NSW & ACT Daily Golf Results – 10 Sept 2019

ASQUITH: Women: Par: Div 1: S Wakeling (21) 1 up cb. Div 2: H Wecshler (45) 2 up.

   AVALON: Men: Stableford: 9-hole: P McGowan (37) 19.

   BALGOWLAH: Women: Stroke: A: B Beale (30) 67. B: F Briggs (32) 68. C’ship: A: R Hare (21) 192. B: F Briggs (32) 210.

   BANKSTOWN: Medley: Stableford: P Grzetic (35) 38.

   BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: G Lee (5) 37. B: G Sheary (14) 36. C: T White (23) 36.

   BARNWELL PARK: Men: Stableford: J Yunker (30) 41 cb.

   BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: R Moylan L Hatch 79. Men: Div 1: G Hartshorne (9) 40. Div 2: D Whiley (15) 42. Women: Div 1: W Climo (19) 40. Div 2: R Moylan (36) 45. Medley: Scr: G Whyte 31.

   BEVERLEY PARK: Women: Stableford: A: P Chalmers (9) 36. B: L Hart (30) 37. C: S Auciello (35) 35. D: L Ney (42) 36.

   BEXLEY: Women: Stroke: Medal Sep: D Knittl (29) 65.

   BONNIE DOON: Women: Stroke: Div 1: M Woodward (18) 77. Div 2: A Purcell-Bern (26) 80. Div 3: P Hood (37) 79.

   BOWRAL: Women: Stableford: A Spiden (40) 32.

   BREAKERS: Men: Stableford: Team: P Searle P Bone B Little J Schuj 87. M Laws (17) 39.

   BRIGHTON LAKES: Veteran Medley: Stableford White: G Blake (36) 40.

   CAMMERAY: Women: Stroke: A: J Sabin (27) 73. B: T Kerr (34) 70. Stableford: 9-hole: J Bennett (37) 18.

   CARNARVON: Men: Stableford: 2B: P Scott (12) C Goldrick 48. 2B Scr: I Pemple (Cumberland) A Wiffin (PGA) 40. Stableford White: A: A West (7) 42. B: M Moore (17) 37. C: S Moon (27) 41.

   CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: N Burchall (15) M Evers (11) I Hughes (22) H Forsythe (18) 53. N Burchall (15) 43.

   CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: M O’Donnell (23) 38. Div 2: A Robson (28) 39. Div 3: S Smith (37) 38.

   CONCORD: Women: Stroke: Div 1: K Every-Burns (16) 76 cb. Div 2: N Bowman (22) 69. Div 3: N Hollis (32) 71. Scr: Div 1: J Haddrick (11) 87. Div 2: N Bowman (22) 91. Div 3: N Hollis (32) 103. Stableford 9-hole: Gold: M McCluskey (38) 20.

   CRONULLA: Men: Stableford: 2B: E Zimmermann (25) J Trenear (18) 74 cb. S Stathakis (25) 41. Hole in one: J Trenear at 18th. Stableford Veteran Men: White: W Burns (22) 33.

   CUMBERLAND: Women: Stroke: Div 2: E Farrar (30) 72. Div 2 Scr: W Kim 95. Div 3: Y Avery (34) 70. Div 3 Scr: C Hwang 110. Div 1: E Park (20) 72. Div 2: H Lee (22) 75. Medal of Medallists: B Smith (13) 74.

   ELANORA: Mxd: Stableford: T Rainsford (24) 40.

   EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: A Radford (16) 35. Div 2: K Yeadon (41) 36.

   FAIRFIELD: Women: Stroke: Ambrose: P Murray B Dunn (14.75) 60.25.

   FORSTER: Women: Stroke: Div 1: H Golden (17) 68. Div 1 Scr: J Sampson 83. Div 2: T Kimber (23) 68. Div 2 Scr: B Wright 96. Div 3: M O’Neill (35) 72. Div 3 Scr: B Fox 111.

   FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: P Green (16) R Staunton (25) 50. 2B Scr: R Howard K Farley 31. A: R Howard (10) 37. B: K Sargent (19) 37 cb. C: R Staunton (25) 43. D: N Harvey (35) 42.

   GOSFORD: Stroke: Div 1: C Drakeford (22) 76 cb. Div 2: M I’Anson (31) 71. Div 3: K Baillie (37) 70.

   HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: S Haworth (21) 41. Div 2: B Drake (23) 41.

   JAMBEROO: Women: Stableford White: Div 1: L Bell (24) 40. Div 2: M Chaffey (36) 36.

   KILLARA: Women: Stroke: Div 1: B Stuart (18) 72. Div 2: K Morgan (24) 74. Div 3: C Maher (30) 75. Shield: B Stuart (18) 72.

   KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford: 2B: T Vandeleur C Coulson 48. Men: A: L Radcliffe (+5) 37. B: C Coulson (18) 47. C: R Wealleans (21) 38. Women: M Hayes (23) 32.

   LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Multi: G Croall (14) B Kanniappen (14) 67. R Allison (0) M Ferreira (Studley Park 5) 36. S Reading (11) 40. S Musgrave (16) 37. S Thomas (28) 38. Women: 2B Agg: L Mather (40) L Richard (21) 62. V Withford (21) 33.

   LONG REEF: Men: Stableford: T Murphy (18) 35. Women: A Lee (35) 34 cb. 9-hole: J Conway (44) 16 cb.

   LYNWOOD: Medley: Stableford White: R Henness (12) 35.

   MACARTHUR VETERANS at Antill Park: Men: Stableford White: A: N Purkiss (13) 37. B: K Ferguson (17) 42. C: J Craft (24) 42. D: R Barrett (35) 45. Women: M Ball (33) 38 cb.

   MANLY: Women: Stableford: Invit 4B: E Pilbeam (42) M Cochrane (41) L Cook (Balgowlah 45) C Davidson (Mona Vale 26) 87.

   MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: M O’Neill (10) A Farraday (16) 46. 2B Scr: D Jones H Salmon 36. D Grech (20) 41. Scr: D Fitzpatrick 29. Women: Stroke: Medal Sep: J Morgan (29) 61. Scr: K Lindsay 83. Veteran: W Troy (33) 63.

   MONA VALE: Medley: Stableford: S Couisons (13) 39.

   MONASH: Women: Stroke: Ambrose: L Sanders (45) R Livanas (26) O Tomaino (45). Stableford: A Gatland (5) 31.

   MUIRFIELD: Women: Stableford: 2B: M Knudson (37) V Cowpe (28) 50. Div 1: S Smart (22) 39. Div 2: J McCrossen (27) 38. Div 3: B Mitchell (44) 36.

   NEWCASTLE: Par: Div 1: K Pawley 5 down. Div 2: J Henniker 3 down. Div 3: J Nelson sq.

   NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 4B: R Williams S O’Brien 50. R King (24) 44.

   NOWRA: Veteran: Stableford: T Wright (29) 42. Women: S Moore (25) 42.

   PENNANT HILLS: Medley: Stableford: M Bradbury (15) 38.

   PYMBLE: Women: Stableford: Div 1: S O’Donnell (23) 43. Div 2: K Brooks (29) 44.

   RANDWICK: Men: Stableford: 2B: T Durante (18) C Pustetto (15) 44. A: Z Delevski (11) 31. B: P Johnston (17) 31. C: T Durante (18) 40. Stroke: Bowl: J Bridges (10) 71.

   ROSEVILLE: Women: Stableford: 2B: L Cahill (38) C Lepparde (31) 49. 9-hole: E Kazoks (45) 20. Green: L Egan (37) 19.

   ROSNAY: Veteran: Stableford 2B Agg: Yellow: K Smith (27) D Lightfoot (22) 80 cb. Div 1: C Mitchell (16) 41. Div 2: D Lightfoot (22) 43.

   ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: A: S Parsons (21) 34. B: M Noonan (35) 38. Centenary: A: S Lennon (24) 27. B: S Armstrong (34) 39.

   RYDE-PARRAMATTA: Women: Stableford: 2B: S Sun (32) L Lee 48. Div 1: H Winning (18) 38. Div 2: A Dane (24) 37. Div 3: S Oh (32) 38. Div 4: B Bae Sekine (45) 33.

   SHELL COVE: Medley: Stableford: Scr: B Wills (1) 36 cb. L Tynan (14) 39. H Coltman (28) 38 cb. J Stoker (8) 38.

   SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B Agg: S Catanzariti (20) B Norris (30) 71. A: N Coombs (10) 36. B: K Barkel (13) 37. C: S Gilliard (24) 37 cb. D: B Norris (30) 40.

   SPRINGWOOD: Medley: Stableford White: G Ayres (20) 43.

   ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: W Cobb (11) 39. B: P Di Sandro (14) 46. C: N Evans (26) 43. Women: Yellow: J Noden (19) 42.

   ST MICHAELS: Women: Stableford: 4B: S Whitburn (23) S Hall (24) 41. Div 1: J McDade (21) 32. Div 2: S Hall (24) 34. Snr: G Castanos (12) 36.

   STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: S Pillay (11) J Pillay (12) 75. A: B Donaldson (11) 39. B: A Kim (17) 40. C: J Mansour (18) 39. Women: A: Y Bell (22) 39. B: A Ladha (25) 35. C: H O’Brien (45) 33.

   STRATHFIELD: Women: Stroke: Div 1: J Shin (18) 76. Div 1 Scr: T Song 93. Div 2: K Higgins (24) 74. Div 2 Scr: H Park 97. Div 3: G Kwak (40) 76. Div 3 Scr: J Chung 109.

   THE COAST: Mxd: Stableford White: B Perry (12) 35. Veteran: J Russell (35) 42.

   THE LAKES: Men: Stableford: G Irving (19) 39. Women: Div 1: K Archer (14) 79 cb. Div 2: N Finney (25) 78.

   THE RIDGE: Men: Stableford Black: A: K Williams (12) 40 cb. B: M Alchin (21) 41. C: M Wells (36) 46. Scr: S Moore 29 cb. Women: R Eves (34) 39.

   TOUKLEY: Women: Stableford: 4B: J Lindley K Black 44.

   TUNCURRY: Men: Stroke White: A: M Ware (12) 70. A Scr: G Ellis (3) 74. B: B Keenan (20) 63. B Scr: B Carpenter (17) 90.

   WAKEHURST: Women: Stableford: A: A Martin (25) 35 cb. B: R Taylor (34) 35.

   WARRINGAH: Women: Stroke: Foursome: M White (12) M Newton (30) 74.25.

   WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: 2B Multi: C Clark (15) N Stevens (36) 62. C Clark (15) 39.

   WOOLLAHRA: Women: Par: A: D Leo (29) 3 up. B: S Zerby (34) 1 up.

   WOOLOOWARE: Women: Stroke: Gold Medal: Div 4/Medal: T Baker (44) 70. Div 1: J Nelson (18) 77. Div 2: C Murphie (28) 76. Div 3: M Davis (33) 74.

   WYONG: Men: Stroke: Snr: Scr: D McMillan (5) 75. Hcp: G Belgre (20) 71 cb. Women: Scr: K Burke (3) 84. Hcp: V Atkins (22) 72 cb.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Close Menu