. Scr: B Gross (3) 36. Yellow: A Whittaker (32) 34 cb.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: M Perry (5) R Holmes (12) 74. Div 2: C Lyons (25) R Romeo (36) 72. 2B Scr: J DeRooy (6) S Morgan (6) 40. A: J DeRooy (6) 40. B: T Lorge (15) 38. C: C Lyons (25) 42. White: M Salamon (24) 38.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: P Kosima (12) 41 cb. B: C Smedley (13) 42. C: K Stael (21) 39 cb. Veteran: Gold: S Sukwoo (17) 41.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: I Battersby (2) 37. B: G Miller (13) 43. C: R Cashmere (21) 40. D: G Webb (29) 37.

MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B Agg: D Murray (5) D Thompson (9) 81. A: D Murray (5) 44. B: D Song (12) 43. C: G Inglis (20) 41. C res: P Murray (31) 42.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: Foursome: S Napier (18) S Bishop (13) 38.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: G Donald (15) 39. J Wade (15) 36. B: R McLean (18) 41. K Baaker (16) 37. C: T Smith (30) 40. M Henneberger (26) 38. A: D Martin (15) 39. P Sutton (15) 38. B: J Keating (19) 39 cb. T Knife (23) 39. C: D Christensen (24) 39. B Eelliott (25) 38 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: D Higgins (19) A Bradley (29) (Moore Park) 49 cb. Scr: B Brown (30) P Richardson (5) 32. A: D Payne (13) 40. B: N Shackle (17) 42. C: P Russo (27) 43. D: J Thom (30) 44.

NORTHBRIDGE: Women: Par: Div 1: L Ferreira (17) 3 up. Div 2: P Loth (25) 3 up. Div 3: A Burns (45) 6 up.

NOWRA: Men: Stableford: 4B: N Dinnie (14) C Stubbs (12) 48. N Dinnie (14) 41.

NSW: Medley: Stableford: 2B: H Blend (13) D Shawood (8) 49 cb. A Clarke (12) 40. Scr: S Arnold 38. White: N Monk (21) 32. Gold: B Cox (36) 38. 9-hole: L Buckley (11) 22.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: H Murphy (31) M McFarland (7) 47. A: L MacInnes (6) 39. B: R Palin (13) 40 cb. C: C Davies (29) 39. Scr: G Sassen (3) 34.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: I Barker (24) R Farrington (23) 48. A: R Bush (4) 41. B: D Leach (22) 42. Scr: D Maguire 38.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: C Stockley (5) S Wilson (11) 50. 2B Scr: D Burazin J Fearnlely (Dunheved) 42. Men: A: D Burazin (Dunheved 1) 42. B: J Carroll (14) 43. C: A Brownlie (25) 42. Hole in one: C Stockley at 7th.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: G Lindsay (31) J Young (24) 48 cb. 2B Scr: F Mellish P Cowan 38. Men: D Niven (26) 43. Women: J Sedgwick (16) 39.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: J Catania G Serhan 76. A: R Pelaez (9) 41. B: M Souster (15) 38. C: J Bird (20) 42.

RICH RIVER: Women: Stableford: West: A: J Moresi (20) 38. B: M O’Brien (28) 40. C: J Halloran (32) 35. 9-hole: D Egan-Magnay (38) 20.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford: Championship: A: P L’Estrange (12) 36 cb. B: R Chapman (15) 39. C: D Saywell (30) 40 cb. Scr: W Flitcroft (-1) 34.

RYDEPARRAMATTA: Men: Stableford: 2B: Div 1: D Son (16) R Kim (16) 45. Div 2: B Smith (29) D Petkovich (36) 48. A: J Song (8) 37. B: D Son (16) 43. C: B Lidbury (22) 36. D: J Hogan (27) 41. Scr: S Park 31.

SHELL COVE: Veteran: Stableford: E Gutierrez (13) 40. T Thomas (26) 46. Scr: C Kenning (2) 33.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: D Diong (34) A Kim (11) 46. 2B Scr: P Thorne M Park 40. Div 1: L Li (18) 40. Div 2: J Yeung (31) 41.

TALLWOODS: Men: Stableford White: B Shields (12) 42 cb. D Dunworth (27) 42.

TAREE: PGA LEGENDS PRO-AM: (par 70): 66: C Warren (QLD). 67: D Fearns (NSW). 68: R Gilkey (USA). 69: D Hill (VIC) B Burns (QLD) T Elliott (VIC) R Backwell (QLD). 70: A Revai (NSW) S Aisbett (NSW) D Edwards (QLD) T Power (QLD). 71: D Maiden (NSW) S Tooman (QLD) B Cumming (QLD) G Joyner (VIC).

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Team: P Cho ice (29) P Dind (16) D Thompson (14) G Carroll (20) 56.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: M Clark (15) K Jenkins (34) 50. J Gouganovski (8) 39. B Johnson (8) 39. Scr: T O’Rourke 36. 9-hole: O Zerbst (3) 16. Hole in one: K Glover at 15th.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: M Bru (16) 21. R Springett (26) 23.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: T Theakstone M Bemet J Banks P Warwick 92 cb. A: D Willett (4) 41. B: E Papesch (15) 39. C: H Wardle (20) 39. D: B Fuge (25) 37 cb.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: C McBride (10) P Stobo (23) 47 cb. 2B Scr: G Meyer A Sutton 41. A: C McBride (10) 45. B: M Pile (18) 44. C: S Joyce (24) 42. A Scr: A Sutton 37. B Scr: M Pile 27. C Scr: W Jones 19.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: I Tink (19) S Springall (3) 77. A: P Longworth (11) 37 cb. B: T Schwab (21) 43. C: I Redfern (22) 39 cb. D: B Lowe (27) 35 cb.

WINDSOR: Medley: Stableford 4B: Black: R Moss (28) N Koorey (36) 47 cb. 4B Scr: D Far rugia A Jurd 38. J Muscat (15) 40 cb.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford 2B Agg: White: A: G King (25) G Kennedy (14) 70. Div 1: L Brading (26) 41. Div 2: A Waters (23) 39. Div 3: G Jurotte (13) 38. Div 4: A Hankinson (18) 38.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: C Skein (15) 41 cb. B: R Anderson (18) 43. C: R Doyle (30) 40 cb. Scr: J Goodwin (9) 30.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: A Mcleod (19) E Lynam (7) 77. A: D Grogan (0) 38 cb. B: K Vaughan (13) 40. C: H Peters (27) 41. Scr: L Radcliffe (+5) 40.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: 4B: Lake: J Tipping (28) R Ferguson (26) 8 up cb.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Close Menu