NSW & ACT Daily Club Golf results – 14 November 2019

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B: White: B Marr (28) J Wye (28) 50. 2B Scr: W Higgins D Blacker 36. A: D Seeds (11) 36. B: B Wye (15) 39 cb. C: B Bridgfoot (35) 40 cb.

ASQUITH: PGA PRO-AM: (par 70, NSW unless stated): 66: N Basic A Groom. 67: B McIntosh M Gannon J Mullaney. 68: D Clay D Brandt-Richards L McKechnie. 69: A Campbell R Hogan C Bridges D Beck T Stewart. 70: D Van Raalte S Gervinas A Summers. 71: J Wood (ENG) D Williamson R Sondjaja B Stowe (SA) A Choat (SA) P Lorimer.

BANKSTOWN: Women: Stableford: 2B: E Swibel K Ann 46. K Ann (21) 40.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: P Gould (14) M Byrne (28) 44. Men: M McAuliffe (14) 39. Veteran: A: G Lee (6) 39. B: G Sheary (13) 43. C: P McCormack (30) 38. Women: M O’Neill (41) 38.

BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stableford: A: T Wood (15) 40. B: I McAllister (21) 39. C: J Malla (23) 43. D: B Jenson (29) 44.

BAYVIEW: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: Div 1: D Sainty (13) 32. Div 2: T Bouman (24) 35. Div 3: J Attwood (45) 40.

BERMAGUI: Men: Stableford White: A: A Lamb (15) 43. B: D Webster (20) 42. C: R Cullen (23) 43.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford White: A: B Johnson (9) 37. B: F Hardiman (21) 45. C: B Pisani (24) 43.

BLACKHEATH: Women: Par: K Tolhur st (36) 1 down.

BOTANY: Veteran: Stableford: R Irons (21) 39.

BREAKERS: Women: Stroke: Ambrose: J Chapman K McInerney J Gibson C Henry (10) 58.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford 2B: White: R Waterer W Jol 51. A: J Patorniti (6) 40. B: K McNamara (18) 37. C: D Cicutto (24) 42.

CABRAMATTA: Stableford Veteran Men: White: R Suplat (10) 38. Women: Div 1: E Burton (22) 35. Div 2: T Tassone (36) 38.

CAMDEN: Men: Stableford: Split Six: R Thorpe (30) L Geist (13) 82. A: W Shaw (9) 39 cb. A Scr: S Groth 32. B: L Geist (13) 43. B Scr: D Ferris 24 cb. C: K Bate (21) 41. C Scr: T Small 18 cb.

CAMPBELLTOWN: Stableford Veteran Men: White: Div 1: V Nguyen (11) 37. Div 2: T Pringle (24) 38. Veteran Women: Div 1: F Keane (14) 34 cb. Div 2: J Berwick (33) 42.

CASTLE HILL: Women: Stableford: Div 1: L Wilkie (19) 32. Div 2: S Fasher (31) 37. Div 3: H Choi (39) 36. Stroke: K Romer (11) 74. Scr: L Harris 83. Stroke: C’ship: Div 1 Scr: L Harri s 322 K Romer 359. Hcp: A Kim (18) 301. Div 2 Scr: N Shaw 296 cb R Munt 302. Hcp: N Shaw (27) 215. Div 3 Scr: M Frost 341 won in playoff G White 341. Hcp: J Dow (39) 235. Veteran Women: Scr: K Romer 178 K Jansen 179. Hcp: N Shaw (27) 141. Super Veteran: Scr: B Finn 187 H Howard 193. Hcp: B Finn (16) 154.

CASTLECOVE: Women: Stableford: 9-hole: T Kirkham (33) 23.

COBRAM BAROOGA: Men: Par White: A: G Hall (11) 3 up. B: M Adams (21) 5 up. C: M Pearce (23) 5 up. Women: R Messner (27) 2 down.

COROWA: Medley: Stableford: A Wood (20) 43.

CRONULLA: Men: Stableford: A: M Panucci (13) 42. B: L Elphick (16) 45. C: H Thomsett (28) 44. A Scr: P Boyd (3) 35.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: B Mariott (17) 36.

DENILIQUIN: Women: Stableford: K Leetham (13) 37.

DUNHEVED: Women: Stroke: Div 1: M Vukelic (25) 72. Div 2: D Bowen (36) 74. Gold Medal: D Bowen (36) 74.

EASTLAKE: Men: Stableford White: O Lorenz (19) 40. Women: Stableford: W McCauley (37) 37.

ELANORA: Men: Stableford: M Berecry (26) 39.

EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: C Roope (18) 38. Div 2: C Hartwell (26) 42. Div 3: M Kofron (36) 37 cb.

FAIRFIELD: Snr Stroke Gold: A: S Lockhardt (1 6) 58. B: N Charnley (21) 57. C: A Oostenhorf (28) 56.

FOX HILLS: Veteran: Stableford: 2B Agg: A: R Beadle (22) P Reid (18) 81. N Harvey (32) 43.

GEORGES RIVER: Women: Stableford: R Te Amo (23) 37. D Simpson (22) 36. S Frost (34) 34 cb. S Armstrong (32) 34 cb. V Hughes (22) 34.

GLENMORE: Mxd: Stableford White: M Falzon (23) 41.

GORDON: Medley: Stableford: 2B: I Hammer I Tiltins 52. Men: Stableford Black: A: P Brown (10) 40. B: I Annetts (16) 42. C: K Thirsk (28) 44. Women: A Garnett (18) 39.

GOSFORD: Women: Stableford: H Potter (11) 47.

HARRINGTON WATERS: Women: Stableford: Div 1: P Sadler (23) 38. Div 2: D Thompson (45) 37 cb.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B: A Butler R Drysdale 45 cb. Men: A: R Treers (15) 38. B: J Williamson (22) 40. C: R Bosley (34) 41. Women: A: F Suttling (16) 36. B: M Frost (25) 37. C: G Turner (32) 36 cb. Men: 54-hole C’ship: J McConaghy (16) 112. Women: F Suttling (17) 112 cb.

HORIZONS: Mxd: Stableford: B Marshall (28) 39.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: G Gibson (15) 45. Div 2: D Gilbert (27) 43.

KILLARA:  PGA LEGENDS PRO-AM: 67: P Fowler (NSW). 68: M Harwood (VIC). 70: S Conran (NSW) J Wade (VIC). 71: G Kenny (NSW) D Fearns (NSW) P Lonard (NSW) M Pettigrew (NZL) A Cooper (QLD). 72: D Rix (QLD) P Woodward (VIC) D Diaz (VIC) J Martin (VIC) C Warren (QLD) D Hill (VIC)…..

KOGARAH: Women: Stableford: Team: W Goodwin (13) R Joice (37) J Weatherstone (28) 43.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: J Venter (8) 42. B: I Carragher (17) 40. C: V Goryachev (25) 40. Women: Stableford: L Hendricks (25) 34.

LANE COVE: Women: Stableford: R Glover (26) 37.

LEONAY: Medley: Stableford 2B: White: A: W Mackenzie (18) K Mitchell (16) 45. A Scr: P Homan B Grant 32. A: B Grant (9) 36. B: D Gordon (16) 36. C: A Brace (23) 39.

LIVERPOOL: Men: Stableford 2B Agg: White: H Song (14) B Youn (10) 75. A: G Lambert (6) 40. B: H Song (14) 41. C: T Clogher (26) 39. Visitor: M Scarfone (Concord -1) 38.

LONG REEF: Women: Stableford: Div 1: T Heber (11) 35 cb. Div 2: S Phillips (25) 41. Div 3: A Biffin (34) 41. A Scr: T Moore. 9-hole: H Gunther (39) 24.

MANLY: Men: Stableford: B H ughes (34) 40. Women: A Lord (34) 39.

MARRICKVILLE: Stableford: 2B Agg: G Potter (25) G Johnson (19) 86. Veteran Men: A: D Abreu (14) 41 cb. B: J Hayes (31) 46.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: P Willis (13) F Statham (20) 80. A: C Prowse (10) 40 cb. B: D Curran (19) 43. C: F Statham (20) 45. Scr: S Fitzpatrick 39. Hole in one: J Smith at 2nd.

MONA VALE: Women: Stableford: 2B Agg: A: J Monnock J Moody 68 cb. A Scr: V Holroyd S Cole 34. J Monnock (27) 37 cb.

MOORE PARK: Medley: Stableford: 4B: C Smedley (15) A Kelly (10) 44 cb. Men: Stableford White: C Smedley (15) 40. Veteran: Gold: B Hurwitz (28) 36. Women: S Durst (13) 34.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford: A: K Gregory (8) 39. B: N Chisholm (34) 38.

NEWCASTLE: Stroke: Ambrose: D Brander J Clark 66.5.

NORTH RYDE: Women: Stableford: T Kim (33) 40 cb.

NSW: Women: Stableford: 4B: S Lass (30) M Hayton (33) 42.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B Multi: C Hughesdon (23) R Jahnsen (25) 84. G Farrell (31) 46. Men: Hole in one: C Hughesdon a t 15th. Women: Stableford: 9-hole: J MacDougall (40) 21.

PENNANT HILLS: Women: Stableford: A: N Howlett (10) 36. B: J Barratt (30) 32.

PYMBLE: Women: Stableford: Canadian Foursome: E Pierce C McGill 42.

RANDWICK: Veteran: Stroke: Div 1: M Kandara (10) 58. Div 2: K Graham (18) 55.

RICH RIVER: Men: Stroke East: White: A: P Allan (10) 67. B: R Douglas (18) 65 cb. C: K Clarke (26) 65.

RICHMOND: Women: Stableford: P Collins (29) 34.

ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: K McArthur (25) M Jensen (23) 48. 2B Scr: L Cheung (5) B Storer (8) 35. Stableford White: A: L Miller (13) 42. B: D Byrnes (19) 39. C: J Buttenshaw (22) 41. Green: K McArthur (25) 42.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: N Barrett-Lennard (18) 35 cb. Div 2: S Bell (25) 33. Centenary: A Boyd (40) 37 cb.

SHELLY BEACH: Men: Stableford White: A: S Taber (10) 41. B: T Healey (17) 41. C: D Kidd (21) 43. D: T Cameron (33) 42. Split Six: D Viset T May 74.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford: 2B: T Toohey (21) G Smith (11) 47. Div 1: B Cole (1) 42. Div 2: G Lewis (17) 38 cb. A Scr: B Cole 41.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford 2B Agg: White: M Hudson (11) M Collie (5) 79. A Bowers (28) R Petersen (25) 78. 2B Agg Scr: J Krzyszczak R Hatrick 63. A: E Bourke (7) 42. B: K Koton (16) 44. C: A Bowers (28) 40. Scr: C Kares 38. Visitor: R Nabbe (Links Shell Cove 17) 38. Gold: W Kilcran (22) 39. Women: Stableford: K Moses (12) 33.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford: A: J Rickwood (7) 38. A Scr: H Wilde 37. B: P Fryer (17) 37 cb. B Scr: K Sampson 22 cb. C: S Westerweller (22) 40. C Scr: N Prentice 20.

TALLWOODS: Women: Stableford: Div 1: K Gordon (26) 38. Div 2: K Aldham (39) 33.

THE COAST: Women: Stableford: C McDonald (36) 42. Veteran: K AUSTIN (15) 41.

THE RIDGE: Men: Stableford: A: B Deeth (10 (Lakeside GC)) 41. B: P Shield (21) 39 cb. C: B Andrade (26) 44. Scr: P McColl 30 cb. Women: S Schwarz (22) 37. 2B Agg: W Giddins (31) P Ewers (20) 81.

TUNCURRY: Medley: Stableford: A: R Hartley (1 1) 42. B: T Burke (25) 40.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: R Lee (27) 37 cb. B: D Edwards (30) 43.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: R Hayes (26) N Mugridge (18) 52 cb. 2B Scr: M Gaskin M Gaskin 37 cb. A: P Cromer (12) 41 cb. B: T Malicki (18) 42. C: A Barclay (25) 42. Veteran: D Rose (11) 44. Super Veteran: R Hayes (26) 46.

WARRINGAH: Men: Stableford White: J Bohannan (11) 42. Women: K McDonough (34) 44.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: Team Multi: G Brown (19) M Casey (19) D Halpin (20) D Burke (27) 153. Men: S Pole (10) 45. Women: L Schaefer (28) 42 cb.

WINDSOR: Veteran: Stableford: 2B Multi: I Gamble (30) G Gamble (45) 81. D Heiler (23) B Kennedy (19) 78. P Ogden (36) J Brown (17) 70. Veteran Men: M King (19) 41. Veteran Women: V Smith (19) 37.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: D Meads (31) 37. B: G Tunstall (34) 36.

WORRIGEE VETERANS: Stableford Black: A: C Brigstock (10) 40. S Cornford (14) 39. B: A Brewer ( 21) 41. K Henderson (20) 40. C: P Conlon (22) 43. N Themsen (25) 42.

WYONG: Women: Stableford: Div 1: S Hutton (17) 36. Div 2: J Rushton (29) 34. Div 3: L Calleja 37.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: A Bult (15) 40. B: M Tyshling (17) 40. C: B Lonergan (28) 48. Murray: A: B Baines (15) 43. B: B Westgarth (27) 36.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stableford: 9-hole: Blue: K Dyer (17) 25. Red: G Lavis (14) 17.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Close Menu