NSW & ACT Daily Golf Results – 23 October 2019

Daily golf results for 23 October 2019 from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and Metropolitan Sydney.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: J Baker (25) G Birt (18) 49. 2B Scr: D Keith (2) D Morgan (2) 39. Team Agg: A Caiger (10) D Morgan (2) D Keith (2) D Wadwell (17) 145. A: P Wijenberg (7) 40 cb. B: G Bower (14) 40. C: G Hepworth (19) 40. D: R Edwards (27) 40.

AVALON: Women: Stableford: C Rynell (39) 34.

BALGOWLAH: Men: Stableford: 2B: D Garrett (12) K Gowenlock (24) 47 cb.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: R Tomes S Parmakellis 47. 2B Scr: G Wood S Luke 37. A: G Antonjuk (12) 41. B: A Drury (16) 39. C: R Tomes (27) 40.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Ambrose: S Jones C Chew M Young (12) 54.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: K Fitzpatrick (29) G Vade (9) 48. A: N Woolmer (6) 40. B: I Penfold (15) 40. C: T Hore (36) 41. Scr: N Woolmer 34.

BERMAGUI: Women: Stroke: Medal Oct: P Jones (16) 74.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: Irish Team: R Bradfield (26) N Bradfield (10) G Blatchford (30) B Clarke (36) 98. P Doran (28) 40 cb. A: N Bradfield (10) 39 cb. B: S Denison (15) 40. C: J Barnett (28) 39. Scr: P Thompson 31.

BEXLEY: Men: Stableford: 2B Multi: J Beckett (14) S Watling (21) 79. 2B Scr: M Henley S Dean 57. A Scali (21) 44.

BLACKHEATH: Women: Stableford: Div 1: H Toovey (18) 38. Div 2: A McDivott (29) 37. Div 3: P Kerr (36) 35 cb.

BONDI: Men: Stableford: J Sullivan (21) 38.

BONNIE DOON: Men: Stableford White: A: J Fuchs (-1) 41. B: V Delvechio (18) 42. C: J Lagos (33) 41. D: S Karantonis (31) 46. Scr: J Fuchs 42.

BOWRAL: Men: Stableford: P Leon (18) 47.

BRIGHTON LAKES: Women: Stableford: P Hesse (37) 36 cb.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: D Krilich (10) H Toreston (10) 73. Div 2: J Tuovinen (30) W Brooking (24) 77. Scr: R Buettner V Narayan 59. A: P Phathanak (11) 39. B: H Tran (15) 38. C: J Tuovinen (30) 40.

CAMDEN: Women: Par: 4B: M Thorn G Beaven 10 up. A: V Jameson (19) 4 up. A Scr: S Chapman 6 down. B : G Beaven (27) 1 up. B Scr: M Humphrey 13 down. C: C Daniels (36) 2 up. C Scr: A Toto 16 down.

CAMMERAY: Men: Stableford: 2B Agg: K Frye (25) C Rignall (22) 79. A Drady (31) 43.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 2B Agg: J Rudder (19) W McMaster (26) 79. A: R Giles (5) 38. B: J Rudder (19) 45. C: R Bransdon (28) 42. Scr: B Post (2) 32.

CARNARVON: Women: Stroke: C’ship: A Scr: J Shim 320. A: J Kim (13) 295. B Scr: Y Yoo 379. B: J Park (20) 307. C Scr: Y Lee 416. C: W Kim (28) 305.

CASTLE HILL: Men: Par: A: M Eades (10) 6 up. A Scr: B Fasher sq. B: R Edwards (17) 4 up. B Scr: A Hung 8 down cb. C: P Brown (20) 6 up. C Scr: P Brown 8 down. PM: A: R Lambert (8) 8 up. A Scr: M Thomson 2 up cb. B: D Brown (13) 3 up. B Scr: D Brown 7 down. C: R Drummond (20) 6 up. C Scr: R Drummond 8 down.

CASTLECOVE: Women: Stableford: J Cryer (28) 44.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B: R Munge (21) R Wilkinson (14) 51. A: G Wiradi (12) 38. B: R Wilkinson (14 ) 44. C: N Griffith (24) 41.

CONCORD: Men: Stableford 2B: White: D Wright (12) M Edgtton (7) 49. A: M Edgtton (7) 43. B: D Dickinson (14) 39. C: A Walker (23) 37 cb. Gold: J Nolan (36) 42.

CROMER: Men: Stableford: 4B: M Smith (15) T Adams (31) 47. A: T Edmonds (8) 39 cb. B: T Adams (31) 42. Scr: P Anderssen 34 cb.

CRONULLA: Women: Stableford: Irish Team: J Parton (14) S Wilson (13) D Rann (8) J Thuge (6) 91. Hole in one: L Baldock at 18th.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: B Barnes S Charles 51. Scr: I Pemble P Starc 38. Div 1: G O’Neill (17) 43. Div 2: C Vlahos (22) 42. Div 3: B Barnes (25) 42. Scr: R Wood 35.

DUNHEVED: Veteran: Stroke: A: P Whidden (12) 65. B: P Packer (25) 70. C: S Dodds (31) 64. Trophy: S Dodds (31) 64.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: C Fong (11) 37 cb. B: B Martin (16) 36 cb. C: R McNally (30) 34. Scr: D Galloway (1) 34.

ELANORA: Women: Stableford: 3B: T Brandon-Cooper (45) C Hodgkinson (39) L Hattersley (45) 96. 9-hole: J Herring (31) 22 cb.

EVERGLADES: Men: Stableford Black: 2B: P Reid (27) B Smyth (19) 47. A: M Nomchong (8) 42. B: K Condren (18) 40. C: J Morgan (23) 44. D: P Reid (27) 40. Hole in one: N Johnson at 4th.

FORSTER: Men: Par White: A: B Dormor (7) 4 up. A Scr: T Jay (3) sq. B: M Fox (20) 6 up cb. B Scr: P Kringas (16) 10 down cb. C: G Wainwright (24) 5 up. C Scr: G South (22) 12 down. Hole in one: S White at 14th.

FOX HILLS: Women: Stroke: L Thompson (31) 73.

GEORGES RIVER: Stableford: 2B Agg: T Jackson (27) B Mei (23) 77. Div 1: H Roberts (13) 40. Div 2: T Jackson (27) 40.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: M Upton (12) 39. B: G Wilsom (14) 41 cb. C: P Martin (19) 43. D: J Ckark (31) 37 cb.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: B Baxter (11) 40. B: P Thompson (22) 39. C: A Hudson (29) 40. Women: E Barnett (43) 38.

HIGHLANDS: Medley: Stableford White: R Jones (8) 43.

JAMBEROO: Men: S troke White: K Mann (32) 56.

KAREELA: Men: Par: 2B: W Penny N Morrison 15 up. A: R Duff (12) 4 up. B: I Colley (18) 7 up. C: N Jones (29) 3 up. Scr: A O Connor (9) 69 up.

KILLARA: Men: Stableford: A: A Hussey (12) 42. B: R Sindel (18) 39. C: D L’Estrange (23) 44. A Hussey (12) G Thompson (14) 42 cb. Scr: B Finfer J Mclenghan 40.

LANE COVE: Men: Par: 2B: D Leckie (16) B Doherty (27) 5 up. D Leckie (16) 5 up.

LEURA: Medley: Stableford 2B Multi: White: J Scullion-Stewart (15) J Johnstone (27) 91. M Monks (15) 44. J Johnstone (27) 41. J Scullion-Stewart (11) 40.

LIVERPOOL: Women: Stableford: 2B Multi: V Micallef (29) L Manning (26) 86.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: D Moss P French 50. A: M Snell (12) 42. B: D Moss (18) 41. C: S Gaundar (20) 39. Scr: P Rouse 38.

LYNWOOD: Medley: Par 4B: White: A: M Urquart-Eastwood (7) 6 up. B: R Munusamy (20) 7 up. Scr: D Gibson (6) 1 down.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: F Zammit (14) W Sanders (14) 45. C Davies (11) 40. Scr: S Keith 31.

MAGENTA SHORES: Men: Stableford White: A: W Chivas (12) 71 cb. B: S Snape (16) 70. C: K Butt (19) 69. Women: Yellow: Div 1: L Lewis (12) 72. Div 2: C Hampton (31) 76.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford 2B Multi: White: A Cox (16) K Mitchell (20) 88. A Cox (16) 41 cb.

MANLY: Men: Stableford 2B Agg: White: F Bellingham (1) M Taylor (12) 76. A: F Bellingham (1) 38 cb. B: M Epper (18) 39. C: I Miller (20) 38 cb. Scr: F Bellingham (1) 37.

MASSEY PARK: Women: Stableford: H Macartney (38) 35 cb.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: D Smith G Nes 75. Scr: S Alfbinski A Hugill 64. J Watkinson (18) 40. Yellow: B Evans (30) 42.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: C Jugmans (14) A Howell (19) 49. Div 2: B Rosenthal (14) H Savitz (26) 48. 2B Scr: B Jardine D Cullam 39. A: R Brown (9) 36 cb. B: A Howell (14) 42. C: B McNamara (23) 39 cb. White: M Salamon (24) 36. Hole in one: B Jacobson at 5th.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: B Morriss (9) 37 cb. B: J Hart (16) 44. C: V Daswani (29) 38 cb. Veteran: R Whitfield (14) 38 cb.

MOSS VALE: Men: Par: A: I Battersby (4) 4 up. B: W Todd (14) 4 up. C: G Morris (20) 5 up. D: G Fell (33) 5 up.

MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B Multi: J Bower (12) D Lees (18) 84. A: B Stewart (11) 36 cb. B: R Narayanan (16) 40. C: B Ang (26) 38. C res: K Morton (28) 41.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: G Donald (15) 41. B: H Dudley (18) 40. C: G Cavanagh (28) 40.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: R Donaldson (10) D Elsley (18) 75. Div 2: M Linnegar (24) N Couper (20) 77. A: R Locke (5) 40. B: F Wong (17) 40. C: J Francis (23) 41. D: R Brown (36) 41.

NORTHBRIDGE: Women: Stroke: Div 1: D Nock (18) 65. Div 2: S Webb (24) 63. Div 3: J George (33) 58. Div 4: M Cormie (45) .

NOWRA: Men: Stableford: I Hayes-Williams (17) 40 cb.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4 B: J Younis (16) G Sassen (3) 48. Men: White: A: B Frome (9) 43. B: R Lawton (15) 37. C: M Hartland (19) 41. Scr: G Sassen (3) 37. Women: Yellow: J Watts (26) 29.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: P Parker (19) S Grigson (23) 49. A: B Brown (14) 39 cb. B: S Grigson (23) 41. Scr: D Edwards 32.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: K Thoms (28) E Whitley (17) 50 cb. 2B Scr: J Gadd M Edwards 44. Men: A: R Mckay (7) 40 cb. B: T Byron (13) 42. C: M Gallagher (26) 46.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: P Wainwright (25) S Hartmann (20) 51. 2B Scr: R Cameron J Conran 43. Men: S Hartmann (20) 46. Women: L Pickup (24) 37.

RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: J Feetham (13) 62 cb. Div 2: M Fitzgerald (22) 60. Div 3: D Rowles (30) 60. Div 4: R Vaughan (36) 61. Hole in one: R Yates at 10th.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: D Dennis (2) A Crumpton (+1) 46. Scr: M Horton (0) A Crumpton (+1) 45. A: A Crumpton (+1) 39. D Dennis (2) 38. B: H Wagland (16) 40. G S torie (18) 38. C: M Hend (29) 42. J Howes (31) 39 cb. M Horton (0) 35 cb.

ROYAL SYDNEY: Men: Par: Championship: A: D Cameron (12) sq. B: J Locke (18) 1 up. C: R Michaels (19) 2 up. Scr: R Chambers (5) 26 up.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: 2B Multi: Div 1: P Tkachuk (16) B Chellingworth (13) 87. Div 2: D Gunson (18) B Roylance (19) 66. A: B Chellingworth (13) 40. B: P Tkachuk (16) 36. C: L Barker (19) 37. D: J Wilson (27) 37. Scr: M Farr 30.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: 9-hole: A: S Stewart (15) 20. B: S Haggerty (27) 20. C: R Eddy (38) 21.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B: T Whitnall (32) C Whitnall (30) 48. 2B Scr: G Lee D Shivalkar 34. Div 1: T Green (7) 38. Div 2: B Burns (36) 45. Hole in one: R Fagg at 13th.

TALLWOODS: Men: Stableford White: R Drinkwater (11) 43. I Blair (19) 41.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: J Huang (26) J Sun (35) 77. P Knowland (29) 44.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B Agg: A Brown (13) P Wood (11) 70. Scr: N Dunn G Everett 53.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: B Wales (21) V Fitzsimons (22) 45. Scr: C Ueda A Home 40. Hcp: D Moore (18) 41. Scr: R Vandersluis 33. A Home (15) 41. 9-hole: A: K Kileff (17) 17.

THE RIDGE: Stableford: 9-hole: S Hillier (23) 20. Mxd: J Papworth (20) 21 cb.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: J Levy (32) A Zacka (16) 52. 4B Scr: R Oliver J Denniss 39. A: D Norford (10) 42. B: A Zacka (16) 41. C: N Jenkins (21) 44. D: K McGarrity (35) 40 cb. Hole in one: I Lamont at 8th.

TWIN CREEKS: Men: Stableford 2B Agg: Gold: M Nicol S Duffy 76. P Borg (3) J Tolomeo (1). A: I McLean (9) 38. B: S Duffy (14) 41. C: B Dincel (21) 38.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: J Riddett (25) D Swift (19) 50 cb. 2B Scr: A Sutton N Taplin 40 cb. A: A Seeto (6) 42. A Scr: A Sutton 39. B: S Tait (16) 44. B Scr: S Tait 28. C: H Stratton (29) 45. C Scr: P McSorley 21.

WALLACIA: Women: Stroke: Div 1: J Berg (14) 68 . Div 1 Scr: I Mansfield 86. Div 2: C Hoppe (42) 74. Div 2 Scr: M Tagg 99. C’ship: Div 1 Scr: I Mansfield 330. Div 1: J Thorpe (15) 292. Div 2 Scr: M Tagg 413. Div 2: V Witton (35) 302.

WARRINGAH: Mxd: Stableford White: A: P Catteau (24) 46. B: J Irvine (36) 50.

WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: K Johnson (13) S Misdale (18) 49. 4B Scr: D Farrugia C Nelson 38. A: K Maxwell (13) 38 cb. B: J Spanjol (20) 41. A Stewart (24) 40.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: K Rugless (7) 40. B: T Lee (21) 39. C: P Bettini (26) 42. Scr: J Rogan 32.

WYONG: Men: Stableford: A: D Grogan (2) 41. B: B Irvine (16) 39. C: D Shearer (20) 42. 2B Multi: B Irvine (16) D Shearer (20) 97.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Close Menu