NSW & ACT Daily Club Golf Results – 3 November 2019

Daily Club Golf from across regional New South Wales, the ACT and metropolitan Sydney

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: B Moffat (26) A Kashyap (20) 49. Mxd: K Song (24) E Heo (25) 47. Men: Div 1: C Lee (15) 42. Div 2: G Deschamps (31) 43. Women: K Song (24) 37.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: R Battegazzore T Ruppas 47 cb. Men: A: T Hagan (9) 40. B: M Hopkins (14) 44. C: W Wong (19) 43. Women: L Manning (22) 35. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: D Young I Cowper 168.

BARDWELL VALLEY: Mxd: Stableford: 2B: K Ferguson (35) J Rowlands (13) 48 cb. K Beck (6) 44. Scr: B Heinrich 69. Consolation: P Hopkinson (18) 29.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: P Hambessis (26) 43.

BAYVIEW: Mxd: Stableford: Bowl: N Fletcher (7) C Fletcher (23) 50.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: J Bond (20) S Lindsay (9) 48. N Francis (14) 42 cb. Scr: C De la mare 35 cb.

BONDI: Men: Stableford: C Marshall (Pymble 8) 36. Stroke: C’ship: A Scr: D McNamara. B Scr: M Pashley. C Scr: J Sullivan.

BONNIE DOON: Men: Stableford W hite: A Scr: J Cochrane (2) 34 cb. A: J Leung (10) 41. B: D Kearney (14) 42. C: E Roper (24) 39. D: P Heaney (36) 38. Women: Stableford: K Howe (15) 40.

BOWRAL: Men: Stableford: D Bleakley (27) 37. Women: E Goodwin (27) 32.

BREAKERS: Men: Stroke: A Scr: S Wilson (7) 76. A: J Shadbolt (15) 64. B Scr: J Norton (17) 84. B: K Farrell (21) 66. C Scr: J McGrath (24) 89. C: J Farrell (34) 65.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B Agg: B Sims (25) M Whiting (20) 84. Stableford Yellow: A: A Babu (10) 40. B: P Gordon (15) 37. C: A Sheehy (29) 45.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: K Ferry (7) T Curic (7) 42. Div 2: N Sornvichai (12) S So (30) 48. A Scr: B Murray (1) E Burton (22) 36. A: J Alonso (11) 40. B: B Pata (13) 37. C: D Ho (25) 43. Women: I Hoven (30) 40.

CAMMERAY: Men: Stableford: N Dart (23) 42. Women: R Patel (36) 35.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: P Waters (30) 43.

CARNARVON: Men: Stableford 2B Agg: White: J Pike (23) B Haynes (5) 82. 2B Agg Scr: J Lind C Cox (Liverpool) 65. A: B Haynes (5) 41. B: I Lee (16) 43. C: C Phillips (31) 43. Mxd: 2B Agg: C Kang (40) L Hwang (14) 81. Women: Stableford: S Choi (28) C Kang (40) 85. Div 1: T Yoon (14) 39 cb. Div 2: C Kang (40) 46.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: D Varacalli (33) J Camilleri (23) 52. Men: A: A Gratland (9) 41. B: J Weber (16) 43. C: O Lee (23) 44. Women: L Wilke (21) 45. Medley: PM 2B: P Mann (24) D Mann (20) 49. Men: PM: A: W Cash (9) 37. B: M Rofe (13) 39 cb. C: J Burne (29) 41. Women: R Perkins (43) 42. Scr: S Nati (2) D Rossi (6) 37.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: T Savage (10) 37. Women: H Toovey (16) 32.

CROMER: Mxd: Stableford: 4B: K Johnson (17) J Johnson (22) 44. Medley: J Korchinski (36) S Korchinski (12) 51. C Smith (29) 44.

CRONULLA: Mxd: Stableford: Team: D Convoy (11) D Carroll (9) J Convoy (11) I Carroll (19) 90. Men: Par: S Lockey (21) 6 up. A Scr: K Ewington (2) 2 down. Wome n: Stableford: 4B: S McAuliffe (12) B Evans (21) 47.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: M Lee (40) S Heo (25) 52 cb. Men: Div 1: M Moroney (16) 46. Div 2: P Jack (18) 42 cb. Div 3: J Howells (26) 43 cb. D Scr: B Jack 33. Women: C Hwang (35) 42.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: B Wild (18) J Wild (8) 51. Mxd: D Williams (8) T Williams (36) 45. Men: Div 1: B Johnston (23) 44. Div 1 Scr: J Wild 35. Women: G Moses (42) 38.

EASTLAKE: Medley: Par 2B Agg: White: B Zee (4) S Doughty (13) 3 up. A: B Zee (4) 5 up. B: S Boyd (20) 5 up. C: A Etzine (30) 4 up. A Scr: G McGlynn (0) 3 up.

ELANORA: Medley: Stableford 4B: White: M Fairbairn (28) C Fairbairn (3) 45. Men: Hcp: R Murray (15) 36. Women: Stableford: J Austin (25) 40.

EVERGLADES: Men: Stableford 2B: Black: T Walsh (13) M Smith (21) 50. Mxd: C Yu (22) J Yu (17) 44. Women: Stableford: G Colley (14) L Cain (22) 42. Men: Stableford Black: Div 1: L Robinson (14) 42. Div 2: M Smith (21) 42. Women: Sta bleford: H Love (28) 36.

FOX HILLS: Men: Stableford White: A: G Sinclair (5) 37. B: J Gaerlan (19) 39. C: A Singh (21) 42. Women: Stableford: S McGinley (24) 30.

GORDON: Mxd: Stableford: 2B: P Summerfield (21) P Summerfield (35) 43. M Mullins (29) 41.

GOSFORD: Men: Stableford Trophy: White: W Loschi (11) 38 cb. Women: A Forrester (25) 42.

HARRINGTON WATERS: Men: Stroke: Medal Nov: A: C Bliss (10) 72. B: B Tyas (31) 72. Medal of Medallists: B Tyas (31) 72.

KAREELA: Medley: Stableford: K Gilson (14) 35. R Teo (31) 39 cb.

KILLARA: Mxd: Stableford: Div 1: J Stephens (6) E Wells (20) 42. A: E Wells (20) G Wells (19) 47. B: H Gasselt (18) J Stephens (6) 48.

KOGARAH: Mxd: Stableford: 2B: N Olney (21) D McCarthy (9) 45. Men: T Small (4) 38. Scr: B Hayden 35. Women: S Croft (9) 35.

LANE COVE: Women: Stableford: J Weine (22) 35.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B Agg: D Michael (12) L Vasiliadis (15) 75 cb. 2B Agg Scr: S Reid S McGee 62. A: D Bruker (10) 41. B: M Tran (16) 40. C: J Elliott (25) 37 cb.

LONG REEF: Men: Stroke: C’ship: A: K Komulainen bt S Lee 6-5. M Jones bt J Snelling 7-6. J Walker bt M Broadhead 6-5. C: B Collins bt J Dertateossian 2up. Stableford: J Jansson (10) 42. J Pysar (22) 39.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: W Williamson (13) 42. B: H Khor (29) 43. A Scr: S King (3) 36.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Gentsome: Black: J Johnson (19) 40.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Agg: J Davies (12) R Hayes (7) 74. J Davies (12) 41.

MAGENTA SHORES: Medley: Stableford: S Wilkinson (18) 34.

MANLY: Medley: Stableford: 2B: J Coady (28) S Woodhouse (33) 51. Men: Stableford White: A: K Ibbotson (9) 39. B: D Newell (18) 40. C: T Doidge (26) 40. Women: Stableford: P Ewing (24) 40. Men: Stableford 9-hole: White: M Lancaster (28) 21. Women: Stableford: D Darragh (33) 19.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: S Salmon (1 1) 38. Women: L Yang (36) 34. Veteran: B Dunn (28) 31.

MASSEY PARK: Medley: Par: 2B: D Wagner (25) K Cameron (17) 10 up. B Kwong (30) 6 up. Scr: J Rogers 1 down.

MONA VALE: Medley: Stableford: 4B: A Lintern (29) T Noldus (13) 50.

MONASH: Men: Stableford: 2B: J Miller (35) J Miller (32) 51. Mxd: I Gordan (17) G Gordan (30) 48. 2B Scr: A Bedford A Tse 33. Men: Stableford White: J Miller (32) 45. Women: Stableford: N Fink (31) 38 cb. Men: Stroke: C’ship: A: J Mackay bt O Hugill 8-7. A: D Cullam bt C Abbott 2-1. A res: G Inglis bt P Hickman 3-2. R Fraser bt D Parsonage 1up. C’ship: B: S Singh bt R Pearse 6-4. B: E Guz bt A Eksteen 19th. C: A Barnhill bt Y Drutman 3-2. C: K Hutcheson bt R Farr 3-1.

MOORE PARK: Mxd: Stableford: 4B: C Fellas (32) T Govender (36) 53. 4B Scr: J Perks K Kim 37. Men: Stableford White: T Govender (36) 42.

MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B Agg: G Mathews (7) J Walsh (17) 74. Women: Y Kim (24) C Song (23) 73. Mxd: Y Kim ( 24) I Kim (19) 71. Men: I Bamford (7) 42. Women: C Song (23) 41.

NELSON BAY: Men: Stableford: Div 1: J Rimmer (11) 39. Div 2: T Newsham (22) 42. Div 3: M Stockenhuber (26) 39. Women: Div 1: F Giudes (13) 35. Div 2: L Bergemann (38) 35.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: W Benecke (32) E Braxton (31) 50. Mxd: P Richardson (8) U Flanagan (31) 46 cb. Women: M Irons (8) L Ong (19) 45. Men: A: R Fazzolari (10) 39. B: D Linnert (17) 43. C: P Abate (21) 38. D: W Benecke (32) 43. Women: Div 1: M Irons (8) 38. Div 2: S Flores (28) 35.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: L Brenock (15) C Mallinson (16) 84. L McManus (13) 41.

NSW: Medley: Stableford: 2B: D Trainor (11) J Ryba (18) 46. L Neumann (15) 38. Stableford White: P Clarke (14) 31. Women: Stableford: I Scougall (19) 33. Medley: Scr: D Stoloff 24. Women: P Montague (45) 38.

OATLANDS: Women: Stableford Yellow: P Skelton (11) 36 cb. Men: White: J Lewis (20) 42. Medley: Stableford: 4B: J Jon es (10) I Mullan (6) 47 cb.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: B Van Zuylen (18) L Rozsnyoi (25) 50. Men: Stableford White: B Van Zuylen (18) 38 cb. Women: Stableford: M Jones (35) 36. Men: Stroke: C’ship: A: A Richards bt M Oakley 6-5. A: A Cordony bt J Dries 4-3. A: H Murray bt G Ormachea 4-3. A: L Mordey bt D Bailey 3-2. B: M Sundquist bt S Butler 6-4. B: P Murphy bt M Bambagotti 19th. B: D Garnsey bt W Joe 2-1. B: R Richards bt G Selig 7-5. C: P Johnston bt G Shaw 1up. C: P Jackson bt G Pearce 4-2. C: R Bramston bt G Jones 10-8. C: P Gammie bt J Loats 1up. D: R Waters bt N Kataria 4-2. D: R Duncombe bt P Macmillian 5-4. D: P Parker bt P Kearns 2up. D: S Mikhael bt G Crawley 1up.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: G Chabros (21) S Chabros (27) 50. A Hunter (7) 42. Stableford: G Chabros (21) 48.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: G Carides (22) R Morgan 46. Men: C Stamp (22) 40. Women: L Hammond (13) 34. J Stoel (35) 35. Men: Stroke: C’ship: A: H Waddi ngton bt S Cowan 12-10. Stableford: A: W Ryan bt M Finnegan 5-4. Stroke: B: A Chun bt M Kirwan 2up. C: G Kentwell bt S Hartmann 3-2. Mxd: Hole in one: J Boyd at 11th.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: L O’Loughlin (10) 42. Div 2: C Luck (18) 37. Scr: S Todd 32. Women: Div 1: J Dunn (22) 39. Div 2: S Canty (29) 36.

RICHMOND: Medley: Stableford: Div 2: C Collier (28) 41. Div 1: R Palez (10) 38.

ROSEVILLE: Mxd: Stableford: 2B Agg: S Simon (28) G McRae (25) 71. Medley: N Sharp (14) A Butler (7) 78. Men: Stableford White: A: A Butler (7) 44. B: C Lewis (23) 40. Green: G Henry (25) 34. Women: Stableford: E Scahill (31) 37.

ROSNAY: Medley: Stableford: Div 1: I Hoy (9) 38. Div 2: J Lepol (38) 40.

ROYAL SYDNEY: Medley: Stableford: Championship: T Ross (16) 42.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: J Kim (43) A Kim (29) 47 cb. Mxd: L Bortfield (23) R Bortfield (10) 46. Men: Stroke: N Wanigesekera (21) 69. Women: Y Lei (10) 83. Scr: S Vail 72. M en: Stableford: A Bloomfield (22) 40. Women: J Bush (33) 40.

SHELLY BEACH: Men: Stroke: A Scr: A Arkins (3) 71. A: M Smith (11) 68. B Scr: C Leigh (15) 82. B: S Sommerlad (18) 66. C Scr: P Diffen (19) 83. C: P Diffen (19) 64. Women: Stableford: J Linnet (32) 39. C Stolz (3) 38.

ST GEORGES BASIN: Men: Stroke Medal Nov: Black: A: P King (12) 66. B: R Williams Jnr (13) 62. C: G Taylor (21) 65. A Scr: D Mayer (4) 76. B Scr: R Gorecki (13) 80. C Scr: M Scruse (22) 80.

ST MICHAELS: Medley: Par: 2B: A Hassan (32) T Hassan (16) 10 up. A: A Koch (11) 4 up. B: D Murray (15) 4 up. C: D Lom (22) 2 up. Scr: J Scruse 1 down. S Lom (24) 2 down. Women: Div 1: L Pellew (Par Plus) (21) sq. Div 2: D Weinereis (23) 2 down cb. Medley: Par Gold: K Magnay (20) 2 down.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: Green: Div 1: S Limbrick (6) C McAllister (21) 52. A Scr: M Horton L Lavelle 39. A: G Catto (10) 41. B: V Dunn (15) 43. C: C McAllister (21) 47.

STRATHFI ELD: Medley: Stableford: 2B: D Sidhwa (19) L Barnouti (14) 48. Men: L Barnouti (14) 41. Women: S Yoo (19) 40.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: A Overliet (12) 68. M Fisher (15) 70. B: A Horsell (19) 72 cb. L Junghans (20) 72. J Panada (28) 72 cb. K Gordon (27) 72.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B Multi: R Laidlaw (10) L Houghton (6) 71 cb. M Iser (26) 43.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: H McNeill (+3) 37.

THE COAST: Mxd: Stableford 2B: White: S Mahoney-Smith (12) D Romeo (16) 50. T Macpherson (17) 43. Stroke: J Dunphy (4) 34.

THE LAKES: Medley: Stableford: L Wei (20) 43. Scr: O Zerbst (3) 34. Women: D Enahoro (24) N Eaton (28) 49. Mxd: Stroke: Foursome: A Scr: E White T Berrett 79. A: L Haigh (18) J Hawkes (4) 68. Medley: Hole in one: P Revelas at 7th. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: K Lasky M Dane 159. A: L Salerno (45) A Salerno (9) 139.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: G Lin (GenY 11) 21 cb. B: J Maunder (17) 25. C : R Weckert (34) 25.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: E Bush (12) J Bush (8) 47. Div 1: N Miller (6) 38. Div 2: J Barnes (21) 40. Mxd: 4B: J Barnes (21) K Coventry (26) 46. Women: D George (13) 39. Men: Stroke: C’ship: A Scr: L Devlin 306. A: T Nielson (11) 286. B Scr: J McNamara 349. B: J Marsh (18) 296. C Scr: B Boesen 383. C: H McElnea (21) 301. Jnr: K Phillips 315. Snr: E Kirkland 312.

TWIN CREEKS: Men: Par: A: J Liddell (11) 6 up. B: E Moon (13) 3 up cb. C: A Ower (19) 9 up. Women: L Son (23) 1 up.

WAKEHURST: Medley: Stableford: A Ludvik (25) J Ludvik (31) 51. Men: A: D Mason (12) 39. B: A Ludvik (18) 40. Women: L Woodward (27) 43.

WALLACIA: Men: Stableford White: J Calrow (25) 43 cb.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: T Wallace (12) 41. Stableford: C Meaney (30) 37.

WINDSOR: Stableford: M King (20) 39 cb. N Davidson (22) 40. Women: M Khouri (8) 39. Medley 2B Agg: M Feltham (21) W Micallef (8) 39

WOOLGOOLGA: Men: Str oke: A: S Dodd (11) 69. A Scr: E Ewart 80. B: N Tennant (13) 71. B Scr: N Tennant 84. C: C Cassell (21) 68. C Scr: C Cassell 89.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: J Nurmi (33) L Tosh (24) 49. Div 1: K Monkhouse (16) 41. Div 2: M Peters (17) 37. Div 3: L Tosh (24) 40. Women: Par: A Barrow (36) 2 up.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: 4B: G Fraser (18) J Muhs (6) 47. Men: G Buckley (28) 41. Women: K Lock (32) 35.

WYONG: Men: Stableford: 2B Multi: G Greenland (16) N Scott (12) 80. Mxd: I Howell (16) A Howell (25) 70. Men: Div 1: G Greenland (16) 39. Div 2: D Blackwood (23) 40. Women: N Sharpe (21) 39.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Close Menu